NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. N». 40. Achttiende jaargang. vu Vrijdag 5' October. Buitenland. sLniscn Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs der advertentiën: van 1—5 regels GO cent, Prijs per drie maanden 1. elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge Afzonderlijke nommers 7 cents. tal gewone regels die zij beslaan. ancien öwkkcii en uneven ue ïieaaciie uetrcnenue Denevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten ot Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen hij' den Uitgever dezes, alles FBANCO. Generaal Agentschap, NIJGLI en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. OORLOGSBERICHTEN Wederom komt uit Constantinopel het bericht van eene nieuwe Turksche over winning bij Plewiia, waarbij vooral de Ru- maniers zouden geleden hebben. Dit bericht evenwel wordt van geen enkele zijde be vestigd. 't Heet alleen, dat de Rumaniers hunne loopgraven voltooien en de Russen het bombardement met kracht voortzetten, 't Zelfde wordt -ook gemeld aangaande den Shipka-pas en de Turksche vesting Rust- schuk. Do sneeuw in den Shipka-pas is thans weer gesmolten, maar nu vervangen door geweldige plasregens. Overal elders is het weder koud en onstuimig, 't Heet dan ook, dat de operatien in Bulgarije tengevolge van het slechte weder weldra geheel on mogelijk zullen zijn. De Russen zullen het land evenwel waarschijnlijk niet ontruimen, maar zich binnen eene zekere linie con- centreeren. Als verbindings-punten dier linie worden aangegeven Sistowa, Bjela,de Jan tra, Tirnova, Selvi, Lovatz, Poradim en Nico- polis. Ook de stellingen in den Shipka-pas zullen door de Russen worden bezet ge houden. Het bevestigt zich, dat Mehemet-Ali's leger zich heeft teruggetrokken. Zijn aan val op de Russen moet voornamelijk mis lukt zijn wegens de omstandigheid, dat de vijand hier van voortreffelijke geweren (sys- teem-Berdon) voorzien was, maar ook aan het moedig gedrag van een escadron Rus sische huzaren zonder wier tusschenkomst de Turken waarschijnlijk er in geslaagd zouden zijn de Russische linie te door breken. Bij Elena hebben de Russen een Turksch vaandel veroverd. Aan de waakzaamheid der Hongaarsehe politie is het gelukt een complot te ontdek ken, waarin ook generaal Klapka betrokken moet zijn. Een Hongaarsch legioen van 5000 man zou Rumanie binnenvallen om in vereeniging met een Turksch corps de spoor wegen te vernielen en zoodoende de linie van verbinding van 't Russische leger af te snijden. Maar de zaak werd, gelijk ge meld is, tijdig ontdekt. Van Servie heet het heden weer, dat het zich gereed maakt Rusland te hulp te komen. De Times verneemt uit Shumla den 29 Sept. dat de Russische voorposten over Scliukowa naar Popkioi voorwaarts gingen. Den 25' Sept. werd Kapaca door kozakken bezet. Aan de Daily News wordt uit Yersica den 21 gemeld, dat de Rumeniers met hun loopgraveD de tweede redoute van Grivica tot op 90 voet waren genaderd. Zij waren aan de laatste parallel begonnen. Volgens het «Wiener Fremdenblatt'' bedragen de verliezen der Russen van af het begin van den oorlog 64,200 man (in Juni 2200, in Juli 25,500, in Augustus 12,000, in September 23,500 man). Die der Turken worden door dat blad op ruim 45.000 man geschat. Hierbij zijn de verliezen in Azie niet meegerekend. LONDEN, 29 September. Reuter'» bureau meldt, dat de operatien in Bulgarije, tenge volge van het regenachtig weer, weldra on mogelijk zullen zijn. Het is voor de Russou geen strategische noodzakelijkheid Bulga rije te ontruimen. Waarschijnlijk zullen zij Tirnova verlaten en. binnen de linie Sislo- va-Bjela-Jantra-Tirnova tot Selvi, Lavatz, Poradim en Nicopolis verschanst blijven, daarproviand en ammunitie naar den Schip- ka-pas kan worden gazonden langs den weg van Selvi. KONSTANTINOPEL, 29 September. In den Balkan is de sneeuw tengevolge van den regen verdwenen. De vlakten bij Sofia en Orkania liggen ovcrslroomd. Constantinopel, 1 Octob. Van Moukhtar paeha is onder dagteckening van gisteren bericht ontvangen, dat zes bataljons Rus sische infanterie, bonevens een regiment cavalerie, met 8 stukken geschut, uit Arda- ham komende, de rivier bij Kars zijn over getrokken en in de nabijheid van het fort Atchke hebben halt gehouden. Chakir-Bey heeft de troepen aangevallen verslagen en achterna gezet. De Russen verloren onge veer 100 man. St. Petersburg, 1 Oct. (Officieel.) Blijkens berichten van 28 en 29 September heeft Ismael paclia den 27 een aanval gedaan langs de geheele linie der positien van Tergukasoff. Onze rechtervleugel werd bij Tscharachtchi door 12 bataljons aangeval len. Na een iangdurigen strijd werden de Turken teruggeslagen en tot op een afstand van zeven werst vervolgd. Zij leden groote verliezen Onzerzijds werden de luit.