NIEUWS' EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH N°. 3. Negentiende jaargang. A0. 1878. Vrijdag 18 Januari. Buitenland. Dit weekblad verschijnt lederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiön: van 15 regels 60 cent, elke regel meer 71/» cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Iugezonden Stukken- en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiön (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bijMen^Ditgéfb? dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NIJGII en VAN DITMAR, Algemeen Advèiigntreburemi te Rotterdam. OORLOGSBERICHTEN. Nog een zeer gewichtig feit valt te ver melden. De Turken hebben in de laatste dag slag op slag gekregen. Jl. Woensdag nam de Russische generaal Radetzky, na oen hardnekkig gevecht, het geheele Turksche Schipka-leger, bestaande uit 41 bataljons, 10 batterijen en oen regiment ca valerie, onderVossel-pacha gevangen'. Prins Mirsky bezette Kesanlyk en Skobeleff het dorp Schipka. Vijftigduizend Russen bezetten de vallei van Toudja, tusschen den Balkan en Adria- nopel. De verkennings-détachementen kwa men tot Yensaghia. De Turksche bevolkin gen van Philippopel, Yamboli en Enesaghia vluchtten naar het binnenland en de autori teiten vroegen treinen voor het vervoer van vluchtelingen. Goen wonder, dat er onder hen ceno at- gemeene paniek heerscht. In eene geheime zitting van het parlement werd dan ook reeds gezegd, dat, daar Turkije geïsoleerd is en op geen verbond kan rekenen, het gouver nement dan ook had besloten een wapenstil stand te sluiten, die vooruitzicht op vrede geeft. En jl. Donderdag telegrapheerde men uit Constantinopel Men heeft dus allo reden om in de naaste toekomst het einde van den krijg tegemoot te zieu. Wanneer Rusland nu ten minste geen misbruik maakt van zijn overmacht, gebruik is gewettigd dan zal deze zaak wol spoedig zijn beslist. En dan danken wij het gunstige lot, dat een einde maken zal aan het bloedvergieten. Over 't algemeen is een oorlog afschu welijk en de ellende die dikwerf geleden wordt groot, maar een v interveldtocht in een bar klimaat als waar de oorlog wordt gevoerd, is het verschrikkelijkste wat men denken kan. De-Russen, dienaden val van Plewna aan den Balkan een activiteit en kracht ten' toon spreidden, waarvan schier geen denkbeeld is, worden bij honderden onder de sneeuw begraven, nog grooter is liet getal dat omkomt door vorst en koude, en als men de uitvoerige verhalen leest van den overtocht over den Balkan, dan krimpt het hart ineen over het lijdendezer dapperen on bewondert men de volharding en den goeden goest die onder de troepen blijft heerschen. Geen expeditie, hoe gevaarlijk en bezwarend ook, of het aantal vrijwilli gers dat zich aanbiedt, is grooter dan 1100- dig is. Al dit lijden beleekent echter niets in ver gelijking van wat de Turken uitstaan.Voor al de Turksche kiijgsgevangenen hebben hot hard te verantwoorden, en op hun tocht van Plewna naar Bucharest werden zij door typhus en honger gedecimeerd. Het vervoerwezen is volmaakt slecht in gericht, en de ongelukkigen vallen op weg dood neder; de dorpen langs de marschroute zijn met Turksche zieken opgevuld: typhus en buikloop slopen duizenden ten grave. Zijn zij eenmaal in Bucharest, dan ont breekt niets aan hunne verzorging, daar roemen zij de mensehelijke behandeling, die zij ondervinden;maar eer zij er zijn Dit alles doet met verlangen naar liet oogenblik haken, waarop een einde aan al dezo verschrikkingen zal komen. België. Te Houthulst is dezer dagen een ontaarde zoon aangehouden, die met een mes in de hand zijne moeder vervolgde om haar te vermoorden. De vrouw slaagde er in een naburig huis binnen te vluchten. De zoon heeft toen om zijno Woede te koelen, zijn ouders huis in brand gestoken; hij was voor nemens ook nog twee andere woningen in brand te steken, doch hierin gelukte hij niet. Ilij bemerkte weldra dat men hem op de hielen zat, en sprong van schrik in een waterput, waaruit hij echter spoedig, druip nat, hoven kwam. Toen hebben de. gendar men hom aangehouden, waarna zij hem ge ketend naar de gevangenis geleid hebben, 't Schijnt dat de oorzaak van die gruwelijke misdaad was, dat zijne moeder hem geen geld genoeg gaf om te drinken. Engeland. De strike der metselaars in Londen duurt reeds 23 weken. Natuurlijk worden de werkstakers gesteund door werklieden in andere vakken. Er zijn intusschen reeds zoo veel bekwame metselaars van eldersontboden, dat de patroons onafhankelijk zijn. Ook hier weder bewerken Engelsche werklieden hun eigen ondergang en die hunner gezin nen.