Binnenland. eventueele nederlaag van Mac Makon wezen zal, onbepaald uitstel der Parijsche ten toonstelling, waardoor natuurlijk aan een groot aantal belangen onberekenbare schade zal worden toegebracht. Hoe in sommige departementen over het gedrag van den Maarschalk gedacht wordt, blijkt uit de omstandigheid, dat een over groot aantal exemplaren van het manifest eenvoudig naar het Elysée zijn teruggezon den. De kiezers beliefden er niet van ge diend. Op sommige Parijsche kiesvergaderingen moet het in de laatste dagen tamelijk woelig zijn toegegaan en te Versailles is er zelfs «ene ontbondenDe aanwezige commissaris van politie trouwens ging daarbij wel wat bijzonder streng te werk. Prins Jeróme Napoleon heeft tot zijn kie zers te Ajaccio een manifest gericht, waarin hij zich verklaart tegen 't herstel van het Keizerrijk. Alleen de Republiek, zegt hij, is in staat aan de tegenwoordige behoefte te voldoen. Met een enkel woord moeten we aanhalen de redevoering, welke dezer dagen door Gladsto ne teNottingham werd gehouden.Een zeer be langrijk gedeelte dier redevoeringwerd gewijd aan den tegenwoordigen toestand van Frankrijk. De Fransche natie, zeide hij, verdiende wegens hare houding onder de tegenwoordige omstandigheden oprechte en warme bewondering. Het is mijne overtui ging, dus vervolgde hij, dat het Fransche volk op het oogenblik bezig is eene groote staatkundige crisis tot eene goede oplossing te brengen. In vroegere tijden zou men geweld hebben gepleegd en bloed hebben vergoten, maar sedert 1870 heeft Frankrijk blijk gegeven van een waarlijk benijdens waardig staatkundig beleid. Zelfbedwang, gematigdheid, flinkheid, eerbied voor de wet, liefde voor een vrij bestuur, ziedaar ■eigenschappen, die meer en meer het eigen dom worden van het Fransche volk. Deze woorden van Gladstone werden door zijn auditorium met de levendigste toejuichin gen begroet. Ook de Fransche geestelijkheid begint thans, gelijk te verwachten was, zich in den verkiezingsstrijd te mengen. De bisschop van Orleans vaardigde een schrijven uit, waarin de plichten van den kiezer, natuur lijk van een eigenaardig standpunt be schouwd, worden uiteengezet, en de aarts bisschop van Bourges schreef aan de pas toors van zijn diocese over de aanstaande verkiezingen in geheel ministerieelen geest, Frankrijk verdeelende in twee groote ca- tegorien, de boozen en de goeden, en met nadruk waarschuwend voor de gevaren waar mede de revolutie en het radicalisme Frank rijk bedreigen. Een en ander wordt gekroond door de uitschrijving van een driedaagsch openlijk gebed ten gunste van den goeden afloop der verkiezingen, waarbij aan de deelnemers door Z. H. den paus absolutie wordt toegezegd. Bijna even sterk als de clericalen roeren zich de Bonapartisten, wier schaamtelooze propaganda door de regeering eer wordt begunstigd dan tegengegaan. Zoo is een maire afgezet, omdat hij den verkoop van Ehotogrammen der ex-keizerlijke familie ad verboden. Op de republikeinen daarentegen wordt alle strengheid van de letter der wet toe gepast en reeds heet het, dat een aantal republikeinsche candidaten wegens hunne verkiezings-circulaires zullen vervolgd wor den, een maatregel waartoe men zelfs on der het keizerrijk niet durfde overgaan. Onderscheidene maires blijven weigeren de op wit of officieel papier gedrukte aan bevelingen der regeerings-candidaten aan te plakken, wijl ze zulks in strijd achten met de wet. Sommige dezer maires zijn roeds afgezet. - Le Soloil bevestigt zijdelings