Binnenland. toegesproken «'I Is boden eon sclioono dag; dat is een goed voorteeken voor het jaar dat wij intreden. Ik hoop dat het kalm en vreed zaam zal eindigen, zonder dat er zich moei lijkheden voordoen als die nu geëindigd zijn. De uitslag der gemeenteraadsverkie zingen is zeor gunstig voorde republikeinen. Te Dieppe heeft een man zijn vrouw gedood, door haar vier uur lang op het hoofd te schoppen. De ellendeling is in hechtenis genomen. Hot Journal des Débats deelt het vol gende geval van schijndood mede. In de rue des Vinaigriers woonde een man, 55 jaar oud, die sedert geruimen tijd lijdende was. Eindelijk nam zijne ziekte meer en meer toe, en men meende op zekeren nacht, dat hij den geest gegeven had. De gewone toebereidselen voor de begrafenis werden .gemaakt. Toen het lijk zou gekist worden, meende dej [zoondat het niet de gewone koude had, en ook, dat het niet zoo stijf was als het, naar zijne meening, moest zijn. Hij liet dadelijk alles staken en ijlde naar den geneesheer om raad te plegen. Beiden kwamen overeen de begrafenis uit te stellen, en van dat oogenblik af verlie ten zij het lijk niet, maar bleven met de grootste nauwlettendheid er bij waken. On geveer twaalf uren na het tijdstip, dat aanvankelijk voor de ter-aarde-bestelling bepaald was, opende de schijndoode de oogen en zeide tot den geneesheer „wel dokter, wat voel ik mij nu wel, veel heter; die paar uur slapens hebben mij hijzonder veel goed gedaan en versterkt." De onbe schrijfelijke vreugde zijner bloedverwanten en vrienden werd bovendien niet weinig verhoogd door de verklaring van den ge neesheer, dat de ziekte, gedurende acht dagen van den schijndood, eene gunstige wending genomen had, en dat hij den lijder buiten gevaar achtte. Italië. Koning Victor Emmanuel lijdt aan eone ontsteking van den rechter Hing en heeft hevige koortsen. Spanje. Te Madrid zijn twee doodvonnissen vol trokken. De menigte van toeschouwers wordt op 80,000 geschat, en de cavalerie, die het schavot (omgaf, was niet sterk'genoeg om de volksmassa op behoorlijken afstand te houden. SLUIS, 10 Januari. Verleden Vrijdag 4 dezer, hield de heer Verhulst uit Middelburg voor de leden der sociëteit „Vriendschap" met hunne dames alhier, de aangekondigde lezing over de telephonie. Na eene zeer bestudeerde uiteenzetting der theorie die door teeke- ningen werd verduidelijkt ging men over tot het doen van proefnemingen, waartoe welwillend, ook door een bewoner van een ander gedeelte der kaai, de benoodigde ruimte werd afgestaan. Duidelijk werd op dien afstand alles verstaan wat aan een der heide teleplions werd gesproken of ge zongen en zeer goed waren de verschillende sprekers te herkennen. Ook de muziek eener speeldoos werd zeer voldoende overgebracht. Het geluid dat veel overeenkomst heeft met dat hetwelk van zeer grooten afstand tot ons komt is duidelijk maar tevens zwak, zoodat in liet vertrek waar men luistert geen geraas mag worden gemaakt. Om van practisch nut te zijn zal de thans bestaande inrichting nog bohooreu verbeterd te worden. Zoodra men door het voortbrengen van eenig sterker geluid elkaar kan waarschu wen als men voornems is iets te zeggen, zal men veel hebben gewonnen, maar ook dit zal volgen, want de wetenschap heeft in deze haar laatste woord nog niet gesproken, Een onzer rijksambtenaren (commie zen) de lieer D. was in den nacht van Zondag op Maandag 11. omstreeks drie uur op dienst langs het uitwateringskanaal. Hij had het ongeluk uit te glijden en brak zijn heen. Zijn kameraad, die bij liern was, na vergeefsche