m ftf ui i a li i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSDH-VLAANDEREN. N\ 36. Achttiende jaarg A0. 1877. Vrijdag 7 September. Buitenland. Binnenland. Dit weekblad -verschijnt iederen Vrijdag Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels GO cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven dc Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGH en VAN DITMAIl, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. OORLOGSBERICHTEN. Uit de volgende oflicieele dépêches betref fende do gruwelen, naar beweerd werd, door de Russen gepleegd, door de Engelsclie regeering openbaar gemaakt, oiitlee.re.il wi j het volgende Luiten.-kolonel Wellesly aan Graaf Derby (Ontvangen 10 Augustus). Londen, o Augustus 1877. Mvlord Het resultaat van bet onderzoek, door mij in het werk gesteld, niet slechts bij Russen, gelijk ik vroeger leeds heb gezogd, maar insgelijks bij Engolschen, hoeft mij geleid tot de vaste en innige overtuiging, dat de mededeelingen betreffende de gruwelendoor de Russen gepleegd, zonder eonigen grond zijn hoegenaamd. Menigmaal heb ik de gelegenheid gehad mij met Engelsclie berichtgevers te onder houden en onder lien waren er, diedagbla den ertegenwoordigen, welke eeu zeer vij andige houding jegens de Russische politiek volgen, en allen zonder één enkele uitzon dering verklaarden, Jat zij nooit een gru weldaad liobbou zien plegen door Russische soldaten, waarvan zij zoo geheel ten onrech te worden beticht. Maar belgeen zij mij daarentegen wel hebben medegedeeld is het volgendedat zij allen herhaaldelijk getuigen waren geweest van menschlievendheid en welwillendheid van den kant der Russische soldaten jegens Turksche krijgsgevangenen, met wie ze zoo menigworf hunne rations gemeenschappelijk verdeelden. Ten slotte wenscli ik hierbij nog te voe gen, dat mijn langdurige omgang met Rus sische soldaten mij overtuigend heeft doen zien, dat zij welwillend en goedhartig en volstrekt niet van zoodanigen aard of aan leg zijn, om zich schuldig te maken aan de verfoeilijke wreedhedon, waarvan zij wor den beticht. Ik heb de eer, enz. (get.) Fred. Wellesley. Consul Zohrab aan Graaf Derhy. (Ontvangen 8 Augustus). Erzerum, 24 Juli 1877. Mvlord Mot verbazing heb ik het protest gelezen door do Porte uitgevaardigd tegen de Rus sen, wegens de wreedheden door hen ge pleegd in Bulgarije en Klein-Azie. He* spreekt van zelf, dat ik geen oordeel kan vellen over hetgeen in Bulgarije heeft plaats gehad; ten aanzien van dit gedeelte van het Turksche rijk echter, (Armenie) acht ik mij verplicht, hier te verklaren, dat ik geener lei bericht heb kunnen inwinnen, strekken de tot bevestiging van de beschuldigingen op de Russen geworpen. Het tegendeel is waar; op hun weg van Bayazid totMedahan hebben de Russische troepen zich menscli- lievend en welwillend jegens de bewoners des lands betoond, en in dit opzicht werd geen onderscheid gemaakt tusschen Chris lenen en muzelmannen. Zij hebben van tijd tot tijd met gestrengheid gehandeld, naar mij is bericht, jegens plattelandbewoners, die pogingen deden om in het geheim te vluchten, nadat de Russische autoriteiten hun hadden te kennén gegeven, dat zij be scherming en hulp zoo roodig, zouden er langen mits zij hun dorp niet verlieten en zich met hun dagelïjkscheirarbeid hieven bezig houden. Door de Turksche regeering wordt als be wijs tot rechtvaardiging barer aanklacht aangehaald het gedrifg der Russische troe pen te Arduhan, nadat zi j zich van die stad hadden meestor gemaakt. F r a n k r ij k. PARIJS, 4 Sept. Thiers is gisterenavond ton 6 uur overleden. Na in de laatste dagen veel gewerkt te hebben, werd hij tegen den avond in Parijs verwacht om met onderschei dene invloedrijke republikeinen te conie- reeren. Mevrouw Thiers zond tegen den middag bericht, dat haar echtgenoot onge steld was en dus niet komen kon. Tegen 4 uur verergerde dc toestand, twee uur latei- overleed hij. Zijn dood veroorzaakt oen groote ontroe ring in Frankrijk. De République