De minister Kappoijnc hooft met een kort woord de beginselen der ministers bekend gemaakt. De aanstaande begrootings-debat- ten zullen bovendien gelegenheid geven om liiet do regeoring omtrent verschillende on derdeden van het staatsbeleid te discussiee- ron. Met vertrouwen aanvaarden zij hunne taak als leiders der conslitulioneele begrip pen door woord en daad. Zij hebben uit plichtbesef het bewind aanvaard. Zij rekenen op de welwillendheid van al len en de hartelijke ondersteuning van de meerderheid dezer Kamer. In die overtui ging meonen zij recht te hebben op die wel willendheid en die ondersteuning. Niemand heeft verder het woord gevraagd. Den 22 dezer is de Indische begrooting aan de orde. Do minister van finantien heeft liet Kamerverslag beantwoord over de begrooting van zijn departement. De lieer Grleichmann onthoudt zich thans van de bespreking der legerscpiaestie, in afwachting ook van den uitslag van liet onderzoek naar de grond slagen van een weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren. De noodza kelijkheid eener vernieuwing der muntbil jetten acht de minister onbetwistbaar. De minder spoedige invoering dor bronzen pasmunt is het gevolg van verschillende oorzaken. Omtrent de quaestie der van het kloos ter St. Agatha afkomstige domeinen, deelt de minister mede, dat eerlang een eerste veiling zal plaats hebben van Maaswaarden en dennenboscli. Inmiddels is de Staat go- dagvaard wegens stoornis van bezit door verkooping van boomen toegebracht. Over do instandhouding on verbetering van liet Haagsche Bosch, komt de minister de aanneming van een vast plan wensclie- lijk voor en lioeft hij mitsdien besloten, het advies in te roepen van mannen, met de kennis van bodem- en houtcultuur ver trouwd. De begrooting zal aanmerkelijk gewijzigd worden wegens het overbrengen van posten naar het departement voor waterstaat enz. KOLONIËN. Omtrent de ramp, die het eiland Curasao den 23 October beeft getroffen, schri jft een priester in een brief aan De Grondwet bet volgende l)es nachts omtrent 1 uur was de wind reeds begonnen lievig op te zetten. Toen ik om vijf uren kerkwaarts ging, om do II. Mis te lezen, regende bet bard genoeg, om onzo parochianen van een tochtje daarheen af te schrikken. Het hielp niet, dat ik de II. Mis een half uur later begon, want bet weder nam voortdurend in onstuimigheid toe, zoo dat ik mij na de H. Sacrificie huiswaarts spoedde. Om acht uren vlogen de pannen, deuren on vensters van inijn huis. Het be nedengedeelte was door den stortregen spoe dig in een kolossalen waterbak herschapen, waarin huisraad en klecdingstukkon begon nen te dri jven. Toen kort daarop het dak begon te kraken, achtte ik mijn leven daar niet meer veilig, liot alles in den steek en vluchtte naar mijn buurman. Pannen, ven sters, balken vlogen links en rechtslangsmijn hoofd; ik zag grootc steenon door don wind opgenomen; ik zelf werd eenmaal omver geslagen, doch kwam gelukkig ongedeerd bij mijn buurman. Om tien uren waren reeds vele buizen in onze nabijheid omver gewaaid. Ik dacht niet anders of ons einde was genaderd. Middelerwijl zag ik eene groote menigte menschen naar onze kerk snellen. De meesten hadden bijna geen klee- ren aan bot lijf; de <cee was op het land ge slagen, had hunne huizen weggespoeld, zon der hun zelfs den tijd te laten, om een klee- dingstuk te redden. Gij kunt u oen begrip vormen van do kracht van dit vernielend element, wanneer ik u zeg, dat de grootc straat van Pieterman!, zeker niet minder dan 20 minutenlang, doordezee is