NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEKEN. N°. 48. Achttiende jaargang. A". '1877. Vrijdag 50 November. Buitenland. Binnenland. SLIIHHRDUI Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels CO cent, elke regel meer 71/-» cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukkeu en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten ot' Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij ueu Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, M.TG1I en VAN DIT.MAR, Algemeen Adverlcnticburcau te Rotterda OORLOGSBERICHTEN. lien der Fransche binden.maakt do vol geilde, zeker, niet onjuiste opmerking: De Russen hebben driemaal in de laatste vijftig jaar Kars genomen; namelijk in 1S2S, in 1854 cn nu in 1877. Het eerste wat men liun vragen zal bij cventueele vredesvoorwaarden, zal vermoe delijk zijn: Kars aan de Turken terug te geven. Dat hebben zij de beide vorige keeren ge daan, en telkens heeft hun het noodzakelijk hernemen evenveel soldaten, geld en moeite gekost, als nu bij de derde maal. Het zou dus het verstandigst zijn als zij het nu maar hielden. Dat zou gestold Rusland liet zich eens weer door de diplomaten over hot paard tillen, om vrede te maken vóórdat er eon reëel en beslist einde aan die gedurig toriigkeerende oostarsche kwestie is do volgende oorlogen alsdan veel vereenvou digen. De Weener correspondent dor Daily News meldt: Toen do val van Kars te Konstanti- nopel was bekend geworden, raadde de mi nister van oorlog aan onmiddellijk de vaan des profeten to ontrollen. Maar de Sultan verzette zich er tegen en verklaarde, dathij, zoolang de Russen niet te Erzevoem en te Adrianopel waren, niet tot zulk een uiter sten maatregel zou overgaan. En ook dan zou hij liever zich aan het hoofd stellen van het leger, waar het gevaar het grootste was. Een officieel telegram uit Petersburg, dd. 25 dezer meldt het volgende Uit Bogot is van gisteron bericht ontvan gen dat de Turken met cavalerie den 23 des voormiddags ten 10 ure Tetewen hebben aangevallen en des namiddags ten 4 ure met groot verlies totaal werden teruggeslagen. Onzerzijds bedraagt het verlies 2 dooden on 1 gewonde. Uit Bucharest wordt gemeld, dat den 23n dezer na een strijd die twee dagen achter een heeft geduurd, de zeer sterke positie Provitz is genomen. De Turken zijn in wanorde op de vlucht geslagen. De verlie zen schijnen gering te zijn. De proefneming te Bredelar met het nieuwe gepantserde Krupp-kanon hebben op de vijftig daarbij aanwezige Duitsche en buitonlandsche officieren een levendigon in druk gemaakt. Dit feit heeft te meer waarde omdat het zulke krasse proefnemingen zijn geweest. Vooral de beide Engelscheu, generaal Campbell en majoor Ellis, stonden verbaasd. Zij moesten zich in zoodanige bewoordingen hebben uitgelaten, dat er niet aan valt te twijfelen of zij zullen het hunne doen, ten einde het Britsche legerbestuur te overtui gen van de noodzakelijkheid om in alle ge val het oude stelsel, de vóórladers, te laten varen en dat der achterlaadstukken aan te nomen. Als dit gebeurt, zal Ivrupp naar waarheid kunnen zeggen, dat hij eindelijk een «vol- lcdigen" triomf hoeft behaald. Trouwens, naar al wat men omtrent zijne uitvinding verneemt, moet zij een der ge wichtigste zijn, die ooit op het gebied der artillerie zijn gedaan. Toen hij zich in het voorjaar aldaar ter stede bevond, heeft hij reeds aan von Moltke en eenige generaals gezegd, dat hun eerie verrassing zou ten deel vallen, en zoo is het nu ook geweest. Zijn nieuw kanon zal in het stelsel der verdediging van fortificatiën couc geheele verandering te weeg brengen. Engeland en Rusland haddeu, althans gedeeltelijk, het systeem van ijzeren pantsering der forten aangenomen. Ook in Duitschland vond het voorstanders, en men is niet zeker dat de Bo'gische hoofdofficier Brialmont aldaar is geweest om voor een dor Antwerpsche for ten eene bekleeding aan te schatten. At die aouzienlijke uitgave:: worden nu grooten- deels, zoo niet geheel onnoodig. Voortaan zal hot voldoende zijn het kanon in te sluiten tusschen drie platen naar do nieuwste constructie; op de voorzijde een van 3 a 5 decimeters