pogingen aangewend te hebben om hein overeind te brengen, ging hulp zoeken en, nadat de ongelukkige een paar uur onder lievige pijnen in het slijk had gelegen, slaagde hij er in een driewielskar te krijgen waarmede de ge vallene naar Sluis werd gevoerd. Wat hij bij dezen rid heeft afgedaan laat zich ge makkelijker begrijpen dan beschrijven. Iedereen was begaan met het lot van den ambtenaar, die om zijne loyanteit de al- gemeene achting geniet. Het doet ons in- tusschen genoegen te kunnen melden, dat zijn been goed is gezet on ziju toestand zoodanig is, dat eene betrekkelijk spoedige herstelling kan worden te gemoet gezien. Het schijnt dat de oprichting van een bijzondere school alhier kans van slagen heeft. Woensdag avond is eene vergadering gehouden, waartoe de gemeenteleden bij circulaire door deu heer pred. J. Knotten belt, die in deze zaak het initiatief heeft genomen, waren opgeroepen, om in deze zaak te beslissen. Naar de opkomst te oor- deelen, zag men dat velen met de zaak waren ingenomen, terwijl mede bleek, dat een groot aantal der gemeenteleden het da delijk nut vau deze oprichting niet inzagen. Te Heille is een poklijder, die naar wordt verzekerd, deze ziekte te Nieuwpoort heeft opgedaan. Den 3n dezer genoot de heer A. Mes- kes, hoofdonderwijzer te Cadzand, het voor recht zijne veertigjarige ambtsvervulling te mogen gedenken. Van zijne gemeentena- ren ontving hij bij die gelegenheid eene prachtige marmeren pendule met coupes, de ouderwijzers-vereeniging schonk hem een sierlijke hanglamp met twee candelabres; terwijl het Rijk hem, als blijk voor ijverige en getrouwe plichtsbetrachting, vereerde met de gedichten van B. ter Haar, folio formaat en gebonden in prachtband. Een vleiend schrijven van den inspecteur van 't lager onderwijs verhoogde de waarde van dit laatste gescbBnk. Benoemd tot voorzitter van het be stuur der waterkeefing van den calami- teuzen Willem Annapokler, A. Meijaard; tot voorzitter van het bestuur van het calamiteus waterschap Tienhonderd en Zwar te, J. de Bruijne iu het bestuur der iva- terkeering van den calarniteuzen Adornis- polder, tot voorzitter J. de Bruijne en tot lid J. du Bois. Naar men verneemt zal do Eerste Kamer eerst in du tweede helft dezer maand bijeenkomen lot behandeling der kiestabel. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Februari a. s., hij het dep. van binnenl. zaken tot raad adviseur benoemd de refe rendaris mr. A. C. van Heusde, en totrefe- rerdaris, mr. A. R. Arntzonius, griffier van de Provinciale Staten in Zeeland. Uit de laatsto oflïcieele statistieke op gaven betrekkelijk de intelleetueele ontwik keling der miliciens in 1876 in de verschil- lende provinciën blijkt, dat van de 100 man, die aan het onderzoek hebben deelgenomen, konden lezen noch schrijven in Noord- Holland 6,63, Zuid-Holland 7,64, Friesland 11,41, Drenthe 12,01, Utrecht 10,75, Gro ningen 12,96, Gelderland 12,29, Limburg 14,86, Zeeland 15,47, Overijsel 15,00, Noord-Brabant 24.04 pet. Noord-Holland noemt alzoo de gunstigste, Noord-Brabant de ongunstigste plaats in, terwijl Zeeland ook maar een zeer treurig figuur maakt. Zijn wij wel ingelicht, dan zou Z. K. H. Prins Alexander voornemens zijn, zich eerstdaags weder voor eenigen tijd naar Al giers te hegeven. (D.) KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Over de «Vrije Gemeente" te Amsterdam bevat het Handelsblad do volgende verbe terde inlichtingen. Eiken Zondag zal godsdienstoefening wor den gehouden, des voormiddags te half elf, in het lokaal Concordia, bij de