weggespoeld; zelfs de fondamenten der huizen zijn door haar opgenomen. De bewoners dier wijk hebben alles verloren, niets kunnen redden. Do rijkste lieden heb ik dien dag om een droog kleedingstuk hooren smeeken. Hot andere gedeelteder stad, aan de haven, heeft minder geleden. Maar langs hot binnenwar tor is alles verwoest. Op deze hoogte stond het huis van de Lazaristen, waarin de mo- laatschen door vier gasthuis-nonnen werden verpleegd. Drie dezer liefdezusters zijn door de zee medegenomen en verdronken. Om twee uren werd ik nog hij een stervende vrouw geroepen. Hoe ik hij haar gekomen en van haar teruggekomen hen, weetik nu nog niet: want hooren en zien verging on der dien orkaan, die tot vier uren namiddag aanhield en verschrikkelijk heeft huisge houden. Op dit oogenblik kunnen wij de ramp nog niet overzien, maar zeker is het, dat vele menschen daarin zijn omgekomen, door de zee weggespoeld en verdronken of onder hnnne huizen bedolven. "Wij, pries ters, zijn er met verlies van have en goed afgekomen. Ja, vader en moeder, de orkaan en de vloed hebben mij zoo arm als Job ge maakt; ik heb moeten leeneu om de nood zakelijkste kleederen tokoopen. Gelukkig kou ik op krediet ook nog krijgen. GEMENGDE BERICHTEN. Do yleeschprijzen zijn thans gedurende den slachttijd in de noordelijke provinciën lager dan sedert de laatste jaren. Voor 40 a 45 cents per ',i kilo koopt iren tegenwoor dig hij de slagers het puikste rundvleesch, biefstuk enz. Volgens den Engineer is onlangs een loodvergiftiging ontdekt geworden door het gebruik van meel, dat bij het malen lood- deelen had verkregen afkomstig van de mo- lensteenen. Het schijnt nl. wol meer te ge beuren hoe gevaarlijk het ook is dat defecten in de oppervlakte van die steeneu met lood aangevuld wordon. Het hier bedoeld voorval had te Faunton in Engeland plaats en v erd door den physicus aldaar (van ge meentewege aangesteld) geconstateerd. On geveer 20personen in verscheidene familien werden vrij lievig door loodkoliek aangetast en het duurde eenigen tijd, na allerlei on derzoekingen, oer men de ware oorzaak op hot spoor was. Als een bewijs van de verbazende mate waarop in een betrekkelijk kort tijds verloop to Amsterdam de waarde der pan den aan een goed gelegen stand gestegen is, kan strekken, dat onlangs een huis in de Kalverstraat hij de Osjessluis verkocht werd voor f 01,000, 't welk den ver- kooper nog geen twintig jaar vroeger voor f10,000 juist dezelfde cijfers maar om gekeerd in handen was gekomen. Meermalen zoo schrijft men aau liet N. komen in nieuwsbladen berich ten voor, dat ooftboomen in deu herfst op nieuw bloeien. Mon beschouwt dit ver schijnsel dan als een teoken van buitenge wone vruchtbaarheid en gezondheid van den boom. Het bloeien van ooftboomen in den herfst echter verraadt zooal niet een ziekelijken dan toch zeker een abnormalen toestand. Ook niet-ingowijden zullen dit gemakkelijk begrijpen, want het is ver spillen van levenssaphet is toch onmo gelijk, dat die bloemen vrucht brengen de hoorn zou, in normalen toestand zijnde, die bloemen in de e. k. lente moeten ope nen, nu is het te vroeg en te vergeefs. - Behalve aan een nieuwe Russische lee ning zullen de Nederlanders die geld te veel hebben, eerlang deel kunnen nemen in een nieuwe Spaausche leening van 30 millioen pesetas, waarbij men slechts de holft in mo taal en do andere helft in coupons van de ge consolideerde schuld, vervallende 31 Dec., behoeft te storten, zoo voordeelig mogelijk dus. In de Mepp. Ct. wordt de aandacht gevestigd op mr. J. Heemskerk