JAGT ENZ. Advertentiën. Verpachting Vrijdag 51 Augustus 1877, gestraft met eene booto van 10 thalors por pond en met 30 thalors per pond in dien bij er kocht van de militairen. Hij, die vreemde dingen invoerde, welke ook in de Koninklijke staten werden vervaar digd, werd veroordeeld voor 100 thalers. De reiziger, nadat hij zijn paspoort en zijn certificaat van goede gezondheid bad vertoond, moest zich naar de Tormache be geven, waar bij zijne namen en kwaliteiten moest opgeven, waar hij van daan kwam en wat hij kwam doen. Deze opgaven werden door de portiers aan de wacht van het paleis overgebracht, die er een verslag van deed aan Zijne Majesteit. Des avonds zelfs, ten einde de al<*eme'ene armoede te hulp te komen, deed Frederik Wilhelm, die zelf te gierig was om slechts één groschen op te offeren, aan de bedelaars de kleederen uitdeelen toe- behoorende aan een schouwburg, welke hij opgeheven had. Verscheidene jaren daarna zag men er blootsvoets do straten van Berlijn doorkruisen, bekleed met Ko ninklijke mantels, ridderkleèren enz. Het beste hotel in dat tijdvak was de Stad Parijs in de BrnderstrasseHet ta rief der inrichting was op bevel van den Koning in iedere kamer aangeplakt. Een kamer der le klasse mocht een thaler gelden; eeu der 2e klasse 8 groschen, en van de 3e klasse 6 groschen. Eeu middagmaal (diner) eerste klasse een thaler. Een kwart flesch Franzmein 10 groschen (1 fr. 25); rijnwijn een thaler, koffie 4 groschen. Deze prijzen doen ons zien dat Berlijn reeds in 1739 ontzettend duur was voor do reizigers. De hospes moest een thaler boete betalen voor elke grosche, die hij durfde eischen boven den gestelden prijs. De staat zou tegenwoordig goede zaken maken, wanneer deze bepaling weer in werking kon worden gebracht Het hoofd van het hotel was verplicht op «een beloefjen toon altijd" aan iederen reiziger bekend te maken, dat het opgeven van een valsehen naam met 50 thaler werd gestraft. Voor het gebruik van een vigelante, er waren er twaalf, werd betaald 1 frank per uur. De beul moest ieder jaar, in de maand Juli, de rondte doen in de stad om de bonden te onderzoeken. Men meende toen dat de dolheid ontstond door een worm, welke zich bevindt onder de tong van het dier. Die een hond lezat moest hem van den worm laten snijden, zoo niet, dan betaalde hij 50 thalers boete. De inspecteur der twaalf rijtuigen heette Schomer. Zijn vrouw was Dorothea Ritter van Potsdam, met welke de Kroonprins, later Frederik de Grootc, zeer onschuldige omgang had. Do Koning hiervan onderricht liet de ongelukkige geeselen en plaatste haar in een verbeterhuis. Frederik- Wilhelm was ommeedoogend hard op zijne kinderen. Des morgens om zes uur plaatste hij twee tamboers voor hunne slaapkamer en een oorverdoovend geroffel deed hen uit het bed springen. Rij was er opge steld, dat zijne dochter de keukeu deed. De sehrijver gewaagt niet van alle karak teristieke kleinigheden, maar zij zijn in Pruissen overbekend. Des middags vernamen de inwoners het geluid van pauken op het balkon van het paleis, de Koning kondigde daarmede den tijd van zijn middagmaal aan, alsmede hot einde van den maaltijd, Hij sloeg vaak een vast oog van welgevallen op het een of ander van zijn reuzen-regimenten die in de Lustgarten wapenoefeningen hielden. Deze regimenten verslonden millioenen. Hij be steedde van 8 tot 10,000 thalers vooreen enkelen kolossus. De Linden (een straat) hadden onder zijne regeering het voorkomen vaneen dorpstraat. Frederik do Groote deed er veertig groote huizen bouwen. De Dorotheastraat, die zich tegenwoordig in het middender stad bevindt, was toen de letste strasse, do laatste straat. Het gebouw dat gebezigd werd door den logo Royal York de VAmitié boezemde een waro schi'ik in bij het volk. «De moeders beefden bij het denkbeeld dat hunne zonen er een maal den voet mochten inzetten en hunne zielen verliezen." De voorgevels der hui zen waren met wijugaardtakken bedekt. Hem, die er maar het minste blad durfde af rukken, werd de rechterhand afgehouwen. De verlichting in Berlijn berustte op een zeer eenvoudig beginsel; om de drie huizen vond men oen lantaarn. Deze lantaarns zijn gebleven, maar zij wijzen thans enkel de herbergen aan. De burger, die nalatig was in het schoonmaken der straat voor zijne deur, zag de vuilnissen in zijn gang werpen door do politie. Wanneer de Koning be merkte, dat een burger geld had, be val hij hem oen Freyliaus lo bouwen. De eigenaars dezer huizen betaalden geen be lasting, behoefden geen soldaten in kwartier te nemen en konden de plaats voor hun graf uitkiezen, maar dan moesten zij bed- degoed ter beschikking stellen van het Hof hetgeen de Koning in de gelegenheid stelde om een aardig sommetje voor zijn paleis uit te zuinigen. De gomeenteraadsheeren waren gewoonlijk geen hooge personages. DeheerLangonscheidt geeft verslag vau een brief, welke een hun ner van de overheid had ontvangen, met bevel zich naar de Hallepoort te begeven om het vee te onderzoeken, dat binnen de stad werd