fabrieken vuur Kerstmis zullen gedaan heb ben, die anders tot in bet laatst van Januari of het begin van Februari plegen ■werkzaam te zijn. Uit goede bron kunnen wij mededee- len dat do werkzaamheden aan de saskom, nabij de Dampoort te Brugge, reeds zoover gevorderd zijn, dat, dank zij de krachtige medewerking van do ambtenaren der brug gen en wegen aldaar, er veel kans bestaat bij geen vroeg invallende vorst, de scheep vaart, van hier langs Gent naar Ter Neuzen in Maart of April 1878 zal kunnen heropend worden. Benoemd tot ambtenaar bij bet open baar ministerie bij de kantongerechten Neuzen, Hulst en Oostburg mr. P. J. Van der Feen, advocaat te Middelburg. De wekelijksche graanmarkt, alsmede de varken- en biggenmarkt te Oostburg zal in plaats van op Woensdag 26 Dec. a. s. (2n Kersdag) op Donderdag d. a. v. gehouden worden. Hij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd den 5 dezer behandeld het beroep van den gemeenteraad van IJzendijke tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij vernietigd werd bet besluit tot toelating van J. F. Wijffels en waarbij eene nieuwe verkiezing werd bevolen. Rapporteur do staatsraad Van Vladeracken. Als gemachtigde trad op de beer Carpreau lid van den Raad te IJzen dijke, die op vernietiging van het besluit van Ged. Staten aandrong. Uit het voorloopig verslag over de be grooting voor het departement van water staat enz., ontloenen wij o. a., dat het con tract met deSloombootmaatschappij Zeeland tot velerlei bedenkingen aanleiding gaf. t Geen de minister van waterstaat daarom trent tot verdediging aanvoerde, achtte men niet genoeg om den afgetreden minister van ünantien in 't gelijk te stellen, dat bij deze overeenkomst aanging zonder voorafgaande goedkeuring der Vertegenwoordiging. Bij bet wetsontwerp betrekkelijk de nieuwe kiestabel, wordt hetaantal leden der Tweede Kamer met zes vermeerderd, en zullen nieuwe leden optreden voor Win schoten, Hilversum, (nieuw district) Am sterdam, Rotterdam, Goes en Zevenbergen (nieuw district). Hot district Middelburg zal aan Goes af staan Hontcnisse, Ossenisse, Grauw c. a.. HengstdijkStoppeldijk, St. Jansteen, Clinge en Hulst. Goes krijgt voorts van Breda, Bergen op Zoom, Woensdrecht, Huibergen en Putte, en van Middelburg de bovengenoemde ge meenten; bet wordt daardooreen dubbel dis trict van 90718 zielen. Ingevolge eene nieuwe telegraafovor- eenkomst, den 11 April 1877 tusschen Ne derland en Duitschlaud gosloten, en waar van de uitvoering onder meer werd geregeld bij koninklijk besluit van don 2n November jlwordt, Ie rekenen van den ln Januari aanstaande, het thans geldendo tarief voor bet verkeer met Duitschlaud buiten werking gosteld en een nieuw, volkomen eenvormig woordtarief ingevoerd. Uit Neuwiod is de heugelijke tijding ontvangen, dat II. K. II. de Prinses Von Wied, dochter van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden, jl. Vrijdagochtend ten zes ure voorspoedig is bevallen van een zoon. Do vernieuwde aandrang der Kamer om de tractementen dor brievenbestellers en brievengaarders te verbeteren zal de minis ter van waterstaat gaarne ter harte nemen. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. De heor P. Huet, predikant te Nunspeet, heeft liet beroep naar do Herv. gemeente te Goes aangenomen. Na jaren lang vergeefs te hebben be roepen heeft de gemeente Sprang eindelijk na veel loven en bieden van weerszijden een dominé gekregen, namelijk de heer Lauts van Eemnes-buiten. Het beroep werd aan genomen op de volgende voorwaarden f 1400 tractement, f200 toelage van de gemeente leden, f500 voor de eerste preek, vrije woning met tuin en vrije tuinman, vrijdom van alle belastingen, een rijtuig als ZEd. belieft te rijden, naar omstandigheden, een vette koe of vet varken of iets dergelijks, enz. De heer dr. A. Ivuijper verzoekt bij advertentie in de Standaard den kerkera den van vacante gemeenten hem niet meer te willen beroepen, althans niet, zoolang hij niet tot zijn vorige kracht is hersteld. De Standaard verheugt zicli omdat een Dnitsch opvoedkundige, dr. Horn, rector te Orsoy, tot de overtuiging gekomen is, dat de openbare school in Nederland noch voor de nationaliteit, noch voor bet Christelijk geloof is wat ze wezen moest. Die Duitscbe geleerde zal wel precies weten wat onze nationaliteit behoeft! (M. C.) Aan de universiteit te Amsterdam zijn thans ingeschreven 395 studenten, en wel in de godgeleerdheid 22, rechtsgeleerdheid 28, geneeskunde 310, wis- en natuurkunde 23, letteren en wijsbegeerte 6. Onder de 316 in de geneeskunde zijn 249 militaire studenten en onder de 23 in de wis- en natuurkunde 1 idem. LANDBOUW. Aan de praetisehe ambachtsschool te Gro ningen wordt thans, voor rekening van het Genootschap van Nijverheid, te Onderden- dam, een model op vrij groote schaal ver vaardigd van eene boerderij met schuur, om op de aanstaande wereldtentoonstelling to Parijs geëxposeerd te worden. Het verbod van invoer van vee te Huil, waarvan melding is gemaakt in de Staats courant van 5 dezer, is uitgevaardigd, om dat bet bestuur van die gemeente in gebreke is gebleven volgens de voorschriften van den Privy Council eene geschikte gelegen heid tol het landen en slachten van vee in te richten. Zoodra aan dit voorschrift zal vol daan zijn, is opbelling van dit verbod te wachten. (St.