EEN DIENTSBODE U I T V 0 E R I N G Advertentiëii. OPENBARE SCHOOL TE SLUIS. Zangstukjes, Voordrachten enz. DIENSTBODE. aarde dekkendoor middel eener hak (houweel) of ander werktuig, indien de grond gesloten of kleiachtig is; doch in zandachtigen grond moet de aardappel zoodanig gedekt zijn, dat noch wind nóch stortregen hem kunnen bloot maken. In dien zeer goeden, luchtigen en warmen grond, waarop hij rust, zal de aardappel in korten tijd zijn scheut of scheuten krijgen; zonder moeite door de lichte laag grond, die hem overdekt heenhoren en, na verloop van weinig tijds, zal men hem gaandeweg oplanden (aanaarden) kunnen, dat zijn groei en het rijp worden verhaasten zal." Deze uitvinding is van het grootste be lang; zij is zeker aller ernstige aandacht overwaardig. Zij verdient, dat er alle mo gelijke ruchtbaarheid aan gegeven worde, ten einde deze nieuwe methode van aard appels te planten meer algemeen hekend te maken. Onze vurige wensch is haar te zien in praktijk brengen tot in de kleinste gehuchten, waar zij den overvloed als de grootste weldaad zal te weeg brengen. Ghistel, Januari 1878. P. BORTIER, oud-landbouwer enz. Op den stal van den landbouwer M. te Haarlemmermeer is de longziekte uilgebro- ken. Op last van den minister van binnenl. zaken moet de geheele stal (31 stuks), als verdacht, onteigend en afgemaakt worden. Yoorloopig is het programma vastge steld voor den internationalen wedstrijd van graanmaaiwerktuigen met prijzen van f 690 en f 360, uitgeschreven door de Maatschap pij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, te houden in de nabijheid van Middel burgonder de gemeente Grijpskerke, op nader te bepalen dagen, in den oogsttijd van dit jaar, op de daartoe welwillend be schikbaar gestelde groüden van den heer mr. Ph. Vis. Tevens wordt een tentoonstelling gehouden van vee, granen en zuivelproduc ten, on wel te Middelburg, door de afdee- ling Walcheren van bovengenoemde Maat schappij. Voor het werktuig, boven genoemd, dat tevens als grasmaaier dienst kan doen, wordt f 300 meer uitgeloofd. GEMENGDE BERICHTEN. In den zomer van dit jaar zal te Leeuwar den eene tentoonstelling worden gehouden, zoo als vroeger nog nimmer in Nederland heeft plaats gehad, namelijk van voorwer pen van Nijverheid en Kunst, in den uitge- breidsten zin, «uitsluitend door vrouwen vervaardigd." Wij hopen, dat ruime inzendingen de ten toonstelling zoo belangwekkend mogelijk zullen maken en dat de Nederlaudschevrou- wen zullen toonon, te waardeeren het be roep, dat nu ook eens uitsluitend op haar wordt gedaan. Door vrouwen worden zoo velo vakken beoefend van nijverheid, kunst en smaak, er worden door haar zoo vele andere be langrijke zaken vervaardigd, dat het welde moeite waard is, die nader te leeren ken nen, eene tentoonstelling als thans te Leeuwarden wordt voorbereid zal dit laatste zekerlijk zeer bevorderlijk zijn. Wij wekken derhalve tot eene groole inzending op. De gezagvoerder van het stoomschip «George Wascoe", 28 Dec. te Falmouth van Salouica aangekomen, rapporteert den 24 December op 41" 20' NBr. en 9° 40' WL. door eene groote hoeveelheid gebroken kis ten en wrakstukken te zijn gepasseerd. Hij zag ook twee lijken drijven, vermoedelijk van een man en eene vrouw; slechts een was gekleed. Eene kist met thee, geheel doorweekt, werd door de sloep van het schip opgevischt, doch dewijl geene merken meer zichtbaar waren, werd deze niet aan boord genomen. Het bestuur der Vereeniging voor Su riname te Amsterdam heeft het bericht ont vangen, dat prins Hendrik het eorc-voorzit- terschap dier Vereeniging met genoegen heeft aanvaard. De heer A. W. SytholT, boekdrukker en uitgever te Leiden, heeft zich tot den minister van finantien gewend met een adres, waarin hij bezwaren ontwikkelt tegen de betaling van patentrecht voor zijne met stoom gedreven wordende drukpersen, welke persen zouden moeten worden begrepen NB. onder de benaming «molens". De adressant meent niet als «molenaar" te kunnen wor den aangeslagen,en doet opmerken, dal eene drukkerij onmogelijk zonder persen kan worden gedreven en hij dus, nu hij reeds patentplichtig is als drukker, noodwendig niet kan worden aangeslagen voor de werk tuigen, zonder welke eene drukkerij onmo gelijk is. Volgens een bericht uit Madrid heeft de schatkist, sedert den 2 dezer, een begin gemaakt met de betaling van de coupons der binnenlandsche schuld en wordter dagelijks 750,000 fr. uitbetaald. Eenige jongelieden van het stoomschip Prinses Amalia hebben het plan gemaakt in den loop dezer maand in «Frascatis" te Am sterdam, eene tooueelvoorstelling te geven ten voordeele van