NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH N°. 8. Negentiende jaargang. A°. 1878. Vrijdag 22 Februari. Openbare Verkooping.% KLAAGTOONEN. SLUIS! Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag, Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents, Prijs der advertentiënvan 15 regels CO cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar liet ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 nre.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondetén, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NIJGH cn VAN DITMAll, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. De BURGEMEESTER van Sluiszal ten behoeve dier gemeente, op Vrijdag den 1 Maart 18Ï8, des namiddags ten 1 ure, in het openbaar te koop aanbieden Ongeveer 65,000 harde METSELSTEEN, eene aanzienlijke hoeveelheid ARDUI NEN-ZERKEN-BLOKKEN en -KANT- STEENEN, van verschillende afmetingen en eene partij oud IJZER. Alles liggende in de nabijheid der voorma lige Passluis en der Sortie aan deWestbatterij Voorts na afloop daarvan 15, a 20 Olmen en Populieren BOOMEN, staande in de na bijheid der begraafplaats, en eenig Wilgen en Populieren KAPHOUT. Vervolg.) Er is in der tijd meermalen aanvraag gedaan om concessie tot het aanleggen van verschillende spoorwegen door het voormalig 4e district van Zeeland. Voor zoo ver ons bekend is, is van de zijde der regeering nooit eenig onderzoek inge steld of zoodanige lijnen hier noodig zouden zijn of zij eenig voordeel of gemak voor de bewoners dezer streken zouden kunnen opleveren, of iets degelijks. Neen! er werd ons slechts uit de verte toegeroepenHoe, een spoorweg door het land van Kadzand, een landstreek waar geen enkele plaats van eenig aanbelang is te vinden Zou het niet te dwaas zijn daaraan ook maar een oogen- blik te denken zoo iets zou immers on mogelijk kunnen rendeeren Kunnen ren- deeren Ja, daar zit de knoop Wanneer ons gewest in de mogelijkheid ware alle kosten zelf te bestrijden om geregelde communicatie-middelen daar te stellen, zon der eenige tusschenkomst van den Staat, dan zou er misschien een oor geleend worden aan onze billijke klachten en wel licht zou dan de gevraagde vergunning tot verwezenlijking dier middelen toegestaan worden. Doch nu wij van Staatswege zou den moeten geholpen worden, kan of mag er geen sprake van zijn, ook maar het geringste voor ons op te offeren 1 En toch, wij vermeenen recht te hebben hulp te vragen en daarop te blijven aandringen zoowel als ieder ander gewest van Neder land. Of werd ook hier door ons niet in de algemeene schatkist gestort voor de werken te Vlissingen, die bij miljoenen hebben gekost. Werd ook door ons geen schatting betaald voor de enorme kosten, die de overbrugging bij den Moerdijk heb- ■VbSófyre'rslonden Worden ook van onze penhinfen niet besteed voor de spoorweg- wefktTn bij Rotterdam, alsmede voor de uitgebreide werkzaamheden, die tegenwoor dig te Amsterdam, bij IJmuiden, worden verricht En welk voordeel of welk be lang hebben mij bij dat alles gehad Zeker nietsZou het dan niet billijk zijn, dat ook van elders eene kleinigheid voor ons werd opgeofferd om in onze noodwendigste behoeften te voorzien. Of is het niet reeds te lang, dat we hier slechts dan alleen weten Nederlanders te zijn en tot Nederland te behooren, als ons door den rijksontvan ger de biljetten worden te huis gezonden om op den gestelden tijd zooveel of zooveel belasting aan het rijkskantoor te komen voldoen op poene volgens de wet Boven zeiden we, dat het ons niet be kend is, dat er ooit van de zijde der re geering eenig geregeld onderzoek naar de gevraagde concessien is ingesteldvan Belgische zijde daarentegen weten we, dat de zaak is onderzocht en bij eventueele medewerking van het Nederlandsch Gou- vernemènt ook zou worden1 ondersteund. Ziedaar, wederom de Belgen voor de be langen