NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. N°. 4. Negentiende jaargang. A°. 1878. Vrijdag 25 Januari. Buitenland. slüisc mmm Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels GO cent, elke regel meer 7 cent. Groote letters'naar het ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededcelingen van Correspondetcn, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. OORLOGSBERICHTEN. Weikelijk schijnt Adrianopel door do Turken te worden ontruimd, maar alleen omdat zij geen mogelijkheid zien de sterke stad ook maar een dag te verdedigen. Do Russen toch hehben door stoute en snelle marsehen de Turken belot zich te Adriano pel te concentreeren. Wel trokken de over blijfselen van hunne legers naar Adrianopel terug, maar de Russen waren hen voor. Officieel wordt uit Ivesanljik gemold, dat een afdeeling van Skoheleif's troepen zich te Hermanli bijeenlrekt, na 82 werst in 10 uren te hebben afgelegd, waarbij de kleiue Dalkan bijna zonder achterblijvers is over getrokken. Dat een leger een afstand van nagenoeg 15 uren in IQ aflegt, en dat nog wel over een bergrug, zal wel tot de groote zeldzaamheden behooren. Een gevolg daar van is, dat Suleiman-pacha nu met zijn leger tusschen twee vuren is geraakt en Adrianopel niet meer kan bereiken. Komt bet niet spoedig tot een wapenstilstand, dan zal ook deze veldheer genoodzaakt zijn zich met zijn leger aan de Russen over te geven. Eindelijk zijn de Turksche gevolmachtig den werkelijk op weg naar het Russisch hoofdkwartier. Zij reisden langzaam, in de hoop inmiddels goede tijding uit Engeland te ontvanger. In Adrianopel rustten zij uit van den tocht per spoorweg uit Constanti- nopel en langzaam begaven zij zich over Hermanli naar Kezanljik. Hermanli, in de nabijheid van Adrianopel, vonden zij reeds in handen van de Russen. De grootvorst had bevel gegeven hen met onderscheiding te ontvangen en geleide te geven naar Kezanl jik, waar zij vermoedelijk Zaterdag zijn aangekomen. Waarschijnlijk zal het ongeduld om de vredesvoorwaarden van Rusland te verne men nu niet lang meer op de proef worden gesteld. In de best onderrichte kringen is men van meening, dat Rusland minder zal eischen dan waartoe zij po overwinningen hem recht geven. De Balkan zou de grenslinie worden, zoodal Turkije slechts een deel van Bulga rije zou verliezen. Ook in Armenie zullen, altijd volgens de berichten, de eischen zich niot verder uitstrekken dan tot Kars en Er- zerum. Laatstgenoemde plaats is nu geheel ingesloten en elk oogenblik kan de tijding komen, dat de vesting zich heeft overge geven. De paniek onder de bevolking van Constantinopel klimt onrustbarend. Mehe- met Ali ontruimde Adrianopel, na vooraf alle depots verbrand te hebben. Constantinopel, 21 Januari. Het Officieuse Turksche blad, de Turquie, geeft aan de Porte den raad om zoo spoedig mogelijk den vrede te sluiten, zonder rekening te houden niet andere mogendheden. PeteBurg. 22 Januari. Officieel. De TuiT;Se6e*T»evolmachtigden zijn op 19 dezer des avonds te Kezanlik aangekomen. Bij den strijd van Gurke van 15 tot IS dezer zijn de Turken achter Emikioi en Laskow teruggeworpen, met een verlies van 4000 man aan dooden en 3000 aan ge vangenen. Belgrado, 21 Januari. Officieel. De Ser vische troepen hebben Koursoumlje weder ingenomen; zij vonden er de lijken van 24, door de Turken opgeknoopte, Servische soldaten en 2 officieren, nog aan de galgen hangen. België. Een ingezetene van het Belgische stadje Leuze heeft zich op een afgrijselijke wijze van het leven beroofd. Nadat hij zich namelijk had geblinddoekt, heeft hij zich laten overrijden door den van Brussel ko menden sneltrein. De ongelukkige werd zoo deerlijk verminkt, dat er stukken van het lichaam aan de wielen bleven hangen. In een der zakken van den zelfmoordenaar, die slechts 21 jaar oud en