Leidsche barrière. Voor de leden en ook voor do be gunstigers zullen daar plaatsen gereserveerd worden. Do overblijvende plaatsen zullen ter beschikking zijn van het publiek. Als feesten zullen geviord worden de eerste Kerstdag, de eerste Paaschdag, de Hervormingsdagen de Oudejaarsavond. De laatste Zondag des jaars wordt bestemd om moer opzettelijk de voorrechten en verplich tingen van het familieleven te gedeukon. Doop en avondmaal zullen niet worden bediend. Over hetgeen min of meer de plaats van eerstgenoemde plechtigheid zou kunnen vervullen, zal nog nader worden besloten. Voor het godsdienstonderwijs hoopt mon in het najaar met medewerking van anderen, een goregelden cursus te kunnen openen. Tot op dien tijd is het godsdienstonderwijs aan den voorganger opgedragen Leden en begunstigers betalen eene jaar- lijksche contributie volgens eigen inschrij ving, do laatstgenoemden tot een bedrag van minstens f'5. De begunstigers hebben mede toegang tot de algemeene vergaderingen. LANDBOUW. Er is eene brochure in het licht gege ven onder den titel Eene nieuwe methode voor de aardap pelteeltvermeerdering van op brengst; bewaring voor\de ziekte. Het meerendeel der Belgische, Fransche en Engelsche dagbladen, die zich met den landbouw bezig houden, hebben deze be schrijving opgenomen. Wij vinden er den naam van den heer Calloigne, een ervaren tuinbouwer te Brugge, als uitvinder' van die nieuwe wijze van aardappels te planten, in opgegeven. Sedert de uitgave van bedoelde brochure over de nieuwe manier van aardappelen te kwéeken, is de titel van uitvinder daarvan betwist geworden door den heer docteur Bogre, van Leuven, door den heer Gagnaire, van Bergerac, en door den heer Bacquelot, uit naam van den heer Genlis, van Remilly, en anderen. Wij durven verzekeren, dat geen enkel landbouwkundig blad melding gemaakt heeft van die nieuwe methode om aardappelen te telen, voor wij de brochure, naar de opgaaf van den heer Calloigne, die reeds zijnen naam gevestigd heeft door eene nieuwe wijze van den wijngaard af te zetten, waardoor het afzetsel van het eerste jaar na de poting goede vruchten draagt, in het licht gaven. Men wil immer liefst voor uitvinder door gaan van dingen, die wezenlijk voor de menschheid nuttig zijn, en de ondervin ding heelt geleerd, dat de aardappelen volgens de nieuwe wijze geplant, veertig tot vijftig ten honderd meer opbrengen, dan aardap pelen geplant volgens de oude manier. De heer Bacquelot vindt de nieuwe me thode van aardappelteelt goed; hij geeft in een omstandig verhaal het voordeel op van aardappels op die wijze geplant. Zijn schrijven is belangrijk genoeg om hier een gedeelte daarvan onder het oog onzer lezers te brengen. „Oin juist het voordeel dezer nieuwe me thode, zegt hij, te kunneu uitmaken, plantte ik nevens elkander volgens de nieuwe en do gewone wijze aardappels met dezelfde hoeveelheid meststof en dezelfdevoorbereiding van den grond (het land was van de beste soort niet). Het verschilder opbrengst was buitengewoon groot. De aardappels, volgens de methode Genlis geplant, gaven middel matig genomen dertig tot vijf en dertig knollen; er waren zelfs planten die vier en veertig knollen opleverden, welke samen vijf kilogrammen wogen. De aardappelen alzoo gekweekt werden bewonderd door allen, die ze zagen." De methode, die zulke schoone en voor- deelige uitkomsten oplevert, hebben wij op de volgende wijze beschreven „De aardappel op den grond leggen, maar niet in voren begravenhem licht met

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2