I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREi. N°. 45. Achttiende jaargang. A0. 1877. Buitenland. Binnenland. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden V Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels GO cent, elke regel meer 71/, cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mcdedeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. G«ieraal Agentschap, N1JGII en VAN DIïMAll, Algemeen Advertentiebureau te Botterdam. OORLOGSBERICHTEN. Vele der correspondenten van buiteuland- sche dagbladen bij het Russische leger zijn reeds ziek naar hun vaderland teruggekeerd, en verscheidene hebben die vervulling van hunne taak met den dood bekocht. Onder do overledenen behoort een Engelsch majoor, "William N. Leader. De Franschc bladen, zijn sterven berichtende, voegen er een woord van dankbare hulde aan zijne nage dachtenis bij, omdat hij in 1870 dienst had genomen hij het Fransehe leger. Hij streed onder de hevelen van generaal Bourbaki en hij heeft op het slagveld voor Frankrijk zijn bloed gestort. De Turken ondervinden nu maar allezeer, hoe do kansen kunnen verkeeren. In Europa is Plcwna geheel ingesloten door de Russen en zou, volgens het laatste gerucht, Chefket- pacha, de eenige hoop van de belegerden, verslagen zijn. Het laatste telegram van oflicieele Russische zijde luidt als volgt Generaal Ivanzeff meldt, dat Tetewen door hem genomen werd, waar zich 7 groote en 30 kleinere verschansingen bevonden. De Turken lieten meer dan 100 dooden achter. Het verlies der Russen was gering. "Wij maakten groote hoeveelheden proviand, schans-instrumenten, patronen en vee buit. Den 1 Nov. nam grootvorst Nicoloas dc door ons bij Cornji-Dobnik bezette posities in oogenschouw, vanwaar de Turken in den nacht op Plewna terugtrokken, toen zij onze troepen zagen naderen. Den 31n October 's avonds viel zoodoende dit gewichtig punt zonder gevecht in onze handen. Denzetfden dag rukten wij van Cornji-Dobnik nog 2 werst dichter naar Plewna en verschansten ons ook in deze nieuwe posities. In de richting naar Orhanië bezette onze infanterie Lukowitza, terwijl de cavalerie nog verder trok. Chefket-pacha trok zonder gevecht op Orhanie terug. Uit Azie wordt gemeld, dat hij Erzerum een veldslsg wordt verwacht. UitTrehizonde meldt een Reuter-telegram, dat 10,000 man die stad verlaten hebben, teneinde zich bij Monkhtar's leger te voegen. Ander nieuws valt niet te melden. Te Constantinopel stonden dezer dagen 128 Bulgaren terecht, beschuldigd van deel neming aan de gruwelen te Jeni-Sagra en Kasanlik, 6 werden ter dood veroordeeld. Een talrijke menigte woonde op het Ernin- Onu plein de terechtstelling van den eersten hunner hij, een ongeveer 35jarige man, die in drie dagen niet minder dan 17 .Turksche vrouwen had onteerd en daarna gedood. Den eersten keer brak het koord en de veroordeelde viel op den grond; den tweeden keer echter werd door een dikker koord een einde aan zijn leven gemaakt. De menigte hield zich rustig. Na de te rechtstelling werd op de borst van den op gehangen man een bord bevestigd, waarop zijn naam en de door hem gepleegde gruwelen werden vermeld. F r a n k r ij k. Een particuliere depêche uit Parijs van den 6 meldt, dat een nieuw ministerie aldus is samengesteld Pouyer-Quertier, president vanden ministerraad en minister van finan- tien, Welche, binnenlaudsche zaken, De Vogué huitenlandsche zaken, De Gal, justi tie, Dumas, onderwijs, Mongolfier, openbare werken en Clement landbouw. Hoofden van marine en oorlog nog onbekend. Van den uitslag der verkiezingen voor de algemeene raden is nog weinig bekend. De heer De Broglie heeft in 't departement Eure voor den JBonapartist Fouquel 't veld moeten rui men. Naar 't schijnt, hebben eenige repu blikeinen eenige zetels gewonnen. Een telegram uit Parijs van 6 dezer meld t dat de nieuwe ministerieole combinatie is afgesprongen; het Kabinet zal waarschijnlijk zich zelve verdedigen in de Kamer. Duitschland. Te Furstenberg, in Westfalen, is dezer dagen iemand gestorven en begraven, die bij nader onderzoek