gens ontstentenis van den districtsschool opziener, den heer H. Q. Janssen, die door ambtsbeziglieden verhinderd was de verga dering bij te wonen, werd deze voorgezeten en geleid door den achtbaren- nestor der Zeeuwsch-Vlaamsche onderwijzers, den heer S. de Ridder, oud-onderwijzer van St. Kruis, die sedert korten tijd, na eene zestigjarige trouwe ambtsvervulling, thans een welver diende rust geniet. Na de opening dei- vergadering werden door den heer Schoo van Groede de notulen der vorige bijeen komst gelezen, waarna eene lezing werd gehouden, tot onderwerp hebbende -De Kerk der toekomst". Vervolgens moest er gestemd worden voor twee leden van het bestuur. Volgens rooster was de beurt van aftreding aan de heeren Van Braambeek en de Koning, welke met groote meerderheid van stemmen wer den herhozen en die zich dan ook de op hen uitgebrachte keuze lieten welgevallen. Ter afwisseling der werkzaamheden werd thans overgegaan tot het gebruiken van een kop koffie, tijdens welke bezigheid verslag werd gegeven van den wedstrijd voor hulp onderwijzers in de laatstvoorgaande algemeene vergadering uitgeschreven en waaraan was deelgenomen door 2 hulp onderwijzers en 18 kweekelingen. Deze wedstrijd bestond in de fraaiste inzending, met eene behoorlijke benaming en klassi- ficeering, van 200 inlandsche planten voor de hulponderwijzers en van 100 idem voor de kweekelingen. Uit het rapport van de commissie tot onderzoek bleek, dat volgens lien moesten bekroond worden van de hulp onderwijzers no. 1 Buijse van Oostburg en no. 2 Brakman van Groede en van de kweekelingen no. 1 mej. M. Fokker van Oostburg, no. 2 van Baal van Oostburg, no. 3 Oornelissen van Groede en no. 4 mej. M. Klein van Oostburg. De bo- krooningen, voor zoover dit door den Voor zitter geschieden kon, onder gepaste toe spraken uitgereikt zijnde, werden de leden uitgenoodigd zich gereedheid te willen houden om een rijtoertje te maken en wel naar de nabijgelegen badplaats Heijst om van daar per spoor een bezoek te brengen aan het bekoorlijke Blankenberghe, dat we tegenwoordig wel de Koningin der badsteden zouden willen noemen. Een paar landbouwers uit den omtrek, le Clerq van Nieuwvliet en Bako van Heille, benevens oen paar in gezetenen uit Sluis, Iscrbyt en Sanders, iiadden hunne rijtuigen beschikbaar gesteld om den vergaderden dit aangenaam ge deelte, wij zouden haast zeggen: het aangenaamste, van den dag te kun nen bezorgen. Daar verscheidene der aan wezigen nog nooit te Blankenberghe waren geweest, was dit uitstapje een uitermate welkome verrassing. Overvoldaan kwamen de leden omstreeks acht uur weder te Sluis, waar een keurig toebereidedisch hen wachtte. Voorzeker moet den Hotelhouder Jolis. le Roy en diens echtgenoote alle eer worden ge bracht voor de sierlijke en welvoorziene tafel, die voor deze gelegenheid door hen was aangericht. Dat aan dezen disch onder gulle kout en het slaan van menigen toost nog enkele genoegelijke uurtjes werden doorgebracht zal wel niet behoeven gezegd te worden, te meer daar een en ander nog werd afgewisseld door het keurige piano spel van den jongen heer Bal, kwcekeling op liet conservatoire te Gent, die juist met vacantie te Sluis was. Eerst laat in den nacht brak noode het scheidingsuur aan en sprak men elkander „het vaarwel" toe, met een „tot weerziens" in het aanstaande jaar te Waterland-Kerkje. Laatstleden Vrijdag werden er alhier in de school prijzen uitgereikt aan de leer lingen, die gedurende het jaar 187G minder dan 21 schooltijden verzuimd hadden. Daar- bij waren tegenwoordig de heer Inspecteur van het lager ouderwijs in onze