Buitenland. Binnenland. België. In de zaal van het assisenhof te Brugge werd in eenige achtereenvolgende zittingen behandeld de zaak van Hector Gilliodts, lid van den Provincialen Raad, beschuldigd van eenvoudig bankroet; bedriegelijkbankroet; misbruik van vertrouwen, aftrogge- larii. Toen deze zaak voor de eerste maal werd opgeroepen, is zij verdaagd geworden om aan De Burlet, van Brussel, toe te laten de verdediging van den betichte in orde te brengen. Naar het schijnt heeft De Burlet van dezen last afgezien. Van Cleemputte, lid der balie van Gent, heeft insgelijks deze taak ontweken. Op de plaats der verdediging bevond zich mr. Herreboudt van Brugge. Hector Gilliodts verklaart 48 jaren oud te zijn geboren te Brugge en woonachtig te Brussel. 43 getuigen zijn in deze zaak gehoord. De le getuige Van Rabaeys, advocaat en curator van de bankbreuk Gilliodts, geeft eene nota aan liet gerecht over, welke be vat de sommen in twee jaren door Gilliodts geleend. Eerst heeft hij 597,000 franken geleend op hypotheek. Sedert 9 Eebr. 1S76, heeft hij geleend bij: Cornelis 24,000 fr. - De Fraigne 7,000 fr. - Kervyn de Lettenhove 47,000 fr. - Philippo 200,000 fr. - D'hane Steenhuyze, 25,000 fr. - Claeys Duvivier 10,000 fr. - Visart 5,000 fr. - Van Zuylen van Nyevelt 16,000 fr. er bij eene borg van 200,000 fr.- Delarue 3,000 fr. - Moyaert 5,500 fr. - Vanderbeke 1,000 fr. - de wed. Dieteren 9,000 fr. - Franco 2,000 fr. - Constant 18,000 fr. - Vauhee, pastoor 7,500 fr. - Van Hoorickx 9,000 fr. - De Meyer 5,000 Speekaert 22,000 fr. - De Lhoye en comp. 58,000 fr. - Itotsart 86,000 fr. te samen 574,000. De getuige. Volgens al de nota's heeft Gilliodts sedert het begin van 1876, 1 mil joen 151,700 fr. doen binnen komen, en de getuige verklaart dat het te kort bij Gillodts beloopt 2,250,000 frs. Om de curiositeit willen wij hier eenige volzinnen aanhalen van den 18e getuige, de heer J. Dhaene, koopman en kleermaker te Brugge. Mijne heeren ik zal, zooals bij den on derzoeksrechter, een kortbondig verhaal doen, wat er met mij en den treffelijken Gilliodts gebeurd is. Moest ik u al de omstandigheden vertel len, ge zoudt hier morgen avond nog zitten. De Voorzitter. Dit is niet noodigdoe liever een kort verhaal. Getuige. Na zes maanden leugens en aftroggelarijen, is die brave man er toch toegekomen mij borg te doen teekenen voor een wissel van 10,000 fr- De lieye weder helft van dit treffelijk man heeft mij komen compliment maken over de kleeren die ik gemaakt had; dan heeft zij begonnen te weeuen, zeggende dat zij door lastertaal vervolgd waren. Die brave man kwam 's anderdaags met zijn jemenisch smoel en begon mij te flik flooien en op 't laatste van zijne litanie te zeggen «Gij goede mijnheer Dehaene, gij gaat mij 10,000 fr- leenen." Hoe 1 ant woordde ik, gij, rijk man, die in 't goud zwemt, die een erfdeel van 700,000 frank ge daan hebt, gij komt bij een ambachtsman 10,000 fr. vragen! Wilt gij gouden knoopen hebben, dit zal ik u geven; maar 10,000 fr. Eu waarom bij mij komen om geld, zijt gij niet geassocieerd in den bank Lauwers In uwe positie moet gij in 24 Uren 100,000 fr. kunnen vinden. „Ik ben in dien bank niet meer, ant- woorde de godsbedrieger; en ook gij kent de ramzak genoeg." Drie uren daarna, ontving ik een brief, en 'twas den eenen brief na den anderen. Eindelijk, na alle mogelijke en onmogelijke middels gebruikt te hebben, heb ik mijn handteeken gegeven, na dat zijne rijke moeder en zijne chère moitié ook haar hand teeken gegeven hadden. Gilliodts, ondervraagd door den Voorzit ter wat hij daar op te zeggen heeft, ver klaart dat mijnheer Dehaene zich altijd zeer complaisant