NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD MN WESTELIJK ZEEUWSCH-tUflNDEEEN. N<\ 50. Achttiende jaargang. A". 1877, Vrijdag 14 December. Buitenland. Binnenland. SLDISGB Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffendebenevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NIJGII en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. OORLOGSBERICHTEN St. Petersburg, 5 Dec. Daar de Bey van Tunis hulptroepen aan den Sultan zendt, hoeft de Russische Regeering baren consul bevolen, zijn post te verlaten en de leiding der zaken op den Duitscben consul over te dragen. In een zeer gewichtig telegram uitliet Russische hoofdkwartier te Bogot wordt ronduit te kunnen gegeven, dat het den 4 December bij Maren on Elena, door de Rus sen geleden echec veel ernstiger is geweest dan men eerst meende te mogen vermoeden. Er zijn niet minder dan 1800 manschappen en 50 officieren gesneuveld of gewond en er zijn elf stukken geschut verloren, hoofdza kelijk een gevolg van 't gebrek aan voldoen- do bespanning. Nadere bizonderhodon, dus heet het, ontbreken nog. Maar de positie te Jakowitz wordt nog steeds gehandhaafd en zelfs zijn de Turken weer verdreven uit eonige stellingon die ze genomen hadden. De Czaar is door deze nederlaag, die in hare gevolgen misschion even belangrijk zal wozen als die bij Plewna, zeer ontstemd. Men spreekt er van dat hij naar St. Peters burg zal terugkeeren, tenzij het eerste ecliec door een ander mocht worden gevolgd. Volgens Turksche berichten is Salih-paeha reods tot Kesrowa doorgedrongen, 't welk door hem bezet is. Widdin zal door een afdeeling van 20,000 Rumeniers worden ingesloten. Moekthar-pacha meldt den 6 uit Erzeroem. Do sneeuw ligt 2 voet hoog en de thermo meter teekent 8 graden onder nul. De Rus sen hebben een observatiekorps te Devéboyun gelaten en zich verder in de dorper, der Pas sin-vlakte verspreid; zij sloopen do huizen der bevolking om brandstof te hebben. Bucharest, 10 December. Osman-paeha heeft zich overgegeven. Plewna is in han den der Russisch-Rumenische armee. Bucharest, 10 December. Het bericht aan gaande Osman-pacha heeft zich bevestigd. Hij was gewond en heeft zich na een levon- digen strijd op genade of ongenade overge geven. De Turken kwamen om van honger en koude. België. De lieerCrepin, thans hoofd-ingenieur en directeur der bruggen en wegen in de pro vincie West-Vlaanderen te Brugge, is be noemd tot inspecteur-generaal, terwijl in zijno plaats tot hoofd-ingenieur en directeur der bruggen en wegen in die provincie be noemd is, de heer Piens, reeds vele jaren ingenieur to Brugge. -Verscheideno klachten zijn bij den procu reur des Konings te Brussel ingediend, ten laste van den wisselagont M. Caudron, dio onverwacht de stad heeft verlaten, terwijl er een tekort van ongeveer oen millioen in zijne kas is. F r a n k r ij k. De toestand in 'Frankrijk blijft zeer ge spannen en de naaste toekomst wordt door menigeen met zorg te gemoet gezien. De Francais meldt, dat Mac-Mahon hot raad zaam oordeelt zijn vaste verblijfplaats to Versailles te gaan houden. Uit het Oosten van Frankrijk worclt aan de Augsburgsclie Zeitung geschreven, dat het in Commercy liggende regiment kurassiers hevel heeft ontvangen terstond naar Chalons op te rukken, wat in dezen tijd van het jaar nog nooit is geschied. De kolonel, de majoor on geheel het korps officieren zijn streng ultramontaansch en Bonapartistisch gezind. Daarenboven zijnnog andere gelijk gezinde regimenten spoedig naar kort bij Parijs gelegen plaatsen ge zonden, en men beweert dat ook in liet Zuidoosten te Belfort, Besancon enz., troe penbewegingen plaats hebben. Dr. Baritz, lijfarts van Thiers, on die dezen in zijne laatste oogenblikken heeft bijgestaan, is.in den ouderdom van 72 