Binnenland. werkte tabak in sigaren en cigarettcn mét 90 mark, rooktabak met 60 mark en bin nenlandsche tabak met 21 mark per cente naar. Men rekent daardoor een meerdere opbrengst van 29,000,000 mark te ver krijgen. Uit voorstel wordt door de Duitsche bla den beschouwd als een eerste stap van Bis marck om voor het rijk afzonderlijke bron nen van inkomsten te scheppen. Ue Reichs- anzeiger zegt dan ook dat het in verband staat met verdere voorstellen tot belasting hervorming, die weldra te wachten zijn. De bekende speculant Strousberg heeft een brochure uitgegeven, om Berlijn met de Oost- en Noordzee te verbinden door een waterweg van de monden der Elve en der Oder. Nam slechts de helft der schepen, die de Oost- en Noordzee bevaren, den weg door dit kanaal, door zich te laten slepen, men zou aan sleeploonen alleen 16Ü millioen mark verdienen, dat is 10 mark percent van het kapitaal, 't welk het kanaal zou vereischen. Berlijn zou dan tevens een der handelssteden van Europa kunnen worden. De Berlijnsche Landwirthschaftliche Presse verneemt van een ouden jager, dat er geen sprake zijn kan van dezen winter nog te verwachten hevige koude. Deze voorspelling berust op het feit dat e r geen spoor van vet te ontdekken is aan de hazen, ofschoon er volstrekt geen voedsel voor hen is. De schrijver verzekert, dat de haas van natuur niet gulzig is en nooit meer eet dan volstrekt noodzakelijk; doch dat hij, als er strenge koude ophanden is, bui tengewoon veel eet alleen om door vet- vorming er beter tegen bescbut te zijn. Is dit niet het geval, dan is er ook geen strenge vorst te verwachten. De keizer van Duitschland zal dit jaar nogmaals Straatsburg bezoeken. Hij heeft n. 1. den weusch uitgesproken, de veldmanoeuvres van het 15e legercorps bij te wonen, zoodat er kans bestaat dat M. in den herfst daar zal zijn. Waar schijnlijk toch zal Straatsburg het vaste kwartier wezen van waaruit dagelijks het terrein der manoeuvres bezocht zal worden. Engeland. Volgens de Times heeft dr. Fonlis, te Glasgow aan de Maatsch. van Geneeskunde te Londen bericht gegeven van een even moeielijke als zeldzame heelkundige operatie, door liem verricht. Hij heelt nl. zekeren James Houston een kunststrot ingezet. Deze man leed reeds sedert geruimen tijd aan een gezwel in den strot; hij had reeds herhaalde operatieu ondergaan, doch telkens keerde de kwaal terug en ten laatste zoo hevig, dat zijn dood onvermijdelijk scheen. Dr. Fonlis besloot toen den zieke den strot te lichten en deze door een kunstmatige te vervangen dit geiuktb nadat eerst de sligader gestopt was, teneinde bloedstor ting in de longen te voorkomen. Daarna was dr. Fonlis twee en een half uur bezig met het verrichten der operatie; gedurende dezen tijd was de patient gechloroformi- seerd. De kuststrot bestaat uit twee buizen, een die naar de slagader en een die naar deu mond voert. Zij hindert den zieke volstrekt niet in het spreken; klank en articulatie van de woorden laat niets te wensehen over; de zieke is vrij wel. Het denkbeeld om kunststrotten aan te brengen is het eerst in 1873 door de doctoren Bill roth cn Gussenhauer te Weenen toegepast. Amerika. De stoomketel van een grooto fabriek van suikergebak is te New-York gesprongen. Het getal der slachtoft'ers is nog niet juist bekend; men telt reeds 20 tot 25 dooden en een dertigtal gekwetsten. Het geweld der ontploffing was zoo groot, dat de ijzeren bekleeding van de fabriek naar don overkant der