Binnenland. Men berekent hun aantal opongevecr300,000 man. Tevens wordt bericht, dat vooral de grootvizier Edhem Pacha den oorlog wil voortzetten tot eiken prijs. De Engelsche minister, Lord Beaconslield. heeft op een feestmaal weer eens getoost en gesproken over den toestand in '1 Oosten en over Engelands houding bij dien strijd. Hij zeide, dat het Kabinet nooit is afgeweken van de voorwaardelijke onzijdigheid, welke het verklaarde te zullen bewaren toen de oorlog uitbrak, onder bijvoeging, dat deze onzijdigheid zou ophouden zoodra do belan gen van Engeland werden bedreigd. Lord Beaconslield geloofde, dat dit de beste poli tiek was, zoowel voor Engeland als voor Turkije, welke laatste mogendheid gelegen heid vond om eone kracht aan den dag te leggen, door welko zij hare aanspraken op onafhankelijkheid rechtvaardigt. Wanneer hij zich herinnerde hoe do Czaar verklaard had geeuo vergrooting van grondgebied te booogen, terwijl do Sultan beloofd had de noodige hervormingen tot stand te willen brengen, dan wanhoopte hij niet aan het uitzicht op vrede. Hij beschouwde het her stel van den vrede nog als eene ver verwij derde gebeurtenis. Het Russische militaire prestige was onverminderd. De Regeering hoopte weldra het oogenblik gunstig te vin den om met andere mogendheden samen te werken tot het uit den weg ruimen der moeielijkhodon en het herstellen van den viede in Europa. SLUIS, 15 November. - Morgen, Vrijdag, zal alhier eene ver kiezing plaats hebben voor notabelen ter voorziening in de aftreding van de heeren P. J. Evers en A. de Priester. Verleden Zondag is het Evangelisatie- gebouw te Aardenburg ingewijd door den evangelist Guillaume. Beroepen te Breskens en te Zuidzande ds. van Elden te St. Kruis. Voor 't dozer dagen gehouden examen voor commies dor posterijen is o. a. geslaagd de surnumerair Bekaar uit IJzondijko. Maandag werd te Middelburg gevan kelijk binnengebracht P. J. v. d. V., gebo ren Belg, wonende te IJzendijke, verdacht van diefstal van konijnen, 't Schijnt dat de gevangenis alhier tegenwoordig een goed verblijf aanbiedt, dewijl bijna dagelijks ver dachten worden binnengebracht. (Z. D.) N.i de verkiezing van gemeenteraads leden te IJzendijke op den 17n Juli jl. werd eene herkiezing uitgeschreven, omdat 1 briefje, met den naam C. Wijffels in gevuld, niet bij de stemmen van den lieer F. J. Wijffels gerekend was, waardoor deze een stem minder dan de volstrekte meer derheid (53 stemmen) verkreeg. Bij de herstemming werd de heer D. Be- kaar, burgemeester en aftredend lid, met groote meerderheid herkozen. Tegen deze herstemming beeft do heer Wijffels bezwaar ingebracht hij Z. M. den Koning en 't ge volg is, dat nu beide stemmingen vernietigd zijn en er eene derde vrije verkiezing moet plaats hebben. M. C. Naar aanleiding der instelling van een ministerie van waterstaat, handel en nijver heid heeft do minister van binnonlandsche zaken de commissarissen des Konings uitge- noodigd, om ten aanzien van zaken on be langen, waarvoor de zorg aan hot hoofd van dat departement is opgedragen, voortaan met den nieuwen minister in rechtstreeksche briefwisseling te treden en zich niet dien minister in onmiddellijke betrekking te stel len. Namens den minister van bimienlandsche zaken zal gelijk verzoek door de commissa rissen des Konings worden overgebracht aan Gedeputeerde Staten, de gemeente-en waterschapsbesturen, de Kamors van koop handel en fabrieken en aan do