NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN N°. 52. Achttiende jaargang. A". 1877. Zaterdag 92 December. Buitenland. 1111SC UR8DUI Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels GO cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 nre.) en gewone Berichten of Mededeelingeu van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NIJGII en VAN D1TMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. OORLOGSBERICHTEN. De keizer van Rusland heeft lang gewacht vóór hij aan 't verlangen zijner Peterbur gers voldeed, om het oorlogstooneel te ver laten en zich weder in hun midden te bege ven. Na de nederlagen in den eersten tijd was de gelegenheid daartoe dan ook alles behalve gunstig. Als overwinnaar immers mocht hij slechts terugkeeren. Nu Kars ge vallen is, en vooral nu Plewna zich aan de Russen heeft moeten overgeven, was de ge legenheid te schoon om er niet gebruik van te maken. Wie kan immers voorspellen, of de kans weer niet zal verkeeren Keizer Alexander is dan ook dadelijk na Plevvna's val in zijne hoofdstad teruggekeerd en met luide toejuichingen zooals dit gebruike lijk is ontvangen. Het ware beter wel licht, dat de gelden, aan zijn ontvangst be steed, gebruikt werden tot leniging van den nood en de ellende, die uit den oorlog voor komt. Maar het volk is goed om to vechten on de chefs om de eer in den zak te stekon. De keizer van Duitschland zond dan ook reeds aan prins Karei van Rumenie en de Russische grootvorsten het ijzeren kruis, zeker tot belooning voor hetgeen generaal Todlleben deed. Suleiman-pacha is met zijne troepen teruggetrokken naar Adrianopel, een bewijs, dat de Turken den tegenstand, althans met een leger, noordelijk van den Balkan opgeven, en hunne krachten con- centreeren om het voortrukken der Russen in Rumenie tegen te gaan. In Constantino- pel gaat een gerucht, dat Midhat-pacha te ruggeroepen zal worden. Eenige leden van den volksraad zullen een voorstel doen om vrede te sluiten. België. Vrijdag is de geheele zitting der Kamer, bij de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken, ingenomen door de algemeene beraadslagingen over het ouder wijs. Wat denkt de regeering te doen voor de uitbreiding van het getal middelbare scholen en wait ten behoeve van het onder wijs voor meisjes Deze vragen werden, vooral hij monde van den heer Permez, door de linker zijde tot de regeering gericht. De minister van binnenlandsche zaken toonde aan, dat het getal inrichtingen van middel- haar onderwijs het bij de wet van 1850 gestelde maximum reeds bereikt bad en de bedoelde scholen voor het overige krachtens het initiatief der gemeenten behoorden te worden opgericht. Do clericale gemeenten echter, zoo werd van de linker zijde hier tegen ingebracht, zullen zich wel wachten inrichtingen aan te vragen, waardoor aan de scholen der geestelijkheid afbreuk zou worden gedaan integendeel, waar zij kun nen, trachten zij de neutrale inrichtingen gesloten te krijgen. De heer Guiller y drong er dan ook op aan, dat de wet van 1850 zou worden gewijzigd in dier voege, dat het onderwijs niet langer zou afhan gen van den goeden of kwaden wil der ge meentebesturen. De Staat, zeide hij, kon zich aap de kwestie niet onttrekken en toe laten, dat de geestelijkheid zich meester maakte van het monopolie van het onder wijs. De heer Bergé herinnerde, dat op grond van Je bepalingen der genoemde wet de gemeenteraad van Termonde de school dier stad gesloten en de lokalen daarvan aan eene inrichting van geestelijke zusters, de school „der Heilige Maagd" ge naamd afgestaan, of, volgens anderen, ver huurd bad. Dat intusschen een groot aantal gemeenteleden van hejt priesteronderwijs niet gediend waren, bléek hieruit, dat men te Termonde eene particuliere inrichting had tot stand gebracht, welke thans in bloeienden staat verkeerde. De heer Bergé, behoorde het recht der minderheden te doen eerbiedigen. L' Wat bet onderwijs voor meisjes betrof, verklaarde de regeering, dat dit voldoende was en geene bijzondere maatregelen ter verbetering behoefde. De heerPirmez tracht te daarentegen te betoogen, dat bedoeld onderwijs veel te wenschen overliet. Wel is waar, zeide hijlegde eene menigte gees telijke