NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJJ^ZEEUWSCH VLAANDEREK. N°. 2. Negentiende jaargang. A0. 1878. Buitenland. SLÜISC Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 71/2 cent. Groote letters naar liet ge tal gewone regels die zij beslaan. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Ingezonden Stukken en Brieven, de Itedactie betreffende, benevens Advertentiën (uiterlijk.des Donderdags avonds 4 ure.) en gewonde Juichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alios FRANCO. Rotterdam. Generaal Agentschap, N1JGH en VAN D1TMAR, Algemeen Advertentiebureau te OORLOGSBERICHTEN. Hen telegram uit St. Petersburg van 6 Januari meldt Uit Bogot wordt ouder dagtcekcniiig van 3 Januari geseind Generaal Gourko tele- grapheert den 2den Januari des ochtends uit Tasehkisen, dat, terwijl de Russen de door de Turken verlaten posities bezetten, een gedeelte der Russische troepen den vij and begon te vervolgen. Een hevig treffen vond toen plaats bij Bugarow, waar het detachement staat van generaalWelcaminoif. Dit detachement stond geschaard in de rich ting van Sofia; hét werd door do Turken, die uit Sofia kwamen, aangegrepen en van drie kanten ingesloten. De Turken vielen met "onstuimigheid aan; de eerste brigade der 31e divisie liet hen tot op 50 pas nade ren vóórdat zij vuur gaf, en vocht verder met do bajonet. Na een Moedigen strijd werden de Turken teruggeworpen, meer dan 1000 tijken achterlatend. Zij werden op hun vlucht door do Russen vervolgd. Do verliezen der Russen bedragen ongeveer 200 dooden en gewonden. In Schandornik vielen tien stukkon stalen geschut door do Turken achtergelaten den Russenin handen. Gourko was van plan den 2n Januari tegen Sofia op te rukken. Hierover is tot dusver echter nog geen bericht ontvangen. Over het detachement van Daudeville, dat den last had langs Babagora Schandorik om te trekken, zijn de volgende berichten inge komen. Den nacht van den 28 op 29 Dec. had het detachement een verschrikkolijken sneeuwstorm hij een koude van 15 graden. Bij Babagora ter hoogte van 5600 voet ble ven 10 officieren en 810 soldaten ziek of door koude aangetast achter, 53 soldaten zijn bevroren. Bij het detachement van den Kroonprins deden den ln Januari twee cómpagnien van het Jakukkisch-regiment een aanval op het dorp Tschataladern of Tatsehepotluk, het welk echter zóó sterk door Tscherkessen en Bashi-Bozouks was bezet, dat nog 5 comp. moesten te hulp komen eer de Turken ver dreven waren. Het dorp werd in brand ge stoken. De Turken lieten 12 lijkeu achter; het verlies der Russen is gering. Volgens particuliere telegrammen zul ten weldra Turksehe en Russische gedele geerden bijeenkomen, om over den wapen stilstand te onderhandelen. Volgens Daily News is generaal Ra- detzky door den Shipkapas, dien de Turken wegens de hevige koude ontruimden, den Balkan overgetrokken. De Engelsche gezant te Constantino- pel, de heer Layard, heeft thans officieel aan de Porte medegedeeld, dat Rusland, vóór de bemiddeling, een wapenstilstand wenscht, gesloten tusschen de Turksehe en Russische oppei bevelhebbers. De voor waarden evenwel zijn nog niet bekend. 'tBevestigt zich, dat het Britsche Kabinet daarnaar heeft doen informeeren; maar naar de details wordt niet gevraagd. Het Eo- gelsch Kabinet wenscht slechts den alge- meenen grondslag (0 kennen. Naar de Londènsche Morning-Adver tiser uit goede bron verneemt, is te St. Pe tersburg bericht ontvangen, dat de Chi- neesche troepen de stad Manas op het grond gebied van Kashgar hebben genomen en zich daarbij aan de grootste gruwelen heb ben schuldig gemaakt. Niet minder dan 15,000 mannen, vrouwen en kinderen zou den op do wreedaardigste wijze vermoord zij"- België. Te Antwerpen is een moord ontdekt, door een steenhouwer Mestdagh, die tevens uit-- drager was, op zijn vrouw, met wie hij slechts eenige dagen gehuwd was, gepleegd. Reeds den 13n Augustus was de vrouw ver dwenen, maar de buren vreesden Mestdagh en durfden hem niet beschuldigen dan op goeden grond. Den 12den Augustus was eene dochter der vrouw tegenwoordig ge weest hij eene hevige mishandeling, welke