Binnenland. de republikeinscho orde. Het zal verklaren dat het zich aan de overheersching der cle- ricalen wil onttrekken; het zal de dictatori ale politiek veroordeelenhet zal aan het hoofd van het uitvoerend bewind, dat als candidaat bij het plebiscit optreedt, geen an dere keus laten dan tusschen meegaan en heengaan (se soumettre ou se démettre.") Eene nieuwe vervolging is tegen Gambet- ta ingosleld, wegens het verschenen mani- fost. Er zal evenwel niets gedaan worden, om do verspreiding van dat manifest te be letten. De heer Bourbeau, lid van den Senaat, is overleden. Engeland. In bet Engelsche leger hebben oen aantal mutatien plaats gehad. Niet minder dan 68 generaals en 32 luitenant-generaals hebben hun afscheid ontvangen. Am e r i k a. Twee leden der rooverbende die 19 Sept. con passagicrstrein op den Union-Pacilic- spoorweg in Nebrasca aanhielden en vah 750,000 dollars beroofden, ziju gevangen genomen en reeds gefusilleerd. Men vond nog 200,000 dollars van den roof bij hen. Een brief uit Latacunga, Peru (Zuid- Amerika), deelt nadere bizonderheden mede over de uitbraking van den vuurberg Coto- paxi. Stroomen waters spoten uit al de kraters aan de Cola-zijde, waardoor alles weggezweept werd. Een andere groote stroom volgde de richting der Saquimal-ri- vier. Verscheidene buitenplaatsen zijn ge heel vernield. Op eene plaats zijn 500 stuks veo verdronken. Do Cutachi overstroomde zijno oevers en sleepte alles mede. Geheelo streken lands geleken op eene zee. Minstens 1000 personen en 2000 stuks vee zijn omge komen. Te middon van het donderend ge luid der wateren en het kraken der ineen stortende gehouwen braakte de vuurberg énorme hoeveelheden asch uit, waardoor de geheole lucht beneveld werd en Latacangi van 1 ure des namiddags tot des avonds ten 10 ure in de diepste duisternis gehuld was. SLUIS, 11 October. Voor belanghebbenden ontvingen wij het navolgende bericht. Dat paarden, waarmee landbouwwerk voor anderen wordt verricht, niet voor de personeole belasting behoeven te worden aangegeven en dat voor 't verrichten van dat werk voor andoren alleen dan patent ver- eischt wordt, wanneor daarvan een beroop wordt gemaakt. Do collecte voor het fonds ter aanmoe diging en ondersleuning van de Gewapende dienst in der Nederlanden heeft dit jaar op gebracht te Aardenburg f 11,51 Biervliet - 16,90 Breskens - 6,65 Cadzand- 8,39 Eede- 3,16 Groedo- 11,33'A Hcille- 1,20 Hoofdplaat - 2,67 Nieuwvliel - 6,97 Oostburg - 13,25 Retranchomont - 4,35 Schoondijke - 14,91 Sluis 32,40 St. Anna ter Muiden - 3,70 St. Kruis - 4,39% Walorlandkerkjo - 2,40 IJzendijke - 10,88 Zuidzande - 6,56'/a Totaal f 161,63% In den nacht van Maandag op Dinsdag jl. is te Retranchoment eene brutale diefstal gepleegd, ton nadeele van de weduwe A. Goossen, bij wie men door inbraak een kist heeft gestolen waarin kleedingstukken en ruim f 300 aan specie waren geborgen. Den volgenden morgen is de kist in den Willem-Leopoldpolder opengebroken terug gevonden waaruit behalve de kleedingstuk ken al het geld is ontvreemd. Bedankt voor het beroep naar Bres kens door ds. E. D. Swalue te Helenavecn. Bij Koninklijk besluit is, op hun ver zoek eervol ontslag verleend tot lid in het bestuur der'waterkeering van het calamitous waterschap Oud en Jong Breskens, J. B. Becu; tot lid in het bestuur der waterkee- ring van de cal. polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt W. De Klerk Sr. In den nacht van den 8 op 9 Oct. heeft te Blankenherghe eene verschrikke lijke storm gewoed. Een visscherssloep is verbrijzeld en een andere zeer beschadigd. Op eenige minuten afstands van Blanken- bergho is een brik gestrand. Den 15 dezer zal do winterdienst op de staatsspoorwegen een aanvang nemen. In den loop der treinen van Vlissingen naar Roosendaal en omgekeerd heeft geen vorandering plaats. Alleen de trein die des avonds ten 6,45 van Vlissingen vertrekt, gaat niet verder dan Middelburg, zoodat de reisgelegenheid naar Goes daardoor vervalt. 