a i« b aisifii n HRivmiai A°. 1877. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH VLAANDEKEN. N°. 44. Achttiende jaargang. Vrijdag 2 November. Buitenland. Dit weekblad verschijnt iedereh Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7% cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Cörrespondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGII en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau tc Rotterdam. OORLOGSBERICHTEN. Het belangrijk bericht, dat de moedige Russische generaal Gourkho op den weg naar Sophia postvatte, is nader bevestigd. Plewna is daardoor geheel ingesloten. Bij zonderheden daaromtrent te vermelden is tegenwoordig moeielijk, den oorlogscorres pondenten van verschillende bladen is 't verboden, do posities der Russen in oogen- schouw te nemen en zij worden zooveel moge- lijkgeweerd. Osman-Pacliaisnuin ieder geval gevangen man, en of 't den dapperen Chef- ket-Packa zal gelukken, dien muur door te breken en zijn makker te helpen, valt te betwijfelen. Ook wordt er verschillend ge oordeeld over den tijd, dien Osman-Pacha 't in Plewna zal kunnen uithouden. Som migen beweren, dat hij ruimschoots, ande ren dat hij te weinig proviand heeft; en daarvan hangt veel af. In Klein-Azie heeft Moukhtar-Pacha zijne verstrooide troepen vereenigd, en is het hem en Ismael-Pacha gelukt zich met elk aar te vereenigen. Deze manoeuvres wor den zelfs door de vijanden der Turken ten hoogste geroemd, omdat zij getuigen van groote militaire bekwaamheid en groot be leid. De Russische Golos ontvangt echter een depêche uit Kuedara van den 27n, dat eergisteren onderhandelingen over de over gave van Kars zijn aangeknoopt en daartoe Turksche parlementairen in 't Russische le ger zijn aangekomen. Daaruit zou dan blijken, dat de toestand van Moukhtar niet zoo schitterend is als men eerst zou denken, doch met 'toog op den oorsprong van het bericht, doet men wel er niet dadelijk geheel geloof aan te slaan. F r a n k r ij k. Ook liet Journal des Débats meldt, dat volgens door hem genomen information hei ministerie op 5 November zal ophouden te bestaan. Men zou hebben begrepen, dat het kabinet van 16 Mei te sterk gecompromit teerd is, dan dat de rechterzijde in den Se naat bet een bill of indemnity zou kunnen geven. Daarom zal dat kabinet niet voor da kamers verschijuen, maar vervangen wor den door een, dat bereid is geheel dczelfdo politiek te volgen, maar uit andere personen zal zijn samengesteld. Dus slechts eene verandering van personen cn niet van handeling Of Frankrijk daar mee zal vinnen? "Wij gelooven 't niet, maar hopen nog, dat die andere personen ookau- dero beginselen zullen huldigen. Gambetta heeft in zijne rede, te Chateau-Chinon gehouden, ter aanbeve ling van den republikeinschen candidaat Gudin, o. a. gezegd, dat hij eenmaal, toen hij verzekerde dat de republikeinen met hun vierhonderden in de kamer zouden terug- keeren, niet dacht aan de mogelijkheid, dat er zulke lage middelen zouden worden eebe- zigd als de regeering heeft aangewend om de overwinning te behalen. (^Diefstal on bedrog is door haar gepleegd o. a. in Vaucluse; vreesaanjaging en leu gen door haar gebezigd o. a. in Le Nord, le Pas-de-Calais en elders. Hij had inlichtin gen daarover verkregen vaugeëerde Senaats- manneu, die het hart van verontwaardiging doen opspringen. De Banque de la nouvello Calédonie te Noumea, die een agentschap to Parijs heeft, heeft hare betalingen gestaakt. De bank fungeerde sedert Juli 1774 als koloniale bank. Zij had als zoodanig recht tot het uit geven van hankhiljetion. Hot geval maakt te Parijs grooten indruk. Door de rechtbank van Saint-Etienne is zekere Taravellier aldaar, een kleerma ker, tot zes dagen gevangenisstraf en 500 fr. boete veroordeeld wegens beleedigingen tegen den president der republiek. Hij had zich namelijk verstout, een prospectus te verspreiden in den vorm eener parodie op het bekende manifest van laatstgenoemde. Daarin las inen o. a. de volgende zinsne den "Burgers van Saint-EtienneGij wordt geroepen om een kleed te koopen voor den winter. Ik verlang op uwe keus geenerlei druk uit te oefenen, maar ik wensch u in allen deele in te lichten. Ik heb eene aanmerkelijke