NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. N°. 5. Negentiende jaargang. A0. 1878. Yrijdaff i Februari. Buitenland. Binnenland. SUISSE Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. qej Prijs der advertentienvan 15 regels GO cent, elke regel meer 71/2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievende Redactie betreffendebeuevens Advertentien (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGH en VAiN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. OORLOGSBERICHTEN. Engeland ontving, kort nadat bet bericht was afgezonden om troepen naar Gallipoli over te brengen, van Rusland officieel ken nisgeving van de vredesvoorwaarden. Hier door meer tot zachtheid gestemd, en reeds vermeenendo genoeg voor zijne eer gedaan te hebben, vaardigde de regeering dadelijk tegenbevel uit, en Engeland zal dus rustig toezien- Toch blijft do Engelscbe vloot, die reeds tot den iugang der Üardanollen was gekomen op alles voorbereid. Zij bevindt zich nu in de Besika-baai en do regeering heeft een oorlogscrediot van 6 millioen aan gevraagd. Niét alleen lord Derby maar ook lord Carnavon heeft zijn ontslag als minis ter gevraagd, zooals hij in het Hoogerhuis meedeelde, juist omdat hij dat zenden van de vloot en het aanvragen van het krediet onnoodig vond, en slechts beschouwde ais eene aanmoediging van Turkije en eene be dreiging van Rusland. De regeering ver klaarde echter bij monde van lord Beacous- iield, dat zij niet afgeweken was van baar onzijdig standpunt. Wat het ontslag van lord'Derby betreft, daaromtrent schijnt nog geene zekerheid te bestaan. Het is zoo goed als zeker dat de wapen- sulstand spoedig zal worden geteekend. De vrede zal dan vermoedelijk volgen. Volgens bericht uit Konstantinopel was delast, om de vredesvoorwaarden te onder teekenen, Donderdagavond reeds verzon den. Die voorwaarden zouden zijn oorlogs schatting van 500 millioen en bezetting van Batum, Kars en Erzérum tot de geheele af doening; opening van de Dardanellen en den Bosporus voor de Russische oorlogs vloot; autonomie van Bulgarije, bezuiden den Balkan, ondereen christen-gouverneur, wiens benoeming aan de goedkeuring der Mogendheden onderworpen is; vorming van een Bulgaarsch vorstendom, begrensd dooi den Balkan; onafhankelijkheid van Servie met wijziging zijner grenzen; Montenegro krijgt Antivari, een deel van het Scutari meer, Niksic en Spnz; een gedeelte van het Russische leger trekt Konstantinopel bin nen, waar de definitieve vrede geteekend zou worden. Dit is echter nog niet officieel bevestigd. Wanneer éen land teleurgesteld zal zijn over dien spoedigen vrede, dan is 't wel Griekenland. Er was volgens de Polilischo Correspondenz door de regeering reeds een besluit genomen, om, mits de kamer er in toestemde, den opstand in Thessalie en op Kreta te ondersteunen. Doch nu kwam de tijding van de onder- teekening der vredes-preliminairen, en ten gevolge der daardoor ondervonden teleur stelling hadden in Athene groote manifes tation plaats ten gunste van den oorlog. Po litieagenten werden gewond, maar het ge lukte de troepen de oproermakers uit elkan der te jagen. Men is niet zonder vrees, dat er nog meer ongeregeldheden zullen plaats hebben. Oostenrijk daarentegen zon met de vre desvoorwaarden genoegen nemen en zich verder met de zaak niet bemoeien. Hoofdza kelijk is dit te danken aan Duitschlands in vloed, dat ook Rusland niet bemoeilijken België. Do exploitatie vanhot buffet in hetnieuwe badhuis te Ostende is voor 27,000 fr. 