zusters er zich op toe, maar dat was voor hem alles behalve eene reden tot gerustheid. In het begin der zitting had de kamer een amendement van den heer Sainctelette aangenomen, strekkende om den post van 12,000 fr. voor den cursus in de levende talen te Luik met 2000 fr. te verhoogen. Na het sluiten van de alge meene beraadslagingen over bet middelbaar onderwijs is zij tot den 22n Januari uit eengegaan, LI. Donderdagmiddag bracht een leven, als dat van een reeks kanonschoten, den omtrek van het Rond-Punt der Weststraat te Brussel in opschudding. Van alle kanten snelde er volk heen. Een huis, dat op den hoek der straat, welke naar de Zoölogie leidt, in aanbouw was, lag geheel ingestort, en vertoonde nog slechts een puinhoop van steenen, balken ijzerwerk, enz. waaruit hartver scheurende kreten en akelig hulpgeschreeuw opstegen. Zeven werklieden arbeidden aan dat ge bouw. Een verschrikkelijke angst maakte zich zich van de omstanders meester: men sprong te midden der puinhoopen, men werkte op staandenvoet aan de wegruiming, politie en kurgers wedijverden om het zeerst hulp te bunnen toebrengen aan de ongelukkige slachtoffers, en men telegrafeerde naar bet St.-Jans gasthuis, om hulp en draagbaren. Na eenige oogenblikken vond men vier werklieden, die niet zeer erg gewond wa ren; daarna haalde men er twee andere op die erge wonden droegen aan het hoofd en de beenen; een hunner werd met gebro ken beenen opgenomen en bevindt ziek in ueerniswaardigen toestand. Deze werklie den arbeidden binnen het gebouw en aan het dak, dat op het punt was van voltooid te worden Nu bleef er nog een metselaar over, die zich in de kelders moest bevinden. Men boorde hem roepen en slaagde er weldra in hem te bereiken. Hij was on gedeerd, behalve een kleine schram aan het hoofd. Door geheel in eens in te stor ten, waren er boven de kelders balken ge tast, welke den werkman hadden beveiligd. Men legde de ergste gewonden op de draagbaren van het gasthuis, en, door alle mogelijke zorgen omringd, werden zij on middellijk naar dat gesticht gebracht. Men wanhoopt bet leven te kunnen be houden van den werkman, die het ergste werd gewond. Het ingestorte gebouw was aan een ander buis verbonden, dat echter door het in vallen niet geleden heeft. Men weet nog niet juist wat de oorzaak der ramp is; men denkt echter dat liet^ slecht weer, beurtelings regen en-oftV*0- zoodat hei dan volstrekt ge:- bouwen meer is, de oorzaak is geweest van den slechten toestand waarin, het gebouw zich bevond. Duitschland. De Kölnische Zeitung behelst een hoofd artikel over «Engeland en den oorlog". Zij toont daarin aan, dat het denkbeeld van de Londensche Spectator, om Turkije aan Rusland ter prooi te laten, indien Engeland Egypte kan bemachtigen, geen Engelsch, maar een Russisch plan betreft; een plan, reeds door keizer Nicolaas indertijd aan den britschen gezant in vertrouwen voor gesteld, maar door de toenmalige britscke staatslieden met verontwaardiging verwor pen. De Cölnischo Zeitung gelooft niet, dat zulk een plan in het thans bijeengeroepen Parlement eene meerderheid zou vinden, zelfs geene aanzienlijke minderheid. Niet alleen omdat het met de eer en de waar digheid des lands zou strijden, maar ook omdat het bezit van Egypte van Engeland te groote offers vergen zou en bovendien door Frankrijk met leede oogen zon wor den aangezien. En Engeland meent, nu het Drie-Keizersverbond den britschen in vloed in de Europeosche staatkunde dreigt te verminderen, meer dan ooit reden to hebben om met Frankrijk in goede ver standhouding te blijven. F r a n k r ij k. Do Bion Public van 23 dezer bevatte ver dere mededeelingeu omtrent de militaire maatregelen, die den 12n dezer te Parijs en in gausch Frankrijk voorbereid waren. Generaal Cambriels, kommandant van het legercorps van Rennes, had bevel zijn troo- pen gereed to houden, ten einde zoo noodig naar Parijs te marchecren. Het garnizoen van Rennes was des nachts twee uren lang onder de wapens en marschvaardig, toen er tegenbevel kwam. Dnfauro zal eene circulaire aan de vrede rechters richten, om hun te verbieden zich met de politiek in te laten. Het getal van

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1