ipnenland. do door De Broglie aangestelde vrederech ters, die onverwijld zullen worden afgezet bedraagt 550. Do verkiezingen voor de gemeentebestu ren zijn difinitief vastgesteld op) 6 Januari. De Fransche regeering zal een voor- stol indienen om op staatskosten een stand beeld voor den ex-prcsident Thiers op te richten. Die hulde mag zeker welverdiend heoten. Do algemeeno raden collegien, die gelijk staan met onze provinciale staten zijn bijeen. In 79 van de 86 departemen ten zijn de verkiezingen van presidenten, vice-presidenten en secretarissen bekend. In de departementen Cantal, Loire, Doubs, Loire, Marne, Mayenne, Mourthe-et-Mo- sellc, Sarthe en Deux-Sèvres, zijn de con servatieven door de republikeinen vervan gen in de departementen l'Ariége, Charente inférieure en du Tarn, de republikeinen door conservatieven. Engeland. Engeland zal volgons de laatste berichten niet vechten, maar wat beter en meer En- gelsch iszaken doon. Het wil Turkije's suzereiniteit op Egypte koopen. Het voorstel, dat aan het Parlement zal worden gedaan, bevat voorwaarden en be palingen, door den Sultan en den Khedive aangenomen. Op die wijze wordt Engeland doorzijn geld nog meor de baas dan Rusland door zijn bloedvergieten, dat behalve geld ook vele menschenlevens kost. Toch zijn wij nieuwsgierig naar hetgeen inliet Parlement zal voorvallen. De geruchten zijn te ver schillend, om do juiste bedoelingen der re- gecring to leoren kennen. SLUIS, 28 December. Ons wordt modegedeeld, dat de heer C. H. Verhulst, telegrafist te Middelburg, voornemens is om bij voldoende belang stelling alhier eene lezing te komen houden over de telephonie opgehelderd door proeven. Wij juichen dit denkbeeld zeer toe en vleien ons, dat de inteekening op eene lijst die vermoedelijk eerstdaagsaan de ingezete non zal wordon'aangehoden, dien heer in de gelegenheid zal stellen aan zijn vooinemen govolg te geven. Maandag a. s. zal alhier ter vervan ging van het nieuwjaarwensclien eene be deeling in brood, geld en steenkolen plaats hebben. De 2en Kerstdag is weder een feest dag voor de 200 kinderen der vereenigde Zondagscholen alhier geweest. Bij deze ge legenheid zijn de kleinen onthaald op cho colade met koeken en prenteboekjes, ter wijl aan de minvermogenden daarenboven klecdingstukken werden uitgedeeld. Men schrijft uit Biervliet dat do vorige week bij een landbouwer aldaar, 's nachts 20 kilo boter uit den kelder zijn ontvreemd geworden, terwijl bij eenige anderen sporen to ontdekken waren van pogingen tot het doen van inbraak. Do Eerste Kamer, die Zaterdag op reces gescheiden is, zal waarschijnlijk in de tweede helft van Januari terugkomen tot bohaudeling van de kiestabel. Aan 's Rijks munt is men druk bezig met de aanmunting der nieuwe éenoent- stukken; wekelijks worden voor f15,000 afgewerkt. Met het slaan der halve cent stukken zal men waarschijnlijk niet voor Februari beginnen. Boekwerken en phoïografieën, be stemd voor de Vereenigde Staten van Ame rika worden alleen ter verzending per post toegelaten voor zooveel zij aan geen inkomend reeht in do Vereenigde Staten onderworpen zijn, als: A. boeken welke meer dan 20 jaar oud zijn en allo boekwer ken waarvan de waarde niet moer dan één dollar bedraagt; B. tijdschriften en andere dergelijke uitgaven, bepaaldelijk ten ge- bruike van de personen waaraan zij zijn gericht; G. enkele photografische afbeeldin gen, niet bestemd om in den handel te wor den gebracht, maar voor den geadresseerde zelf of ter uitdeeling aan familieleden of vrienden van den afzender. Boekwerken en photografieën die niet ouder de hierboven vermelde kunnen gerangschikt worden, zijn, als aan inkomende rechten onderwor pen, overeenkomstig de bepalingen van het Berner postverdrag, van de verzending per post uitgesloten. De minister van waterstaat, handel en nijverheid he^ft bepaald, dat het goedken- ringsmerk gedurende het jaar 1878 te bezi gen zal zijn, bij den ijk en den herijk der maten en gewichten, de letter L., in den ge wonen drukvorm, schuin gesteld; bij don ijk van weegwerkluigen voor gewoon ge bruik en van gasmeters, de koninklijke kroon; bij den ijk van weegwerktuigenvoor iijnere wegingen, eene vijfstralige ster. Het merk vaii het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, zal voor Middelburg zijn het cijfer 12. GEMENGDE BERICHTEN. In een Engelsch geneeskundig blad wordt als een der opmerkelijkste verschijn selen in verband met krankzinnigheid, dit aangegeven, dat de werkelijk waanzinnige geen tranen kan storten. Zoodra die bron van troost en verlichting bij hem weder vloeit, dan mag men op zijne genezing hopen, want met de tfranen keert ook de rede terug. Zelfs wanneer een waanzinnige u verhaalt, hoe men haar heure kinderen heeft ontrukt, of welken smaad zij zelve moest ondergaan, dan wordt, bij dat ver haal, hoe levendig en hartstochtelijk ook voorgedragen, haar oog niet eens tochtig, maar blijft brandend en droog. Niettegenstaande het besluit van den gemeenteraad van Amsterdam om op Nieuw jaarsdag