Az. als can- didaat voor do Tweede Kamer, Den 11 April 1825 werd, op bevel van Koning Willem I, een aanvang ge maakt met den aanleg van het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, dat deu 18 Nov. 1827 feestelijk werd geopend. Dezer dagen was dit alzoo 50 jaar geleden, en volgens de Ter Neuzensche Courant wenschte men te Ter Neuzen door hot uitsteken der nati onale driekleur en het geven van een con cert door het daar bestaande muziekgezel schap nApollo", op die gedenkwaardige ge beurtenis te berdenken De Ylissingsclie Courant noemt het bericht van het Handelsblad over het groote drankverbruik te Vlissingen overdreven. De ontvangst aan gedistilleerd door het llijk bedroeg niet f 44,000 maar i' 12,000. Zeker nog al een belangrijk verschil. Te Zetten werd jl. Vrij dag het nieuw Asyl Steenheek in tegenwoordigheid van een aantal belangstellenden uit alle oorden van ons land op plechtige wijze ingewijd. De letters »U. V. W.", in eten gevel van het gebouw, de drie woorden aanwijzende «Uit verlies winst", die in zodelijken zin de le vensspreuk van ds. Heldring waren, vinden ook in stoffclijken zin toepassing. Na den brand van 14 April tocli is in plaats van de drie aau elkander verbonden woningen een kapitaal, goed ingericht gebouw ver rezen. Naar aanleiding van een onderzoek, door de openbare gezondheidscommissie te Goes ingesteld, maken burgemeester en wethouders aldaar de namen der winkeliers bekend, die compositie- en tinnenlepels ver- koopen, van welke het gehalte aan liet on derzoek der commissie onderworpen is ge weest. Van de 23 lepel-soorten was eréén geheel vrij van lood, 11 «nagenoeg zuiver", 5 met «niet veel lood", 1 met Mets meer lood'', 2 met «tamelijk veel lood" en 3 met «veel lood". Op grond hiervan worden 10 soorten, als voor do gezondheid schadelijk, bepaald afgekeurd. De heer W. A. Van Rees, oud majoor in het O.-I. leger, verklaart, in een beschou wing over den stand van zaken in Atchin (Vaderland van Zaterdag), zich overtuigd Ie houden, dat wij zullen eindigen met te over winnen en de vijand, met Mohamiredaan- sche berustingvoor de overmacht bukkende, eenmaal het zwaard zal opsteken. Maar wat wij nu doen door het af kappen van de tak k'en van den boom, tengevolge waarvan deze doodkwijnt, ware beter gedaan door den boom direct om te hakkenwant, vraagt de heer Van Rees«hoeveel tijd en hoeveel millioenen zal hot uitleringsproees kosten Hij constateert dan ook, dat het advies van «Een Patriot" in Oct. 1874 gegeven om doortastend op te treden, door de on dervinding is gebleken juist te zijn geweest; terwijl de methode van den heer Fransen van de Putte geen voldoende resultaten gaf. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Mijn antwoord op Uwe bedenkingen tegen het door mij geschrevene over het te plaatsen hekwerk rondom de Hervormde kerk kan kort wezen. Zonder mij te willen ophouden met te wijzen op enkele vreemde zinswendingen, die mijne aandacht trekken, als daar is de rhetorische figuur, die verklaart dat «het geroep over het uitoefenen van wel dadigheid in de praktijk in den regel veel te wenschen overlaat" waar ik sta voor een raadselachtig praktisch roepen, (ik zou dan ook moeten vragen, naar het woord «corpora" even te voren ge bruikt, waarvan do aanwending mij hier als bedenkelijk onjuist voorkomt en ik zou niet kunnen verzwijgen dat de aanhef van Uw betoog waarin welwillend mij de verzekering wordt gegeven dat men mijn «persoonlijk idéé" wol eerbiedigen

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2