Advertentiën. Verkoopingen Gezaagd HOUT en KAPHOUT. Muiclen benoemd de beer Roosendaal, hulp onderwijzer te Breskens. Benoemd tot inspecteur van het wapen der infanterie de generaal-majoor N. van Willes, thans gouverneur der Koninklijke militaire akademie te Breda. De Staats-Courant bevat den staat van militaire nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en verdere manschappen der landmacht in Nederl. Indie, onder beheer der Weeskamer te Batavia gekomen en die zuiver na aftrek van de kosten en loo- nen, bedragen f2,50 of minder, en opge vraagd en ontvangen kunnen worden bij het ministerie van koloniën in Nederland. In dien staat komen o. a. voor de na latenschappen van James van Ginnekens, geboren te Breskens, als soldaat f2,64; Jannis Cornelis van Hee, geb. te Groede als korporaal f 0,40. log ingetreden, en zal de Begeering het verstandigste doen met geduld te oefenen. Alleen voor hot geval dat de vijand deze lankmoedigheid als een bewijs van vrees opneemt, en blijft volharden in zijn wei gering tot onderwerping, moet het „voor waarts" nogmaals klinken, en den Groot- Atckinezen de genadeslag toegebracht wor den. Stellig zou deze maatregel, in dat geval, te verkiezen zijn boven jaren lang een leger van p. m. 8000 man op voet van oorlog te onderhouden. De vraag, welke financieele voordeelen Atchin in de toekomst zal opleveren, is nog moeielijk op te lossen. Van het voeren van monopolie kan in dezen tijd geen sprake meer zijn. Wordt Atchin daarentegen, evenals Sin gapore, een vrijhaven, dan zullen de baten wellicht grooter zijn dan de lasten, welke die kolonie ons oplevert. Met goed gevolg heeft de proefctolit op de Noordzee en reede van Vlissingen plaats gehad met hot schroefstoomschip Marie Gerarda", bestemd voor den dienst der havenwerken te Batavia en voor reke ning van het departement van koloniën ge bouwd bij den heer Arie Smit te Slikker veer; de compound-machine en ketel zijn vervaardigd aan de fabriek der Koninklijke Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen. De cellulaire gevangenissen te Am sterdam, Utrecht en Botterdam zijn alle drie overbevolkt. BURGERLIJKE STAND. SLUIS. Januaii 1877' Bevallen J. Berkers, d, W. A. C. de Bree-Gamers, d. Overleden Adr. Lako, wed". Joos Vos, 65 j. BROODZETTING. SLUIS, 11 Februari 1878. Grof Tarwe Brood 13'/i cents per kilo. Bogge lO'/z MARKTBERICHTEN. Sluis, 12 Februari 1878. Boter 65 c. per 'A kilogram. Eijeren f 0,85 26 stuks. Oostbm-g, 13 Februari 1878. Door het aanhoudende regenachtige weêr geene gelegenheid zijnde tot het uitstallen der monsters, werd de handel zeer gekrenkt en beperkt, doordien alles binnen huis moest geschieden waardoor deze week moeielijk juiste prijsopgaven kan worden gegeven en alzoo bepalen bij die der vorige week. Tarwe f9,00 a 11,00 Bogge f 7,50 a 8,00, Wintergerst, f7,75 a f8,10, Zomergerst f6,25 a f6,80 Paardeboonen 17,25 a f8,00, Haver f 3,00 a f 4,25, erwten f 9,00 a 9,80, Kanariezaad f 8,50 a 9,25. Twee of drie teerkapsules genomen bij het eten brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hard nekkigste verkoudheid en bronchitis te ge nezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigszins gevorderde teering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels, en met medewerking dei- natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire genees middel niet genoeg aanbevelen, zoo wel van wege zijne uitstekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Ieder flacon toch der teerkapsules hevat 00 kapsules. De geheele behandeling kost dus slechts zes a acht centen der dag en ontslaat van het gebruik van afkooksels, patés en siropen. Om zeker te zijn dat men de echte kap sules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van deur heer Guyot, op het etiquette letten. In üe meeste goede apo theken zijn de capsules te verkrijgen. VAN De Notaris li. F. Kok.suta te Sluis, zal in het openbaar verkoopen A. Op Vrijdag Maart 1878, des voormiddags ten 10 ure, ten verzoeke van Mons. F. B. MUEIJN, te Sluis, eene partij gezaagd Hout, als Dorsch- deelen, Planken in soort, Kepers, Panlat ten enz. alsmede Kruiwagens, 1 Rolblok, Ladders in soort, Balien, 1 Hondenkar, een goed- oopeud Biljart met toebehooren en andere Roerende Goederen, Dezer dagen is er uitvoering gegeven aan een besluit van den gemeenteraad van IJzendijke om het sierlijke marktplein te beplanten met boomen. De verkooping van 't logement «Hof van Koophandel, te IJzendijke is niet afgeloo- pen. Zaterdag a. s. zal een herveiling plaats hebben, 't Hoogste bod was f5400. Blijkens een op 9 dezer aan het De partement van Buitenlandsche Zaken ont vangen telegram van den consul-generaal der Nederlanden, te Odessa, is op dien dag officieel bekend gemaakt, dat de uit voer van granen en levensmiddelen aldaar weder veroorloofd is. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ- Naar men verneemt, hebben zich niet minder dan 126 sollicitanten aangemeld voor de opengevallen betrekking van hoofdonder wijzer aan de diaconie-tusschen school aan den Springweg te Utrecht. Deze uitgebreide School, waaraan vroeger eene opleiding klasse voor onderwijzers voor de bijzondere school bestond, was van hare stichting af onder de leiding van den nog betreurden Yan Lummel, en bereikte alstoen een hoo- gen bloei, en was zelfs tot in het buitenland gunstig bekend. Het aantal vacatures in de Neder- landsche Hervormde Kerk bedraagt thans 207, tegen 193 op 14 November 1876. Dit wijst dus eene vermeerdering van 14 va cante prodikantsplaatsen aan. De 207 vaca tures zijn nu over dc verschillende provin ciën als volgt verdeeld Zuid-Holland telt 43. Friesland 33, Zeeland 26, Gelderland 23, Noord-Holland 21, Groningen 18, Noord- Brabant en Limburg 15, Overijssel 11 Utrecht 9 en Drente 8 vacatures. De ge meenten; die eerlang vacant zullen worden, zijn meegerekend, terwijl anderen, die hun beroepen predikant mogen verwachten, niet zijn meegeteld. Aangenomen naar Amsterdam ds. H. V. Hogerzeil, te Arnhem. KOLONIËN. Aan een particulier schrijven uit Batavia ontleent het Vad. het volgende De tuchtiging van Samalangan, het eenige rijk dat Groot-Atchin nog feitelijk onder steunde, heeft, zooals te verwachten was, een overweldigenden indruk gemaakt ook op andere staten ter Noordkust. De onder werping van Merdoe is o. a. daarvan het gevolg geweest. De geheele Noord en Oost kust, van Tameang af tot Pedir toe, staan nu onder Nederlandsch bestuur. Op de Westkust laat de stand van zaken nog iets te wenschen over, hetgeen een gevolg is van het échec, dat wij te Ana- laboe, bij het begin onzer vestiging, geleden hebben. In Groot-Atchin zelf is de politieke toestand niet slecht. Nachtelijke aanvallen op onze versterkingen hebben niet meer plaats. Volgens het gevoelen van den briefschrij ver zijn wij do laatste phase van den oor GEMENGDE BERICHTEN. Dezer dagen werd te Rhenen een sla ger tot collectantbij de Hervormde gemeente benoemd. Toen deze voor de tweede maal dienst deed, collecteerde hij ook een paar zwarte handschoenen, aangezien hij die niet rijk scheen te zijn. Te Neeritter (Limburg) had voor eenige dagen een verschrikkelijke zelfmoord plaats. De Belgische Rijksontvanger aan het kan toor te Geijstingen, gemeente Ophoven, in Belgisch Limburg, kwam 's avonds in bo vengenoemd dorp, in de herberg van K., en bestelde een biefstuk. Nadat hem dit was toegediend, strooide hij er iets over heen, wat door 3 a 4 in hetzelfde lokaal aanwezige personen gezien werd en at het daarna op. Het spoedig daarop gevolgd braken onder hevige krampen, het plotse ling sterven van zijn hond, die eveneens van het vleesch gegeten had, leidden aan stonds tot de overtuiging, dat hier vergif tiging had plaats gehad. Met de grootste koelbloedigheid gaf de ontvanger bovendien onder het eten den kastelein een bankbiljet van 20 francs., er bijvoegende, hiervoor insgelijks zijn doodkist te doen vervaardigen. Daar hij geestelijken bijstand weigerde te ontvangen, werd hij in den nacht om streeks 4 uur naar zijne woonplaats Op- hoven getransporteerd, waar hij ten on geveer 5 uur in den ochtend onder cle he vigste pijnen bezweek. De ongelukkige was 38 jaren oud en laat eene weduwe met twee kleine kinderen ach ter, die hij in een brief, welke bij liem gevonden werd, vaarwel zegt. De oorzaak tot deze wanhopige daad is totnogtoe onbekend. - Wat als sigaren zooal wordt gerookt. Dr. Schleiden deelt iu een van zijne op stellen over het belasten van de tabak mede en dr. Schleiden kan het weten dat in Türingen alle jaren 200,000 cen tenaars bladeren van mangelwortels tot tabak verarbeid worden. Deze bladeren, zoomede die van cichorei, worden ook o. a. in den Pfalz veel verwerkt. De in Zuid-Duitsch- land vrij algemeen verbreide Vevey-sigai-en, die a 1 mark 92 pf. tot 2 mark 56 pf. de 100 stuks worden verkocht, bevatten in 't geheel geen tabak, maar bestaan uit zorg vuldig gewassen en daardoor van hunnen oorspronkelijken reuk en smaak beroofde kool- en mangelwprtelbladen, die vervolgens gedurende geruimen tijd in een bijzonder toebereid tabaksnat gedrenkt worden, ge droogd en verder verwerkt. Dat zulke «si garen" goedkoop kunnen geleverd worden en ook veel worden gebruikt ligt voor de hand. Deze week is te Botterdam een bootje met 20 werklieden bemand door een stoom boot overvaren, waardoor 7 personen zijn verdrongen. Tegen den uitgever en twee redacteurs van het te Antwerpen verschijnend socialis tisch weekblad „de Wekker" is een aan klacht ingediend wegens het schrijven en opnemen van twee artikelen getiteld„Weg met den Koning" en „De Koning te Gent", ale behelzende deze artikelen hoon en smaad jegens het Belgisch Vorstenhuis.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3