straat is geworpen, en aldaar den voorgevel van een buis lieeft ingeslagen. Terzelfder tijd brak brand uit. De snelheid, waarmede het vuur zich ver spreidde, doet vreezen dat liet getal dooden groot zal zijn, want veel personen door de ontploffing gekwetst, zullen zich niet heb ben kunnen redden. De schade wordt op 3 millioen dollars geschat. Een extra-trein, die van een der mee tings van Moody en Sankey te Hartford (Connecticut) terugkeerde, reed over een brug over de Farmington-rivier de brug zakte in en de trein viel in de rivier; 12 menschen kwamen om en 30 werden ge wond. SLUIS, 24 Januari. Verleden Donderdag werd, onder de lei ding van den hoofdonderwijzer, den heer I. Brevée alhier een kinderconcert gegeven door de leerlingen zijner zangklasse. De zangstukjes voor Koor genomen uit de ver zameling -Zangvogeltjes" werden alle zon der onderscheid heel lief driestemmig uit gevoerd en afgewisseld door een drietal voordrachten, een paar duetten met bege leiding van piano en eenige pianomuziek; een en ander mede door leerlingen van bovengenoemde klasse. De keuze der zang stukjes zoowel als die der voordrachten liet niets te wensehen over en wij meenen de tolk van bet talrijk opgekomen publiek te zijn, wanneer wij volmondig betuigen, dat bet concert aan alle aanwezenden een waarlijk genotvollen avond heeft verschaft. Naar wij van ter zijde vernomen hebben heeft de uitvoering ongeveer honderd gul den opgebracht, waarvan de eene helft aan de algemeene armen alhier en de andere helft aan het op te richten visschers-wedu- wenfonds zal worden verstrekt. De bevolking der gemeente Sluis be droeg den 31 December 1876 1510 en den 31 December 11. 1547 personen waarvan 716 mannen en 831 vrouwen, hetgeen dus eene vermeerdering aanwijst van 31. Het aantal geboorten bedroeg 66, dat der over ledenen 43, üat der ingekomen personen 108 en dat van hen die de gemeente ver laten hebben 100. Beroepen te Zuidzar.de, ds. If. Q. Janssen te St. Anna ter Muiden. Beroepen te Haamstede, ds. C. Rogge, te Waterlaudkerkje. Aangenomen toezegging van beroep naar St. Kruis, door TI. W. Bruins, te Hem. De loting voor de nationale militie in 1878 zal in deze provincie o. a. ge schieden Te IJzendijke Donderdag 28 Februari, ten 9 uur, voor IJzendijke, Waterland kerkje, Biervliet, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Groede, Breskens en Sehoondijke. Te Sluis Zaterdag 2 Maart, ten 9 uur, voor St. Kruis, Eede, Oostburg, Cadzand, Zuidzande, Retranchement, Aardenburg, St. Anna ter Muiden, Ileille en Sluis. Door Hecren Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn in plaats van mr. A. Arnt- zenius, benoemd tot referendaris bij het Ministerie van Binnenlandscbe Zaken, tot griffier met ingang van 15 Februari e. k. voorgedragen 1. Mr. Felix Henri Joseph Tavenraat, adjunct-commies der le klasse ter provin- vinciale griffie van Zuid-Holland. 2. Mr. Eduard Fokker, advocaat, secre taris der kamer van koophandel en fabrie ken en leeraar aan de burger-avondschool te Middelburg. 