gebracht. De Koning beval ieder bediende, die zijn meester meer dan 3 thalers ontstal, op te haugen voor diens woning. - In iedere wo ning hing een lei aan een koord, waarop het verbruik van zout in het huishouden werd aangeteekend. Ieder huishouden moest eene bepaalde hoeveelheid zout verbruiken, waaruit de schatkist haar voordeel trok. Frederik-Wilhelm droeg linnen mouwen als hij schreef teneinde zijn rok niet te bemor sen. Een kreeft op zijn tafel word gesne den voor dertig personen. Hij verbood het biljardspelen op Zondag. Hij zeide, dat hij geen Katholieken als openbare ambte naren begeerde, omdat zij door hunnen eed meer aan den Paus dan aan hem verbon den waren. De onderdanen, die zonder zijne vergunning het land verliet, werd van zijne goederen beroofd. De bankroetiers liet hij ophangen. Een deserteur werd neus en ooren afgesneden. Do Koning sloeg zelf zijne onderdanen. Eens zag een jood hem komen en liep weg. Hij liep den jood achterna, vatte hem bij den kraag en vroeg, waarom hij was weggeloopen. „Ik was beangst voor u", zeide de ongelukkige. Wat, beangst Uw plicht is mij lief te hebben en gebruikte tegelijkertijd zijn rotting. In dien gelukkigen tijd sloegen de officieren de onder-officieren, de onder-officieren de sol daten, de meester zijn werklieden, en de werkman zijne helpers. De dienstboden sloe gen elkander. Tegenwoordig nog heeft de Berlijner onophoudelijk de woorden priige- len (pregelen, dat is knoeien) in den mond. Als ooit oon populair geneeskundig werk spoedig ondor alle rangen en standen der maatschappij hot burgerrecht hooft vor kregen, dan is het 't beroemde werk: Dr. AIRY'S Natuurgeneeswijze. Gelijk uit de talrijke dankbetuigingon duidelijk blijkt, vonden duizenden zieken, en daaronder vele, die men voor reddeloos verloren hield, spoedige en duurzame hulp. Wij houden het derhalve voor onzen plicht, alle lezers op dit slechts één gulden kostend, en in bijna alle boekwinkels voorhanden werk opmerk zaam te maken. MARKTBERICHTEN. Slats, 21 Augustus 1877. Boter 70 e. per kilogram. Eijeren 80 r. 26 stuks. Oostburg, 22 Augustus 1877. De markt was heden schraal voorzien van granen, het aangevoerde bestond hoofdza kelijk uit tarwe, die beneden de f 14 niet 'was los te maken. Van het nieuwe gewas werden enkele partijtjes rogge en winter- gerst getoond, doch bleven door de hooge vraagprijs onverkocht. Het verhandelde be paalde zich tot het lioogstbenoodigde Er werd besteed voor Tarwe f 13.75 a 14,15, Rogge f 9,00 a 9,25, Wintel-gerst f 7,50 a f 7,75, Zumergerst f0,00 a f 0,00, Paardebooneu f 7,50 a f 8,25, Haver f 3,50 a f 5,00, erwten f 0,00 a f 0,00, Kana riezaad f9,25 ii 10,25. Vele personen, die hunne bezigheden buitenshuis hebben, kunnen zich niet ge noeg verplegen, wanneer zij verkouden zijn of aan bronchitis, catharren of andere aandoeningen van de bronchos of longen lijden. Niets is voor hen inderdaad heler en gemakkelijker dan 't gebruik der teorcapsu- les vanGuijot die alle afkooksels, siroopen, patés en borstdranken vervangen, 't Is vol doende om telkens wanneer men gaat eten tweo of drie capsulen in te nemon. Daar elke flacon, zestig teorkapsules bovat, kost dit werkdadig geneesmiddel slechts den geringen prijs van zes a acht centen daags, terwijl het ontheft van het go- bruik van andere geneesmiddelen. Om zeker te zijn dat men de echte capsu les heeft,moet men op de driekleurige hand- teekoning van den heer Guvot, op het eti quette letten. In de meest goede apothekon zijn de capsules te verkrijgen. Do ondergeteekenden betuigen hunnen DAXK voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het over lijden hunner geliefde moeder. OOSTBURG. Namens de Kinderen en Behuwdkinderen, H. B. MAAL IIENRIJ. ABRAHAM IZAAK VAN CRUI.JNINGEN en Echtgenoote, betuigen hunnen hartelijken HAAK voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling bij hun Huwelijk, zoowel van hier als van elders, ondervonden. ZUIDZANDE, 22 Augustus 1877. VAN Het Uitvoerend Bestuur van het Water schap der SLUIS AAN DE WIELINGEN zal op des namiddags ten één uur, in hot loge ment van BEIJAERT te Sluisin het openbaar voor den tijd vau drie jaren, bij enkele inschrijving, in drie perceelen verpachten De JFAGT OP en het «EWAS IX de wateren enz. van het Kanaal iiDe Liniebeginnende aan den Kapitalen Dam en loopende tot aan de grensscheiding tusschen Nederland en Belgie in de gemeente St. Kruis. De voorwaarden van Verpachting liggen dagelijks (uitgezonderd des Zondags) ter inzage ten kantore van den Secretaris- Penningmeester te Sluisbij wien de ver zegelde inschrijvingsbilletten op den dag der verpachting, vóór des middags 12 ure, behooren te worden ingeleverd. XB. Het lc perceel begint aan de Sluizen van den Kapitalen Dam en loopt tot bij de Pontebrug bij IJzendijhe. Het 2" perceel begint aan gemelde Pon tebrug en loopt tot aan de hofstede van ABRAHAM BRUIJNOOGE. Het 3° perceel begint aan evengemelde hofstede, en eindigt aan de Belgische grens.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 3