I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. N°. 51. Achttiende jaargang. A°. 1877. Vrijdag 21 December. Buitenland. Binnenland. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels GO cent, elke regel meer 71/, cent. Groote letters naar liet ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen l^jj ile.ii Uitgever dezes, alles FRANCO. ure.) Generaal Agentschap, NIJGII en VAN DITMAll, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Wegens het invallend KERSTFEEST zal het volgend nummer een dag later verschijnen. OORLOGSBERICHTEN. Het volgende gewichtige nieuws I is de nota, door Turkije tot de mogendheden gericht. In die nota verklaart de Poite zich be wust te zijn van alles, wat tot een oorlog ken voeren, te hebben vermeden. Te ver geefs heeft zij getracht de motieven op te sporen, welke Rusland tot den tegenwoor- digen veldtocht hebben bewogen. Door de hervorming van het rechtswezen, door her vormingen, die zonder onderscheid te ma ken tusschen ras of belijdenis, werden in gevoerd in overeenstemming met de aller- wege gunstig ontvangen constitutie, heeft de Turksehe regeering duidelijke blijken gegeven van haar neiging tot nuttige ver beteringen. Zij houdt partiëele hervormin gen ten eenen male onvoldoende; verbete ringen in een deel van het rijk ingevoerd, zouden andere deelen tot oproer uitlokken. Iedere twijfel betreffende de uitvoering der hervormingen behoort te verdwijnen, als men let op de plechtige verzekeringen die thans gegeven worden. Alleen de oorlogs toestand vertraagt de hervormingen; hij oefent evenzeer een ongunstigen invloed uit op den landbouw, de industrie en alle fi- nancieele operaties. Afgescheiden evenwel van de invoering der hervormingen heeft de voortzetting van den oorlog geen enkel motief. Rusland heeft verklaard niet uit veroveringszucht te handelen. De militaire eer aan heide zij den is voldaan. Waartoe dan een strijd voort te zetten, die voor beide partijen even verderfelijk is? De oorlogvoerende mogendheden kunnen thans zonder kren king van hun eer vrede maken en daartoe kan Europa thans hare goede diensten aanbieden. De Porte althans is geneigd tot het beëindigen van den oorlog. Al is het land nog niet uitgeput en al zijn allen nog steeds gereed alles op te offeren voor de onafhankelijkheid en de integriteit van het vaderland, de Porte verlangt tocli ver dere bloedstorting te voorkomen. Zij hoopt daarbij op het billijkheidsgevoel der groote mogendheden en dat deze haren stap gun stig zullen opnemen. Als een gevolg op deze nota deelt een telegram uit Petersburg van den 18 dezer mede, dat het verzoek der Porte om bemid deling door onderscheidene mogendheden, met name door Duitschland en Oostenrijk is van de hand gewezen, dat Frankrijk, Italië en Engeland in hunne neutraliteit willen volharden, en dat zulks te Peters burg een gunstigen indruk maakt. Eindelijk heeft Frankrijk na veel weifelen in de keuze door den president, een par lementair ministerie van gematigde kleur gekregen, bestaande uit de heeren Dufaure, minister van justitie en president; Marcère; binnenl. zaken; Waddington, buiténl. zaken- Bardoux, onderwijs; Borel, oorlog; Pothuau, marine; Léon Say, financiën; Teisserenc. De Bort, koophandel; Treycinet openbare werken Maarschalk Mac-Mahon heeft aan den senaat en de kamer van afgevaardigden een boodschap gezonden, die in Parijs is aangeplakt, en waarin o. a. het volgende wordt gezegd De verkiezingen van den 14 October ge tuigen onmiskenbaar, dat liet land vertrou wen stelt in de repuhlikeinsche instellingen. Om aan de regelen van het parlementair stelsel te gehoorzamen is een ministerie ge vormd uit mannen, die besloten zijn de re puhlikeinsche instellingen te verdedigen. Het belang des lands vordert, dat de cri sis wordt verzacht en dat zij niet terug keert. De uitoefening van het recht tot ontbinding is alleen een middel om ten slotte den rechter in hoogste instantie in te roe pen; dit recht mag niet regeenngsbegiusel worden. De constitutie van 1875 grond vestte de parlementaire republiek; terwijl zij mijn verantwoordelijkheid als beginsel aannam, maakte zij de