Binnenland. De groote misdaden volgen elkander telkens op. Eenige dagen geleden was het van de vreeselijke misdaad te Antwerpen, dat een man zijn vrouw in stukken had gesneden, thans houdt zich het hof van assises van het departement Eure niet eene nog afgrijselijker zaak bezig, en wel van eene moeder in stukken gesneden door haren zoon. Ziehier eenige bijzonderheden omtrent dit gruwelijk drama. Louckard, schaapherder, een wreedaardige kerel van zijn kindsheid af, bekend onder den naam van den slechten Louchard, woonde alleen met zijne moeder welke allerlei mishandelingen van haren ontaar den zoon moest ondergaan, wanneer zij hem geen geld kon geven. In Maart 11. verdween de ongelukkige vrouw plotseling, en het gerucht verspreidde zich dat haar zoon haar vermoord had. Reeds 10 dagen had men van haar niets meer géhoord, toen een landbouwer voorbij een beerput gaande, eenige bloeddruppels er rond zag, en bemerkte dat de bossen hout, die de opening van den put bedekten, verplaatst waren. De landbouwer gaf daarvan kennis aan de justitie, welke den beerput nauw keurig onderzocht. Men vond er de over blijfsels van het lichaam eener vrouw, vreeselijk verminkthet hart was uit liet lichaam gerukt en van het hoofd werd slechts het achterste gedeelte ontdekt. Eenige bijzondere teekenen bewezen dat het de verminkte overblijfsels waren van vrouw Louchard, en algemeen wees men den schaapherder als den dader van dien afgrijselijken moord aan. Een huiszoe king hij Louchard gehouden bracht bloed vlekken op den grond, de muren, de meu bels, het beddegoed en ook op den krui wagen aan liet licht, welke ongetwijfeld gediend heeft, om liet bloedige lijk te ver voeren. De schaapherder verklaarde dit door te zeggen, dat hij in de laatste dagen eenige zieke dieren had afgemaakt. Maar eene laatste ontdekking bracht de waarheid aan het licht. In een oven werd een linnen zak gevonden, half verbrand, in welken men nog het bloedig aangezicht bemerkte van het ongelukkig slachtoffer. De beklaagde heeft nauwelijks zijn 27e jaar bereiktzijn ge laat is kalm, zonder uitdrukking. Al de beschuldigingen ontkent hij zonder ontroe ring. Louchard is ter dood veroordeeld. Zijn doel is geweest zich meester te maken van het spaargeld zijner moeder. Hij zal blootsvoets, in een lang hemd en met een zwarten sluier om het hoofd worden ge guillotineerd. Er is thans een belangrijk pioces to gen de stad Parijs aanhangig. Verscheidene maatschappijen namelijk, zooals de Sociétós des petites voitures, de Société dos omnibus en eenige financieele maatschappijen, stel len de stad verantwoordelijk voor de plun deringen cn geldafpersingen, waaraan zij van de zijde dor Commune hebben blootge staan. Indien de aanklagers het geding wiu- nen, dan zal Parijs wie weet hooveel milli- oonen hebben uit te keeren. Eenige der aan zienlijkste leden der balie zullen in deze zaak pleiten. De eigenares van een hleekerij te Pa rijs is dezer dagen op zonderlinge wijze om liet loven gekomen. Zij had namelijk vree selijke kiespijn en om dit te verhelpen, doopte zij een stukje spons in een soort van sterkwateren slak dit in de hollen kies. Door een onverwachte beweging brandde dit haar tandvleesch. Toen zij iiet stukje spons wilde uitspuwen, schoot het in de keel. Daar zij spreken noch schreeuwen kon, duurde het goruiuien tijd eer haar dienstboden begre pen, wat er van de zaak was. Toen eindelijk de genoesheer kwam, bleek het, dat de on gelukkige intusschen onder hevige pijnen was bezweken. Spanje. De jonge koningin van Spanje droeg bij het stierengevecht een kleed van licht blauwe zijde, bijna geheel met kanten be- dekt en mot oen sleep van drie meters, die door een hertogin gedragen werd. Om den hals droeg zij een snoer diamanten en een snoerpaarlen, ter grootte van een hazelnoot, waarvan de waarde op 150,000 frs. geschat wordt. Daarenboven droeg zij haar brui lof ts-dindeem, die 500,000 frs. gekost heeft. In een woord zij was om te stelon. Engeland. De Daily News deelt over de sterkte der Britsche vloot in de Middellandsche Zee mede, dat zij bestaat uit de volgende pant- serschepeu Do Tórnétaire, met 8 stukken van 25 ton; de Alexandra, met 12 stukken van hetzelfde kaliber; de Sultan met 12 stukken, onder bevel vau den Hertog van Edinburg; de Agiucourt, met 17, de Achil les, met 16, de Swiftsure, met 14, de Pallas, met 8, da Research, met 4 stukken; dan de ramschepen Hotspur en Rupert; eindelijk de Devastation, met 2 stukken van 35 en 2 van 25 ton. Behalve deze 11 pantsersche- pen bijna alle nieuw en geweldig sterk, heeft admiraal Hornby nóg een talrijk eska der ongepantserde bodems onder zijn beve len fregatten (o. a. de Raleigh,met 22 stukkeu), sloepen en kauonneerbooten. Dit is ongeveer de helft van de gekeele Britsche zeemacht, en vermoodelijk is die helft reeds sterker dan al do andere pantserschepen te zamen. Do Ierscbe bladen deelen bijzonder heden mede omtrent een prijskamp te Du blin gehouden, tusscken de twee bekende vuistvechters of boksers Jack Bovlon en James Keogh. Het gevecht eindigde met de victoiio van James; maar hoe zag de man er uit? Hij was, evenals de verslagens, let terlijk bont en blauw gebeukt. De politie was op haar hoede geweest, maar had zich om den tuin laten leiden door het gerucht, dat de bokspartij was uitgesteld. Griekenland. Athene, 30 Jan. De kamer heeft beslist met gesloten deuren te beraadslagen. Aan de grenzen, bij Surpi, heeft er een gevecht plaats gehad. De Turken werden vervolgd. Overal hebben oorlogzuchtige demon straties plaats. Het gepantserd Ilaliaansch oorlogschip San Marino is in den Pireus aangekomen. Er worden nog meer Italiaansche schepen verwacht. 