getoond heeft. Hij heeft mij 10,000 fr, bezorgd en heeft 100 fr. com missie ontvangen. Getuige Dehaene, (hevig opgehitst). Mijne heeren 't is eene aaneenschakeling van leu gens dat dien intrigant u vertelt. Laat mij toe, heer voorzitter op te staan dat ik dien aftroggelaar verplettere. De rechtbank heeft Gilliodts schuldig verklaard aan eenvoudig bankroet, aftrog- gelarij en misbruik van vertrouwen. Hij werd tengevolge daarvan veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf en 9 boeten van 26 frank. Gilliodts is daarenboven tot de kosten van het proces verwezen en ook tot de kos ten der plaatsing van het vonnis wegens bankroet in drie dagbladen dezer stad. De uitspraak van het vonnis werd met toejuichingen en bravos begroet. Het openbaar ministerie vraagt de on middellijke aanhouding van Gilliodts. De rechtbank, na eenige minuten beraad slaging, beveelt de onmiddelijke aanhouding. De gendarmen begaven zich bij den ver oordeelde, die zeer ter neer geslagen was. Doch, om hem aan de vijandige gezindheid en aan de nieuwsgierigheid van het volk te onttrekken, leidden zij hem voor eenige oogenblikken in de kamer der getuigen. Het volk nam plaats op den Burg en op de binnenplaats van het paleis van justitie. Gilliodts werd opgenomen in eene vigilante, omringd door zes gendarmen, en naar de gevangenis gevoerd te midden der uitjou- wingen en de uitfluiting van het volk. Toen de deur der gevangenis zich achter Gilliodts sloot, hoorde men donderende toe juichingen en bravogeroep. Italië. Den 18 dezer zijn te Rome de lijkplech- tigheden van Pius IX gesloten (de begrafenis, of liever bijzetting van 't lijk in de St. Pieter, waar 't blijft staan tot aan den dood van Pius' opvolger, heeft reeds plaats gehad 11. Woensdag.) "Welk een contrast leveren de gebeur tenissen bij den dood van Z. H. Pius IX met die, welke plaats hadden bij het sterven van vorige pausen. Tot vóór weinige jaren toch schorste de dood van den Paus alle wet en orde. De ge rechtshoven werden gesloten, de gevange nissen geopend, de politie plunderde, de aan zienlijken wapenden hun volgelingen, de winkels bleven gesloten. Dit is nu anders; do politie vau het koninkrijk Italië zorgt, dat de straatschandalen van vroegere tus- schenregeeringon niet herhaald worden en verzekert bij de lijkplechtigheid een orde en rust, die in 'het Rome der pausen maar al te dikwijls ontbraken. Ook het sterfbed van Pius verschilde van dat van zijn voorgan ger. Toen Gregoriiis XVI den I Juni 1846 stierf, was zijn kamerdienaar alleen bij hem; alle anderen hadden hem verlaten. Pius VII had men bijna verzuimd de sacramenten der stervenden toe te dienen. De geneesheeren. die het lijk van Leo XII balsemden, moes ten linnen uit een hospitaal laten halen, omdat onmiddellijk na's Pausen dood alles gesloten was. Te Rome en andere plaatsen worden stappen voorbereid om door de Katholie ken een suppliek te doen teekenen, welke na afloop van het conolave aan den nieuwen Paus zal 'worden overhandigd en waarin verzocht wordt, dat het den H. Vader moge behagen, om aan Pius IX den titel te geven van Pius den groote. 0. MAILDIENSTEN. Via Marseille, 22 Febr. Via Napels, 24 Febr. Via Brindisi, 1 Maart. Via Nieuwediep, 8 Maart. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. SLUIS, 21 Februari 1878. 