-generaal Dewell, de commandant Katenin en tien officieren gewond. Van de soldaten zijn er 10 gesneuveld en 148 gewond. België. Uit Brussel wordt dd. 28 Sept. gemeld: De Etoile zegt dat de gewezen keizerlijko prins heden Brussel is gepasseerd, op reis naar het kasteel van Dave, bij Namen. De hertog Fernau-Nunez, prins Anton van Aremberg, die te Marche-les-Dames een kas teel bewoont, de hertog van Alba, verloofde van prinses Fernan-Nunez en twee andere personen, waarvan do namen niet bekend zijn, kwamen gisteren middag den prins te gomoet, om met den trein van 4 ure naar Namen te vertrekken. Er was een rijtuig gereserveerd voor den prins, waarin deze plaats nam met den hertog Fernan-Nunez en de twee personen welke hem vergezelden. De prins van Aremberg en de hertog van Alba namen plaats in een ander rijtuig, graaf van der Straeten-Ponthoz heeft insge lijks plaats genomen in don trein naar Na men, na met den prins een groet met de hand te hebben gewisseld. De gewezen kei zerlijko prins is van middelmatige gestalte, met zwarte haren en opkomende knevels. Zijne gelaatstrekken zijn regelmatig en zijne groote blauwe oogen herinnoren aan die zijner moeder. Hij droeg een geel-grijzen jas en een rooden halsdoek. Volgens een bericht in de Etoile Beige heeft de zoon van Napoleon III zich 1 Oct. in hot strengste incognito naar Parijs bege ven. Gelijktijdig kwam aldaar aan Bene- detti, de gewezen gezant, wiens naam vor- bondeu is aan den Fransch-Diiitschon oor log. Hij was vergezeld van zijn zoon. Bij koninklijk besluit van 27 Septem ber wordt het ontslag aangenomen van den heer H. Wieniawski van zijn ambt van pro fessor aan het conservatoire te Brussel. Den koning is het, door zijnen invloed, gelukt de twee of drie tweegevechten to voorkomen, die beiaamd waren tusschen generaals, welke in Het kamp van Beverloo een kommando hadden; doch niet weggeno men is de zeer ongunstige indruk, dien men van de resultaten van dit kamp gekregen heeft, en het misnoegen over den opperbe velhebber, luit.-generaal Lemaire, die, naar het schijnt, niet op de hoogte van zijne taak is goweest. Aan verdriet over die militaire conflicten wordt toegeschreven de zelfmoord van baron d'Overschie deNeerysehe, kolo nel van het regoment guides, die zicli een pistoolkogel door het hart schoot. Anderen beweeren dat familieaangelegenheden hem tot deze rampzalige daad hebben gebracht. Hij was de zoon van een onzer senatoren en behoorde tot een der eerste familien van liet land. Generaal Lemaire beweert in het journal de Liège dat er van geen misnoegen sprake is en dat de manoeuvres die gevolgen heb ben gehad welke men zich daarvan voor stelde. F r a n k r ij k. Nog slechts een- kleine veertien dagen moeten verloopen en in Frankrijk zal het algemeen stemrecht uitspraak doen over Mac Mahon's zoogenaamde staatkunde. De verkiezingsbeweging is in vollen gang. Door de organen der Regeering wordt op allerlei wijzen getracht op de bevolking pressie te oefenen, terwijl de reactionaire bladen dag aan dag do onbeschaamde verzekering her balen dat, wat ook gebeuren moge en hoe ook de verkiezingen uitvallen, de Maarschalk niet alleen aan 't roer zal moeten blijven, maar zelfs zijne staatkunde »tot het einde" zal moeten voortzetten. Vooral declericale Defense is sterk in dergelijke verzekerin gen. In Frankrijk, zegt dit blad, is geen andere Regeering mogelijk dan die van Mac Mahon, en de Union verklaart dat, hoe ook de verkiezingen mogen uitvallen, de Republiek in elk geval thans reeds ver oordeeld is. Do Figaro tracht dor Parijsche bevolking schrik aan te jagen met te vor klaren, dat een der eerste gevolgen vau de

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1