Fraujaise verscheen met een rouwrand. De heer Thiers werd in 1797 te Marseille geboren en bereikte dus den ouderdom van SO jaren. Het lijk is in de salon op een bed gelegd, met ontblooten hoofde, de rechterhand op de borst, dc linker langs dc zijde. Nog zijn do trekken niet veranderd. Do doode schijnt te slapen. Meisonniar, de schilder, maakt eene schets voor eene schilderij van het doods bed. Gisteren, Woensdag, is het stoffelijk overschot naar Parijs vervoerd. Op de ko renbeurs is besloten geen zaken ie doen op den dag der begrafenis. Volgens la France zou die dag op morgen, Vrijdag, vallen. Mac Mahon heeft bevolen dat de begrafe nis plaats hebhe op kosten van den Staat. Geheel Parijs is onder den indruk van het verlies. Men verwacht een nationaal rouw betoon. Komen uit alle oorden berichten en klach ten over onophoudelijke onweersbuien en plasregens, uit Nice daarentegen wordt ge meld, dat aldaar in niet minder dan honderd dagen geen regen gevallen is, en de droogte onrustbarend werdt. Het stof licht 30 centi meter hoog op de straatwegen; de bladeren verdorren, en op vele plaatsen vreest men zelfs dat do putten geheel droog zullen ra ken. In vele waterleidingen en heken is geen vocht meer te bespeuren. Tuinen, boomgaarden en warmoezenierderijen ver- keereu in een ellendigen toestand. Italië. Te Rome is overleden kardinaal Bizarri. Deze was in 1802 te Pagliano uit behoeftige ouders geboren. Pius VIII verhief hem tot zijn secretaris. In 1856 zond Pius IX hem naar den Koping van Napels met eene ver trouwelijke zending. In 18G3 kroeg hij don kardinaalshoed. Duitschland. Jóhann Carl Frits Lingenau, oen Duilsch socialist, die onlangs'te St.-Louis stierf, heeft zijn vermogen van 12,000 dollars ver maakt aan de socialisten van Frankrijk, Duitschland, Italië, Spanje, Zwitserland! Oostenrijk en Hongarije. Daar hot testa ment echter gebreken in den vorm heeft, zal de nalatenschap onder de rechtmatige erfgenamen worden verdeeld. - Verscheidene Frnnkforier huizon mol den dat F. E. Fuld Sc Co., eon groot ban kiershuis zijne betalingen staakte. Men voegt er hij dut het passief zeer belangrijk is. De eigenaar van het ridder-landgoed nStagnitten", hij Elhing, had in de afgeloo- pen week de beschikking gekregen over 12 gekei-kerden uit de gevangenis'aldaar, om ze bij tien oogst behulpzaam te doen zijn. Zij werden des avonds vóór den morgen, waarop zij vroegtijdig aan den arbeid moes ten deelnemen, naar het landgoed overge bracht en zouden in een afzonderlijk ge- houw, daarvoor ingericht, den nacht door brengen. De goede bedoelingen van den landheer zijn door de gevangenen verijdeld. Zij hebben jammerlijk misbruik gemaakt van de betrekkelijke vrijheid die hun, zoo lang de oogst duurde, was toegedacht. Eenigen hunner hadden zich sterken drank weten te verschaffen, en in hun opgewon den toestand weigerden zij het nachtverblijf te betrekken. Een belhamel stelde zich, met een mes en een hamer gewapend, te weer, en ging den opzichter te lijf, liet de gevangenen, die reeds in het aangewezen huis waren, weder huiten komen, wapende lien met zeissen, en nu ging de bende op de boerenwoningen en andere gehouwen los. Niet alleen werden de glazen ingeslagen en allerlei baldadigheden aan de onroerende goederen van den landheer gepleegd, maar ook de bewoners, de arbeiders, al liet land volk op het goed gevestigd, persoonlijk be dreigd. Nu wapende de landheer zijn volk en eerst na vijf uur formeel strijden, werd men het verwoed vechtend twaalftal gevan genen meester. Aan weerszijden waren ge kwetsten: dooden gelukkig niet. SLUIS, 6 September. In ons vorig nommcr hebben wij met een enkel woord gezegd, dat alhier op den 30n Augustus 11. de algemeene vergadering dei- onderwijzers uit Zeelands 5° schooldistrict werd gehouden en waaraan, behalve door 34 leden, door den heer C. M. van Visvliet, inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Zeeland, werd deelgenomen. We-

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1