's Konings jaardag is alhier op de ge bruikelijke wijze herdacht door 't uitsteken der vlaggen van particuliere en gemeente gebouwen en door het luiden der klok ken. Naar men ons meldt, heeft de Sluissche Zangvereeniging het voornemen om, versterkt door eenige vrienden der Toonkunst van elders, den 20n Maart alhier, Psalm 95 van Mendelssohn ten gehoore te brengen, waar bij de bekende tenorzanger, de heer de Goeij uit Leiden, welwillende de tenorsolo's heeft op zich genomen terwijl men dus in de gelegenheid wezen zal om eenen zanger te hooren, wiens naam overal in Nederland, eenen zeer goeden klank heeft, zal het op treden van den heer H. Bal, die zijne op leiding aan het conservatoire te Gent ont vangt, tevens de inwoners zijner geboorte plaats in staat stellen, kennis te maken met de muzikale talenten van dezen jeug digen pianist. Waar men de verwachting heeft van zóó verscheiden en zóó degelijk kunstgenot, meenen wij, dat het onnoodig is, onze ingezetenen optewekken tot eene trouwe opkomstreeds verschillende stem men ook uit naburige gemeenten gingen op die de verzekering geven, dat het initiatief door de Sluissche Zangvereeniging geno men algemeen wordt gewaardeerd. Door den notaris K. F. Koksma te Sluis zijn den 13 Februari jl ten behoeve van het Burger Gast- en Weeshuis te Aar denburg verhuurd 16 perceelen bouwland, dijk, rietveld enz., ter gezamenlijke grootte voor die van het gasthuis 32,69,87 h. voor den jaarlijkschen huurprijs van f 2632,43, en 16 perceelen bouwland enz., ter ge zamenlijke grootte van 25,40,90 h. voor den jaarlijkschen huurprijs van f 1719,90. Verleden Dinsdag avond had alhier de tweede algemeene vergadering plaats voor de leden der rederijkerskamer „de Oranje- bloem" met hunne dames. Was het verslag der vorige vergadering verre van gunstig, het doet ons genoegen thans te kunnen mee- deelen dat we over deze vergadering rede nen van tevredenheid hebben. Er was een talrijk publiek, dat de verschillende voor drachten oplettend en stil heeft gevolgd. Onder de opgekomenen bevonden zich ook negen leden der rederijkerskamer vanHeijst, die derhalve niet alleen door woorden maar ook door daden hebben getoond dat zij met ons willen samenwerken, welke samenwer king gewis voor beide kamers zijne eigen aardige vruchten zal afwerpen. Voor het overige gelooven wij de tolk van alle aanwezigen te zijn, wanneer wij durven stellen dat het een avond is geweest die aan alle opgekomenen een wezenlijk genot heeft verschaft. 20 Feb. Heden avond zou er te Brugge een bal gegeven worden door den over eeni- gen tijd nieuw benoemden gouverneur van West-Vlaanderen. Eene groote menigte aan zienlijke personen was uitgenoodigd om dit bal te komen bijwonen. Tot die genoodig- den behoorden onder anderen de commis saris des konings in deze provincie, de hee ren J. H. Hennequin, burgemeester, J. M. Hennequin, lid der staten van Zeeland en wethouder, en K. F. Koksma, wethouder, alhier. Ongelukkig echter is, naar men meent reeds gisteren avond, in het fraaie gouvernements-gebouw, dat door den gou verneur wordt bewoond en waarin ook het bal zou moeten plaats gehad hebben, brand ontstaan die, terwijl alles in rust was, he den morgen zoo zeer in uitgebreidheid was toegenomen, dat er thans van het trotsche gebouw weinig meer dan een puinhoop overig is. Ook de belendende gebouwen hebben nog al eenige schade geleden. Men zegt dat d5"braud is ontstaan door eene calorifère, die gisteren in den vooravond had gebrand. Van alle zijden gingen er klachten op over den ellendigen toestand waarin de brandbluschmiddelen te Brugge verkeeren. De waterstraal door hunne spui ten voortgebracht bereikte, zeide men spot tende, wel de hoogte van een lantaarnpaal. Vele Bruggelingen waren er verontwaar digd over en te gelijkertijd beschaamd in, dat men bij een ongeval als dit eerst moet seinen naar Gent en Ostende om hunne spuiten, alvorens eenige noemenswaardige hulp te kunnen aanbrengen.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2