N°. 1. Negentiende jaargang. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH-VLAANDEREN. Vrijdag Januari. Den Lezer heil 1 8 7 8. Buitenland, SIÜISCI Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijsvder advertentiënvan 1—ró regels GO cent, Prijs per drie maanden *1. elke regel meer 7'/2 cent. Groote letters naar het ge Afzonderlijke nommers 7 cents. tal gewone regels die zij heslaan. mden stukken en Jbneven ae ïteaactie oetrenenaenenevens AUYerteuueu ^luwjjlujk ues» isuwusructgs avouus. eu gewone Berichten of Mededeclingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Géneraal Agentschap, N1JGH Weder is een tijdperk van drie honderd vijf en zestig dagen met al zijn wèl en wee, zijn lief en leed, zijn schoon en schijn, m den nacht der eeuwen verzwonden. AVat tal van herinneringen komen bij een terug blik op dat afgelegde perk wederom voor den geest, voor den een blijde, voor den ander droeve;, maar al die herin neringen toch zijn even zoovele levenser varingen die dienstbaar kunnen gemaakt worden voor de toekomst. Gelukkig hij, die uit het vei ledene heeft geleerd .de ver borgen toekomst met wijsheid in te gaan. O, hoe gaarne zou menig onzer het gor dijn even willen opheffen, dat die toekomst voor ons omsluierd houdt, maar wel ons, dat zulks niet gebeuren kan. Immers welke bergen van bezwaren en hinderpalen, van rampen en onheilen, van leed eu rouw zouden zich daar aan ons oog opdoen, die ons zouden dreigen te verpletteren. Neen, dan ware het leven onmogelijk Welaan dan, Lezers en Lezeressen, waar wij bij den aanvang van een nieuwen tijd kring wederom staan voor een toekomst, die de Algoede wijselijk voor ons verbor gen houdt, zij het ons vergund U dit eone woord als onzen besten zegenwensch toe te roepen voor alle omstandigheden des levens en op alle wegen, die gij ook weder dit jaar zult te bewandelen hebben: «De Heer zij met U"! Dan zal het wel zijn. Zeker zal het in het jaar, dat voor ons ligt, nóch voor U noch voor ons, weer niet alles couleur de rose zijn. Neen, voor- en tegenspoed zul len elkander weder getrouw afwisselen,, doch waar Ge bij heiden ondervinden moogt, dat God mot U is, daar zult Ge bij voor spoed dankbaar en .bij. tegenspoed geduldig leeren zijn. Heil zij den Koning en zijn Huis Heildie naast Hem regeeren Heilde Vertegenwoordiging Heilieder Hoofd in eiken kring Heilallen die wij eeren 't Hart heeft voor elk een bede veil, En daarom Lezers, allen heil DITMAH, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. GSBERICHTEN. iuée Havas wordt een uit Pest juujioav™. telegram openbaargemaakt, waarin- dfe redenen worden vermeldwaar om de Engelsche regeering tot eene bemid deling in 't Oosten heeft besloten. In 't kort zegt dit telegram het volgende Engeland wenscht, zoo dit mogelijk is, den vrede te herstellen en te handhaven; wordt zijno bemiddeling van de hand gewe zen, dan zal 't gevolg waarschijnlijk zijn, dat de openbare meeuing zich voor den oor log verklaart. Regeering en volk van En geland deftken reeds hieromtrent eenstem mig, dat eert krachtige houding van Enge land dringend uoodig is, nu zijne belangen in 't Oosten zichtbaar bedreigd worden, en koningin Victoria zou in een brief aan lord Beaconsfield met nadruk verklaard hebben, dat omtrent dit punt eone volkomen een stemmigheid onder de ministers verkregen moet worden. Het kabinet zal met't oog daarop kredie'en aanvragenmocht het parlement ze weigeren, dan zal het ontbon den worden, opdat de natie omtrent deze gewichtige quaeslie moge beslissen. Een volkomen urtgerust leger is in Iudie gereed en zou met April naar Europa gebracht kun nen worden. Aan Layurd, die opnieuw 011- dei handelingon ovor eene eventueele bezet ting van Gallipoli aanknoopte, heeft de grootvizier geantwoord, dat dit slechts on der voorwaarde van een of- en defensief ver bond mogelijk was. De troonrede bij de opening van het parlement zal de verklaring inhouden, dat