gebleken is op den loop te zijn gegaan. Weinige dagen na de be grafenis van het vermeende lijk heeft men dit opgegraven; in de kist vond men steeneu in hooi gewikkeld. De onbestorven weduwe van den dood gewaanden echtgenoot is in verzekerde bewaring genomen. De «doode" wordt opgespoord. Men vermoedt, dat de bedoelde man, Gödde geheeten, zich heeft verstaan met zijn vrouw, om do zaken op gemelde wijze te doen plaats hebben, ten einde zich meester te maken van zekere som, waarvoor hij zich onlangs hij een maatschappij van levens verzekering had geassureerd. Van de Pruisisch-Russische grenzen komen voortdurend klachten, dat de Russi sche commiezen, wanneer de inkomende rechten met Duitsch goud betaald worden, de goudstukken, onder voorwendsel hun gehalte te onderzoeken, onbruikbaar maken en naar Petersburg opzeilden, waarna er niets meer van gehoord wordt. De oudste soldaat van het Pruisische leger, veldmaarschalk Frederik Hendrik Ernst Graaf Von Wrangel, is den 1 dezer overleden. Den 13 April jl. had do grijze veldmaarschalk, die altijd placht te zeggen dat hij 't tot de honderd brengen zou, zijn 93n verjaardag gevierd. Zijn levensweg is een schitterende militaire loopbaan geweest. In Stettin geboren, trad hij in 1796 in dienst hij de dragonders en was hij twee jaren later luitenant. In 1807 verwierf hij de orde van verdienste en in 1811 den rang van ritmeester en escadronchef. In 1S13 onderscheidde hij zich o. a. hij Hainau en Leipzig en werd dientengevolge tot majoor en het volgende jaar tot hoofd-officier en commandant van het 2e Westpruisische reg. dragonders benoemd. Hij maakte zich voorts verdienstelijk in 1837 hij een oproer in Munster en in 1848 in den Duitsch- Deensclien oorlog en werd in 1856, bij gelegenheid van zijn OOjarig jubileum, tot veldmaarschalk benoemd. In den oorlog in 1864 met Denemarken werd Von Wran gel met het opperbevel der vereenigde legers belast cn leidde hij de operaties tot de bestorming der Duppeler schansen. Toen legde hij, wegens zijn liooge jaren, het hevel neder, doch woonde, zonder even wel eenig lcommando te. voeren, den oorlog in Bohemen nog hij. Engeland. Het resultaat van het onderzoek naar het ongeluk in dc steenkolenmijn van Ilygh Blantyre is thans bekend. Er waren 250 mijnwerkers van hen die in de mijn zijn af gedaald, verongelukt, terwijl or 25 levend te voorschijn zijn gekomen. Do Lijken zijn zoozeer verminkt, dat man ze slechts aan dc kleeding herkennen kon. De Englishman, een dagblad te Cal cutta verschijnende, deelt in zijn nommor van 22 October jl. een telegram uit Madras mede van den 19, houdende bericht, dat te Bangalore, ten gevolge van den hon gersnood, dagelijks van Ï7 tot 28 personen dood op den openharen weg gevonden werden. Uit een officieel rapport van het gemeentebestuur, loopende tot 1 October jl. blijkt, dat in de tien voorafgaande dagen, 236 lijken van uitgehongerden in de straten waren opgenomen. Dergelijke treurige fei ten komen in den geheelen staat van Mysore voor. Am e r i k a. Nog een staaltje van kort recht inAmerika. Dezer dagen werd zekere Charles Otten le Philadelphia op heeterdaad betrapt op het uitgeven van valschgeld. Hij werd gevat, voor den rechter, daarna voor do rechtbank gebracht en vijf uren nadat hij het misdrijf gepleegd had was hem voor vijfjaar een verblijf in do gevangenis aangewezen. SLUIS, 8 November. In den tuin hij den hoer predikant alhier staat een gouden regen voor de twocdo maal in dit jaar in bloei. Den 17 November e. k. zal voor het gerechtshof te 's HageterechtstaanW. d. G., oud 17 jaar, geboren en wonende to Sluis, beschuldigd van verkrachting van oen kind heneden de volle 15 jaar. O tempora, o mores (Z. D.) Te Oostburg zal eene nieuwe pastorie gebouwd worden voor den predikant, omdat de tegenwoordige niet aan de eischen van een goed bewoonbaar huis voldoet. Eergisteren werd onder leiding van den heer Benteijn, burgemeester van Oostburg, op het raadhuis aldaar de eind-rekening overgebracht en gesloten wegens den aanleg

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1