II NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VIN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. N». 49. Achttiende jaargang. A°. 1877. Buitenland. i)it weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels GO cent, elke regel meer T1/, cent. Groote letters Tiaar liet ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NIJGH en VAN KUMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. OORLOGSBERICHTEN. Turkije schijnt niet bijzonder bevreesd voor Servie te wezen. Het heeft aan do Ser vische regeering doen weten, dat, als het zich niet rustig hield, 10,000 Baschi-bo- zouks togen het landje zonden worden los gelaten, en om te bewijzen dat het geen gek heid is, heeft de gouverneur van Kossovo de geheele Mohamedaansche bevolking van Bosnië opgeroepen. Be Turken zouden Prawets hebben heroverd, en de inneming van Ëtropol door de Russsn daardoor van geen beteekenis zijn. Overigens is er weinig nieuws van het oorlogstooneel. Ondanks de sneeuw en de koude schijnt er toch vrees te bestaan, dat Erzeruin niet voor de 'lurken behouden zal kunnen wor den. De bewoners vluchten naar Erzinghjan en Baiburt en ook de zetel van het burger lijk bestuur van het Vilayet werd naar deze laatste plaats overgebracht. Dat de Russen niet voornemens zijn ten gevolge van den ingevallen winter af te trekken, blijkt hier uit, dat zij niet slechts voortgaan met het ontwerpen van schansen, maar ook winter- harakken voor het belegeringscorps bouwen. Te Sofia moeten twee mannen uit Plewna zijn aangekomen, met het bericht, dat Osman-pacha nog voor weken van voor raad voorzien is. Deserteurs die aan de Russische voorposten zijn aangekomen, hebben verzekerd, dat een uitval beraamd wordt wanneer binnen veertien dagen geen hulp komt. Omtrent de gevechten in de richting van Orchanie blijft nog de meeste onzekerheid heerschen. Volgens Russische depêches heb ben de troepen van den Czaar daar weer aanmerkelijke vordsringen gemaakt en zijn de Turken zonder strijd teruggetrokken. Te Kars hebben de Russen eene Turksche politie georganiseerd. Overigens wordt uit Klein-Azie gemeld, dat in de nabijheid van Batum een Turksch barakken-legerkamp voor 10,000 man door de Russen is vermees- terd. Weenen, 1 Dec. De Politische Corres- pondenz ontvangt uit Cattaro het volgend bericht van heden. Een poging, door drie Turksche oorlogschepen beproefd om voor Antivari troepen te ontschepen, werd door het vuur dor Montenegrijnen verijdeld. Weenen, 1 Dec. Aan de Deutsche Zeit. wordt van den 30 November uit Bucharest gemeld, dat de Turken gisteren de door ge neraal Gourkho den 23 genomen posities heroverden. De Russen zouden daarbij twee geheele regimenten verloren hebben. St. Petersburg 1 Dec. Officieel. Uit Bogot wordt van den 30 November gemeldna een zesdaagsch bombardement bezetten de Rumenicrs Lom-Palanka. HetTurksche gar nizoen trok op Widdin terug. Londen 1 Dec. Een depêche van 27 Nov. uit Konstantinopel meldt aan de Standard. dat er een ernstig geschil tusschen do Porte en Italië ontstaan is ten gevolge van de verbeurdverklaring van twee Italiaansehe schepen, die de blokkade-linie gepasseerd zijn. De ambassadeur Corti dreigt de blok kade onmiddellijk in-effectief te verklaren, indien de schepen niet weder vrijgelaten worden, en verzekert dat Itaüe maatregelen zal nemen om (1e Porte tot toegeven te dwingen. België. De behendige dieven, welke reeds sedert verscheidene maanden straffeloos do stad Antwerpen exploiteeren, worden allengs stouter. Onlangs hadden ze op de deur van de woning van een hunuer slachtoffers de volgende woorden geschreven «Neemt maatregelen zooveel gij kunt, toch zullen wij nog binnenbreken." De heer Martrove, koopman, wonende in de St. Jorispoortvest- straat, wiens geldkast de dieven hebben getracht te stelen, heeft de vensters van de eerste verdieping van zijn bureau met ijze ren tralies doen bezetten,zooals in den ouden tijd. Ook anderen hebben dergelijke maat regelen genomen. De krijgsraad van Henegouwen heeft