provincie, enkele leden van het gemeentebestuur en eenige belangstellende ouders. De uitreiking der prijzen werd vooraf gegaan door het houden van voordrachten, het zingen van driestemmige liedjes en liet spelen van quatre-mains op de piano. Hierna werd met de hoogste klasse eene openbare les gehouden, waarbij alleen te betreuren was, dat niet meer ouders in dit gedeelte van de plechtigheid belang stelden. Op verzoek van den Burgemeester reikte daarop de Inspecteur de prijzen uit, na het houden van een korte toespraak, waarin ZEd. den kinderen het belang van trouw schoolgaan onder het oog bracht. De prijzen bestonden in spaarbankboekjes met inschrijvingen van f2,50 of f 5,ge tuigschriften, prentenboekjes enz. Heden maken de onderwijzers dei- openbare school alhier met hunne leerlingen een rijtoertje naar Heyst, onder begunsti ging van het schoonste weder. Bij de periodieke aftroding van wet houders zijn inde volgende gemeonten her kozen de heeren: J. M. Hennequin, Sluis. J. W. Almekinders, Retranchement. M. Luleijn Mazure, Oostburg. Iz. Rissoeuw, Jz., Cadzand. P. Mabesoone, St. Anna ter Muiden. Dat men in Brugge, onder den wer kenden stand vooral, den hooggeachteu bee r Vrambout nog niet vergeten is, kan wel daaruit blijken, dat sedert eenigen tijd bij publicatie alle werklieden zijn uitgenoo- digl om zich te vereenigen in liet zooge naamde «Roode buis", om daar maatrege len te beramen, ten einde eene laatste buide te brengen aan het stoffelijk overschot van den diepbetreurden Gouverneur van West- Vlaanderen. Er is besloten uit vrijwillige bijdragen een rouwkroon te laten vervaar digen, welke aanstaandeu Zondag namiddag op het graf van <?en overledene zal worden ncdergelegd. De rouwstoel, in het «Roode huis" vergadert', zal verschillende straten doortrekken, terwijl de particuliere maat schappijen der stad Brugge zijn uitgenoo digd om aan deze rouwplechtigheid deel te nemen. Deze deelneming zal, naar men zegt, algemeen zijn Verder zal er op nader te bepalen dag in den loop der maand eene plechtige zielmis worden gecelebreerd, alles ter eere van hem, die zooals dit in een kort dichtstukje voorkomende in le Schoolbode, door den heer Sevens kernachtig wordt uit gedrukt, «niet gestorven is maar voortleeft in de harten van alle goedgezinde Westvla- mingen", voor wio hij steeds een raadsman, vriend en weldoener is geweest! Hij is niet dood, de brave, Ofschoon hij de oogen sloot, Ofschoon hij rust en sluimert In 's aardrijks killen schoot. Hij leeft in ons geheugen, Ilij leeft in ons gemoed Hem kan geen hart vergeten, Die steeds het goede doet Hij heeft alom de gaven Zijns harten uitgestrooid Des blijft hij voor ons leven, Vergeten wij hem nooit. In do gemeenteraadszitting van Zater dag 11. is door den burgemeester van Brugge eenige uitlegging gegeven aangaande een feit, dat in do laatsto dagen voor de dagblad pers nog al stof ter bespreking heeft opgele verd, namelijk denverkoopvan oude boeken en papieren behoorende lot de stadsbiblio theekDeze verkoop is volgens den burge meester geschied zonder eenige machtiging van het collegie alleen is vroeger door den bibliothecaris aan den burgemeester ge vraagd, of het niet goed wezen zou, de loka len der bibliotheek wat te zuiveren van oude papieren, geschonden en nuttelooze boeken, 't geen toestemmend werd beantwoord. Maar nu lag het niet in do bedoeling van den burgemeester met het verwezene te han delen als er thaüs mede gehandeld is; de bibliothecaris is daaromtrent geheel eigen dunkelijk te werk gegaan, alhoewel de bur gemeester er zedelijk van overtuigd is, dat or niets is verkocht, dat