NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. N°. 34. Achttiende jaargang. A0. 1877. Vrijdag 24 Aiigusliis. Binnenland. SLVISEL Dit weekblad verschijnt icderen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertenticnvan 15 regels GO cent. elke regel meer 7'/2 cent. Gropte letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advcrtentiëii (uiterlijk des Donderdags avonds 4 en gewone Berichten of Mededeeliitgen van Corruspondetcn, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. ure.) Generaal Agentschap, NIJGlI en VAN D1TMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. OORLOGSBERICHTEN De Sultan heeft een deel van zijn tafel zilver naar de munt gezonden om er geld van te laten slaan. Te Constantinopel is eene samenzwe ring ontdekt. De echtgenoot van den gouver neur van het eiland Cos, mevrouw Aristarchi, werd in hechtenis genomen en op hare brieven beslag gelegd. Het bleek, dat zij met liet Bulgaarsche hoofdkwartier in cor respondentie stond door middel van Igna- tieff. Zij briefde alles over wat er te Con stantinopel omging en stelde voor Youssouf Izzedin op den troon te helpen. Mevrouw Aristarchi is onmiddellijk naar Kleiu-Azie verbannen. Ali-Pacha, do Gouverneur van Adria- nopel. is te Constantinopel aangekomen, om den Sultan een verzoekschrift te overhan digen, onderteekend door 30,000 Bulgaren. In dien brief erkennen zij door Russische zendelingen misleid te zijn en geven den Sultan voor het toekomende de verzekering van trouw. Het zoogenaamde Poolsche legioen in het Turksche leger bestaat uit 18 officieren en 30 man ruiterij, die echter bij gebrek aan paarden te voet vechten. Het aantal Circassiers dat op Turkscli gebied wil imig'reeren, bedraagt duizenden. Hobart Pacha is naar Sinope gegaan. Als een staaltje der zorgeloosheid van sommige Turksche bevelhebbers kan het volgende dienen. Esehref-Pacha, de kom- mandant van het leger van Roestschoek, thans te Constantinopel voor den krijgsraad terecht staande, was aan het «bakken", toen men hem een telegram van Sistowa bracht. Zijn spel niet willende onderbreken, legde hij de depêche onder het triktrakbord en dacht er in de eerste 6 uren niet meer aan. Toen hij eindelijk zich gewaardigde er den inhoud van te lezen was het te laat Sistowa bevond zich in de macht der Russen en de gevraagde versterkingen -waren over bodig. In het Turksche kamp hij Sehumla zijn twee Russische spionnen doodgeschoten, Van geboorte Bulgaren. Volgens berichten uit geloofwaardige bron is een Griekseli vaartuig, dat in de Middellandsche Zee bij het eiland Cerigo kruiste, door twee Turksche pantserschepen in den grond geboord. De Grieksche dag bladen meldendat de christenbevolking de provincie Janina bij groote troepen vlucht, om de afpersingen en dwingelandij der Turksche overheden te ontgaan. Een telegram uit Philadelphia van den 14 meldt, dat het Eugelsche stoomschip John Bramall in den nacht van den 11 van Newhaven naar Constantinopel is vertrokken, met eene lading wapenen en ammunitie, ter waarde van 1,200,000 voor de Turksche regeering, en dat de Russische corvet Crysar, te Delawa-Breekwater licht, om op het stoomschip jacht te maken. SLUIS, 23 Augustus. Z M. heelt op verzoek eervol ontslag verleend aan H. G. Hammaeher als notaris te Groede. Aangenomen het beroep naar Baar land door ds. A. Hage, te Zuidzande. De Minister van Oorlog heeft de kom- mandeereiide officieren der korpsen gemach tigd om, namens hem, aan de milicien verlofgangers van de lichting van 1874, die daartoe aanzoek mochten doen, de vergun ning te verlceuen tot hot aangaan van een huwelijk. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft den Commiss. des Konings verzocht hem le verstrekken eeno naamlijst van de op 15 Augustus jl. in functie zijnde vaste gemeentelijke architecten- in de provincie, met opgave van de voor ieder aan dio betrek king verbonden bezoldiging. Een van de 40 bronzen 2centsstuk ken, die als proef zijn geslagen, is in het bezit van do redactie van 'tHbl. In het najaar zal deze nieuwe munt in omloop worden gebracht. De éene zijde vertoont een lauwerkrans, waarin liet cijfer 2% cent. Aan do andere zijde is liet Nederlandsche wapen, met het randschrift Koningrijk (oude spelling) der Nederlanden 1877. De stukken