Buitenland. Binnenland. dat, daar Engeland besloten heeft zijne vloot naar den Bosporus to zenden, naar het zegt tot bescherming der christenen, Rusland met hetzelfde doel Constantinope[ te land zal bezetten. Uit Ragusa wordt gemeld, dat, daal de Porto geweigerd heeft met Montenegro de demarcatielijn vast te stellen op de grond slagen van het utipossidetis, de vijandelijk heden terstond zullen hervat worden. De Polit. Corr. verneemt, dat op het paleis Dolma Bagdsche toebereidselen wor den gemaakt voor eene samenkomst van don sultan mot den grootvorst Nicolaas, waartoe te Tschataldja het plan zou zijn ontworpen. Weenen, 9 Febr. Het "Wiener Taghlatt meldt, gedeeltelijk in overeenstemming met de Presse, naar het zegt uit vertrouwbare bron, dat den 2 dezer te Adrianopel tusschen den Czaar eu den Sultan oen of- en defen sief verbond in drie artikelen gesloten wordt, waarin de Czaar bet ongedeerd bezit en de verdediging van het grondgebied van Tur kije tegen vijanden waarborgt, terwijl beide mogendheden zich tot wederzijdsche verde diging tegen buitenlandsche vijanden ver binden. Londen, 11 Febr. Eene extra-editie van Daily Telegraph bevat een telegram uit Con- stantiuopei, waarin gezegd wordt, dat de Porte weigert aan de Engelsche vloot toe te staan naar Constantinopel te komen, omdat in dat geval de Russische troepen waar schijnlijk do stad zouden bezetten. Parijs, 11 Febr. (Part. tel.) Rusland heeft aan zijne troepen hevel gegeven Constanti nopel binnen te rukken; maar men is hier van meening, dat zulks slechts geschieden zal wanneer de Engolscho vloot de Darda- nellen passeert. De maatregel van Rusland schijnt alzoo ten doel te hebben laatstgonoenrde eventua liteit te voorkomen. België. De gepensioneerde luitenant-generaal Van Casteel is Zondag morgen te Brussel overleden, in den ouderdom van 78 jaren. Verleden Vrijdag had hij den lijkdienst bijgewoond zijner echtgenoote en toen hij van het kerkhof teruggekomen was, voelde hij zich onpasselijk en ging te bed om niet moer op te staan. Generaal Van Casteel had zijn loopbaan begonnen in Neêrlandsch-Indie; hij was be kend als een zeer verdienstelijk officier. Nooit, zeide hij, had hij een enkel glas li keur gedronken en liij rookte nooit. F r a n k r ij k. Havas deelt het gerucht mede, dat de Keizerlijke Prins plan heeft aan de Regee ring verlof te vragen, om met de jongelie den, die te gelijk met hem geloot hebben, voor den «conseil de revision" te mogen verschijnen. Duitschland. Uit Bremen wordt van 31 Jan. ge meld: Een verschrikkelijk ongeluk heeft onderscheidon familien in rouw gedompeld. Nadat wij, gedurende den geheelen winter geen koude hadden gehad, is in den laat- sten tijd vorst ontstaan en zijn sloten en verdronkenland met een dunne ijskorst be dekt. Dat de jeugd dit met genoegen zag is natuurlijk, en al spoedig zag men kaar met de schaatsen voorzien naar het nog te broze ijs snellen. Op een kolk, door een vroegeren doorbraak ontstaan, waren een aantal kinderen van 8 tot 12 jaar bijeen toen het ijs brak en zes der kinderen in het water vielen. Een kleermaker, die uit zijn woning het onheil zag, spoedde zich naar buiten ten einde hulp te bieden, maar het ijs breekt af en ook hij stort in de diepte. Zijn vrouw, die haar man met den dood zag worstelen, poogde hem te redden, maar slaagde niet, een oogenblik later deelde zij het lot van haren mau. Ouders der kinderen en anderen kwamen achtereenvolgens met haken en touwen te hulp, maar drie volwas senen, de kleermaker en zijne vouw en eene grootmoeder van een der kleinen, en vijf kinderen werden als lijken uit de diepte gehaald. In 't geheel waren dertien perso nen te water geraakt. Een der moeders, die nog wel levend uit het water werd gered, zal vermoedelijk mede het slachtoffer harer moederliefde worden. Toen de lijken van man en vrouw in de wo ning werden gedragen, greep een aandoen lijk tooneel plaats; de twee kinderen, een van 4 jaren en een van 2 Va, trachtten door allerlei liefkozingen hunne slapende ouders wakker te maken. De weesjes werden schreiende van de lijken verwijderd. Italië. Z. H. Paus Pius IX is 7 dezer des namid dags ten 5 ure overleden. Z. H. had den dag vóór zijn dood tamelijk wol doorgebracht. Dr. Ceceareli had toen een geruststellend bulletin uitgegeven. De paus had zelfs, ondersteund door twee ka merlingen, eenige schreden in zijuo kamer gedaan. Den volgenden ochtend voelde hij benauwdheid, de geneesheeren namen een sterken aanval van koorts waar, het heilig college werd gewaarschuwd, de kardinaal vicaris liet dadelijk in de kerken het lieiilg sacrament tentoonstellen en de bijeengeroe- pene geestelijken zeiden gebeden op. '1e elf uren nam kardinaal Panebianco, vergezeld van een aalmoezenier en van adellijke gar des, uit de pauselijke kapel de gewijde hostie en trad in de kamer van den zieke, waar kardinalen en anderen geknield lagen. Aan den Paus werd nu de communie en het laatste oliesel toegediend. Pius IX had al zijne geestvermogens behouden. Hij had oogenblikken dat hij