NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK 2EEUWSCH VLAANDEREN. AANBESTEDING. N°. 43. Achttiende jaargang. A". 1877. II Dinsdag 30 October 1877, De levering van 20 Schooltafels en andere voorwerpen, Buitenland. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7% cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukkon en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 en gewone Berichten of Mededeelingen van Corresponde d», te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. ure.) Generaal Agentschap, MIG 11 en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sluis, zullen op <les namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize, bij enkele inschrijving aanbesteden waarvan de teekening, bestek en voorwaar den op de werkdagen, gedurende den voor middag, ter Secretarie ter inzage liggen. Dë inschrijvingsbiljetten behooren daags vóór de aanbesteding bij den Burgemeester te worden ingeleverd. OORLOGSBERICHTEN Petersburg, 17 October. Een telegram van don 17 uit het hoofdkwartier te Karajal meldt Den 14 bezetten de Russen de hoogten van Orlokan en wierpen de Turken naar Kars en Vezinkoi terug, door welke bewe ging reeds een gedeelte van het Turkschc leger omgetrokken was. Den 15 's ochtends ten 6 uro begonnen de Russen den algemee- nen aanval, die door een hevig artillerie vuur was voorbereid, op den berg Awlia, van wélke positie zij zich 's middags meester maakten, tengevolge waaivan het leger van Moukhtar Pacha in twee deelen gesneden werd. Het deel, dat in de richting naar Kars week, werd in de flank aangevallen, door de Russen op den voet gevolgd en tegen 's namiddags 5 uur totaal geslagen en uiteengejaagd; de Turken verloren daarbij een groot aantal dooden, een duizendtal ge vangenen en 4 stukken geschut. Tegelijker tijd werden de op den rechtervleugel geble ven 3 Turksche divisies uit hare posities aan den Aladja-Dagh geworpen en geheel omsingeld zij leden groote verliezen en waren tegen 's avonds 8 uur genoodzaakt zich over te geven. De Russen maakten vele gevangenen, onderwelke 7 Pachas; 32 stuk ken geschut en een groote hoeveelheid oor- logsmaterieel viel den Russen in handen. Moukhtar Pacha vluchtte naar Kars. De verliezen der Russen zijn betrekkelijk ge ring. Voorzeker is zulk een groote en beslissen de veldslag gedurende do zes maanden van don vreeselijken Russisch-Turkschen oorlog nog niet geleverd en 't ware te wenschen, dat de Russische militaire eer gedoogde dat hiermede de vreeselijke moord tooneelen en ellende in Bulgarijo on inde Russisch-Turk- sche grensdistricten i n Azie besloten worden Ook van do Turksche zijde zijn thans be richten omtrent den slag ontvangen en daar in wordt toegegeven, dat de Turken de stra tegische punten, welke ze bij Kars innamen, hebben moeten opgeven. Moukhtar beweert echter slechts 800 man verlóren te hebben, 't geen zeer weinig strookt met de Russische opgave. Omtrent dien veldslag toch zijn thans een aantal bizonderheden bekend. Daaruit blijkt in de eerste plaats, dat Moukhtar Pacha's leger zoo goed als ge heel vernietigd is, en dat hij zijn neder laag te wijten heeft ten deele aan eigen onvoorzichtigheid, ten deele ook aan de overriiacht der Russen, die met 70,000 man tegenover zijne 30,000 stonden. Moukhtar's verliezen zijn veel grooter dan men eerst dacht. Twee-en-twintig bataljons hebben zich overgegeven. Volgens een bericht van Daily News heeft Moukhtar in 't geheel 16000 man, verloren. Generaal Lazereff alleen maakte 3500 ge- gevangenen, waaronder oen aantal Russi sche deserteurs. Het geheele kamp der Tur ken op de door hen bezette heuvels viel met alle tenten, vaandels en den krijgsvoorraad in handen dor Russen. Er