betrokken hoofdambtenaren in de provinciën. Z. K. H. de Prins van Oranje zal in de laatste dagen dezer maand in de residen tie terugkeeren. Het paleis moet binnen weinige dagen geheel gereed zijn. Blijkens eene mededeeling van den Ned. gezant te Brussel, is het door de dagbladen verspreide bericht van het uit breken der veepest in de omstreken van Turnhout van allen grond ontbloot. GEMENGDE BERICHTEN. De meermalen besproken torenklok te Hulst is op het laatst der vorige week aldaar binnengebracht. Drie paarden waren niet bij maebto de 3260 kilogram zware vracht in beweging to brengen, er kwamen nog wel een zestigtal krachtige manschappen aan te pas. Na een kleine verwarring kwam de klok gelukkig de stad binnen ter voor- loopig bestemder plaatse nabij de kerk, waarbij het beleid en 't overleg van den aan nemer, den heer Gustin zeer te stado kwam. De klok is 1,56 m. middellijn en 1,80 m. hoog. Zij heeft tot opschrift Luiken beierman in dotz Salvator dicor inimcos pellere nitor Convoco viven- tes pulsu plango morientes. Wilhelmus Wegewart me iudit. Anno Domini xvc Ixm. Dit opschrift wordt in hot volgende vers uitgedrukt. Den naam van redder geeft men mij Ik maak II van den vijand vrij. Ik roep de levenden te gaar, 'k Verspreid der dooden droeve maar. Ik ben gegoten door Wilhelm Wegewart ln het jaar onzes Ileeren 1563. Te Locema, provincie Navarro, zijn twee jongetjes geboren, die aan elkander gehecht zijn. Tusschen beide schepseltjes is 14 a 15 centim. ruimte. Zij hebben mooie gezichtjes, een goede kleur, levendige kij kers, waarmede zij elkander bijna aanzien. De beide kinderen zijn tusschen do beenen aan elkander gehecht door de huid, die zich tot aan den buik uitstrekt, zoodat zij te zamen maar twee beenen en twee voe ten hebben. Prikt men een der kinderen op het bovenlijf, dan gevoelt het andere mets legt men daarentegen de hand op het onderste deel van het lichaam, dan gevoelen beiden de aanraking, openen zij de oogen en beginnen te schreien. Het gebeurt ook wel, dat een van beiden weent, terwijl het andere slaapt en dat het eene jongentje zuigt, het andere met zijn handjes woelt. De kinderen zijn zeer welvarende. De gehuwde moeder is 19 jaar oud. Zaterdagavond vóór 8 dagen heeft zich te Amsterdam een persoon door ophan ging van het leven beroofd. Ilij was vader van drie kinderen, die in de laatste drie jaren door kommer en gebrek zooveel ge leden hadden, dat zij meer op lijken dan op levende wezens geleken. Daarenboven waren zij zoo veronachtzaamd en onrein, dat het afschuwelijk was om hen aan te zien. De man die een bedelend leven leidde, laat echter ongeveer twaalf duizend gulden na. Hij werd in het bezit bevonden van vier Oostenrijksche Schuldbrieven van honderd flox-ijnen en van bewijzen van grondeigen dommen te Amsterdam en te Zaandam, alsmede van f 250 baargeld. De kinderen zijn, nadat zij in het gasthuis gereinigd waren, bij een lid der familie gebracht, die nu voor eene goede opvoeding zal zorgen. De inpoldering van een grcot gedeelte der Lauwerzee (tusschen Groningen en Friesland) is tot stand gebracht. Duizenden heet. vruchtbare grond zijn daardoor aan de zee ontwoekerd en in heerlijk weide- en bouwland herschapen, dat tegen dure prijzen van de hand wordt gezet. Het plan bestaat om het Houtman monument, dat te Gouda zal worden op gericht, in Juli van het volgende jaar te onthullen. Naar men verneemt -zoo wordt uit Utrecht gemeld is ernstig de hand ge