Binnenland. staten-generaült landbouw. gemengde berichten. SLUIS, IS October. Benoemd tot substistuut-griffrer bij de arrondissemenls rechtbank te Maastricht jhr. mr. J. Sehuurbequo Boeije, vroeger griffier alhier en laatstelijk kantonrechter te Cortgeno. Verleden week ist e Retranchement op nieuw een diefstal gepleegd, ditmaal ten nadeelfe van den heer Risseenw, oud-Bur gemeester, bij wien uit de keet de wasch met eenig koperwerk ontvreemd is. Het schijnt, dat er in de buurt in Belgie goede gelogen- heid moet bestaan om gestolen voorwerpen in veiligheid te brengen. Men heeft althans aldaar van de gestolen voorwerpen in beslag genomen. In liet kiescollegie te Oostbnrg zijn herkozen de heeren Iz, le Grand, A. van Baal, A. German, Jac. Versluis en Iz. do Smit.. Bedankt voor Hoofdplaat J. A. Visser, cm. pred. te Ilarlingen. Dezer dagen beeft Izaak Jacob Steen- hart, leerling van de openbare school te Biervliet voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs, met zeer gunstig gevolg examen gedaan voor de Hofbouwschool te Gent, Belgie. Deze is reeds de derde leerling, die met lof genoemde school verliet. Den 18 dezer heeft Z. D. H. mons. Joannes Zwijsen, aartsbisschop, bisschop van 's Hertogenbosch, Kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, Groot- Officier van do orde van de Eikenkroon, huisprelaat van Pius IX, assistent-bisschop bij den pauselijken troon, graaf en burger van Rome, zacht en kalm bet tijdelijke met hot eeuwige verwisseld, iu den leeftijd van ruim 83 jaren. Spoedig zullen door do postadministra tie nieuwe briefkaarten in omloop worden gebracht. De adreszijde verliest den rand, maar wordt een wapen rijker. Het Staatsblad no. 187 bevat een Kon. besluit van den 11 October, betrekkelijk het overmaken van gslden door middel van tele- grafisebe postwissels tusschon Nederland en Belgie. Daarbij is het volgendo bepaald. Er wordt oen dienst van telegraiische postwissels, een bedrag van 250 gulden of 500 francs niet te boven gaande, tusscheu Nederland cu Belgio in 't leven geroepen. Van de zijde van Nederland komen voor dien dienst alleen in aanmerking de postkan toren in plaatsen, alwaar tevens Rijkstelo- graafkantoren zij.i gevestigd. Voor telegrafische postwissels naar Bolgie is door de afzenders hier to lande le betalen a. liet voor gewone postwissels naar Bel gio verschuldigde rech| van 12'/> cent voor elke f 12,50 of gedeelte van f 12,50 b. do kosten van liet telegrafisch bericht, volgens bet tarief van den Ri jkstelegraaf Dit besluit treedt in werking den 1 No vember a. s. Het ontwerp tot herziening der kies tabel is rondgedeeld. In de memorie van toelichting zegt de Minister, dat hij de be schuldigingen togen zijn vorig ontwerp tot herziening der kieswet niet zal beantwoof1 den, onder referte aan bet gevoelen van an doren, in hetvoorloopig verslag ontwikkeld, die kort en bondig aantoonden, dat het niet aan do Regeering lag, zoo do kiestabel in 1875 en 70 en bet voorjaar van 1877 niet werd behandeld. Daar thans de overtuiging levendig schijnt van bet wenscbelijke om met den eenvoudige» maatregel van herzie ning der kiestabel te beginnen, gaat de Min. daartoe over, zonder dat daarop invloed oefende, do onheuscho opmerking, dat men van dezen Minister geen stap op het gebied van census-verlaging verlangde en niet ge neigd was met hem tot wijziging van de kiesbevoegdheid mede te werken. Wat.'t