0.1. MAILDIENSTEN. Via Nieuwediep 12 October 20 October n Napels 22 12 November Triest 10 n 24 October Brindisi 12 n 2G Marseille 19 n 2 November De booten van Marseille vertrekkende doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. MARINE EN LEGER. De hoofdbeginselen van de thans in druk verschenen wetsontwerpen tot herzie ning van de «militie- en scbutterijwetten", zijn de volgende Vooreerst is de regeling van de sterkte der militie met die der schutterijen thans in onmiddellijk verband met elkander ge bracht, met ontvouwing in afzonderlijke nota's, van do denkbeeldou der regeering over 's rijks verdediging, over de rol, welke de militie en schutterijen daarbij zullen hebben te vervullen en over de samenstelling van de sterkte en van de deelen dier beide wapenmachten. Het Nederlandsche leger zal sterk moeten zijn 55,000 man. Om daarover, na aftrek van de nonvaleurs te kunnen beschikken, wordt voor de raming der jaarlijksche lich ting gerekend op een totaal van 55,300 man. Het maximum voor de jaarlijksche lichting schijnt op 12700 te kunnen wordon gesteld, waarbij 800 jaarlijks voor de zeemilitie, totaal 13500 man. Om dit cijfer te verkrijgen zal de vrijstel ling wegens broederdienst tot de kleinste helft worden beperkt en de vrijstelling als van eenige zoon vervallen. Voorts wordt op ruimer schaal verplich tend gesteld de samenvoeging yan gemeen ten voor do levering van het vereischte maximum Veilig kan worden aangenomen, dat dien tengevolge 1500 a 2000 vrijstellingen'sjaars minder dan tot dusver zullen verleend worden. De plaatsvervanging wordt beperkt boven den militieplichtigen leeftijd (21 tot 25 jaar) cu de waarborgen voor het zedelijk gehalte der plaatsvervangers worden versterkt. De minderjarige, die bij de militie is in gelijfd, zal tot het aangaan van een verbin tenis als vrijwilliger, toestemming van ouders of voogden niet behoeven. Het tijdstip voor de algemeene aflevering der militie wordt behouden gelijk het thans bestaat, in 't belang eener behoorlijke oefe ning van de infanterie gedurende de beste maanden van het jaar. Het militie-ontwerp houdt bovendien voor ziening in enkele leemten, bij de toepassing der bestaande wet gebleken en is wijders in overeenstemming gebracht met de aanhan gige ontv/erpen yan wet tot gedeeltelijke herziening van de crimineele wetboeken en do reglementen van krijgstucht voor hot krijgsvolk te land en dat te water. Wat de «schutterijen" betreft wordt het onderscheid opgeheven tusschen de rustende schutterij (in 1041 gemeenten) en de dienst doende (in89 gemeenten.) Er zullen twee klassen van oproeping zijn; de ongehuwden en weduwnaars zonder kinderen en de gehuwden. De sterkte der schutterij zal4pCt. van de mannelijke bevolking bedragen. De schutterlijke dienstplicht vangt aan met het 21e en duurt tot het 34e jaar. Na tien jaren militairen of schutterlijken dienst komt men in de reserve (voor tijden va.i oorlogsgevaar tot behoud der inwendige rust). De schutters worden, naar gelang van hunne geoefendheid, verdeeld in twee klas sen. Voor de eerste klasse zullen de oefe ningen bedragen 80 uren, voor de tweede klasse 20 uren, verdeeld over het geheele jaar. De oefeningen zullen zooveel mogelijk plaats hebben in vereenigingmetde militaire garnizoenen. Officieren, onderofficieren en korporaals zullen tot theoretische oefenin gen verplicht zijn. Het bestaan van brandpiket wordt wette lijk bekrachtigd. Bij de mobiele schutterij wordt plaatsver vanging toegelaten, mits de vervangene geen officier zij of tot de i'eserve behooro en de vervanger niet ouder dan 40 jaren zij en vroeger gediend heeft. De mobiele schutterij staat onder de krijgswetten. Het ontwerp stelt als straffen 1degra datie; 2. provoost-arrest van 1 tot 8 dagen cn 3. geldboete. Aan den commandant wordt het recht gegeven een onderhoorigo, die zich aan eenig misdrijf in dienst schuldig maakt te doen arresteeren. Bevoegdheid wordt gegeven aan de com mandanten der schutterijen toelagen uit 's Rijks dienst te verleenen. Door de voorgestelde sterkte van 4 man op de 100 mannelijke inwoners, zou de schutterij komen op 70564 man, d. i. 5326 meer dan de dienstdoende en rustende bij een. Volgens de nota over de legerorgani- satie acht de regeering voor het bezetten der vestingwerken noodig 10,930 man infante rie, 8800 man artillerie en 950 man genie. Zij moeten worden aangevuld met 11,900 inf. schutterij.en 4600 man art. schutterij. De sperforten zouden geen schutterij tot be zetting hebben. Het veldleger moet bestaan uit 4 brigades (van 5 bat. inf. elk van 4 comp., 3 veldbatteriien en 6 stukkeu, 2 esc. caval. en corrp. genie) en een reserve brigade (8 bat. inf., 4 batterijen), 4 esc. caval. en 4 rijdende batterijen te zamen 34,000 man. Het leger moet, volgens do Regeering bij maebto zijn 1. het hart des lands te verdedigen, 2. de neutraliteit te doen eerbiedigen; 3. wanneer wij als bondgenoot van een of andere mogendheid moeten optreden, een zelfstandig Ned. contingent, bijv. een klein legercorps, te leveren. Gehuwde onderofficieren van het leger hier te lande, kunnen volgens eene nieuwe bepaling niet meer bij het leger in O.-Indie worden overgeplaatst. KOLONIËN. Uit Elburg verzoekt men aan de Arnh.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2