- Het getal slachtoffers der strike in Engeland bedraagt honderd duizenden. De London School Board heeft het voornemen te kennen geheven, om het on derricht in de electriciteit en telegrafie als vak van onderwijs in de scholen op te nemen. Dnitschland. Het getal kroegen in Duitsckland neemt op zoo overdreven wijze toe, dat de Rijksre- geering het noodig oordeelt een wetsont werp voor te stellen, waarbij de oprichting van drankwinkels en herbergen bemoeielijkt wordt. Italië. Wij hebben in onze dagen geen tijd om lang stil te slaan. De gewichtige gebeurte nissen volgen elkaar mot bliksemsnelheid op. Wie had kunnen vermoeden, toen eenige dagen geleden Frankrijk's groote man Gambetta het ongezochte compliment ontving, dat hij, zoo hij Italiaan was, door Victor Emmanuel tot Minister gekozen zou worden, dat de mond,die zulk eene loftuiting sprak, binnen een paar dagen verstomd zou zijn Eu toch is 't zoo. Koning Victor Em manuel is na eene hevige ongesteldheid van enkele dagen overleden; de sterke man is bezweken, maar voorzien van do Heiligo sacramenten der stervenden. Dat laatste zegt veel. Hoevelen zijn er, die in don over ledene een afvalligen zoon der kerk hebben gezion, die zijn strijd tegen het Vaticaan niet begrepen, en niet hebben geweten, hoo hij de kerk altijd lief had, maar de macht harer dienaren binnen haar eigen gebied wildo houden. Ja, hij het vernemen van zijn dood zijn er zelfs geweest, die or verheugd over waven. Dwazen, die zij zijn. Zouden zij niecnen, dat met hem de gausche Italiaans die een heid weer in duigen zou vallen, en het Va ticaan weer do overhand verwierf Zou men denkon, dat Victor Emmanuel mot zich in het graf meenam liet vrijhoidliovend streven zijner onderdanen, en dat hij alleen do man was, die alles bestuurde? Och kom, zijn dood zal velen smarton, zijn heengaan is voor Italië een groot verlies, maar do jonge plant, door hem met behulp van an deren gepoot, is oen te krachtige boom ge worden, om, nu een zijner planters is ge storven, te verkwijnen. En zijn zoon Hum- hert I is immers koning geworden zijn zoon, die van zijn vader de beginselen van vrijheid heeft geërfd en beloofd heeft het voorbeeld van toowijdingaan het vaderland, van liefde tot vooruitgang eu van goloof in de vrije instellingen te zulten volgen, dat door zijn vader is gegeven. Gaan wij in 't kort do levensgeschiedenis van den overledene na. In 1820 geboren, was zijn vader Karei Albert, koning van Sardinië, die na den ongelukkigen slag bij Novara afstand van den troon deed. Reeds in dien oorlog tegen Oostenrijk deed Victor Emmanuel zich als oen dapper sol daat kennen. In 1849 werd hij dus koning van Sardinië. Met kracht en beleid hand haafde hij de belangen van de Italianen tegenover vorsten, dio hen meer verdruk ten dan bestuurden, en nam hij ook tegen over het buitenland eene waardige houding aan. In 1859 vereenigde hij Lombardije met zijn koninkrijk Sardinië en maakte zich daarop, den wenseh der bevolking zelve vervullende, meeslervan den troon der beide Sicilien en andere deelen van het Schier eiland, ook van die welke tot de kerkelijke Staten behoorden. Den 17n Maart 1861 werd hem officieel den titel toegekend, waar mede Garibaldi liet eerst hem op het slag veld toesprak, die van «koning van Italic". Als zoodanig verplaatste hij zijne residentie in 1865 naar Florence, en vijf jaren later vestigde hij haar te Rome, als gebieder van geheel Italië met uitzondering van het Vati- kaan. terwijl hij Savoye, waaruit zijne dy-

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1