tegenwoordig ontwerp betreft, vol gens de bevolkingsstatistiek behoort het le dental dor Tweede Kamer tot 85 te klimmen. In het noordoosten 'van het rijk wordt een nieuw district gevormd met Meppel tot hoofdplaats, en zulks uit overschotten der bevolking in bet district Groningen tot en met Steenwijk. Een tweede nieuw disn-ict beeft Apeldoorn tot hoofdplaats. Amsterdam wordt door toevoeging van eenige weinige aangrenzende gemeenten tot een district van zeven leden gemaakt; Een vierde nieuw dis trict wordt Schiedam,uit de overschotten der districten Delft en Rotterdam. Het district Rotterdam wordt dan beperkt tot de gemeen te Rotterdam. Het vijfde niouwe district wordt gevormd uit de toegenomen bevolking van Zeeland en Noord-Brabant. Alzoo wordt uit de oostelijke gemeenten van Zeeland en de westelijke Van Noord-Brabant een nieuw district gevormd, waarvan Bergan-op-Zoom de hoofdplaats wordt. Verreweg de meeste collegos van .Gedepu teerde Staten hebben zich nier deze indeeling vereenigd. TWEEDE KAMER/; In bet verslag der Kamer over.de bogroo- ting van het ministerie van Justitie, dat thans reeds publiek is.gemankt, werd door sommige leden de invoering dof rechterlijke wetten afgekeurd, terwijl andere ledèii partij trokken voor de werkzaamheid en het beleid van den Minister. Do wensch'is,geuit, dat de circulaires, betreffende de procession in Noord-Brabant, zouden worden openbaar ge maakt, omdat men ze in strijd acht niét des Ministers vroegere verklaringen. Het ver slag is, met het oog-op den. politieken toestand, kort en treedt in geene bizonderhe- den omtrent punten van wetgeving. Hét voorloopig verslag der ïfainpr over dé begrooting van Nédl-Iirdie;VteQi;het dienst-' jaar 1878 is vcrscheheiïi, .V'V; v Het is geheel ingëralfö jlsof de miiiisfori- eolo crisis niet bestOn^.VhoÖVej hot'waar schijnlijk niet; bepht'woöl-d zal wjbrdch'door den Minister va tf'Kqlüriiévail drt/kabinet Dit zal ook nie't do'overige be'grootings- verslageii 't gevitlfijn.'Hoogstwaarschijnlijk zullen crediet wetten'de tegenwoordige wets voorstellen vervangen, zóodat dé vcorloopige verslagen ditmaal van minder belang zijn. In de laatste weken heeft do longziekte on der het yee ip de provincie Utrecht zulk een ernstig karakter aangenomon, dat van hoo- ger hand krachtige maatregelen ter beteuge ling dier vreeselijke ziekte zullen genomen worden Vele eigenaars van paaiden hebben iets tegen nieuw hooi en nieuwo haver, Om dat zij meenen, dat het voederen daarmede nadeelig voor de paarden is. Een proef, op last van eene militóiro commissie bij ver scheidene Fransclie regimenten cavalerie ge nomen, heeft aangetoond dat voor deze vrees geen de minste grond bestaat. Men voederde 150 paarden van 4 tot 13 jaar met nieuw hooi en oude haver, daarvan namen er 55 merkelijk too in kracht en uitzicht, 79 ble ven geheel op dezelfde hoogte en slechts 26 gingen iets achteruit. Een proef met 64, die alleen nieuw hooi kregen, viél minder gun stig uiter vertoonden zich wel geen onge steldheden, doch zwakte, verlies van eetlust en meerder zweet was duidelijk waar te ne men; de paarden zelf verkozen echter het nieuw hooi boven bet oude. Een proef met 1800 paarden, die alleen nieuw hooi kregen, gaf een zeer gunstig resultaat, daar al deze paarden merkbaar aan gewicht on kracht wonnen. Z. K. H. prins Hendrik heeft voor de te bouwen protestantsche kerk te Rousse- laere in