HM W i ééSSS i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK 2EEUWSCH VLAANDEREN. N». 47. Achttiende jaargang. A». 1877. Buitenland. Binnenland. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cont, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.)- en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. OORLOGSBERICHTEN. Van onderscheidene zijden wordt her ge wichtig feit iter inneming van Kars door de Russen bevestigd. De bestorming ge schiedde door drie kolonnes. Generaal Grab- he sneuvelde daarbij. Zondag heeft gene raal Melikoff zijn intocht gedaan. De Tur ken hebben 5000 man aau gewonden en dooden en 10,000 aan gevangenen verloren, dé Russen aan dooden en gewonden on geveer 3000 man. Generaal Lazareff heeft zich zeer onder scheiden. Hij vermeesterde het fortHafiz- pacha. De bezetting der overige forten verdedigde zich tot in den morgen, maar vlood toen in de richting van Erzerum. Evenwel werden de Turken door de Rus sische cavallerie ingehaald en tot overgave gedwongen. De Russen waren 15000 man sterk. Het getal veroverde stukken bedraagt 306. Stad en vesting hebben weinig gele don. De Russen maakten weinig buit en spaarden de bevolking. Ook voor Plevna is weder gestreden. Een Russische afdeeling had zich meester gemaakt van de stad Berkovatz, op eenige mijlen van Pirot aan den weg naar Sofia. De plaats was echter te veel blootgesteld aan de aanvallen van den vijand en te ver van de Russische operatiebasis om haar op den duur te kunnen houden. De Turken zijn er dan ook reeds in geslaagd de Rus sen weder vandaar te verdrijven. Aan de Lom hebben eenige gevechten van weinig heteekenis plaats gehad. In Palestina heerscht bittere nood. Te Jeruzalem kost de tarwe tweemaal meer dan verleden jaar en zij is veel slechter. De gestichten, waar kleino kinderen worden opgenomen, kunnen aan de talrijke aanvra gen niet voldoen. In de laatste dagenis weder een lichting redifs bevolen ofschoon er nauwelijks weerbare mannen meer zijn. Hoe treurig de toestand is, blijkt daaruit, dat zich voor de inuing der belasting van dit jaar geen enkel pachter heeft opgedaan; er is niets meer te halen. België. To St. Josse ten Noode (Brussel) is overle den de heer Pierre-Servais Blanchemanche, een der geachtste aannemers en die deel heeft genomen aan d» uitvoering van ver schillende kolossale werken, zoo in Belgie als in Nederland. Duitschland. In Duitschland bestaat de gewoonte dat aan iedere dienstbode een dienstboek je wordt ter hand gesteld, waarin de lieer of vrouw des huizes, bij wie de eigenaresse van het boekje gediend heeft, de getuigenis over ge drag enz. schrijft. Eene dienstbode, die dergelijk hoekje niet kan vertoonen, wordt niet aangenomen. Nu deed zich dezer dagen't geval voor, dut een dienstmeisje zich aau diefstal schul dig maakte. Haar vorige dienstgever had iu het hoekje geschreven dat zij trouwen eerlijk had gediend. Het bleek nu echter dat zij dien dienst ook wegens diefstal had verlaten, maar dat do dienstgever, om haar niet ongelukkig te maken, zich had laten verleiden een valsch getuigenis te geven. Deze zoogenaamde goedhartigheid is hem duur te staan gekomen. Door de rechtbank is hij veroordeeld de schade te horstellen van 't geen het dienstmeisje in haar volgenden dienst gestolen had. F r a n k r ij k. Bazaine moet te Madrid, alwaar hij rente niert, ernstig ziek zijn ten gevolge van liet opengaan van een. oude wond en bovendien aan eene geheele verlamming lijden. Het Journal Otficiel meldt dat de maar schalk-president het door de ministers aan geboden ontslag heeft aangenomen. Volgens de In dependance Beige zou het nieuwe ministerie behooren tot de Orlea- nistische of Bouapartistische rechterzijde. Italië. Aau de Times wordt nit Rome bericht dat de raad op het vaticaan besloten heeft, dat geen enkele