Amatus Brouil- lard genaamd was, vond men een brief, waaruit bleek, dat hij een einde aan zijn leven had gemaakt uit wanhoop over een ongelukkige liefde. In do laatste dagen heeft men te Brugge uit het water gehaald de lijken van vier personen, die sedert eenige weken geheimzinnig verdwenou waren. Een 19jarig arbeider wordt eveneens se dert den 1 Januari vermist. Waar gaan wij heen zegt het Journal de Bruges, zou het de epidemie der zelfmoorden zijn, die onze bevolking aantast, welke helaas reeds zoo zeer door gebrek aan werk getroffen is. Te Ixelles bij Brussel is in den ouder dom van slechts 43 jaren overleden, een van Belgies voornaamste letterkundigen, de heer Frans de Cort. Pr ankrijk. Te Parijs heeft een stedelijk ambtenaar, tusschen een hoop oude papieren, een opge rold beschilderd doek ontdekt. Het bleek te zijn een portret van de aartshertogin La Rochefoucauld, door Van Loo geschilderd, en wordt volgens Petit Journal, op 25,000 frcs. waarde geschat. Aangaande de nieuwe yerslerkings- werken om Parijs wordt gemeld, dat het front eene totale uitgestrektheid van ruim 120 kilometer heeft; dat de forten van 13 tot 20 kilometer van den buitensteu omtrek der stad verwijderd zijn, en 10 lot 15 kilo meter van de fortenlinie, zoo als die in 1870 bestond. Twee ceintuurbanen zullen de forten van de binnenste en de buitenste linie verbinden, en alle troepenbewegingen mo gelijk maken, zonder dat de stad ergens doorgetrokken behoeft te worden. Voor de bezetting van het aldus versterkte Parijs zullen minstens 250,000 man noodig zijn. De heer Jullien, directeur van den Wester-spoorweg, drie of vier jaar geleden gestorven, vermaakte hij testamen t"ö0,000 fr. «aan zijne geëmployeerden." Over de uitlegging dier benaming, en bijgevolg over de uitvoering van den uitersten wil, is eon proces ontstaan, dat eerst dezer dagen te Parijs door de civiele rechtbank heslist is, en wel in dien zin, dat niet uitsluitend en alleen «de geëmployeerden" op des heeren Julliens bureau, zoo als door dezen beweerd werd, maar al de geëmployeerden hij do spoorwegmaatschappij, zoo als anderer- zijds was staande gehouden, bedoeld, en mitsdien gelijkelijk rechthebbend waren. Na drie jaren waehtens en pleitens krijgt nu ieder geëmployeerde hij de Wester spoorwegmaatschappij, zonder onderscheid van rang drie francs Bij 't huwelijk van den koning van Spanje, zal het onvermijdelijk stieren-ge vecht niet ontbreken, waarvoor een circus voor 16000 toeschouwers wordt gemaakt. De bruidschat der dochter van den Hertog van Montpensier wordt op een millioen fr. berekend. Italië. De koning, hij het afleggen van don eed op de Constitutie, zeide dat de deelneming van Europa aan Italics rouwbetoon, do te genwoordigheid 'van Vorsten en hoogge plaatste personen bij de begrafenis, en do eer, aan de nagedachtenis van ltalie's eer sten koning bewezen, hem bevestigden in de overtuiging dat Italië vrij en eensgezind is. Hij zag er een waarborg in voor vrede en vooruitgang. Een pijnlijke indruk hebben de be richten gemaakt, welke uit Rome aan Je Times zijn gezonden, omtrent de genees kundige behandeling van koning Victor Emmanuel, door de Italiaansche artsen. Evenals hij de ziekte van Cavour hebben zij het aderlaten en het ingeven van braakmid delen toegepast hij een ziektegeval, waar voor een en ander reeds sedert 25 jaren door alle Engelsche en Oostenrijksche doctoreu hoogst gevaarlijk is verklaard. Dnitschland. Het voorstel, door Pruisen hij den Bonds raad ingediend, om do tabaksbelasting te verhoogen, komt overeen met de voorstel len, die reeds in 1873 zijn ter tafel gebracht door de commissie, in wier handen de op heffing van den zoutaccijns was gesteld. Volgens het voorstel zal huitenlandsclie ruwe tabak belast worden met 42 mark, be-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1