werden 35 kanon nen en 2000 paarden buit gemaakt. Reeds zijn 4000 gevangen Turken te Tiflis aange komen. Konstantinopel, 21 Oct. (Van den spe- cialen correspondent der Daily News): De Turksche nederlaag in Klein-Azie is ernsti ger dan eerst was gemeld. Het is een vol slagen ondergang. Mouktar-pacha is naar Kars gedreven en 9000 man onder Raschid- pacha, afgesneden en omringd, zullen zich, naar men gelooft, moeten overgeven. Ismail Hakki pacha, met de zuidelijke divisie van het leger, moest zich ook teruggetrekken. Twee-en-dertig kanonnen werden veroverd, zeven pacha's sneuvelden en naar gemeld wordt zijn 10,000 man gedood en gewond, Versterkingen zijn uit Konstantinopel toe gezonden. De Turken verklaren, dat de slag 24 uren achtereen duurde en dat hunne amumtie volkomen was uitgeput. F r a n k r ij k. De uitslag der Fransche verkiezingen in de 529 kiesdistricten is thans behalve do herstemmingen geheel hekend. De republikeinen hebben 314, de zooge naamde conservatieven 201 zetels veroverd. De vier afgevaardigden, die de koloniën nog zenden zullen, behooren zonder eenigen twijfel lot de republikoinscho partij. Maar ook op andere wijze kan deze nog versterkt worden. Hot is toch zoo goed als zeker dat de Kamer, zoodra zij bijeengekomen is, de geloofsbrieven vrij nauwkeurig zal onder zoeken en dat de toelating van menig con servatief lid bestreden en geweigerd zal worden. Doch ook zonder dat, is het thans uitgemaakt, dat de republikeinen de groote meerderheid in het land hebben. Het is nu de vraag hoe Mac-Mahon do zaken zal opnemen. Vooralsnog blijven do Ministers op hun post tot na den afloop der verkiezingen voor de algemeene raden, dio reeds op 4 November, dus vöór do hijeen- komst der Kamer, bepaald zijn. Broglieen De Fourtouzullen althans trachten te bewer ken, dat deze keuze in hun voordeel zal uit vallen en hebben alle prefecten naar Parijs ontboden om hun instructies te kunnen ge ven. Gelukt hun dit, dan acht da gewoonlijk scherp ziende correspondent der Köln. Ztg. het niet onmogelijk dat men oen verzoenend ministerie zal trachten te vormen. Dc heer Labadio, te Marseille, is, wegens belediging van den maarschalk Mac Mahon en hoon van de Ministers, door de correctioneclo rechtbank te Aix, hij verstek, tot 2000 frs. boete veroordeeld. Duitschland. Do Pommersche Bank tc Berlijn heeft hare betalingen gestaakt. Hot totaal dor ver liezen wordt op moor dan 15,000 mark ge schat Do raad der Bank heeft ontdekt, dat do dirigeerende directeurs eene som van 900,000 m. in de hoeken niet verantwoord, m. a. w. gestolen hebben. De heer Siogel, do nieuwe directeur, was vroeger directeur der Berlijnsche cn Hamburgsche Bank. Het getal disposanten bedraagt 300. In Berlijn is do overvloed aan vrou welijke dienstboden zoo groot, dat zich in een week 428 dienstboden bij het besteed- kantoor der vrouwen-vereeniging hebben aangemeld, het hoogste getal dat ooit voor kwam. Nu wil het ongeluk dat, naarmate het getal zoekenden toeneemt, de vacatures verminderen. I)io een dienst heeft, tracht dien te behouden. Vier jaren geleden stolden de dienstboden de wet, thans is het blaadje omgekeerd. Spanje. De chefs van den Cubaauschen opstand verdwijnen, wanneer men cle berichten uit Madrid gelooven mag, in do laatste dagen als sneeuw voor de zon. Zoo moet er weel een, Machada genaamd, gesneuveld zijn. Twee zijn gevlucht en twee anderen door hunne eigene troepen opgehangen. Bij Koninklijk decreet is eene berisping toegediend aan den burgemeester van een dorp in Andalusie, die den pastoor gehol pen had een kind van Protestantsche ouders met geweld weg te voeren en te doen doo- pen.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1