-Ct.) Men schrijft uit Deventer Sedert Do- nemarken boter in voert zijn de prijzen van de Hollandsche boter aanmerkelijk gedaald en er is bijna geen vraag meer voor Engeland naar dit product. Men schrijft dit toe aan do slechte bereiding van do boter door onze landbouwers, alsmede aan het plegen van bedrog, door sommigen hunner, daar het in do laatste jaren meermalen gebeurde, dat de boter of zeer met water vermengd was, of met zware steenen. GEMENGDE BERICHTEN. Herhaaldelijk, nog onlangs te Raamsdonk, is reeds brand ontstaan in kerken door het gebruik der gewone houten verwarmings- stoven. Toch zou dit gevaar gemakkelijk kunnen worden geweerd door het bezigen der niet-hydraulique stoven; daardoor kan toch geen brandgevaar ontstaan, terwijl de lampjes slechtseen half uur vóór hetgebruik behoeven te worden aangestoken en de stoven dan voortdurend warm blijven. Bovendien zijn deze niot-hydrauliquestovenook aanbe- velenswaardig.omdatzij dennadeeligeu zwa veldamp niet veroorzaken, welke het vuur in cie gewone stoven maar al te dikwerf zoo nadeelig voor de gezondheid doet zijn, zelfs in ruime localen. In kleine vertrekken verer gert daarbij dit kwaad nog door gebrek aan luchtverversching, zoodat ook in do huis kamer de niet-hydraulique stoven zoowel voor de gozondheid als mot het oog op brandgevaar verreweg de voorkour ver dienen. De Amsterdamscbo courant beproeft eene aardigheid, door als tegenhanger van bet onlangs medegedeelde adres der ver- eeniging tot bevordering der lijbenverbran- ding, een adres te verzinnen van «ingezete nen van Nederland, behoorende tot liet kerkgenootschap der Brahminen." Daar de Veda's van dit kerkgenootschap" gebieden dat de weduwen zijner «lidmaten" op den brandstapel barer echtgenooten mede ver brand worden en de adressanten door de bestaande wetten zich belet zien om over eenkomstig hun zienswijze te handelen, ver zoeken zij dat de wet iu dien zin gewijzigd worde. De aardigheid is te geforceerd om aardig te wezen. Bovendien is zij niet eens juist. Indien toch eene weduwe in Nederland op het lugubre denkbeeld mocht komen om zich te verbranden, zou de wet haar daar van niet terughouden. Men mag geen ander levend menschelijk lichaam als brandstof gebruiken, doch om de beschikking over eigen lijf en leven in dit opzicht aan banden te leggen, daaraan heeft de wetgever niet gedacht. (M. Ct.) Het hoofdbestuur van do vereeniging voor Lijkverbranding heeft zich tot de Re geering gewend met verzoek om wijziging van de wet op het begraven, opdat lijkver branding niet langer strafbaar zij. De gemeenteraden van Bleiswijk, Moercapelle en Zevenbergen, hebben bij adres aan Z. M. den Koning hunne instem ming betuigd aan de Zuidhollandscho Ver eeniging van Burgemeesters en secretaris sen in zake vergoeding aan de gemeentewe gen door het Rijk, voor te verrichten werk zaamheden. De hooge raad heeft den 7 dezer be slist, dat een tusschen Nederlanders in En geland voltrokken huwelijk, ook al heeft daarvan in Nederland niet de vereischte af kondiging plaats gehad, in Nederland toch als wettig aangegaan moet wordon be schouwd. Te 's-Hage is nu een Hamburger win kel, die al zijne artikelen, groot of klein, kostbaarof nietig, verkoopt tegen den vasten prijs van 30 cents. Die winkel heeft een ont- zottenden toeloop en er is dikwerf voor de kooplustigen geen plaats. Zoodra er 40 of 50 binnen zijn, wordt de deur gesloten en worden de biritenstaauden verzocht, om zich achter elkander te plaatsen, alzoo een staart te formeeren, om straks naar binnen te kun nen gaan. Dat stormloopen op den Hambur ger winkel geeft de Haagsche jongens aan leiding, om ieder, die op straat loopt met een pakje, too te roepenadertig centjes versnoept Men berekent dat dagelijks 4000 a 5000 mensehen op die wijze een koopje doen en dat de overige winkeliers daarom erg boos zijn op de Duitscbe fabrikanten, welke op die wijze hunne artikelen aan den man zoo ken te brengen, is wel te begrijpen. In dergelijken 30 eents-bazar op den Nieu- wendijk te' Amsterdam, is aan eene jufvrouw haar welvoorziene portemonnaie ontrold, 't Is niet te verwonderen bij de verbazende drukte, die ook daar heerscht. De openbare drinkwaterfonteinen te Amsterdam staan voortdurend aan ruwe bal dadigheden bloot. Eiken nacht worden do kranen verdraaid of gestolen, worden do drinkwatternappen beschadigd .of meegeno men of de bakken verontreinigd. Aan surprises en Sint-Nicolaasbestel- lingen zijn in drie dagen tijds van Amster dam door de Hollandsche- en Rijnspoorweg maatschappijen en door de firma Van Gend en Loos verzonden 15229 pakken en pakjes. Besteld werden alleen reeds door Van tiend en Loos en den Rijnspoorweg 11980 collis. Dezer dagen is een koffiehuis te Am sterdam in andere handen overgegaan voor den enormen prijs van f 450,000. Bijna een half miljoen voor een koffiehuis, dat zegt wat 1

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2