het gerucht dat de Maarschalk-President aan den voor avond der verkiezingen een proclamatie tot de kiezers zou richten, waarin hij zijn vast voornemen zal mededeelen 0111 alle pogingen aan te wenden tot bevestiging van do con servatieve republiek. Le Soleil beweert, dat in officieele kringen werkelijk dat plan be staat. Sedert 20 Sept. verkoopt men op de boulevards metalen manchetknoopen waarop zich het zooveel opschudding veroorzakend cijfer 383 bevindt. De knoopen zegt men zijn in beslag genomen. Men weet waar lijk niet meer, wat men nog meer zou kun nen verbieden. Volgens geruchten hebben de execu teurs van Thiers onder diens papieren ook nog stukken gevonden, die betrekking heb ben op het gedrag van Mac Mahon in den oorlog van 1870 en minder aangenaam voor hem zijn. Men zou zich daarvan willen bedienen voor het geval dat Mac Mahon, ook na bij de stembus verslagen te zijn, noch mocht willen blijven. Een nieuw werk van Emile de Girar- din, getiteld Le dossier de la guerre, is verschenen. Hii heeft met de uitgave ge wacht tot na de oproeping van de kiezers, omdat hij, op groud van feiten en cijfers, hen dringend verzoekt toch vooral republi keinen te kiezen. In de inleiding wordt een vluchtige blikgeworpen op de oorlogen door het derde Keizerrijk gevoerd de schrijver brengt in herinnering hoeveel menschenle- vens en millioenen schats de Krim, Italië, Mexico en Duitschland aan Frankrijk ge kost hebben, stipt de ware aanleidingen de gevolgen van die oorlogen aan, en houdt zich overtuigd dat, indien doze «voorrede" van zijn boek kon doordringen in al de ge meenten des lands, en gelezen worden door al de kiezers die lezen hebben geleerd, dan van de 7,500,000 niet slechts de 4,500,000, die in Februari 1876 voor het behoud der republiek en togen den terugkeer van hot Keizerrijk stemden, maar de 7,500,000 allen als éen man zoo zouden handelen. Duitschland. Uit Berlijn wordt gemeld, dat tegen de ullramoutaansche Germania eene gerechte lijke vervolging zal worden ingesteld, om dat zij in eene reeks artikelen de autonomie van Pruisisch-Poleu heeft bepleit. DeBadensche bladen bespreken, trouwens met weinig ingenomenheid, de mogelijk heid, dat Elzas-Lotharingen bij het Groot hertogdom zou kunnen gevoegd worden, waarbij Straatsburg dan Carlsrubeals hoofd stad zou vervangen. Spanje. In dit land schijnt godsdienstige verdraag zaamheid nog tot de vrome wenschen te be- hooren. Het volgend staaltje kan daarvan bewijs leveren In het dorp Iznaloraf (pro vincie Jaen) bestaat eene kleine protestant- sche gemeento. Nadat de echlgenoote van den prediker dezer gemeente den 17 Sept. jl. was bevallen, werd daags daarna het kind door twee katholieke priesters opgeëischt, om het in de katholieke kerk te doen doo- pen. Daar de ouders hiertegen in verzet kwamen, verscheen eenige oogenblikken daarna de alcade, (dorpsrechter, schout) die den eisch der priesters bekrachtigde, maar evenals zij werd afgewezen. Een paar uren later kwam het drietal terug, waarop de alcade, met de eene hand den ambtsstaf zwaaiende, met de andere het kind greep en het naar de katholieke kerk liet brengen, alwaar het werd gedoopt, welk feit door het luiden van alle klokken den volko werd be kend gemaakt. Vervolgens werd ook het andere kind van den prediker, een meisje van twee jaren met geweld uit het huis ge haald en insgelijks gedoopt. De prediker heeft onmiddellijk tegen den alcade eene aanklacht ingediend. SLUIS, 4 Octobber. LI. Vrijdag is den heer