jaar- overleden. Hij was eeregeneesheer van het Hotel-Dieu, oud-voorzitter van de akademie van geneeskunde, kommandeur van de orde van het Legioen van Eer enz. Italië. Niet ver van den berg Gargano is, terwijl men een put reinigde, eene nieuwe onder- aardsche stad, een ander Pompei gevonden. Vooreerst trof men een ouden tempel van Diana aan, dan een prachtig portiek van twintig meters lengte, met kolommen zon der kapileelen, en eindelijk een onderaard- sche begraafplaats van ongeveer 15000 m. vierkant. Reeds heeft men oen groot aantal belangrijke opschriften opgedolven en in het nationaal museum te Napels tentoongesteld. De nieuw ontdekte stad is het oude Sipon- tum, nabij Arpinum, waarvan Strabo, Po- lybius en litus-Divius spreken. Zij is niet onder assche begraven, maar door eene hovige aardbeving verzwolgen. De huizen bevinden zich ongeveer twintig voeten onder den grond. Het Italiaansch gouvernement hoeft reeds de uoodige stappen gedaan om do opgravin gen op groote schaal te doen. lederen dag nieuwe ontdekkingen zoo heeft men onder anderen oen monument ge vonden dat de burgers van Sipontum, na den zeerooverslag, ter eere van Pompejus hebben opgericht. "SVat echter do meeste ontdekkingen belooft, is do oude begraaf plaats met hare overgroote menigte graf- sleenen, De Times heeft van zijn correspondent te Rome den 11 dezer een telegram ontvan gen, waarin gemeld wordt, dat hoewel ver scheidene bladen gunstige berichten omtrent den toestand van den Paus mededeeloir, toch blijkens particuliere information zijno ziokto steeds verergert. Zijno geestvermogens blij ven helder, maar zijn lichamelijk lijden is van dien aard, dat hij zelf hoopt en eer wacht er spoedig uit verlost to worden. 0.1. MAILDIENSTEN. Via MARSEILLE, 14 Dec. Via BRINDISI, 21 Dec. Via NAPELS, 24 Dec. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Tot verzending van brieven enz. naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is een nieuwe gelegenheid geopend, door mid del eener des Dinsdagsavonds uit Londen vertrekkende post; de verzending naar de Vereenigde Staten geschiedt alsnu por spoortrein van Rotterdam tot Antwerpen en van daar per boot naar Engeland; vertr. uit Rotterdam 's Maandags 12,55 nam. en C,50 's av. Woensdag en Vrijdag G.50 's av. SLUIS, 13 December. Met genoegen vernemen wij, dat (1e be kende vordering van J. Wage tegen deze gemeente, ter zake van de visschorij in het St. Donasche gat, door de arrondissements rechtbank bij vonnis van 12 dezer, niet ont vankelijk is verklaard, met veroordeeling van Wage in alle de kosten. De gemeente had in dezen mr. E. Fokker- te Middelburg als advokaat, terwijl voor den eischer mr. Maarschalk uit Breda als zoo danig is werkzaam geweest. Evenals in vroeger jaren werd hier door eenige heeren ook thans wederom het voornemen opgevat om aan de ingezetenen der gemeente eene lijst te presenteeren, ten einde met de opbrengst daarvan de arme kinderen te tracteeren op het St. Nicolaas- feest. We mogen zeggen, dat deze po ging ook nu weder volkomen is geslaagd. Immers er werd omstreeks honderd gulden ingezameld, waarvoor aan ruim een tachtigtal arme kinderen vijf ons lekkers en een hemd kon worden verstrekt. Het zal ook thans weer wel niet iedereen naar den ziir geweest zijn, want het is in don regel gemakkelijker te ledillen dan te ledcelen. Doch wij liopen, dat een paar achteraf gemaakte aanmerkingen deze heeren voor 't vervolg niet afschrikken mogen maar dat zij, gedachtig aan de spreuk„doe wel cn zie niet om", in de dankbare blikken der arme kleinen hunne schoonste helooning mogen vinden. Het mislukken der suikerbeoten oefent niet alleer hier, maar ook op de fabriekon zijn nadeeligen invloed uit, daar do mccsto

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1