Advertentie». len, thans Universiteiten, wordt deze ge beurtenis gevierd, door de installatie der nieuwbenoemde rectores magnifici. Te Lei den droeg prof. de Geer zijn waardigheid over aan prof. R. J. Fruiit, te Utrecht prof. Engelman aan prof. Nicolaas Beets, te Groningen prof. Mees aan prof. van Bell. Laatstgenoemde sprak over nieuwe theorien op staathuishoudkundig gebied. MARINE EN LEGER. De begrooting ten behoeve van de vol tooiing van het vestingstelsel voor 1878 is geraamd op f 4.010,000. Bij het opmaken van deze begrooting, dezer dagen bij de Tweede Kamer ingekomen, is de Minister van Oorlog uitgegaan van het denkbeeld, dat in 1878 de meeste krachten moeten wor den besteed aan het afwerken van de nieuwe Hollandsche waterlinie, en dat voorts moet worden aangevangen metdie werken, welke de afsluiting van den toegang tot het hart van het land verzekeren moeten; van daar dat het aangevraagde bedrag, behalve voor genoemde linie, hoofdzakelijk strekkenmoot voor de werken te Willemsdorp, aan den Maasmond, te Helder en te IJmuiden. De sterkte van het Nederl. Ind. leger was ultimo Dee. 1876 1482 officieren; voorts onderofficieren en manschappen: Europe anen 15,513, Afrikanen 298, Amboinezen 1028, andere inlanders 21,092, tezamen 37,931. LANDBOUW. Op een verzoek om opheffing van het verbod van invoer van rundvee uit Nederl. in Duitschland, is door den Duitschen minister van landbouw geantwoord, dat wel is waar de longziekte in Nederland verminderd is, maar dat de nadeelen, van de opheffing van 't verbod te duchten, toch nog grooter zouden zijn, dan die, welke het gevolg zouden zijn van het verbod. De Cref. Ztg. verneemt evenwel, dat on danks die afwijzende beschikking het verhod van invoer toch weldra zal worden opge heven, zoodra Nederland den in- en door voer van vet vee uit Duitschland toestaat, waarop spoedig uitzicht bestaat. Men heeft te Wolfaartsdijk eene proef genomen met het lóóf der aardappelen af te snijden, zoodra zich daarop de bekende sporen van het kwaad vertoonden, behalve van een paar rijen, om den uitslag te kunnen onderscheiden. Thans is bij het r. oien over tuigend gebleken, dat bij de eerstgenoemde de knollen eene voldoende grootte hebben en geheel onbesmet zijn, terwijl van de onafgesnedene rijen de knollen veel kleiner en gedeeltelijk van het kwaad aangetast zijn. Men stelt zich nu voor zulks ten vol genden jare op grooter schaal te herhalen, en dan, na het afsnijden van het loof, de stoppels een weinig met aarde te bedekken, zooals van elders wordt aanbevolen. - Uit het noorden des lands wordt ge meld, dat de bijkers overal hun «koninkrij ken" binnenhalen; het is een zeer ongun stig honig- en wasjaar. Velen maken hun bijen af, ten einde bevrijd te blijven yan dure wintervoedering: de meesten hebben niets overgegaard. Zoo ongunstig als dit jaar was het zeker in geen tijden. Bij de te Utrecht gehouden veiling van grond behoorende tot een gedeelte der droog gemaakte landen van de Maatschappij tot droogmaking van plassen in de Ronde Vee- nen, gevestigd te Mijdrecht, ongeveer 300 heet., was de geheele opbrengst f470.000. Uit Schijndel wordt gemeld, dat al daar in een tuin niet alleen peren- en appel- boomen maar ook een perzikboom meteen tweede bloesem prijkt. GEMENGDE BERICHTEN. Den IS Sept. stond voor het tweede kantongerecht te Rotterdam iemand torecht, aangoklaagd van in de maand Juni van dit jaar uit Rotterdam aan een ander te Oude Tonge een briefkaart te hebben geschreven, waarin hij den geadresseerde een uiterst schandelijk feit ten laste legde. De ambte naar van het O. M., mr. W. C. A. Scholten, betoogde, dat deze zaak niot correctioneel kon vervolgd worden, omdat bij eene brief kaart niet zoodanige openbaarheid beslaat als het wetboek van straf recht voor het be staan van laster en hoon vordert. Volgens den ambtenaar viel het misdrijf onder art. 417 no. 11 van het wetboek van strafrecht, waarin met boete van f 0.50 tot f 2.50 go- straft wordt het uiten van scheldwoorden tegen iemand zonder daartoe te zijn uitge- tergd, terwijl onder «uiten van scheldwoor den" zoowel mondeling als schriftelijk uiten van scheldwoorden moet worden verstaan hij requireerde de hoogste boete, namelijk f 2,50, of subsidiaire gevangenisstraf van éen dag. LI. Dinsdag deed de kantonrechter, mr. A. J. Hazenberg, uitspraak en veroordeelde den schrijver der briefkaart, overeenkom stig bet requisitoir, tot eene boete van f 2,50 of subsidiair gevangenis van éen dag, ter wijl bij het vonnis do vernietiging der briefkaart werd bevolen. Niettegenstaande de beer J. de Decker de vorige week, na zijne vrijspraak, bij zijne terugkomst te Middelburg door rijk en arm mot buitensporig huldebetoon ontvan gen werd, gaat hij met zijne familie deze gemeente verlaten en zich metterwoon te Antwerpen vestigen. Dat vertrek zal zeker door winkeliers en neringdoenden met leede