van de bewoners dezer streken vooruit 1 Wij weten wel, dat hunne be langen met de onze ten nauwste samen hangen, vooral die der West-Vlamingen, maar we weten toch ook, dat wij zelve in de eerste plaats er door gebaat zouden zijn. Dóch we willen over die bijna vergeten ontwerpen tot aanleg van spoorwegen thans niet verder uitweiden ze zitten in 't dak en zullen er naar alle waarschijnlijkheid voor 'teerst wel niet weder uitkomen. We wil len ons op kleiner terrein begeven en met een enkel woord spreken over onze post- gemeenschap en den weg trachten aan te wijzen hoe een groot gedeelte van het land van Kadzand zou kunnen geholpen worden door het brievenvervoer met het personen vervoer te vereenigen derhalve over het inrichten van geregelde post-diligences. De reeds zoolang totaal vervloekte en verwensek te postkarren zullen we maar stilzwijgend voorbij gaanimmers daarover is reeds zooveel gezegd, dat wij er best het zwijgen aan toe kunnen doen, doch wat er ook van gezegd is, het is altijd nog in te zachte kleuren geschilderdook in ons oog zijn zij het nee plus ultra van al wat onding is. Alleen zouden wij den uitvinder er van, in plaats van een brevet, toewen- schen zes weken hij winterweder den post- rid van Sluis naar Breskens vice-versa te mogen doen. En zulk een draaiend, ram melend, hotsend voertuig, zonder eenige gedaante of heerlijkheid, draagt op het achterbord het Nederlandsche wapen, om geven noor de woorden Koninklijke Nederlandsche brievenpost e- rij! In Belgie, waar dit afzichtelijk ge vaarte de grenzen overschrijdt, strekt dat wapen, wij zouden haast zeggen, die vlag op. een modderschuit, ter bespotting der Nederlandsche natie. Neen, ieder die lust heeft kome naar Belgie en bezie daar de rijtuigen die voor het brievenvervoer worden gebezigd. Het zijn nette diligences op vier wielen, waarin mede een plaats is voor den postillon, zoodat ook deze beschut is voor hagel- regen- en sneeuwbuien, waar aan onze postvoerlui jaar in jaar uit ge regeld blootstaan. Daarenboven is er een flinke, afgeslotene ruimte, van zitplaatsen voorzien voor acht a tien personen die, volgens een betrekkelijk laag tarief, daar van bij voorkomende gelegenheden gebruik kunnen maken. Welnu, dergelijke post- diligence-diensten zouden wij ook kierbe- geeren en in een volgend nummer hopen wij aan te toonon, dat zulks, zonder be trekkelijk groote kosten voor het Rijk, zou kunnen mogelijk gemaakt worden, terwijl het onderling verkeer in ons district voor het meerendeel der gemeenten daardoor ten zeerste zou worden vergemakkelijkt. OORLOGSBERICHTEN. De Nordd. Allg. Zeitung heeft per tele graaf uit Weenen bericht ontvangen, dat de onderhandelingen over het houden eener conferentie tot een formeel besluit hebben geleid. De mogendheden zijn overeengeko men, in plaats van eene conferentie een congres te houden. De aanwijzing der plaats, met uitsluiting van de hoofdsteden der waar borgende mogendheden, werd overgelaten aan Oostenrijk-Hongarije, dat nu Baden- Baden zal voorstellen. Konstantinopel, 16 Febr. De Engelsche vloot heeft zich geretireerd naar Mondiana, op veertig mijlen van Konstantinopel. Dit zou strekken tot vergemakkelijking der on derhandelingen, die ten doel hebben de Russen te beletten naar Konstantinopel te komen. Namlyk PHcha is teruggeroepen en niet naar Adrianopel gegaan. Ten gevolge van eene inmiddels getroffen schikking, hebben de Russen den onzijdigen gordel niet overschreden. Bismarck heeft Dinsdag in den Rijks dag aangekondigd dat, tengevolge van de vriendschappelijke tusschenkomst van den Duitschen keizer, Rusland besloten heeft eene houding te bewaren, welke de vredelie vende beslechting van alle vraagpunten niet in gevaar brengt. De ochtendbladen beschouwen den toestand als van veel vredelievender aard.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1