Engeland geere schikking in de Oostersche aangelegenheden kan dulden, waarvan het buitengesloten zou worden, vooral zoo daarbij wijziging gebracht werd in do tractaten, waartoe het zelf medewerkte. Ten slotte wordt gezégd, dat Engelands poging tot bemiddeling aldaar eu te Weenen buitengewoon de aandacht trekt, daar een krachtige politiek van Engeland allicht in vloed zou kunnen hebben op de houding der Oostenrijksch-Hongaarsche Monarchie. De Nordd. Zeitung spreekt over de aanne ming van de poging van Turkije om Enge land tot bemiddeling over te halen. Indien Engeland, zegt het blad, niets meer bedoelt dan Rusland te polsen ten aanzien van zijn genegenheid tot vrede en ten aanzien van het onthaal, hetwelk een stap van de Porie zonder tusseheakomst van anderen te Peters burg zou vinden, dan moet men recht doen aan Engelands bedoeling om zich verdien stelijk te maken. In ieder ander geval geldt de leer van de Agence Russe, dat bemidde ling, zoo zij niet door beide oorlogvoerende partijen is verlangd, interventie wordt. Rusland kan zich moeielijk laten tegenhou den bij do vervulling zijner missie, zelfs niet door de handigste diplomatieke zetten. De Koln. Zeitung houdt heter voor, dat Soliman-pacha het bij Adrianopel hard ta verantwoorden zal hebben. Want hoogstens 120,000 man zal hij daar kunnen bijeen brengen, en de Russen kunnen twee legers over den Balkan brengen, die elk ongeveer even talrijk als het Turkscho zullen zijn, maar van beter gehalte. Terwijl Soliman dan Adrianopel verdedigt tegon een van dio twee legers, kan het andere op Konstanti- nopel aanrukken en, terwijl do hoofdstad des rijks dan bedreigd wordt, zou coilman met het laatste Turkscbe leger wel eens to Adrianopel door hetzelfde lot getroffen kun nen worden, dat Osman-pacha bij Plewna niet kon ontkomen. LONDEN, 1 Jan. Aan de Times wordt van gisteren uit Weenen gemeld.' dat het antwoord der Russische Regeering op het voorstel van bet Engelsch kabinet inhoudt, dat, wanneer dc Porte een wapenstilstand wenscht, zij zich rechtstreeks tot don op perbevelhebber van het Russische leger wenden moot. The Times ziet in dit antwoord geener- lci bei eed i ging voor Engeland. 1 Jan. De (anti-ltussischo) Daily Te legraph bevat een aantal telegrammen, waarin verzekerd wordt, dat Rusland do Britsche bemiddeling formeel weigert. Een en ander veroorzaakt hier groote opschud ding en onrust. Het Servische leger heeft na een tvvoe- daagseh gevecht het sterk verschanste en goed verdedigde Pirot genomen en geschut, geweron en ammunitie buit gemaakt. -Omtrent liet lijden der Turksche ge kwetsten tePlewna hangt de correspon dent van Daily News een tafereel op, dat de haren te berge doet rijzen. Osman-pa- cha maakte van zijne gekwetsten altijd weinig werk en liet ze hij zijn vertrek hul peloos achter, cn 'de Russen moesten eerst hun triomf behoorlijk vieren, eer ze aan de arme achtergelatenen dachten. Dooden en gekwetsten lagen dooreen, en tóen men eindelijk tot eene schifting overging, en be gon 'aan 't hegraven, werd tusschen beide soorten door de Bulgaarsche arbeiders niet al te nauw onderscheid gemaakt. 'tWas een tooneel, zegt de correspondent, als dat van de pest te Florence. Thans is op al les een begin van orde gesteld, maar hon derden gekwetsten zijn wegens gebrek aan verpleging, aan voedsel, kortom aan alles ellendig en onder de hevigste pijnen om gekomen. De correspondent maakt er den Russen een verwijt van, dat ze niet te vo ren de noodige maatregelen hebben geno men, daar ze toch zeer goed wisten wat te wachten stond. Zelfs thans nog is alles niet geregeld en blijft Plewna volgens de uitdrukking van den correspondent »één groot sterfhuis, een stad. vol onverzorgde dóoden en zwaar gekwetsten. F r a n k r ij k. Het Journal Ofiiciel bevat eene circu laire van den minister Dufaure, waarin aan dej procureurs-generaal en de hoven van

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1