oogenaangezienworden. Overigens is het ver lies voor Middelburg niet groot te noemen, daar de heer De D. hoegenaamd geen deel in de zaken van reederij, dok of werf meer heeft. De besturen der gezamenlijke Am bachtsscholen in Nederland hebben wegens gemis aan den vereischten geldelijken steun besloten geen gevolg te geven aan het voor nemen, om op de internationale tentoon stelling te Parijs in 1878 deze inrichtingen van volksonderwijs te vertegenwoordigen. De huizen van arrest te Eindhoven, Nijmegen, Leidon, Brielle, Hoornen Amers foort zullen, te rekenen van 1 Jan. 1878, worden opgeheven. Als een treurige Inzonderheid deelt men mede, dat de onlangs zoo ongelukkig om het levon gekomen machinist Antoon Frigerio op het maildienstschip «Stad Mid delburg" do derde zoon is, dat een ouderpaar te Nieuwediep onder gelijke omstandighe den binnen zes weken heeft verloren. De stichting van het Spinozastand- beeld nadert allengs het oogenblik der ver wezenlijking. De modellen, die aan het comité zijn ingezonden, worden a. s. Vrij dag en Zaterdag te 's Hage ten toon ge steld en spoedig mag men dan de keuze van het beste ontwerp en de uitvoering te gemoet zien. (Vad.) De bevolking der gevangenissen be droeg op 1 Juli 1877 crimineel veroor deelden 846correctioneel veroordeelden 1433, jeugdige vrouwelijke veroordeelden 63, jeugdige mannelijke veroordeelden 134, ongevonnisden 524, krankzinnige gevange nen 10, huis van verbetering en opvoeding te Alkmaar 216, te samen 3226tegen 3056 ill 1S76, 3153 in 1875, 3227 in 1874 en 3423 in 1873. De begrooting voor den ar- heid der gevangenen bedraagt in uitgaven f 264,240, in ontvangsten f289,600. Een der stoombooten, varende op hét Noord-Hollandsche kanaalhad in den nacht van Donderdag op Vrijdag 11. een vaartuig met twee personen bemand en waarin vaten petroleum, op sleeptouw genomen. Bij het aanbreken van den dag, ter hoogte van Purmerend, werd met ontzetting door do equipage der stoomboot ontdekt, dat het vaartuig omgeslagen in bet kielwater lag en de opvarenden jammerlijk verdronken waren. Hel observatorium van Marseille kon digt eene komeet (staartster) aan; ze is nog enkel met het vergrootglas zichtbaar, doch nadert snol. Zij bevindt zich op dit oogen blik in het sterrebeeld «de Groote Beer". In de gemeente Schoterland heeft een netgekleed en welgemanierd jongmensch de dorpen afgereisd met een bundel oude af leveringen van de Holl. Illustratie van 27 Juli, betreffende de begrafenis van H. M. de Koningin. Gratis stond hij in de huizen een exemplaar af, doch uitte daarbij den wensch, dat door vrijwillige bijdragen al de liefdadigheidsinstellingen, door haar ge sticht, gesteund mochten worden. Het slot was, dat de meesten twee gulden of minder tot 50 cents toe, afstonden. Hij gaf voor door Z. M. den Koning gezonden en door den burgemeester gerecommandeerd te zijn. BURGERLIJKE STAND. SLUIS. September 1877. Bevallen. C. F. Coppens-Wiene, d. S. T. Rainont-van Rie, d. Overleden. M. W. Contaut, echtgen. van A. Willemsen, 34 j. C. K. Bomhotf, 9 m. J. Jongbloed, 15 m. P. F. van Overbeeke, 4 m. S. P. Pattois, 20 m. P. Jongbloed, 4 m. Getrouwd. J. F. Wemaer, wedr. van R. Beijaert, met L. Daschot, jd., 20 j. MARKTBERICHTEN. Sluis, 2 October 1877. Boter 70 c. per kilogram. Eijeren94 r. 26 stuks. Oostbnrg, 3 October 1877. Uithoofdo van lager afkomende berichten der hoofdmarkten, bestond er ook hier min der kooplust voor tarwe. Gerst daarentegen werd weder iets hooger verkocht; haver wpdrvan de aanvoer nog al ruim was, bleef door de hooge vraagprijs meest onverkocht. Overige graausoorten bepaalde zich bij en kele monsters. Het verkochte werd tot onderstaande prij zen verhandeld: Tarwe f 14.75 a 15,25, nieuwe dito f 10, a 12,75, nieuwe Rogge f 8,75a9,Wintergerst f 8,00 a f 8,30, Zomergerst f 6,25 a f 7,25, Paardeboonen f7,25 a f7,75, Haver f3,50 a 4,50, erwten f 9,50 a 10,50, Kanariezaad f9,25 a 10,25. Een goedkoop geneesmiddel. Neem tel kens voor den eten tsvec teercapsules van Guyot in geval gij verkouden zijt, hoest of aan bronchitis, catharren, teeriug of in 't algemeen aan eenige aandoening van de bronches of longen lijdt. Iedere flacon bevat zestig tecrcapsules, 't geen maakt dat de geheelo behandoling slechts zes 5 acht centen daags kost en u ontheft van het gebruik van alle afkooksels, patés, siroopen en borstdranken. Talrijk zijn do namaaksels. Gij moet dus vooral letten op het etiquette, waarop de handteekening van den heer Guyot in drie kleuren is gedrukt. Te verkrijgen in de meeste goede apothe ken. Gevoelig voor de blijken van belangstelling en deelneming, hun op den 30c" Sept\ jl. in zoo ruime mate zoowel van hier als van elders ten deel gevallen, betuigen de Heer en Mevrouw "WITTEBOL, daarvoor langs dezen weg, aan allen, hun warmen dank. Aabdenbuiig, 5 October 1877.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 3