legd aan de beraming van plannen om in 1879 het 3e eeuwfeest der Unie van Utrecht plechtig te vieren; eene hoofdcommissie is reeds geconstitueerd. Zaterdagavond stoiicten een aantal werklieden van de konmkliflte fabriek van stoom- en andere werktufgen op de brug aan de Wittenburgersgracht te Amsterdam, wachtende op de uitbetaling van hun loon. Een dertigtal stond tegen de leuning, die bezweek, zoodat ze allen in de gracht te recht kwamen. Zij werden allen gered, ten minste tot nog toe is geene vermissing be kend geworden. Onder toezicht der politie werdop de plaats gevischt en gedregd,waarbij alleen een pet en een koffieketeltje te voor schijn werden gebracht. In den omtrek van Maastricht zijn door een landman in den grond levende inlandsche kevers gevonden, die, in een verwarmd vertrek gebracht, dadelijk begon nen te vliegen. Men wil hieruit een zachten winter voorspellen. Nog voortdurend is men bezig met het ophalen van lijken uit de kolenmijn te High Blantyre (Engeland). Dit werk gaat gepaard met groote moeielijkheden en gevaren, daar de schacht zelf verstopt is door neergestort puin, en er elk oogenblik mijngas ontsnapt. BRIEVEN UIT PARIJS. Parijs, 8 November 1877. Het weer is hier steeds zijn tijd vooruit. Hebben wo een Soptembermaand gehad kouder dan in jaren het geval was, October heeft het niet beter gemaakt. Het is koud en guur geweest, uitmuntend weêrom ver kouden te wordenen hadde ik niet steeds een paar doosjes Pate-Zed in voorraad lezers, een middel dat ik u recommandeeren ka.n, dan zou ik stellig ook al lang tot die helftderParijzenaars behooren, die ons aller- wege onthalen op dat, zooals de schoolmees ter bet uitdrukt, dat «neusdoek-verslindend neuzengesnuit" en op een aanhoudend ge hoest en gekuch. Een Reporter toch heeft alles uit do eerste hand, het leed niet te vergeten. Waar een ander even een kijkje gaat nemen, maar al spoedig zijn biezen pakt omdat het hem te koud of te tochtig is, moet hij blijven tot lietoindo toe, opdat hem niets zoude ontgaan on iedereen den volgenden ochtend in een gemakkelijken stoel of desnoods op zijn bed een en ander haar klein zou kunnen lezen en alzoo op de sociëteit of iu het koffiehuis over alles zou kunnen meepraten, «precies als of hij er zelf bij geweest was"; iets wat menig een zich dan ook zoo graag laat aanleunen. Doch, laat mij u, waarde lezers, daar niet hard over vallen. Gij hebt strikt genomen gelijk; ten minste wij dagbladschrijvers zou den groot ongelijk hebben, als we ons daar over het harnas gingen aantrekken. Menig onzer immers vertelt u ook dikwerf zonder blikken of blozen dit of dat met eigen oogen gezien te hebben, terwijl later blijkt dat er eigenlijk niels te zien is geweest, een reden ligt voor de hand. Nieuws moet er wezen. Is het er niet, welnu, dan wordt hot maar gefabriceerd. Zoo las ik kort geleden in het Handelsblad in een brief van een buitonge- wonen correspondent een klacht over de Fransche postadministratie wegens het on geregeld laten bezorgen van Hollandsehe bladen en wel minstens een dag later en ge woonlijk in het geheel niet. Ik kan me zoo voorstellen lioe grootmoe der, in haar grooten stoel gezeten, met haar knijpbrilletje op en do 3e pag. der Oprechte Haarlemmer voor zich, dit hoorende voor lezen, kippevol kreeg en meèwarig haar «Oprechte" aankijkende, zuchtte «Och, och, «het is toch een akelig land, dat Frank rijk"

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2