de nagelaten betrekkin gen van de equipage van het vermoedelijk zoo noodlottig vergane stoomschip «Fries land". Zij hopen in dezen navolging te vinden. De stad Pesth is aan eene merkwaar dige putboring bezig. Men is reeds gevor derd tot eene diepte van 951 meters, en van plan nog dieper te boren, totdat men water zal verkrijgen van 177" Fahrenheit. Voor het oogenblik levert de put ongeveer 175,000 emmers per dag, en het water ver heft zich 35 voet boven de oppervlakte van den grond, met een warmte-graad van 161" Fahrenheit. Een groot gedeelte daarvan wordt thans als beweegkracht voor de bo ring gebruikt. Als de put gereed is, zal Pesth een metterdaad onuitputtelijken toe voer van heet water hebben, verkregen door eene uitgave ten laste der stad van f 480,000. Had de putboring op 't Vree burg te Utrecht, zegt het U. Dagbl., zulk een gevolg, wat zou er worden vau de water- en vuurneringen 1 Onder de vele veroordeelingen ter zake van vervalsching van spijzen en dran ken, waarvan thans in de Duitsche bladen gewag gemaakt wordt, maakt nog al sensatie eene vervalsching van hier te Munchen, die eene heele reeks van straffen ten gevolge heeft gehad. De brouwmeester van den graaf Hugo Von Montgelas had bij een brouwsel hop en mout vervangen door gly cerine en werd tot 8 dagen gevangenis straf veroordeeld. De graaf zelf werd wegens ontduiking der moutbelasting veroordeeld tot 568 mark boete of 56 dagen gevangenis. De kooplieden Schmidt en Wermuth, die de glycerine hadden geleverd, werden elk tot 144 mark boete veroordeeld. BROODZETTING. SLUIS, 7 Januari 1878. Grof Tarwe Brood 16 cents per kilo. Rogge 10'/« MARKTBERICHTEN. Stnls, 8 Januari 1878. Boter 65 c. per 'A kilogram. Eijeren f 1,30 26 stuks. ©asibarg, 9 Januari 1878. De markt was ruimschoots voorzien van granen en de kooplust zeer levendig. Er werd tot onveranderde prijzen veel omgezet. Prijzen waren voor Tarwe f 14.00 a 14,50, nieuwe dito f9,00 a 11,75, Rogge f7,75 a 8,40, Wintergerst f7,50 a f7,80, Zomergerst f6,00 a f6,60, Paardeboonen f7,25 af 7.75, Haver f 3,00 a 4,50, erwten f 9,00 a 10,00, Kanariezaad 9,00 a 9,75, EEN GOEDKOOP GENEESMIDDEL. Iedereen weet, boe moeilijk gewoonlijk verkoudheden, bronchitis en andere kwalen van dien aard te genezen zijn, vanwege hunne hardnekkigheid en hoeveel aftreksels, stroopen en andere geneesmiddelen men moet gebruiken om die ziekten kwijt te raken. Daarenboven weet een ieder,dat een verwaarloosde verkoudheid, heel licht in eene bronchitis ontaardt, ja zelfs in long- teering overgaat. De talrijke ondervindingen bewijzen, dat de zuivere NOORWEEGSCI-IE TEER,goed toebereid, een bijna wonderdadige uitwer king heeft op de genezing van de genoemde ziekten. De Teer kan niet ia substantie gebruikt worden vanwege zijn onaangenamen smaak en kleverige bestanddeelen. Een pharmaeien te Parijs, de heer Guyot, is op liet denkbeeld gekomen, die teer te omgeven met gelatine, ter grootte van een gewono pil. Niets is gemakkelijker om in te nemen. De gelatine lost zich terstond op in de maag, en de teer doet zijn werking. Twee of drie teerkapsulos genomon bij den eten, brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hard nekkigste verkoudheid en bronchitis te ge nezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigszins gevorderde teering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels, en met medewerking der ra- tuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbe- veleu, zoowel van wege zijn uitstekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Elke flacon van toerkapsules toch kost slechts twee franken en vijftig centimes en bevat zestig capsules; de geheele behande ling komt dus slechts op vijf of zeven en een halve cent daags en ontheft van hot gebruik van afkooksels, palésen siropen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot, op het etiquette letten. Te verkrijgen in de meeste goede apotheken. VAN DOOR LEERLINGEN EN OUD-LEERLINGEN OP DONDERDAG 17 JANUARI 1878 des avonds om 7 uren precies OP HET RAADHUIS. PRIJZEN DER PLAATSEN11 Eang Cents' Z c»W j) Bewijzen van toegang zijn te hekomen van af MAANDAG 14 JANUARI ten huize van den hoofdonderwijzer des middags van twee tot vier uren KB. De netto-opbrengst van dit Con cert zal geschonken worden voor de helft aan de Armen in deze gemeente, voor de helft aan de Vlaardingsche commissie tot het verzamelen van een fonds voor weduwen en weezen van verongelukte visschers. benoodigd bij Mevrouw HENNEQUIN-HEN - NEQUIN. Bij Mej. J. DE DIE te Sluis wordt tegen Mei gevraagd een flinke Adres in persoon.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 3