's jaars verpacht. Het buffet in het oud Kursaal -'bracht slechts 12,000 fr. op. Het linnen zal door den ondernemer geleverd worden, doch de meubelen, glazen en porcelein worden geleverd door het bestuur, tegen een huur geld van 7 pCt. De voorwaarde is getee kend voor drie, zes of negen jaren, verbreek baar a!s de ondernemer de voorwaarden niet vervult. Do Etoilo zegt dat er kwestie is eene verandering te brengen in het stel sel der Belgische postzegels. In plaats van zegels van twaalf verschillende waar den en elf verschillende kleuren, zou den er, volgens de nieuwe inrichting nog slechts van drie kleursoorten en vau dit zelfde getal waarden zijn. De postzegels zou den echter in vier deelen kunnen worden gescheurd, om de ouderverdeelingen te be komen en men zou dus met postzegels van 4 on 20 centiemen en van 1 franc, allo fran keeringen kunnen doen. Het postzegel van 4 centiemen zou bestaan uit vier deelen, elk van 1 centiem, die van 20 uit vier, elk van 5 en die van 1 fr. uit vier, elk van 25 cen tiemen. F r a n k r ij k. Te Parijs is de geneesheer Peter met alge- meeue stemmen benoemd tot lid van do Academie der medicijnen. De beroemde ge neeskundige was eerst zetter en later cor rector in de drukkerij van de firma Lahure eti terwijl hij alzoo voor zich en zijne moe der den kost verdiende, studeerde hij in de medieijuen en werd een beroemd man. Van de negen aanvullingsverkiezingen zijn 8 in republikeinscben geest uitgeval len. Te Bordeaux moet eene herstemming plaats hebben. Duitschland. Te Berlijn heeft men, om voor de parken en wandelplaatsen de zangvogels te behou den, besloten hier eu daar voederbakken neer te zotten, en geregeld iederen dag die te vullen. Voor ongeveer 4- jaren was de herber gier Scheffer te Hameln plotseling verdwe nen. Zijn vrouw zeide, dat hij naar het bosch was gegaan om hout te halen, doch niet was teruggekeerd. Het ingesteld onder zoek leidde er toe, dat wel de muts van den vermiste, een hark en een zak gevonden werden, doch de persoon was spoorloos ver dwenen. Thans heeft de vrouw op haar sterf bed bekend, dat zij haar man in den oven heeft verbrand. Spanje. Het Spaanseho volksfeest hij uitno- mendheid, het stierengevecht, waarin niet tegenstaande allebarbaarschheid wolkomen het verwijt, altijd behondighoid, krachten onversaagde moed ten toon wordt gespreid, is bijzonder luisterrijk geweest ter gelegen heid van 's konings huwelijk. Bij hoog feestelijke gelegenheden gebeurt het soms dat edellieden zich in het strijd perk wagen, om ten aanzien van hot volk de van woede brullende stieren te bevechten. In bet stierengevecht dat jl. Vrijdagavond te Madrid plaats had onder het oog van de koninklijke familie, den geheelen Spaan- scheu adel en niet minder dan 16000 toe schouwers, vochten vijf grandes in do rid- derkleeding van Jo 16e eeuw, omgeven van een schitterenden stoet toreadores. Zooveel pracht als bij dit feest, door don jongen koning in persoon geleid, is ten toon gespreid, heeft Spanje nooit aanschouwd. Twee ridders slaagden er in na eoii roemyollo worsteling hunnen slier met één stoot te vellen. De anderen waren niet zoo gelukkig huu tegenstander dadelijk op de doodelijke plek te treffen. Griekenland. De manifestatien zijn den 27 Januari te Athene voortgezet. Eene menigte, welke op 10,000 personen wordt geschat, begaf zich naar de woningen der ministers, sloeg de glazen in en schoot met revolvers. Een man is gedood en drie zijn gewond. Van daar begaf zij zich naar het koninklijk pa leis. De koning sprak de menigte toe en be val [kalmte aan. Van het paleis keerde zij naar de woningen der ministers terug, waar zij door de gewapende macht werd uiteen gejaagd. De troepen zijn geconsigneerd. SLUIS, 31 Januari. Het afbreken der oude passluis wordt geregeld voortgezet. De frontstcen, voorzien van het jaartal 1756, is in de oudheids kamer alhier geplaatst. Naar wij vernemen zal binnen kort publieke veiling worden gehouden van een massa arduinen delc- steenen en verscheidene duizenden gelder- sche steenen, alles afkomstig van boven genoemde sluis.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1