ministers ieder voor zich solidair verantwoordelijk. Het einde van de crisis zal het uitgangspunt zijn voor een nieuw tijdperk van voorspoed. De over eenstemming tusschen senaat en kamer, welke voortaan de zekerheid geeft, dat zij op regelmatige wijze haar mandaat, totdat het afloopt, zal vervullen, zal de gelegen heid geven om groote werken op het gebied der wetgeving tot stand te brengen. Laten wij hij liet openen der algemeeue tentoon stelling aan de wereld een nieuw getuige nis geven van de levenskracht van ons land, dat altijd door arbeid en spaarzaamheid nieuwe kracht verkrijgt en dut een diepe gehechtheid gevoelt voor de handhaving dei- orde en voor de vrijheid. In den senaat is de boodschap van den president door de linkerzijde zeer toege juicht. De rechterzijde bewaarde het stil zwijgen. Waar gesproken wordt van een tijdperk van voorspoed, dat voor Frankrijk zal terugkeeren, riep een stem van de rech terzijde: wij nemen daarvan akte. De lin kerzijde juichte toe. vol geestdrift. In de kamer maakte do voorlezing van de boodschap een diepen indruk. De rech terzijde liielcl zich stil, de linkerzijde en in het bijzonder het centrum juichte toe. Het onderzoek van de geloofsbrieven is hervat. 0.1. MAILDIENSTEN. Via Nieuwediep, 4 Jan. 25 Jan. ii Napels 24 Dec. 14 Jan. ii Brindisi 21 Dec. 4 Jan. ii Marseille 28 Dec. 11 Jan. De booten van Marseille vertrekkende, doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. SLUIS, 20 December. Gisteren avond hield de rederijkerska mer »de Oranjebloem" alhier hare eerste algemeene vergadering. De weinige opkomst in aanmerking genomen, zouden we moeten zeggen, dat de kamer iets begint te krij gen van een grijsaard, die zoo zachtkens zijn einde voelt naderen. De Oranjebloem heeft haren grootsten bloeitijd reeds lang overleefd en zal, zonder onverwachte gees telijke en stoffelijke hulpmiddelen, naar alle waarschijnlijkheid aan de vernietiging moeten prijs gegeven worden, 't Is wel te bejammeren Immers door het bestaan van dergelijke vereenigingen, vooral in kleinere plaatsen, waar voornamelijk per sonen uit de burger- en werkende klas als werkende leden optreden, wordt nog nu en dan een boek ter hand genomen, dat an ders allicht onder hot stof zou hegraven blijven. Het bestaan der kamers moot al- zoo medewerken aan de ontwikkeling van den mensckelijken geest en bevorderlijk zijn aan de beoelening der uiterlijke wel sprekendheid, tot welke beoefening er an ders in kleine gemeentenwaar geen rede rij kerskamer bestaat, zich niet de minste gelegenheid voordoet. Wij betreuren het derhalve, dat dergelijke vereenigingen zich niet in eene voortdurende sympathie mo gen verheugen, daar zij, van de goede zijde beschouwd, waarlijk een veelzijdig nut kun nen opleveren. Uit Sas van Gent wordt ons medege deeld: De vrees voor mogelijke verwikke lingen die uit eenen zonderlingen toestand alhier zouden kunnen ontstaan, is door het iniatief van den Nederlandschen staat thans opgeheven De casematton en grachten dezer voor malige vesting toch behoorden den heer van de Wattijne alhier en de grond onder en boven de casematten behoorden het rijk. Door den notaris Coninck Westenberg als gemachtigde van den staat in deze, zijn 11. Dinsdag deze grachten en casematten voor het rijk aangekocht voor de som van ƒ7105,— en heeft de staat alsnu den volledigen eigendom dier goederen verkregen. Bij kon. besluit zijn, met 1 Jan. 1878, ter vervanging van de op 31 Dec. o. k. af tredende en niet herkiesbare loden van den geneeskundigen raad in Zeeland o. a. be noemd de heer W. P. V. Hennequin, apoth. te Sluis. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft bepaald, dat do door mid del der Edeoon's electrische autographischo pen vermenigvuldigde stukken als drukwerk worden beschouwd en alzoo heeft vastge steld, dat die afdrukken tegen het tarief voor drukwerken ter verzending kunnen worden aangenomen. Het agentschap voor Nederland van be doeld toestel is gevestigd te 's Hage, Pavil joensgracht 17. Z. M. heeft aan mr. J. Heemskerk Az. gewezen minister van biunenlandsche

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1