IS NIEUWS' EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. No. 7. Negentiende jaargang. A0. 1878. Vrijdag IS Februari. Openbare Verkooping. KLAAGTOONEN. SLUISC Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels 60 cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Corresponderen, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGII en VAN DITMAR, Algemeen.. Advertentiebureau te Rotterdam. Do BURGEMEESTER van Sluiszal ten behoeve dier gemeente, op Vrijdag den 1 Maart 1818, des namiddags ten 1 ure, in het openhaar te koop aanbieden Ongeveer 65,000 harde METSELSTEEN, eene aanzienlijke hoeveelheid ARDUI NEN-ZERKEN -BLOKKEN en -KANT- STEENEN, van verschillende afmetingen en eene partij oud IJZER. Alles liggende in de nabijheid der voorma lige Passluis en der Sortie aan deWestbatterij Voorts na afloop daarvan 15 a 20 Olmen en Populieren BOOMEN, staande in de na bijheid der begraafplaats, en eenig Wilgen en Populieren KAPHOUT. Met een zekeren weemoed maakten wij onlangs in een eenvoudig bericht melding van het afbreken der oude Passluis alhier, de opmerking er bijvoegende, dat met den verkoop dier afbraak weder een over blijfsel van betere dagen zal zijn opge ruimd. 1756. Dit jaartal, in den frontsteen der sluis uitgehouwen, voert ons onwillekeurig terug tot een tijdvak onzer geschiedenis, dat vaak en terecht als het meest doodscho tijdvak der repu bliek wordt beschouwd. De republiek der Vereenigde Nederlanden, die zich tijdens en ook nog na den tachtigjarigen oorlog, zoodanig had ontwikkeld, dat zij in de Europeesche aangelegenheden hare stem met kracht wist te doen gelden, was na 1740 langzamerhand tol eene zekere wee- kelijkheid, wij zouden haast zeggen zieke lijkheid vervallen, waardoor zij zorgvuldig alle verwikkelingen trachtte te vermijden en derhalve zoo min mogelijk meer han delend optrad. Er was echter in die dagen rijkdom, weeldeen overvloed, doch niet de minste physieko noch moreele kracht. Zoo was het toen tot het jaar 1790; hoe is het nu sedert het verloop van hon derd jaren bij ons geworden Toen wij daar zoo stonden en nadach-, ten over het verleden en het heden; over de veranderingen, die er sinds dien tijd ook in onze streken hebben plaats gegre pen, maakte onwillekeurig een gevoel van verdrietigheid en ontovredenheid zich van ons meester. Met den rug naar de afgebroken sluis gekeerd, lagen daar voor ons uitgebreide landerijen die ja aan de zee ontwoe kerd zijn, maar ten koste van scheepvaart, handel en nijverheid voor deze gewesten; die, ja wel is waar groote schatten voor het Rijk hebben afgeworpen, doch waar voor het Rijk ons zeer weinig heeft gerestitueerd. Men zal ons allicht tegen werpen, het zijn alweder de oude jere miaden en jobsklachten over vermeende stiefmoederlijke behandeling van regee- ringswegeover een onophoudelijk in palmen en niets wedergeven, in een woord: een nieuwe variatie op een oud thema, dat reeds op honderd verschillende wijzen is gevarieerd Dit moge schijn van waar heid hebben, onze~ klachten zijn echter niet ongegrond, en waar wij er tot in de ziel van overtuigd ziju, dat we niets onrechtvaardigs eischen, maar alleen het deel vragen dat ons rechtvaardigt toe komt, daar mogen we niet ophouden te klagen wie weot of men ons niet te eeniger tijd recht zal laten wedervaren En mocht iemand in den waan verkoe ren dat wij onze toestanden overdrijven, eilieve 1 informeer dan bij eiken handels reiziger zonder onderscheid, die uit Hol land, Noord-Brabant, Gelderland of uit eenige andere provincie deze streken komt bezoeken, hoe het hier met onze communicatie-middelen geschapen staat en zij zullen u allen, zonder onderscheid, als om strijd toeroepen Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is de ellendigste streek van geheel Nederland om te be reizen. En toch wij durven beweeren, dat deze streken hoe jammerlijk ook gesig naleerd bekoorlijk ziju voor het oog van eiken West Vlaming wij durven bewee ren dat, indien do West-Vlamingen in het bezit waren dezer streken, zij dat ver worpen Nederlandsch Nazareth, zouden beschouwen als een parel aan de kroon van Belgie ja wij durven voortgaan te beweeren dat, het woord wil ons bijna de pen niet uit, dewijl wij van nature nog te goed Nederlanders zijndat, wanneer wij Belgen waren tot nan do Schelde, ons gewest op allerhande wijzen van goede communicatiemiddelen zou voor zien zijn. Dit idee pijnigt ons en doet ons in bitterheid des harten vaak woerden uiten, die weirig nationaliteitsgevoel ver raden, maar integendeel aan rebellie zon den doen denken. En dat wij toch geeno re bellen zijn, daarvan zal do geschiedenis der jaren dertig getuigen. Immers, waar is in die moeielijkc dagen meer geleden dan hier op de grenzen En nogtans trots al dat lijden werden hier allerwege vrijcorp sen ingericht om de eer van Nederland te handhaven tegen de aanvallen van ban- delooze indringers. Neen, toen is hier getoond dat ook de bewoners dezerzijds de Schelde Nederlanders waren en niets anders wenschten te blijven dan Neder landers. Hoe ellendig derhalve is het voor ieder recht geaarde in deze streken te moeten ondervinden, dat men zich van regeeringswege zoo weinig aan ons gelegen laat liggen. Hoe ellendig, dat elke billijke klachte over bestaande toestanden zoe weinig wordt ter harte genomen, wat zeg ik, zoo onbarmhartig wordt goniëerd Wij hopen in een volgend nummer op onze slechte communicatie-middelen terug te komen en het middel aan te toonen waar door, bij betere postgemeenschap, ook op eeuo doelmatige wijze zou worden voor zien in het personenvervoer van een groot gedeelte der bevolking van het voormalig 4e district. OORLOGSBERICHTEN. Het Engclsch eskader in de Besika-Baai heeft thans opnieuw order ontvangen de straat der Dardanellen binnen te stoomen, ditmaal met bestemming naar Constanti- nopel De Engelsehe regeering bedoelt met dezen maatregel Lord Derby verklaarde het in het Ho.ogerhuis met den meesten nadruk geenszins eene aanmoediging voor Turkije tot verder verzet, ook niet een daad van vij andschap tegen Rusland of een eersten stap tot den oorlog en evenmin eene afwijking van de tot heden gevolgde staatkunde. Men vreest eenvoudig, nu onder de voorwaarden tot den wapenstilstand ook eene bepaling blijkt opgenomen te zijn, volgens welke de verdedigings-linie- van Cunstantinopel door de Turken moet ontruimd worden, dat in de Turksehe hoofdstad rustverstoringen zul len plaats hebben, waardoor Britsche be langen schade zouden kunnen lijden. De vloot gaat dan ook alleen naar Constantino- pel om, zoo noodig, «personen en goederen" te beschermen, want de toestand zou zeer ernstig kunnen worden. Aan Daily News wordt uit Berlijn van den lOn gemeld: Heden heeft vorst Gortschakoff aan de groote mogendheden medegedeeld

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1