Belgie f 100 geschonken. Wegens den slechten toevoer van wa ter uit het Papegat heeft ook de derde beet wortelsuikerfabriek te Bergen-op-Zoom haar werkzaamheden moeten staken. Door den kantonrechter to Breda is 11. Zaterdag een Bredasche vogelaar veroordeeld tot eene geldboete van f 10, wegens het ver voeren Van een nachtegaal. Mon verzekert dat het deficit van den gefailleerden koopman in manufacturen P. te Rotterdam, meer dan f180,000 be draagt. Dat vim zijn vriend in den petten- handel moet ook zeer aanzienlijk zijn. Het beteekent niets om tegen eerlijke handelaars te concurreeren, door het publiek tegen «spotprijzen" te bedienen en dan bankroet te gaan, maar dit te doen zonder te faillee- ren, ziedaar wat moeilijk of liever misschien onmogelijk is. Een reiziger in een der eerste hotels te Rotterdam vermist eene som aan bankpa pier van f 8000. Hij kan niet de minste aan wijzing geven van de wijze, waarop zij uit zijn bezit is geraakt en heeft eene belooning van f400 uitgeloofd aan hem, die,haar te rugbrengt. Voor den ontworpen Nederlandschen tocht naar Noya-Zembla is thans ongeveer f 23,000 bijeen. Te Zierikzee zijn aangekomen 7 non nen, die werkzaam zullen zijn in de aldaar op te richten R. C. bewaar-; brei- en naai school. Door de policie te Amsterdam is een persoon aangehouden, die met een intee- kenlijst. .op eene staalgravure bij de inge zetenen rondging om in den nood eener weduwe met 8 kinderen te voorzien, welk Voorgeven was gebleken valscli te zijn. Te Amsterdam, heeft zich een com missie gevormd voor het herstel van den St. Willébrordsput té" He'iló." Uit Meppel wordt aan de N. R. Ct gemeld: Een zóó afzichtelijk beeld van men- sclielijke ellende, als zich hier in ecu onzer buurten opdoet, zal hopen wij wel 'bijna eenig genoemd kunnen worden. In een zand- liok, met wat ströo op de bloote straat, beviel 10 dezer eene vrouw van twee kin deren, die dadelijk na de geboorte over leden. 't Hok is eenige voeten in den .om trek; een paar opgehangen zakken dienen tot deur; een vuurpot zonder schoorsteen is al wat men er ziét, en er'is nauwelijks plaats voor twéé personen om zich te be jegen. De man, die zeer ongunstig hekend staat, ook wegens drónkensehap, wordt be schuldigd van al do ellende waarin 't gezin verkeert. Een woning kunnen zij niet beko men, hoewel de verdiensten somwijlen ruim zijn; 't laatst zaten- :ze op een hooizolder, doch wegens brandgevaar heeft de eigenaar- hen vandaar verwijderd en in het zandhok toegelaten. De alhier bestaande kraamvrou- wenvereeniging voorziet thans iu de eerste behoeften; 't armbestuur heeft de noqdigste ligging verstrekt en verder gaat allés met tertijd zeker weer den ouden, gang. Onnoodig is het voorzeker onzen lezers te betoogen, hoe zeer wij er steeds prijsop stol den, onze buitenlandscha betrekkingen meer en meer uit te breiden. Daar toch, waar- wij op het gebied van handel en denkboel- den iots nieuws ontdekten, daar, waar ons de toepassing van een nieuw beginsel nuttig toescheen, daar, waar het de begunstiging vaii 'do eer-e of andere inrichting geld, in een woord, daar, waar wij iets konden bijbren gen .tot'eene hechtere aansluiting, toteeno nauwore verbinding met het buitenland, zijn wij nimmer achtergebleven in de verdedi ging van Zulk een beginsel, noch in de aan moediging der pogingen van dergelijko in richting.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2