dreigde te stikken, maar als die voorbij waren, kon men hem duidelijk hooren deelnemen aan de gebeden der stervenden, die kardinaal Bilio aan zijn bed opzeide. Te éen uur verloor de paus ge heel en al zijne bewustheid en kreeg die niet terug. Op dat oogenblik waren alle kardi nalen en groot-dignitarissen van 's pausen huis rondom den stervende vereonigd. De koning van Italië heeft driemaal op het Vaticaan bericht laten inwinnen om trent 's pausen toestand. De antichambres waren opgevuld met hoogere eu lagere gees telijken, die geschokt wareu, en met leden van het corps diplomatique. Er was eene grootenreuigterondomhetpauselijkpaleis; de burgerlijke overheid heeft maatregelen van orde genomen en voor de onbelemnrerdo be weging gezorgd, 's Avonds waren de schouwburgen gesloten. Rome biedt nu hetzelfde schouwspel aan als na den dood van koning Victor Emmanuel. 's Pausen dood is door den kardinaal-vica ris officieel afgekondigd. Tevens is bepaald dat de begrafenis in de St. Pieterskerk zal plaats hebben. Den 8n is het testament van Pius IX ge opend. Het is zeer kort en handelt alleen over kerkelijke aangelegenheden. Het be helst o. a. de verklaring, dat Pius IX levens- laug het heil der Kerk gezocht beeft en be veelt de belangen van het bestuur der Kerk gedurende bet iuterim aan de goede zorgen van de kardinaals Bilio, Pecei en di Pietro aan, die het bestuur aanvaard hebben. Het lijk van Pius IX is 's nachts tusschen 8 en 9 dezer gebalsemd. Het ligt opeen ijzeren ledekant, versierd met rood zijden behangsel, 's Pausen welbekende glimlach ligt nog in den dood op zijne lippen. Koning Humbert heeft den kardinaal-ka merling doen weten, dat bij met zijn hof en de ministers aan de begrafenisplechtigheid van den Paus wenscht deel te nemeu eu al- zoo eene bijzondere plaats in den stoet ver zocht. Een antwoord is hierop nog niet ge geven. Kardinaal Simeoni is onthoven van zijne betrekking als Staatssecretaris. De secreta ris van het Heilig College, Lasagne, heeft voorshands zijn ambt overgenomen. Er zijn op dit oogenblik 63 kardinaals, van welke 37 Italianon. De overige 26 be staan uit 9 Franschen, 4 Spanjaarden, 3 Engelscben, 5 Oostenrijkers, 2 Duitschers, 1 Amerikaan, 1 Belg on 1 Portugees. Joban Maria Graaf Mastai Ferretti was geboren te Sinigaglia den 13 Mei 1792 en bereikte dus den ouderdom van bijna 86 jaren. Hij was de 254o Paus van Rome en zetelde 32 jaren, dus langer dan een zijner voor gangers, op den stoel van Petrus. In 1840 werd hij kardinaal en in 1846 koos men hem tot opvolger van Paus Grc- gorius XVI. De opening van het Conclave zal plaats hebben Zaterdag avond 16 dezer. De klokken der 360 kerken van Rome zullen geluid worden. Al de tegenwoordig zijnde kardinalen hebben de kwestie derlijkplechtigheden van Pius IX onderzocht. Zij zullen binnennegen dagen gevierd worden. De magazijnen en schouwburgen zijn gesloten. De begrafenis zal Zaterdag plaats hebben. Als de meeste kans hebbend op bet pausschap noemt Le Temps den bisschop van Albano, Marichinie, na Amat de oudste der kardinalen. Voorts worden genoemd de bisschop van Verona, die om zijne recht schapenheid hekend is, Canossa, Pecci, Nina, de geleerde Apuzzo, kortom, nie mand weet nog iets van de zaak. Op onderscheidene plaatsen in Italië zijn demonstratien gehouden tegen de bekende «wet op de waarborgen", die de regeering echter natuurlijk in de tegenwoordige om standigheden juist krachtig wil handhaven. Koning Humbert zou tamelijk ernstig ongesteld zijn. Een telegram uit Florence, van Za terdag, meldt dat te Limkarne iemand een Orsini-bom geworpen heeft onder de putation vnn werklieden-vereenigingen, die, na een lijkdienst voor koning Victor Em manuel te hebben bijgewoond, uit de kerk kwamen. Vijf personen werdeu gekwetst. De dader werd door de politie uit de han den van bet volk gered, dat hem om bet leven wilde brengen. Garibaldi is ziek, on zal waarschijn lijk de beide mannen mot wier namen do zijne is verbonden Koning Victor Emma nuel en paus Pius IX niet lang oyerleven, althans de laatste berichten omtrent zijn toestand luiden ongunstig. 0.1. MAILDIENSTEN. Via Brindisi, 15 Febr. Via Nieuwediep, 15 Febr. Aria Marseille, 22 Febr. Via Napels, 24 'Febr. De Fransche pakketbooton doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. SLUIS, 14 Februari 1878. Hier en daar wordt ook onder ons een enkele nieuwe cent vertoond. Over 't alge meen valt het nieuwe muntstuk hier niet erg in den smaakbet komt aan velen te onbeduidend voor. Het is jammer dat er geen voortgang wordt gemaakt met het aanmunten van 2"i cents-stukken, daardoor zou voor een groot deel in liet gemis van Hollandscbe halve centen worden voorzien. Het gebrek aan halve centen is oorzaak dat er tegenwoordig weer verscheidewe één centimesstukken uit Belgie worden inge voerd. In 1877 zijn door het Rijkstelegraaf- kantoor alhier behandeld 2393 telegrammen. Den 8 dezer is tot hoofdonderwijzer der openbare lagere school te St. Anna ter

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2