NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. N°. 46. Achttiende jaargang. A0. 1877. Vrijdag IC November. S1Q15EI I)it weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents., Prijs der adverteutiën: van 15 regels 60 cent, elke regel meer 71/» cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverteutiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JG1I en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Als verantwoordelijk redacteur, ook voor de ingezonden berichten, acht ik het mij ten plicht even terug te komen op een ingezon den stuk van den heer P. H., voorkomende in no. 45 van het Sluisch Weekblad, be trekkelijk liet genomen besluit van heeren Kerkvoogden en Notabelen, omtrent het plaatsen van hekwerk rond het park der Hervormde kerk to Sluis. Het is zeker, dat ik gaarne het persoonlijk idee van dien heer, namelijk om dit besluit to betreuren eerbiedig, ofschoon ik geloof, ja er zedelijk van overtuigd ben, dat het op verre na niet strookt met het algemeen idée. Immers het collegie vanKerk voogden en Notabelen (door en uit de gemeente-leden gekozen) dat met de behartiging der uitwendige be langen van de kerkelijke gemeente is belast, heeft dit besluit genomenmetopéénna alge- meene stemmen. Nu veronderstel ik toch, dat die groote meerderheid van het collegie, bij het nemen van besluiten, zich niet zoo bepaald tegenovor de gemeente zou plaatsen, wanneer het zich bewust was geheel en al tegen den geest der publieke opinie te han delen. "Wat het argument betreft, als zou het oogentlik slecht gekozen zijn voor een dusgenaamd onnoodig werk van weelde eenesom van vierduizend gulden te besteden die met het oog op het strenge jaargetijde en de ongewone duurte tot het uitoefenen van weldadigheid hadden kunnen aange wend worden dit argument is mijns in ziens geheel uit de lucht gegrepen. Immers de heer P. H. weet toch wel, dat Kerkvoog den en Notabelen niet gerechtigd zijn eigen machtig met de gelden der Kerk om te sprin gen, integendeel moeten zij voor het aan wenden van gelden, buiten de goedgekeurde jaarlijksche hegrooting, wel degelijk toe stemming aanvragen. Volgens artikel 9 van het reglement op het beheer der kerke lijke goederen en fondsen heeft het collegie te zorgen idat de inkomsten der kerke lijke goederen niet aan hare Toestemming morden onttrokken.'" En al werd er nu ook al geld van wege de kerk aangevraagd om te gebruiken tot onderhoud der armen van Sluis, dan ben ik er van verzekerd, dat dit verzoek bepaald zou geweigerd worden, daar de gemeente Sluis niet kan beschouwd worden als in het onderhoud harer armen niet te kunnen voorzien, te meer daar ook de Hervormde armen zelve, als corpora, in het bezit zijn van eigendommen en lande rijen. Eu wat er meer van is, zoo menig mingegoede gaat des Zondags twee maal ter kerk en geeft dan telkens minstens één cent in 't armenzakje, dit maakt in een jaar eene gulden en vier cents, buiten hetgeen hij geeft op de buitengewone feestdagen. Wel nu, als ieder naar zijn vermogen gaf in evenredigheid van de f 1.04 van den min gegoede, dan zou er zeker geld in overvloed zijc, omin den nooddruft der armen te voor zien. O, dat geroep over het uitoefenen van weldadigheid is vaak zoo schoon in de theorie, maar in do praktijk laat het in den regel veel to wenschen over 1 Wat de aanhaling omtrent de policie be treft, daaraan wil ik liefst het zwijgen toe doen. Alleen zij dit den hoer P. H. opge merkt, dat de plaatselijke policieverordo- ningen niet kunnen worden toegepast op het kerk plein, als zijnde privaat eigendom der kerk. Niet eens echter ben ik het met den schrijver van het ingezondene, dat het hekwerk niet zou meewerken tot ver siering van het kerkplein. De harmonie der lijnen van het hekwerk met do daarmede onmiddellijk samenvallende of misschien wel daarmede strijdende lijnen van het kerkgebouw daargelaten, is het toch zeker dat, wanneer er eene afsluiting zijn zal, de aangelegde perken rozen, fuchsia's, heesters enz, gerust zullen kunnen groeien en bloeien, zonder door de schendige hand van kwaadwilligen daarin te worden belem merd. Men moge al zeggen: dit laatste is toch zeker zoo erg nieiIk zeg, dit laatste is zeker zoo erg en verwijs u met leedwezen naar de beplante