hoeveelheid ■vesten in Mac-Mahonschen vorm. Gij kunt er u niet in vergissenhet huis staat onder de hoede van een spuitgast, die, zich sedert vier jaren aanstellende als een soldaat, tot de voorbijgangers schijnt te zeggen: Ik ben er, ik blijf er. Men zal u zeggen, dat ik een kwakzalver ben. Gij zult het niet gelooven. De verkoop is besloten, ik zal dien eerbiedigen", enz. Engeland. Het dorp High Blantyre, nabij Glasgow, werd 22 October in rouw gedompeld door een ontzettende ramp. Inde kolenmijn van de firma Dixon en Comp. waren op 't gewono uur 233 mannen on knapen afgedaald. Kort daarna werden uit de diepte de dreunende slagen vernomen vaneen geweldige ontplof fing; een dikke zwarte rook steeg uit den mond der mijn omhoog, en daar 't bleek dat al do toestellen om van beneden naar bo ven te komen vernield waren, zoo bleef er nauwelijks een zweem van hoop op 't levens behoud der werklieden. Als een loopend vuur verspreidde zich 't treurige nieuws door den omtrek, en weldra verdrongen zich rondom den rookenden afgrond honderden jammerende vrouwen en kinderen. Ook kloekemannen, die met levensgevaar afdaal den in de met stiklucht gevulde diepte. Hol eerste, wat zij hoven brachten, was eeu nog levend werkman. Deze man verhaalde, dat hij arbeidende was bij de schacht; toen hij de ontploffing hoorde, was hij naar beneden gegaan, on had den bodem bestrooid gevon den met lijken. Nu werden tot zesmaal toe, telkens te vergeefs, pogingen aangewend om den bodem der mijn te bereiken; de stik- damp dwong telkens de mannon tot lerug- keeren. Eindelijk, nadat men door liet in gieten van water een luchtstroom liad doen ontstaan, die de atmosfeer in de schacht een weinig had ververscht, slaagde men er in den bodem dor mijn te hereiken. Men bracht keer op keer slechts lijken naar hoven, dio voor 't meerendeel onkenbaar waren, zoo had 't vuur ze verzongd en de schok ze ver minkt. Blijkbaar had een geweldige doch oogenblikkelijke dood al deze ongelukkigen overvallen, 't Was ook maar al te duidelijk, dal 't aantal gespaard geblevenen (zoo er waren) slechts luttel zou kuunen zijn. In derdaad, van do 233 werklieden, die in da mijn waren afgedaald, zijn er slechts eeu twintigtal nog levend naar hoven gebracht. Maar lioe dan nog levendHalf verstikt, zwart verzengd, bedekt met brandwonden, kneuzingon en modder. Een paar bliezon den adem uit in spijt van alle kunstmidde len. Anderen liggen nog in een toestand van verdooving. Slechts enkelen uit de 233, die 't geluk hadden van te arbeiden dicht hij de opening dei schacht, of in afgesloten gewelven, konden ongedeerd huiswaarts gaan. De verwoester was ook weder het zoo gevreesde mijngas; als een stormwind van vuur moet het losgebroken zijn en ganscli de mijn in een oogwenk gevuld hebben. Op wat wijze liet werd ontkluisterd en aange stoken, is niet met zekerheid te zeggen. Men hoort verschillende gissingen, die ech ter alle hierop neerkomen, dat ook deze ont zetlende ramp weder hare aanleiding moet gehad hebben in de onverbeterlijke roeke loosheid der arbeiders in de mijnen. Het ontsnappen van gas hij 't doorhakken van een kolenwand is natuurlijk niet te vermij den. Doch dit zou op zichzelf weinig te be- leekenen hebben, indien er gearbeid werd bij behoorlijk beschutte lichten. Allo waar schuwingen, afschrikwekkende voorheelden baten echter niets. Do mijnwerker gaat voort met licht te ontsteken als bestond er geen mijngas. Vaak zelfs laat hij dynamiet- patronen springen; om zich don arbeid to bekorten. Hij tart don vernieler, die hij iocli maar al to good moet kennen cn heeft leeren duchten. Spanje. Dezer dagen is melding gemaakt van eene wederrechtelijke handeling van den burge meester van Ignatoral, in de provincie Jaen, hierin bestaande: dat hij op aanzoek van twee katholieke priesters twee kindereu van een protestantschen leeraarin de katholieke kerk had doen doopen, tengevolge waarvan bij de hoogere autoriteit eene aanklacht tegen den burgemeester werd ingediend. Thans deelt de Gaceta een koninklijk besluit mede, waarin den burgemeester eene beris ping wordt gegeven, onder mededeeling dat hot Gouvernement vast besloten is, all0

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1