dikte, voorzien van eene opening, waarin de mond ligt, en aan de beide zijkanten een van 2 a 2'/adecime ters, terwijl een vierde plaat dient om voor en na het afvuren den mond van het stuk te beschermen. Het stuk levert verschillende voordeelen op. Het springt niet achteruit. Het behoudt zijn stand en behoeft dus niet na elk schot op nieuw te worden gericht. Het vuren gaat sneller dan hij ander geschut. Het stuk kan niet worden gedemonteerd. De artille risten staan gedekt en hebben geen hinder van den damp. Ofschoon de platen te zamen ongeveer 15000 kilo wegen, waren er evenwel officie ren die geloofden dat het kanon niet slechts als middel ter verdediging kan dienen, maar ook voor aanval bruikbaar kan worden ge maakt. Evenwel, dit blijft voorloopig nog een punt in quaestic. F r a n k r ij k. Er is in Frankrijk een cabinet-d'aftaires opgetreden, dat óf zeer ernstige zaken zal te doeD óf in 't geheel geen zaken zal te verrich ten hebben. De namen der leden van het nieuwe ministerie, dat na zoovele mislukte combinatiën is opgetreden, zijn generaal De Roche Bouet, oorlog en voorzitter van den ministerraad, Do Banneville, buitenlandsche zaken, Welche, binnenlandsche zaken, Le Pelletier, Justitie, Dutilleux,finantien, Grafie, openbare werken, Faye, onderwijs, Ozenne, koophandel, admiraal Roussin, Marine. De premier van dit Kabinet is een bekend persoon, maar die bekendheid is niet van de aangenaamste. Indertijd hielp hij Napo leon III aan zijn coup-d'état en tot belooning werd hij benoemd tot kommandeur van het Legioen van eer. Het officieelo orgaan van 12 December 1851, wat.rin die benoeming voor komt, is door de afgevaardigden der Kamer nog eens druk gelezen. Geen wonder, dat een Ministerie niet een dergelijk militair aan 't hoofd, en wiens medeleden grooten- deels door hot land geweigerde officieele candidaten zijn, geen vertrouwen kan in boezemen. Ook in onze oogen is Frankrijk daardoor van kwaad tot erger vervallen. De meerderheid der Kamer van afgevaar digden heeft- dan ook dadelijk van zijn gevoelens tegenover dit product van Mae Mahon's Staatsmaus onkunde en zwakheid doen blijken door de volgende motie van wantrouwen aantenemen. »De Kamer, van oordeel dat het Ministerie van 23 November door zijne aanstelling en organisatie eeiie miskenning is van de rech ten der natie en van do parlementaire rechten, en slechts de crisis, die sedert 16 Mei zoo zwaar op de zaken drukt, kan ver ergeren,.. verklaart, dat zij niet dat Minis terie niet in betrekking kan treden, en gaat over tot de orde van den dag." Wat zal daarvan liet gevolg wezen Zou de man, die eens Napoleon's hulp was in het bereiken van diens ideaal van grootheid en eerzucht, er tegen op zien Frankrijk's geluk ter wille van een vierden Napoleon op 't spel zetten Wij betwijfelen 't. Eu dan, er wordt een drukke correspondentie gevoerd tusschen Chislehurst, waar de ex- keizerin met haar zoon woont en Rouher. De ex-keizerlijke prins teekentreeds Napoleon en heeft de vraag gedaan, of Rouher den stempel van liet keizerrijk heeft bewaard. Hij hoopt dus en wij vreezen. Am e r i k a. Te New-York duurt de werkstaking on der de sigarenmakers reeds een volle maand. De fabriekanten weten echter zeergeschikte nraatregelon te nemen en hebben nu negers uit do Zuidelijke Staten aan den arbeid ge zet. Het groote etablissement van Straitou en Storm in de Pearlstreet heeft uit San Francisco do oumiddelijke zending van 4 a 500 Chineezen gevraagd. SLUIS, 29 November. Volgens verschillende borichten is door den storm in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. hier en daar nog al schade aan gericht. Voorzooveel onze gemeente betreft, weten we enkel van het instorten van een overdekte loods aan den steenoven van den heer J. le R. In Belgio hebben de telegraafpalen veel geleden, waardoor de correspondentie, vol gens berichten belangrijk werd vertraagd. Het schip, gevoerd door schipper Klaas- sen, van Neuzen, is van zijn anker en nabij Walzoorden op do slikken vol water gesla gen. De opvarenden, bestaande uit man, vrouw, 2 kleine kinderen en twee knechts

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1