Knottenbelt, predikant alhier, van wege eenige gemeen teleden een nette canapé en keurig tafeltje ten geschenke aangeboden als een bewijs van waardeering dat ZEd. voorliet beroep naar Zierikzee heeft bedankt. Verleden Zondag is een paard met rij tuig vanZuidzande tot op eene hofstede te St. Anna ter Muiden, zonder iemand in het rij tuig, op hol geweest. Van schade of onge lukken op dezen tocht heeft men niets ver nomen. De knecht of voerman, uit wiens hand het paard wellicht ontsnapt is, moet door een trap van het paard nog al ernstig gewond zijn. Den 14 September jl. is te Aarden burg door de geneesheeren Stern, Henne- quin, Henrij en Hussem een hoogst be langrijke operatie verricht, namelijk de Sectio caesarea en wel met het buitengewoon gunstige resultaat, dat de patiente heden zoo goed als buiten levensgevaar verkeert. We meenen dat een woord van waardee ring van de bekwaamheid en lof voor de goede zorgen door genoemde heeren in deze zaak besteed hier een plaats mag vinden. In de gemeente Aardenburg zal bin nen kort een evangelisatiegebouw opgericht worden. Het gerucht heeft zich bevestigd, dat te Cadzand een hond is afgemaakt die dui delijke sporen van hondsdolheid droeg. Na kennisgeving van het geval van den burge meester aan zijn ambtgenoot te Retranche- ment, heeft deze laatste onmiddellijk de bij de wet voorgeschreven maatregelen in zijne gemeente toegepast. Dientengevolge zijn de grensgemeenten gedurende 4 maanden aan de bepalingen omtrent de voorziening bij hondsdolheid onderworpen. Blijkens aankondiging in de Oprechte Amerongsche Weekbl. is de uitgave van dat blad, wegens vertrek van de uitgevers J. Schansman van den Berkhof aldaar, met 1 dezer gestaakt. Er is een overeenkomst tot stand ge komen tusschen den Staat en de stoomboot maatschappij Zeeland, waarbij deze zich ver bindt twee nieuwe stoomschepen in de vaart te brengen lusschenVlissingen en de Teems, van zoodanigen bouw en stoomkracht, dat de overtoiht binnen acht uren verzekerd zij. "Wanneer die dienst, gelijk verwacht kan worden, in het begin van het volgend jaar zal zijn aangevangen en behoorlijk wordt voortgezet, verbindt de Staat zich, voor het vervoer van de brievenmalen jaarlijks te betalen de som van f 151,000. Door Z. M. den Koning is vergunning gegeven om den titel te voeren Stoomvaart maatschappij Zeeland, Koninklijke Neder- landsche postvaart." De regeering wil een oogheelkundigen inspecteur aanstellen op een jaarwedde van f 3000, teneinde de kleurenblindheid van spoorwegbeambten, die op seinen moeten letten, te onderzoeken. Het ministerie heeft Donderdagna middag jl. Z. M. den Koning collectief zijn ontslag aangeboden. De Haagsche kroniekschrijver der Gr. Ct. verzekert, dat er in ernst sprake is van een huwelijk van Z. K. H. den prins van Oranje met eene dochter van Z. M. den gewezen Koning van Hannover. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. De Synode der Christel, geref. kerk in Nederland heeft 0. a. besloten dateen brander geen kerkeraadslid mag zijn en geen vrijmetselaar tot lid der gemeente wor den aangenomen dan na te hebben bewezen, dat hij zijn lidmaatschap bij de loge heeft opgezegd. (N. v. d. D.) Voor de in Octoher a. s. in Zuidhol land te houden acten-examens bij het lager onderwijs hebben zich voor alle vakken te zamen, zoowel vrouwelijke als mannelijke, 500 candidaten aangemeld. De wet op het booger onderwijs is in werking getreden. Aan de drie hooge scho-

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2