beestenmarkt, die aan de burgerlijke gemeente nog al aardig geld voor aanleg heeft gekost en waarvan thans een onoogelijk luttel beetje is overgebleven. Men moge hiervan ook al de schuld wijten aan de politie, het is toch zeker wat weg is, is weg. Neen, ik ben er trotsch op, en ik geloof velen met irij, dat dit werk tot stand zal komen. Er mag gerust gezegd worden, dat het er hier rond de Hervormde kerk netjes uitziet en ik juich van harte alle pogingen toe, die er worden aangewend, om het netjes te houden, dewijl de kerk inkom sten genoeg bezit en er niemand hooger om behoeft aangeslagen te worden. In de meeste plaatsen, zoo in de steden als ten platten lande, zou men vaak vies wezen, om rond de kerk te wandelen. Niet zoo alhier. Maar men zal waarschijnlijk zeggen:"Wat heeft men er aan als het terrein afgesloten is? Vóór ettelijke jaren reeds was het terrein afgesloten, maar toen met een onaanzien lijke haag. Men had alsdan toegang naar de kerk langs drie zijden met hekken, die ook gedurende de week gesloten waren. Die haag is weggenomen, niet omdat het plein open wezen zou, maar omdat het leelijk stond en er toen reeds liet plan was opgevat om een ijzeren hek te plaatsen. Welnu, dat plan zal thans worden uitgevoerd en des Zondags zullen de toegangen geopend zijn, om de wandelaars in de gelegenheid te stel len ook rond de kerk de schoone natuur te bewonderen. (Rectificatie.) De Middelburgsche Cou rant van 10 Nov. 11. is al zeer ongelukkig en onnauwkeurig geweest in het overnemen onzer ingezonden stukken voor hare berich ten. Immers het ingezondene in het Sluisch Weekblad betrekkelijk don herijk wordt niet geschreven uit Sluis maar uit Retrauchement. Te Sluis heeft ge regeld do herijk van maten eu gewichten plaats, te Retranchement daarentegen niet. Nu geloof ik, dat de inzender, die als tolk voor zijne gemeente optreedt, niets onbil lijks eischt, wanneer hij verlangt, dat ook voor zijne gemeente jaarlijks oen dag ge steld wordt, waarop aaii do ingezetenen de gelegenheid wordt gegeven om iiunno maten on gewichten in hun midden aan den herijk te onderwerpen. Of zou het niet veol minder omslachtig zijn, dat de ijkmeester alleen een uurtje verder ging, dan dat allo neringdoenden der gemeente Retrauehemen t hem op een uur ufstands moeten bezoeken met een vracht maten en gewichten op don rug? Verder haalt de Middelburgsche ook hot ingezondene aan omtrent het te plaatsen hekwerk rond do kerk te Sluis. Zij zegt, dat het besluit, genomeu door Kerkvoogden en Notabelen, bij sommigen ergernis heeft go- wekt. Ik ben zoo vrij mijne meening in dezen uit ze spreken en durf beweeron, dat, met uitzondering van zeer enkelen het mee- rendeel der gemeoutenaren met dit besluit teu zeerste is ingenomen. Red. OORLOGSBERICHTEN. De nederlagen doordeTurken geleden, heb ben te Constantinopel eene groote spanning veroorzaakt. Men zegt, dat de ex-grootvi zier Midhat-pacha er de hand in heeft; velo zijner aanhangers zijn gevangen genomen, terwijl de ex-snltanMourad ook beschuldigd wordt aan eene samenzweering deel te ne men, en als staatsgevangene wordt bewaakt. Anderen zoeken en dit is zoo onwaar schijnlijk niet in die onlusten de mede werking van Rusland. Trouwens Russisch geld zal voorzeker ook wel zijn invloed er doen gelden. Om aan die spanning een einde te maken heeft er eene verandering van ministerie plaats gehad een gewoon huismiddel, datiu Turkije weinig beteekent; maar gelukkig kwam er een tijding uit Er- zerum van Midhat-pacha, dat hij denRussen eene groote nederlaag had berokkendDit gaf eenige afleiding, maar er zal nog bewe zen moeten worden in hoever dit bericht waar is. Daily News meldt ten minste, dat de be wuste aanval, waarop Moukhtar doelt, juist een tegenovergesteld gevolg heeft gehad en hij juist werd geslagen. Er ging ook eene vertelling, dat de sultan in een droom den profeet had gesproken, die hem aange raden had den oorlog te staken. Dit bericht wordt echter te niet gedaan door hetgeen de Polit. Corresp. vermeldt, n. 1. dat in een zitting van den krijgsraad, door den Sultan geleid, besloten werd, het contingent re kruten van dit jaar en alle nog niet opge roepen Mustohafiz en Redifs te wapenen.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1