3. Jhr. mr. Cornells Hendrik Beelaerts van Blokland, commies-redacteur bij liet gemeentebestuur te 's Gravenhage. Het aangevraagd eervol ontslag en de benoeming zal plaats hebben in de buiten gewone Staten-vergadering van Donderdag 31 Januari a. s. In die vergadering zal mede behandeld worden het ontwerp eener aanvulling van het reglement van policie voor de polders in Zeeland dd. 5 Juli 1S67, (Prov. blad n. 92), bestaande in Achter art. 20 te laten volgen 4bis. Van omkading en bemaling. Art. 20 bis. Geen omkading, bemaling of andere kunstmiddelen mogen binnen een polder worden aangelegd of gebezigd om op laag- liggende gronden, moerassen of plassen een lager waterpeil dan het aangrenzende te verkrijgen. In art 25 wordt, in plaats„de art. 5 en 12", gelezen de artt. 5, 12 en 20bis, In art. 34 wordt, in plaats van„van art. 1, 21 en 22" gelezenvan art. 1, 20bis 21 en 22. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in overleg met zijn ambtgenoot van Finantien bepaald, dat de aanvragen om dispensatie van de verbodsbepalingen om trent in- en doorvoer van 's buitenlands van vee en daarvan afkomstige voorwer pen, voortaan kunnen geschieden op on- gezegeid papier en dat van de daarop ge volgde gunstige beschikkingen geen zegel en leges-rechten meer gevorderd mogen worden. Naar men aan de N. Rott. Ct. meldt, zal de commissie van enquête betreffende de longziekte uit de Tweede Kamer in het begin der volgende maand hare werkzaam heden hervatten cn zijn reeds onderschei dene personen door haar opgeroepen. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ- De Synode van het Nederduitsch Herv. kerkgenootschap heeft den 19 dezer be noemd tot professoron in de Iheologie aan de universiteiten, te Utrechtdr. Gunning, predikant in Den Haag; dr. Lasonder, pred. te Leeuwarden; te Groningen dr. Hofstede de Groot, predikant te Kampen; dr. Kruyff, pred. te Leeuwarden; te Leiden: ds. Goos- sen, predikant te Schiedam, bij loting tegen dr. Koch, predikant te 's Bosch, en dr, Acquoy, predikant te Zaltbommel. LANDBOUW. In de Veenkoloniën van Groningen be staat hij belanghebbenden het plan om zich een nieuw soort aardappelen voor de eerst volgende poting aan te schaffen. Wellicht kan daardoor de voortduring of de alge meene uitbreiding der aardappelenziekte tot op zekere hoogte beteugeld worden, en tij delijk een meer meelgevend soort in die streken worden ingevoerd. GEMENGDE BERICHTEN. Aan de Times wordt uit Parijs ge seind, dat volgens de Imparcial in tijdin gen uit Galicia te Lissabon ontvangen mel ding wordt gemaakt van het vergaan der stoomboot «Trise", komende van Indie met. 450 passagiers. De bemanning zou ook zijn omgekomen en slechts eene enkele boot werd op het strand gevonden, De «Trise" is blijkbaar de «Friesland." Nog meldt de Imparcial dat de ramp plaats had op de klippen van Corrubedo. De Im parcial" ontleent zijn bericht aan een onge noemd blad uit Galicia. «Daar geen der op varenden gered werd (zegt het bericht), zijn geen bijzonderheden bekend geworden. Do stranding had plaals in den nacht en men denkt dus, dat allen (alle passagiers natuur lijk) sliepen." De ramp heeft in Spanje en Portugal blijkbaar grooten indruk gemaakt. Er is eene vervolging ingesteld tegen de tooneeldirectie Prot en Kistemaker te Amsterdamter zake van het overtreden der wet op den kinderarbeid. Een kind van zeven jaren is in het stuk «De tijgerjager" op hel tooneel geweest. Jl. "Woensdag tegen don avond, ver spreidde zich te 's Gravenhage het smarte lijk bericht, dat de eerst onlangs als voor zitter van den Hoogen Raad opgetreden mr. Pape plotseling overleden was. Hij was in den namiddag uitgegaan om een ambtge noot, die zich ongesteld bevond, te bezoe ken; doch ter nauwernood had hij zijne woning verlaten, of hij werd bij de Konin ginnegracht door eene beroerte getroffen.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2