eenige waarde zou kunnen hebben. Of dit laatste wel geheel on al overeenkomstig de waarheid is, valt wel eenigzins te betwijfelen, althans volgens de geruchten die zoo hier en daar in omloop zijn. Bij kon. besl. van 3 Sept. is bepaald, dat de tegeuwoordigo vergadering van de Sta ten-Generaal zal worden gesloten op Za terdag 15 September 1877, des nam. ten 2 ure. De minister van binuenlandsche zaken is gemachtigd om zich, op het bepaalde tijd stip, le begeven in de vergadering dor Sta- ten-Generaalten einde in vereenigde zitting der beide kamers de vergadering in naam des Konings te sluiten. Het zeer uitvoerig regeeriugsantwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de wet op het onderwijs is bij de Kamer ingekomen. Hoewel het verslag dor commissie ongun stig luidde, laat de minister in hoofdzaak zijne voordracht onveranderd. De Regeering heeft een wetsontwerp aan deTweedo Kamer ingediend, tot herzie ning van de belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommenbij welks samenstel ling is gestreefd naar vaste regelen, die oen gelijkmatige taxatie over bet geheele Rijk verzekeren, en waarbij waarborgen worden geleverd voor de keuze van een goed en ge schikt personeel en voor een behoorlijke controle op de werkzaamheden of voor het herstel van verkeerdheden. Het berust voorts op het beginsel van berekening der zuivere huurwaarde voor de ongebouwde eigendommen. Het ontwerp gaat vergezeld van een uit voerige memorie van toelichting, benevens de adviezen van Gedeputeerde Staten der provincie. De minister van Oorlog heeft in 't belang van het leger hier-te-lande noodig geoordeeld, de verzoeken van le luitenants, om voor vijf jaren bij het leger in Oost- Indie te worden gedetacheerd, voortaan af te wijzen. KOLONIËN. Blijkens telegram van den Gouv.-Generaal van Nederl.-Indie van 30 Augustus is in Samalangan een kampong, waarin vier sterke bentings met voorwerken, genomen. De vijand leed groote verliezen. Na een lievig gevecht werd nog een benting ge nomen waarin de vijand 30 dooden ach terliet. Aan onze zijde sneuvelden de le luit. der infanterie F. W. Broker, de le luit. der artillerie J. L. Granpré Molière en 10 mindere militairen. Den 27 Augustus zijn onderhandelingen geopend, doch inmiddels zijn onze troepen doorgerukt en wordt doorhen een ver sterking gebouwd. De koffieoogst in de residentien Kadoe en Samarang wordt op ongeveer 95,000 picols geschat, de gouvernements-koffieoogst wel te verstaan. Over drie jaar ongeveer zal die, volgens raming van deskundigen, drie honderd duizend picols kunnen bedra gen. Van de 95,000 picols, die thans ver kregen zijn, werden nu reeds 45,000 picols te Samarang in de pakhuizen geleverd zoo vroeg is dat in jaren niet gebeurd. (Loc.) KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Uit het officieel weekbericht van de han delingen der Synode stippen wij aan, dat het verzoek van bestuurders van de kerk op den Vluchtheuvel le Zetten, om goedkeuring van een bizonder reglement voor die instel ling, in overwoging zal genomen worden. Een yoorslel om in 't afnemen der propo nentsexamens aan radicale verandering haast schreven weverbetering te bren gen, is afgestemd. Slechts zullen enkele wij zigingen in 't bestaand stelsel aangebracht worden. Kerkelijk hooger onderwijs zal gegeven worden te Leiden,Utrechten Groningen,en, indien dit zonder nadeel voor de kerk ge schieden kan, ook te Amsterdam. Dit onderwijs zal worden gegeven ina. de geschiedenis van de N. H. kerk en hare leerstellingen, b. de bijbelsche godgeleerd-

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2