mogendheid tegenover liet toekomstig conclave tot verkiezing van een nieuwen paus, het recht van veto (verbied of verwerp) zal mogen uitoefenen. Naar uit Rome wordt gemeld isZ. H. Pius IX te zwak om zich met iets hoege naamd bezig te houden. De Paus moet het gebruik van zijn onderste ledematen geheel verloren hebben. SLUIS, 22 November. Herkozen tot notabelen bij de Hervormde gemeente alhier de heeren P. J. Evers en A. de Priester. Bij kon. besl. is benoemd tot com mies der posterijen 4e kl. de heer D. Bekaar thans surnumerair. Te Sint Kruis is tot lid van den ge meenteraad gekozen de heer S. de Ridder, die verleden jaar, op 76jarigen leeftijd, zijn 60jarig feest vierde als hoofdonderwijzer aan de openbare School. Hij zal de benoe ming waarschijnlijk aannemen. M. C. Toezegging van beroep naar Blitters- wijk gedaan aan den heer \V. van Elden, predikant te Sint Kruis. M. C. ERRATA. Het in ons vorig nummer opgenomen bericht als zou de heer van Elden predikant te St. Kruis ook naar Zuidzande beroepen zijn, is geheel bezijden de waarheid. Eervol ontslag verleend aan den heer S. G. van Weideren baron Rengers als le luit.-adj. hij het 4o bat.- en benoemd tot le luit, bij het 5e bat. der rustende schut terij iu de provincie Zeeland, Omtrent enkele Zeeuwsche belangen is door den minister van financien in zijn ant woord op het voorloopig verslag betrekke lijk de begrooting, aan de tweede kamer o. a. het volgende medegedeeld «Voor hetgeen de regeering doet ter ver krijging van aanwassen iii Zeeland, moge dienen dat de verkregen aanwassen, schor ren enz. ter beweiding, worden verpacht, totdat zij door rijpiieid, grootte en vorm geschikt zijn om bedijkt te worden. Dan volgt bedijking, getuigen de Pierssenspol- der, de Zwinpolder, de Elisabethpolder, de Stellepolder, de Visartpolder, de Willem- Leopoldpolder, de Schengepolder en de van Lijndenpolder, alle de laatste 13 jaren door liet domeinbestuur bedijkt. Verkozen tot lid van deProv. Staten van Zeeland, in het hoofdkiesdistrict Hulst de heer rar. F. J. F. M. Walter. Bij de examens voor het middelbaar onderwijs te 's Gravenhage, afdeeling land bouw, is ouder anderen toegelaten de heer S. Lako uit Middelburg. Z. M. heeft benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie hij de kanton gerechten in het arrondissement Amster dam, voor de kantons Amsterdam (eerste kanton) en Amsterdam (tweede kanton), ter standplaats Amsterdam, mr. P. Ort, thans ambtenaar van het openhaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Middel burg voor de kantons Oostburg, Ter Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg. Blijkens een op 14 dezer aan het Dop. van Buitenlandscbo Zaken ontvangen telo gram van den consul-generaal der Nederl. te Odessa heeft deze kennis bekomen, dat de uitvoer van granen uit de Zwarte Zee en de Zee van Azoff verboden is. Do thans in omloop zijnde muntbil jetten zullen worden ingetrokken en door nieuwe vervangen. Eerst op den 15 October is een aan vang gemaakt met het slaan van bronzen munt. Sedert Aug. 1S76 zijn nog 27 mil- lioen centen vervaardigd, waarvan 11 mil- lioen in 1877. Toch zijn in de openbare kassen niet meer dan f 29,000 aan centen in voorraad. De bronzen stukken van 27a cent zullen spoedig in omloop komen. STATENGENERflflL. TWEEDE KAMER. In de op 20 dezer geopende zifting dei- Tweede Kamer hebben de heeren Borgesius en Brouwers zitting genomen.Nieuwe wets ontwerpen zijn niet ingekomen. Ingetrokken werden de volgende wetsont werpen het traetaot met de Zuid Afrikaan- sche republiek, de zegelwet, do registralic- wet, do successiewet, datop den zeepaccijns, de schoolwet, de kiestabel, dat op de mid delen van vervoer, op de droogmaking der Zuiderzee en dat op de bevordering bij do landmacht.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1