NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N". 37. Achttiende jaargang. 1877, Vrijdag II September. Buitenland. SLÏÏISE J)it weekblad verschijnt iedercn Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nomniers 7 cents. Prijs der advertentienvan 15 regels GO cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar liet ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentien (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NU Gil en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. OORLOGSBERICHTEN Volgens oen telegram van Mehemed Ali Pacha heeft het corps van Achmed Eyouh Paeha, in twee kolonnes verdeeld, het Rus sische twaalfde legercorps, gesteund door eene op den anderen oever der Lom gepos teerde divisie, aangevallen. De Russen werden geslagen, ontruimden hunne ver schansingen bij Keclilova en trokken in wanorde over de Lom af. Van de Russen werden omstreeks 3000 man buiten gevecht gesteld; de Turken verloren 200 doodeu en 700 gewonden. Weenen 9 Sept. Aan de Polit. Corresp. werd uit Cattaro gemeld, dat het garnizoen van Niksic, met 19 stukken geschut, zich op genade of ongenade aan de Montencgrij- nen heeft overgegeven. Het garnizoen en du inwoners verkregen verlof zich terug te trekken naar Gacko. Uit Bucharest werd aan dat blad gemeld, dat de geheele Russische armee voor Rust- schuk, onder den Kroonprins, nieuwe gecon centreerde stellingen betrokken heeft. Een ulgemeene aanval op Plevna zou waarschijn lijk plaats hebben. Een Turksch corps ran 20,000 man, dat Osman-Pacha te hulp wilde snellen, wordt gezegd door de Russen ouder Virski afgesneden te zijn. Bij Slobsia heb ben de Russen èen nieuw monsterkanon op gesteld, dat drie Turksehe batterijen in Rustsehuk heeft tot zwijgen gebracht. Het bericht van eene herovering van Plewna door de Russen, heeft zich niet, al thans nog niet bevestigd. Wel zijn door de Russisch-Rumaansche troepen, na een heet gevecht, eenige belangrijke Turksehe stel lingen vermeesterd en naderen hunne bat terijen de stad steeds dichter. Twaalf Rumaansche batterijen hebben aan het gevecht deel genomen, en hot ge dragder troepen van vorst Karei wordt ook door de Russische officieren zeer geroemd. De Czar heeft een veertigtal hunner godeco reerd. Z. M. heeft Vrijdag jl. in persoon den eersten aanval op Plewna bijgewoond. Het hoofdkwartier van vorst Karei bevindt zich te Verbitza en dat der Russen te Iians- mahala. Nog dagelijks komen versterkin gen aan. Lovatz (Loftscha) is nog steeds in handen der Russen. De poging der Turken om do stad te hernemen, bleef vruchteloos. Trou wens ze staan hier tegenover eene zeer ster ke Russische overmacht. Ongeveer 6000 Turken; die zich naar Plewna wilden bege ven om zich bij Osman-pacha's troepen te voegen, werden door de Russische ruiterij afgesneden. De Russen hebbén eene ver kenning gedaan in de richting van Sofia, 't welk geheel van troepen ontbloot is. De Ru- maansche troepen bezetten den weg die naar Widdin leidt, 't Heet, dat de Russen het tooneel van den strijd meer in de nabijheid der Servische grenzen willen brengen om daardoor eene pressie te oefenen op het Vor stendom en het te bewegen aan den strijd deel te nemen. Er is nog voortdurend spra ke van, dat de Czar of de kroonprins, of ook wel beide, naar St. Petersburg zullen turug- keeren. Aan de Lom schijnen de Russen nrindor gelukkig te zijn. Ze moeten zich thans op Bjela hebben teruggetrokken. Tussehon Rustsehuk en Giurgevo wordt nog steeds een levendig geschutvuur onderhouden. Suleiman-pacha, die zich te Kasanlik be vindt, moet dringend naar Constantiuopel om versterking hebben geschreven, 't Heet dat hij het dorp Shipka heeft ontruimd en op Kasanlik is teruggetrokken om weèr een weinig op zijn verhaal te komen. Naar men bericht, zal de vosting Nikisch door de Montenegrijnen worden geslecht. Ook met Griekenland moet door Rusland over eene eventuecle samenwerking wor den onderhandeld. De loon van het Griek- scho kabinet tegenover de Porte is in do laatste dagen weer voel driester geworden en