Binnenland. SLUIS, 18 October. Den 24 October herdacht de heer Meijer, wethouder te Breskens, den dag waarop hij voor vijftig jaar in het huwelijk trad. Door liet uitsteken van vlaggen het plaatsen van een met groen versierde poort voor de deur van den jubilaris, toonden de ingezetenen hunne grootc mate van in genomenheid met het onschatbare voorrecht van den feestvierende. Door het uitdeelcn van brood en spek aan de mingegoeden, het onthalen dei- schoolkinderen op eene versnapering toonde hij dat hij zijn geluk op prijs stelt. Het muziekgezelschap der gemeente Groede bracht hem 's avonds eene serenade voor de deur van de sociëteit, waarin hij met zijne familie gedurende den dag vertoefde. Door de leden van de sociëteit is hem eene prachtige lamp aangeboden, ten blijke hunner hoogachting. De Godeputeerdo Staten van Zeeland doen te weton, dat do verkiezing van een lid der Provinciale Staten, ter vervanging van den heer P. F. Iliericx, die overleden is, in 't hoofdkiesdistrict Hulst zal plaats hebben, Vrijdag 2 November 1877, en de herstemming, zoo noodig, Vrijdag 16 Nov. daaraanvolgende. Naar wij vernemen zou het ministerie als volgt zijn samengesteld voor binnen- landsche zaken dhr. Ivappeijne van de Coppello voor buitenlandsche zaken dhr. "Fransen van de Putte voor justitie dhr. 'Cremers, raadsheer te Arnhemvoor fi- üiantien dhr. Smidt, lid der Tweede Kamer; voor marine dhr. Taalman Kip; voor oor log, dhr. de Itoo van Alderwerelt en voor kdionien dhr. van Deventer, terwijl verze kerd wordt dat dhr. Tak van Poortvliet later als hoofd van het op te richten de partement van openbare werken zal optreden. 'We ontvingen lieden de lijst der werk zaamheden voor do a. s. najaarszitting der Provinciale Staten. Zij bevat o. a. vier voor stellen van Gedeputeerde Staten betreffende verzoeken der gemeenten Koewacht, Nisse, St. Anna ter Muiden én Westkappelle, om .toepassing van art. 30 der wet op het lager onderwijs ter tegemoetkoming in de gewone kosten. Voorts treffen wij er in aan een voorstel :ter zake van het maken van een steiger hij Stavenisse; een omtrent een adres van het gemeentebestuur van 's Gravenpolder, om de traverse van den grooten weg dooi de kom dier gemeente in onderhoud bij de provincie te nemen; een omtrent den aan leg van een veerstoep en voetpad voor de gemeenschap tusschen St. Pliilipsland en Tholen; omtrent een verzoek tot calamiteus- vcrklaring van den Suzanna-polder; omtrent aanvragen om rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen; het verzoek van den heer J. F. Carpreau tot vervanging van den waarborg voor het onderhoud van den weg van Aardenburg naar de Belgische grens het verzoek van K. Schippers, te Cortgene, om afstand van het wachthuis aan den steiger aldaar; verkoop van grond en van een gedeelte sloot aan den weg van Hulst naar Walsoorden; een ontwerp- reglfiinent op beheer en onderhoud van de Nol tusschen den Kouden- en den Loven- polder; het aangaan ecner geldleening voor rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen, en wijziging der begrooting van provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1878. (M. Ct.) Het stoffelijk overschot van den aarts bisschop van 's Hertogenbosch is naar de laatste rustplaats gebracht, nadat vooraf in de cathedraal door den bisschop van Haar lem de lijkdienst was gehouden. Zoowel in de kerk als bij den lijkdienst was oen ontel bare menigto van elke gozindbeid tegenwoor dig. De stoet telde ongeveer 40 rijtuigen, waarin o. a. de hooggeplaatste geestelijken en enkele burgerlijke autoriteiten. De Sultan van Batjan, behoorende tot de residentie Ternate, beeft uit eigen be woging aan onze Regeering vooistellen go- richt tot afschaffing der slavernij op zijn gebied. Er zijn 200 slaven, die met onge veer f 15,000 vrij tekoopen zijn. Men hoopt nu dat Tidore en Ternate, waar de slavernij ook nog bestaat, bet goodo voorbeeld zullen volgen. KOLONIËN. Omtrent hot gevecht bij Samalangan zijn de volgende telegrammen van 26 Aug. jl. medegedeeld. «Hevig gevochten bij benling Temoelit; dezo genomen; dertig Atchineezen, waar onder vermoedelijk do zoon van den radja Merdoe, sneuvelden in dezo versterking. Gesneuveld le luit. art. J. L. Granpré Molière, benevens 10minderen." En later «Na hevige gevechten, waarbij vele gesneuvelden en gewonden, vijande lijke versterkingen genomen." Bij dezo gelegenheid nu, werden verschei den hoofdofficieren gekwetst. Onze soldaten hadden een sterke benting voor zich, en juist toen die bespeurd werd, viel de vijand ons krachtig in den rug aan. Een oogeublik wankelde de troep. De toestand was zoo critiek, dat de koelies en dwangarbeiders gewapend werden met de geweren van de gevallenen en dapper meededen, en verder dat kolonel van der Heijden storm komman deerde, doch de troep weigerde en was niet tot stormen te bewegen. De kolonel werd torwijl hij, van zijn paard gestegen, de art. kommaudeerde, door een scherf in zijn lin keroog getroffen, doch sprong, den eritieken toestand ziende, weder te paard, gaf bevol tot den aanval en lénde voor de weifelende troepen uit alleen op de benting aan. Dit workte onder daverend hoera volgde de troep haar aanvoerder en eenige oogenblik- ken daarna was do benting in onze macht. Ook wordt nogmedegedeeld, dat de in do benting aanwezige Atchineezen óf sneuvel den óf gevangen werden genomen. Behalve de kolonel zijn nog gekwetst de majoors van Dompseler en Palmers de laatste in Engolscheu dienst en gewond de luits. Keilerman en van Amstel. De kolonel onderging eene operatie aan het getroffen oog, dat verloren is. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indie, hoeft Kraëng Bonto-Bonto zich onderwor pen en is hij voorloopig in Pankadjene (Noorderdistricten van Celebes) geïnter neerd. LANDBOUW. Door de Pruisische Regeering is offici eel bekend gemaakt, dat de veepest is uit gebroken (in den Rheingau, nabij Rudes- heim). De bij de wet voorgeschreven maat regelenzijn onverwijld in werking gebracht. Men acht het waarschijnlijk, dat de ver schijning dier ziekte ditmaal te wijten is aan vee uit Oostenrijk over Passau inge voerd. Sedert den 11 dezer is door Pruisen, Saksen en Beieren alle invoer van vee uit Oostenrijk verboden, wegens het toenemen der peslgevallen in Bohemer1. Saksen heeft zijne grenzen aan den kant van Oostenrijk reeds met militaire cordons bezet om den sluikhandel in vee tegen te gaan. Van den kant van Pruisen behoefde men zoodanigeu maatregel niet meer te nemen, vermits de militaire'bezetting der Pruisiseh-Poolsche grenzen sedert het begin dezes jaars gehand haafd is geworden, daar de gevreesde ziekte zoowel in Russisch-Polen als in Gallicie het ganscbe jaar dcor zonder ophouden bleef heerschen en hare verwoestingen laatstelijk in omvang zijn toegenomen. (St.-Ct.) GEMENGDE BERICHTEN. Men leest in de «Gazette van Gent" Dezer dagen lazen wij het verslag over do laatste algemeeno vergadering van het Ne- derlandsch tooneelverbond. Dit opstel is doorspekt met Fransehe uitdrukkingen, zooals direct, gepraojudicieerd, conclusie, reduceoren (I), rapport, acclamatie, locali- feit, adviseeren, utopie, disputable, gepatro- niceerd, reageerenl, contributie, spontano, enz. enz. "VVij vragen het in ernstis dat niet eene oprechte taaibederving? Op den duur zal iemand, die alleen Nederlandsch geleerd heeft, die taal niet meer begrijpen.' Inderdaad, om een zinsnede als de volgende te verstaan «het blijft een disputable kwestie die hier niet kan worden gedebat teerd", moet men eerst wat Fransch ken nen. De Noordnederlandsche schrijvers ma ken zich op den duur belachelijk met die uitkraming van Fransehe taalkennis. LI. Donderdag is de Amslordamscho tentoonstelling van kunstnijverheid in allo stilte gesloten, na door ongeveer 340,000 personen bezocht en bewonderd te zijn. Er zal nu nog een afzonderlijke expositie van de voorwerpen, aangekocht voor de verlo ting, die do volgende maand plaats heeft, gehouden worden. Ruim 42,000 loten zijn verkocht. Een landbouwer te Berg-Ambacht wilde zich van een bejaarden bond, dien hij reeds 14 of 15 jaren in zijn bezit had gehad, ontdoen. Hij verkocht hem aan een opkoo- per te Schoonhoven, die hem Dinsdag per stoomboot mede naar Rotterdam nam, en aldaar aan iemand, buiten die stad woon achtig, verkocht. Maar reeds den volgenden avond had onze hond zijn oude domicilie gevonden en lag voor zijn hok. Een veehandelaar, die in het Ambt Vollenhove een koe gekocht en ze te Gene- muiden daags vóór de markt in bet land had gebracht, met het plan om ze op de markt weer te verkoopen, werd deerlijk gefopt. De koe was nl. over het Zwaï tewater ge- zwommon en had het land van zijn vorigen meester onder Ambt Vollenhove weer opge zocht. Men schrijft uit Leeuwen Een achttal jaren geleden bezweken vele koeien op een uiterwaard alhier aan 't milt vuur. Sedert werd die uiterwaard in cultuur gebracht en in dit jaar voor 't eerst weer gehooid en 't nagras geweid. Nauwelijks opgeschaard werd wederom een rund aan getast. De man, die 't dier van zijn huid ontdeed, verkeerde verscheidene dagen in levensgevaar, maar betert thans; doch een hond, die bij de operatie tegenwoordig was, bezweek reeds den volgenden dag. Zekere A. Z,, vroeger koetsier te Delft, heeft getracht zijn vrouw den hals af te snijden. Zijn voornemen is hem niet ten volle gelukt: wel heeft hij zijne vrouw, die reeds vroeger veel van hem te lijden had, een diepe snede in den nek toegebracht. De dader, oen ruw, aan den drank verslaafd persoon, heeft zichzelf bij de politie aange geven. De brug over de Fulda van den spoor weg Berlijn-Coblentz is ingestort: een drie tal arbeiders verloren daardoor 't leven. Volgens de Duitsche bladen is de brug door een Nederlandsch aannemer gebouwd. Ook de in aanbouw zijnde brug op de lijn Herve-Verviers, is ingestort. Daarbij wer den insgelijks drie werklieden gedood en een groot aantal gewond. Vrijdag in den vroegen morgen heeft te Utrecht een felle brand gewoed. In het achterhuis der woning van een kruidenier in de Wittevrouwestraat ontstond de brand, die zich in korten tijd mededeelde aan een

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2