tweesergeanten veroordeeld, een tot 2maan- den gevangenis en 50 fr. boete en een tot dezelfde gevangenisstraf en 300 fr. boete, wegens duelleeren. De vier getuigen van dit tweegevecht zijn insgelijks veroordeeld, elk tot 15 dagen gevangenis. Do krijgsraad heeft de onmiddellijke aanhouding bevolen der veroordeelden. Tc Brussel is in den ouderdom van 79 jaar overleden de heer J. van der Linden, die lid v as van het voovloopig bewind dat 26 September 1830 in Belgie optrad. Latei- was hij gouverneur van Oost-Ylaanderou en directeur der schatkist. Duitschland. In een circus te Berlijn had onlangs de volgende treurige scène plaats. Twee clowns, broeders, amuseerden, des avonds tusschen de voorstellingen het publiek met allerlei toeren. Onder anderen hadden zij er een. die het publiek in vervoering bracht. Do eene broeder vertoonde zich als dood on bleef in dien toestand, wat zijn brooder ook met hem deed. Op bedoelden avond kwamen de broeders weder in den circus, groetten het publiek en begonnen hunne toeren. Be eerste wierp zich ter aarde en bleef bewo- gingloos liggen. De andere trok hem aan de armen, de beenen, sloeg, sleepte hem, enz.niets haatte, de man bleef dood. Hij gaf geen teeken van leven meer. Het publiek jachtte. Eensklaps stond de clown, aio zijn broeder moest doen opstaan, als door den donder getroffen. Hij wierp zicli op het lichaam zijns broeders, legde de hand op zijn hart, als wilde hij voelen of hot nog klopte, gaf een schreeuw en opstaande riep hij «Mijn broeder, helaas, mijn arme broeder is dood Het publiek antwoordde hem meteeneindeloozenschaterlach. «Mijne heeren," riep de clown met tranen in de oogen, «ik bezweer u, dat hij dood is." Ilct publiek stond verbaasd over do natuurlijk heid van heider spel en juichte als een troep razenden. Nu nam do clown in zijn wan hoop het lijk zijns broeders op zijn rug en braeht het buiten den cirkus. Mon applau disseerde en wilde, dat hij zou terugkomen, maar geen van heide vertoonden zich meer. De een had zijn rol nog natuurlijker ge spoeld dan anders; hij was inderdaad dood. Do Lcipziger Huisvrouwen-vereeniging is met eene partij gerookt vleesch, dio zij uit Hrunswijk had ontboden, bedrogen gowor- den. Blijkens eene officieele bekendmaking zijn reeds 134 personen na het gebruik van dat vleesch door de trichinenziekte aange tast en zijn er reeds twee overleden. Te Straatsburg zal een standbeeld van Goethe verrijzen. Do studenten nemen er het initiatief toe en de groote dichter zal dan ook worden afgebeeld als Straatsburgsch student. P r a n k r ij k. De Gazette des Tribunaux bericht, dat er in den nacht van 25 op 26 dezer in verschei dene wijken van Parijs voor de Regeering beleedigende en dreigende biljetten op dc muren aangeplakt zijn. Den volgenden dag zijn een honderdtal persouon wegens dron kenschap en oproerige kreten in verzekerde waring genomen. Dc Agence Havas maakt oen motie openbaar, waarin gezegd wordt, dat de openbare meening terecht gedrukt is onder dc crisis en met belangstelling de pogingen die de President der Republiek in overleg met zijn tegenwoordige ministers heeft aan gewend om een parlementair ministerie samen te stellen, heeft gevolgd. Die pogingen evenwel zijn tot nu toe af gestuit op de gestelde voorwaarde om do Kamers in congres bijeen te roepen en de constitutioneele wetten te wijzigen. De President der Republiek acht deze voor waarden met aannemelijk. Hij meent, dat hij noch de rechten van het Uitvoerend Ge zag, noch de prerogatieven van den Senaat mag doen wijzigen. Maandag 11. is te Parijs de inboedel verkocht van den bekenden schilder Cour- het, dio zooals men weet, behalve tot een half jaar gevangenisstraf wegens medeplich tigheid aan het neerhalen van de Vendome- zuil, tot eene schadevergoeding aan den Staat van 320,000 fr. veroordeeld is, voor de wederoprichting van gezegde zuil. De verkoopiug heeft echter weinig opgeleverd, daar dc schilder zijne voornaamste werken,

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1