de wapeningen en do oefeningen dor manschappen worden voortgezet. Uit Klein-Azie wordt gemeld, dat de Rus sen niet ver van Kars in eene schermutse ling met Turksehe ruiterij eenig voordeel behaalden. België. De triomfzuil op de paardemarkt te Ant werpen, welke men aan 't afbreken was, is den 7 dezer ingestort. Het beeld van Rubens werd in den val verbrijzeld. Benoemd tot Gouverneur van Wesl- Vlaanderen ter vervanging van den overle den Gouverneur Vramboul, de Ridder Leon Ruzette, to Yperen. De nieuwe Gouverneur van West-Ylaunde- ren, heeft in handen des Konings den eed als zoodanig afgelegd. F r a n k r ij k. DE BEGRAFENIS VAN THIERS. In weerwil van den zwaren regen, dio den geheeleo voormiddag aanhield, was geheel Parijs op de been. De beurs was geopend; doch inde handelswijken,waren vele ateliers en winkels gesloten. Langs de boulevards vertoonde zich overal eene aaneenschakeling van parapluies. De huizen waren tot op de daken met toeschouwers bezet. Tengevolge van de ontelbare rijtuigen was de passage herhaaldelijk gestremd, doch werd door de zorg van een paar duizend poli tie-agenten en de garde te paard, telkenmale spoedig hersteld. Bij het huis van Thiers, op de Place Saint Georges, was het hekwerk gehuld iu een zwart décoratief, prijkende met zilveren palmen, afgewisseld mot 't naamcijfer van den overledene. Ondereen katafalk, omringd door brandende waskaarsen, stond de lijk kist. Op het rouwkleed lagen liet grootkruis van het legioen van eer, een aantal bouquet- ton, ceu reusachtige immortellenkrans (aan- gebodon door de burgerij van Troyes), he nevens do kransen van de Fransche bevol king te Rotne, van prinses Truubetzkoi, van conige steden in den Elzas en Lotharingen, alsook van de steden NimesMarseille, Bordeaux en tal vanandero, van de Parijscbe jongelingschap cn van gedelegeerden der Argentijnsche Confederatie enz. enz. Precies ten 12 ure werd het lijk opgeno men. Te half 1 uur kondigde het klokgelui aan dat men de kerk had bereikt. Dit ge bouw was van binnen geheel en al in het zwart gedrapeerd. Het orgelfront prijkte van hoven tot henoden met oen grootsch rouwdécoratief. Men zag er een menigte candelabres gearrangeerd. In het midden schip stond, omgeven door eene dichte schare, de abt-Rolleau, dio do absululie uitsprak. De zangen werden door het koor- personeel der opera uitgevoerd. Mevrouw Thiers was hij den lijkdienst aanwezig zonder gezion te worden, daar zij plaats had genomen in eene kleine zijkapel, alwaar zij door eene zijdeur kon ia- eu uit gaan. Wegens de zeer beperkte ruimte van het gebouw moesten de meeste personen bui ten blijven. Ten 1 ure hield de regen op en ging de stoot langs de rue Pelletier, de groote bou levards, den boulevard Voltaire en do rue Roquette, naar het kerkhof. Bij den stoet, gevolgd door artillerie, inf. en kurassiers, was eeno onoverzienbare schare aangesloten. xAlles te samen vormdo een grootsch schouwspel. Hier en daar begonnen enkele toeschou wers «leve de Republiek!" aan te hellen. Op een wenk van eenige oudafgevaardigden werd echter niets meer gehoord en ook overigens heerschteallorwegeeen volkomen orde Op het kerkhof zeide Jules Simon in zijn toespraak «Het eerste gevoel 't welk ons gemoed na zulk een zwaar verlies treft, is dat van moedeloosheid. Maar Thiers heeft ons door de geschiedenis van zijn leven ge leerd, nooit te wanhopen, nooit terug te wijken. Leest zijne werken, volgt zijn levensloop, overal ziet gij bij hem de vader landsliefde doorstralen"«Thiers," zeide hij verder «heeft wel een Koning ge diend, maar onder voorwaarde, dat die Vorst zelf een getrouw dienaar dor consti tutie zou zijn. Daarna herinnerde de spr.,hoe Thiers zich tegen den oorlog had verzet; hoe hij den 24 Mei afgetreden, niet aarzelde om lot het particulier leven terug te keeren, en welke demonstraties daarop waren gevolgd. De spreker eindigde met een «laatst vaarwel in naam des lands aan den geschiedschrijver dor revolutie, aan den kampioen der vrij-

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1