0.1. MAILDIENSTEN. Via Marseille, 8 Felir. Via Brindisi 15 Febr. Via Nieuwediep, 15 Febr. Via Napels, 24 Febr. SLUIS, 7 Februari. Het hof te 's Hage heeft P. V., ar beider te Sluis, wegens het afleggen van een valsche getuigenis vrijgesproken. De heer H. Q. Janjssen heeft voor de beroeping naar Zuidzandte bedankt. Een der geachtste ingezetenen van Aardenburg, de heer A. van den Broecke, oud-lid der Provinciale Staten van Zeeland en den gemeenteraad, mocht den 5 dezer het voorrecht smaken zijn zeventigste jaar dag te vieren. Bij deze gelegenheid 'heeft het den geachten jubilaris van wege de gemeentenaren en van elders niet ontbroken aan oprechte blijken van belangstelling. Van vele particuliere gebouwen zag men de Nederlandsche driekleur wapperen. Dat deze welmeenende blijken van belangstel ling don jubilaris niet onverschillig waren, bleek weder uit de ruime giften die iedere instelling, zoo van Protestantsohe als Katho lieke richting, als dankbetuiging ontving. Het zij den waardigen man vergund nog vele jaren tot welzijn zijner gemeentenaren in hun midden te mogen verkeeren. In do jl. Vrijdag gehouden ochtend zitting der Prov. Staten is, uit de vroeger gemelde voordracht bij eerste stemming met 20 van de 32 geldige stemmen tot grif fier dezer proviuciebenoemd rar. E. Fokker, advocaat te Middelburg. De nieuwe titularis zal don 15n dezer in werking treden. De Tweede Kamer der Staten.Géneraal zal op 5 Maart bijeenkomen tot hervatting der werkzaamheden. Ter aanvulling van het verhandelde in de jl. Vrijdag gehouden zitting zij nog gemeld, dat het voorstel van Gedeputeerdo Staten tot aanvulling van het reglement van politie voor de polders in Zeeland, vol gens hetwelk art. 20bis van dat reglement thans wordt gelezen aGeen omkading, bemaling of andere kunstmiddelen mogen binnen een polder worden aangelegd of gebezigd, om het wa ter in laag liggende gronden, moerassen of plassen over te brengen in de aangrenzende waterleidingen of slooten", met 30 tegen 3 stemmen is aangenomen. Tegen stemden de heeren Vader, Piersens en Fransen Van de Putte. De nieuwe bronzen centen, onder scheiden zich door eea net en duidelijk model. Ze zijn wat kleiner en lichter dan de koperen centen. Aan do eene zijde ziet men het waarde-merk «1 cent" in een lau werkrans, aan de andere zijdo den staanden leeuw met den pijlbundel en het zwaard, te midden vau het randschrift ^Koningrijk der Nederlanden", wat beter staat en zin rijker is dan de groote "W der oude centen. Een gekartelde rand omgeeft hetgeheele stuk. De Minister van Finantien maakt be kend dat eerlang zal worden overgegaan tot uitgifte van bronzen stukken van een cent. Die pasmunt zal aanvankelijk bij de be taalmeesters te 's Hertogenbosch, Breda, Middelburg, Zierikzee, Sas van Gent, Maas tricht en Roermond van den 16 tot en met den 25 van elke maand, Zon- en feestdagen uitgezonderd, gedurende de gewone kan tooruren, voor zoover de voorraad strekt, in sommen van niet minder dan twintig cents, voor ieder op aanvraag verkrijgbaar zijn, tegen overgave van een gelijk bedrag in ander vettig Nederlandsch betaalmiddel, voor minstens de helft, bestaande in Neder landsche koperen centen. Aan andere betaalmeesters-kantoren zul len bronzen centen, voorloopig alleen bij gebrek aan koperen centen, tot 't doen van bijpassingen gebezigd worden. De koperen eenten blijven wettig betaal middel zoolang zij niet op een hij algemee- nen maatregel van inwendig bestuur te be palen tijdstip buiten omloop zijn gesteld. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ- De Synode der Nederd. Herv. kerk heeft besloten een adres aan de regeering te zenden, waarbij zij verzoekt, dat óf in de nieuwe wet, óf in de gewijzigde artikelen der bestaande wet op het lager onderwijs eene bepaling worde opgenomen»dat de bevoegde macht in de gemeente verplicht is op verzoek van de kerkelijke besturen, die in haren kring met de zorg van liet godsdienstonderwijs belast zijn, geschikte uren aan te wijzen, waarin geen school onderwijs zal worden gegeven, maar waarin de schoolgaande kinderen in de gelegenheid zullen zijn, 'tzij in, 'tzij buiten de school lokalen, godsdienstonderwijs te ontvangen." Het gemeentebestuur van Buggen urn, bekoorende tot het schooldistrict Roermond, heeft met algemeene stemmen besloten, in plaats van een hulponderwijzer aan te stel len, drie nonnen te ontbieden en die te belasten met het onderwijs der vrouwelijke jeugd.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2