de beurs niet te sluiten blijven de adressanten, werkzaam deels in den fond senhandel, deels in den goederenhandel, overtuigd dat op den eersten dag van 't jaar de handelsoperatien ter beurzo luttel zijn, ten gevolge zoowel van het niet houden van beurs in do groote steden van het buiten land, als van de omstandigheid dat 1 Janu ari als een algemeeno burgerlijke feestdag wordt aangemerkt, en zullen naar het schijnt, hiervan blijk geven door de beurs niet te bezoeken. Wat de effectenhandel be treft, bestaat het plan op Nieuwjaarsdag de noteering niet op te maken en dus de prijscourant der verecniging niet uit te ge ven. Daartoe is een besluit der algemeene vergadering noodig, en met dit doel is eene vorgadering gehouden. Naar men aan het Vaderl. meedeelt, worden in de cellulaire gevangenis te Rot terdam voor buitenlaudsehe rekening arti kelen vervaardigd tot zulk een lagen prijs, dat onze binnenlandsche fabrikanten die op zware lasten zitten, onmogelijk de mededin ging daartegen kunnen volhouden. Indien onze inlichtingen blijken juist te zijn, zegt het blad, hopen wij, dat aan dergelijke me dedinging ten koste onzer ingezetenen ten spoedigste een einde zal worden gemaakt. Uit Oostergoo meldt do Fr. Ct.: Ons Goo ziet het wonder, dat twee gehuwde mannen en vaders tusschen de twintig en dertig jaren oud, als aspiraul-hulponder- wijzers, zegge kweekolingen, optreden. De een, een gewezen kastelein, heeft reeds oen half jaar mot kracht gestudeerd en denkt in April e. k. zijn eerste candidaats-examon te doen. De tweede is een bakker uit het zelfde dorp, en die, vóór hij zijn tegenwoor dig bedrijf ter hand nam, paedagogisch stu dent is geweest, maar nu het voorbeeld yan den oud-hospes denkt te volgen. De Europeesehe pers volgt met arends- blikken den heer Byton, die zijn guttaper cha pak dompelt in alle wateren van ons werelddeel. Thans verkondigt zij, dat hij van Orleans naar Nantes is gezwommen en er «hartelijk" is ontvangen. Er bestaat geen reden om dit in twijfel te trekken, maar met belangstelling zien wij uit naar eenig betoog van hel nut dat de heer Byton met zijne zoogenaamde uitvin ding sticht. Het eenig resultaat van zijne verrichtingen is, dat hij zich een kapitaal tje bijeenzamelt om een rustigen ouden dag te genieten, en deze uitkomst schijnt ons toe niet zoo belangrijk te zijn, dat voortdu rend aan het publiek behoeft medegedeeld te worden in wolk water hij drijvende is ge zien. Dyamiet werd tot dusver als het meest geduchte outploffingsmiddel beschouwd. Volgens het Londensche weekblad Mayfair is echter onlangs een zoodanig middel ont dekt, dat nog vreeselijker uitwerking heeft. De nieuwe stof wordt «schictlijm" genoemd, omdat zij uiterlijk veel overeenkomst heeft met de uit kalfspooten vervaardigde lijm. Het is de uitvinding van denzelfdeu techni cus, aan wien de wereld de ontdekking van dynamiet verschuldigd is. Dynamiet is een mengsel, dat 75pct. nitro-glycerine, en 25 pet. van eene absorbeerende aardsoort be vat. Een gebrek van het dynamiet is, dat, wanneer het vochtig wordt, de nytro-gly- cerine en de bijgemengde stof zich van elk ander afscheiden. De schietlijm bestaat uit 94 d 95 pet. nitro-glycerine en4a5pct. collodiumkatoen; zij is zeer taai, maar kan tot patronen en kogels verwerkt worden en laat zich gemakkelijk met mes en schaar in stukken snijden; tegen den invloed van het water is zij volkomen bestand. De buiten- landsche regeeringen hebben volgens do Mayfair reeds hun aandacht op dit nieuwe ontploffingsmiddel gevestigd. Door de justitie te Roermond is op ver zoek van de Pruisische regeering uitgele verd zekere Jacob van Ree, verdacht van een bij Stralen gepleegden moord. Hij werd een maand geleden bij Venlo door de mare- chaussées aangehouden. Het bij ons ontvangen bericht dal een der stoomhootcn «Gironde" of «President Kind" uit Rotterdam afgezonden om het ijzeren stoomschip «Friesland", kapitein A. Blik, op te sporen, zou zijn geslaagd, heeft zich tot ons leedwezen niet bevestigd. Met bezorgdheid wordt thans uitgezien naar be richten omtrent het schip, dat behalve een rijke lading, ook een aantal passagiers aan boord had, die, uit Indie komende, zoolang reeds door vrienden en bloedverwanten wer den verwacht. Was die bezorgdheid reeds groot door het feit dat men sedèrt de afreis van Gibraltar op 4 dezer niets meer van de «Friesland" vernam, terwijl het bekend was dat het schip in de Middellandsche Zee reeds veel van zware stormen had geleden, zij sloeg tot angst over toen uit Engeland de treurige tijding per telegram in Amsterdam werd ontvangen; Friesland supposed gone; parts of wrecksfound (Friesland waarschijn lijk vergaan; gedeelten van het wrak ge vonden). Nog bestaat or eehter geen zeker heid omtrent het lot van dezen Nederland- sclien bodem en mag men dus hopen op gun stiger berichten. Bij de afreis uit Indie bevonden zich de navolgende passagiers aan boord van het. schipmajoor Van Son en 3 kinderenlui

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2