zijn iets dikker, maar niet veel grooter, dan onze tegenwoordige centen. Ze hebben een gekartelden rand. Door het te Middelburg gevestigde comité voordo Noordpool-expeditie is aan het hoofdeomito te 's-Hage overgemaakt de som van f 1228.19 als voorloopige bijdrage voor den bedoelden tocht. De schade, door den brand in de na bijheid van het havenstation te Vlissingen veroorzaakt, is na nauwkeurige opname begroot op f70,000. Een groot deel der goederen was niet verzekerd. De feesten te Antwerpen, gegeven ter gelegenheid van het 3e eeuwfeest der ge boorte van den beroemden schilder P. P. Rubens, zijn thans in vollen gang en zul len duren van den 17 tot den 27 Augus tus a. s. In eon kort bestek een volledig verslag der feestelijkheden te geven zou niet alleen onmogelijk zijn, maar het zou ook de ruimte daarvoor in ons blad be schikbaar verre overschrijden. Daarom wil len wij ons bepalen tot een kort overzicht der afdeeling: Monumenten. Het is niet zonder reden, dat wij van dit opschrift, 't welk allicht eenigzins over dreven zou kunnen schijnen, gebruik ma ken om de kunstwerken tc beschrijven welke op de publieke plaatsen ter gelegenheid van Rubens 3e eeuwfeest zijn geplaatst. Zij, die in de gelegenheid zijn geweest om de trotsche kolom, opgericht op de paarden markt, te bewonderen, zullen het betreu ren dat een kunststuk, zoo keurig uitge voerd, veroordeeld is om slechts een voor bijgaand bestaan te hebben. De grondslag, zeer breed aangelegd, stelt een soort van gouden boek der Vlaamsche kunst voor; het draagt meer dan 200 namen van schil ders, beeldhouwers, graveurs en bouwkun stenaars, wier naam tnsschcn de tijd en de ruimte schittert. Het voetstuk is op do meest uitkomende oppervlakte versierd met een bas-relief, (een liggend beeld) voorstel lende: Be stad, Antwerpen hulde brengende aan de kunst. Een ander bas-relief ge. plaatst aan de achterzijde stolt voor: XIet gilde ran St. Lucas ontvangende de ver zegelde brieven van Philips IV, Koning van Spanje, instellende de akadémie van Antwerpen. (1663). Op de vier hoeken be vinden zich beelden, als de symbolen van schilder-, beeldhouw-, graveer- en bouw kunst; zij zijn voortreffelijk uitgevoerd dooi den jongen Antwerpenaar J. Lambeaux. De kolom is omringd door zes voortreffe lijke kunstenaars dor Antwerpsche school, te weten: Quentin Metsys, Appelmans, Adam van Oort, Bolswert, P. de Jode en Jor- daens. Het kapiteel, met de wapens van Antwerpen versierd, draagt twee geniën, houdende de wapens van Rubens. De ko lom heeft eene hoogte van 31 meters en wordt verlicht door vier lampen volgens een trant overeenkomstig met het geheel. Dit grootsclie stuk doet den Stadsarchitect, de heer P. Dens, eer aan. Gedurig ko men verschillende groepen rond de kolom staan en kunnen niet nalaten hunne bewon dering uit te drukken. Tot hiertoe is er nog slechts eene enkele kritiek gehoord, namelijk: dat de samenstelling onwillekeu rig aan de kolom dn Congres te Brussel doet denken, Intussehen blijft er slechts over te zeggen, dat het werk, thans op de paardenmarkt opgericht, eene zeer groote kunstwaarde bevat. Ziehier slechts de korte beschrijving van dit eene monument, maar dergelijke vindt men er op de St. Walburga plaats, op de markt enz. enz. Al deze monumenten, zegt een ooggetuige, welke de stad Antwerpen voor de feesten van 1S77 heeft opgericht, hebben slechts dit eene gebrek, namelijk: dat ze niet blijven staan. De beroemde hoogleeraar van Luik, de heer Ed. van Beneden (de zoon van den heer P. van Beneden, hoogleeraar aan de universiteit te Leuven.) heeft een ongeluk gehad in de Zwitserschc Alpen. Hij is ge vallen en heeft zich ernstig aan het hoofd bezeerd. De heer Ed. van Beneden, of schoon nog zeer jong, bekleedt eene dei- voornaamste plaatsen onder de kenners van het dierenrijk. Zijne verhandelingen over de samenstelling van het ei, waarvoor hij in 1870 bekroond is geworden, zijne nauw keurige beschouwingen omtrent de eerste vruchtverschijnselen zijn werken van de meest wetenschappelijke waarde. Wij hopen, dat de hoor van Beneden spoedig moge herstellen om zijne reeks van onderzoekingen te kunnen voortzetten. Er zijn waarlijk niet te veel natuuronderzoekers in Belaie.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1