deze van haren echtgenoot te verduren had. Tegen Mestdagh, door den clamor publicus als de moordenaar aangewezen, werd een paar dagen geleden een bevel tot gevan genneming uitgevaardigd. Een huiszoeking leverde geen resultaat, totdat meu eindelijk den put voor faecalien leegmaakte en daar het lijk der vrouw vond in 112 stukken gesneden, zonder evenwel eenig spoor van gebeente te ontdekken. Ook de schedel is niet gevonden, deze is door den moorde naar een paar dagen na den moord op liet kerkhof begraven. Mestdagh was, toen hij gevangen genomen werd, op het punt te verhuizen en uiterst verbaasd bij de komst der gerechtsdienaars. Een koninklijk besluit stelt een her- inneringskruis in, voor de revolutie van 1830, dat aan hen zal worden geschonken, die het ijzeren kruis niet hebben ontvangen. In Antwerpen worden vanwege de gemeente aan de meisjesscholen voor lager onderwijs eenige naaimachines verstrekt, ten einde de leerlingen der hoogste klasse onderricht te geven in het gebruik dier kolossale verbetering op 't gebied der vrou welijke handwerken. Na 1 Januari 1878 zijn in Belgie de volgende geldstukken niet meer gangbaar 1. De Fransche stukken van 1 en 2 franc en 50 centimes, welke de beeltenis dei- republiek niet dragen, of het gekroonde hoofd van Napoleon de Belgische stukken welke voor 1866 gemunt zijn 3. de Ita- liaansche stukken van voor 1862; 4. de Zwitsersche stukken van 1 en 2 fr. met een der jaartallen van 1SG0 tot 1803. D u it's c. hl and. De directeur van den spoorweg Weenen- Pesth enz. en ecu generaal maakten dezer dagen een reis van Weenen naar Pesth. De beide heeren hadden to Weenen in een wag gon met slaupcoupees plaats genomen en het zich zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt, de gordijnenom hellichten voor de vensters ge schoven en begaven zich ter ruste. In Mare- hegg werd de waggon onderzochten gecon stateerd, dat deze heel geloopen was en af gehaakt moest worden. Niemand dacht aan de slapers. De conducteur had de heide hee ren, die met vrijkaarten reisden, vergeten en de trein reed verder zonder de twee pas sagiers. Op de zijrails kon do waggon we gens het druk verkeer niet blijven staan, men bracht dien van het eene spoor op hot andere. Tegen drie uur in den morgen had men voor den waggon eindelijk eene ge schikte plaats gevonden en door het ophou den van alle beweging werd een der slapers, de directeur, wakker. Hij lichtte het gordijn op en zag een conducteur met een lantaarn in de hand loopen, «Waar zijn wij hier"? vroog hij «In reparatie", luidde hot korte antwoord en de man verdween. Dat ant woord kwam den reiziger zonderliug voor. hij opende het portier en klom uit den wa gen. Spoedig bemerkte hij, dat hij zich te midden van goederen- en veetreinen be vond. Mot moeite sukkelde hij in 't donker door dezen chaos en bereikte het stationsge bouw. Daar vroeg hij aan een beambte, wat er toch met den trein gebeurde Be moei u daar niet mee, ga maar naar je paar den.".was hot onvriendelijke antwoord. «In reparatie: paarden, wat is er toch, zijn de lieden stapel gek geworden?" mompelde de verlaten reiziger. Eindelijk werd hij onge duldig en vroeg op bevelenden toon: «waar is de personentrein." «Die is al dicht bij Pesth." Nu werd de zaak nog gekker. De stationschef, die juist naar bed was gegaan, werd geroepen en nu helderde zich tot groo- ten schrik van het dienstdoend personeel, dat hun chef herkende, 't geval op. Dat zoo iets juist den directeur moest gebeuren Do generaal moest des morgens hij den Keizer zijn, hij was daar ontboden. Er werd oogeu- blikkelijk naar de verschillende stations ge seind en een extra trein bracht de heeren' nog tijdig in Pesth. Arme conducteur 1 Aan de Köln. Zeitung wordt mede gedeeld dat de schilder Courbet is gestor ven bekend door zijn realistische kunst richting en meer nog om het aandeel, dat hij tijdens de Commune aan de omverwer ping der Yendömezuil gehad heeft. F r a n k r ij k. Alle ministers hebben op Nieuwjaarsdag het diner gebruikt bij Mac Mahon. Volgens de Temps heeft de maarschalk hen als volgt

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1