NHlii HUM IV BBMVBSBtll NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 32. Achttiende jaargang. De kust van Vlaanderen in de IXe en in de XIX® eeuw. Au. tö/j. lhise Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels öO cent, elke regel meer 7% cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende behevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgeu bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, N1JGH en VA A UITMAK, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. VI. (Slot.) De historische feiten, welke wij thans vluchtig hebben opgesomd en die na lange en talrijke nasporingen zijn verzameld ge worden door den geleerde van Couckelaere, zijn gewis over belangrijk. "Welke droevige gebeurtenissen, welke onophoudelijke vorm veranderingen ontrolt de heer Lansens voor onze oogen Hoe veel nieuwe omkeeringen verkondigen ons de gedurige invallen der zee Vóór dat het bestaan van Belgie langs den zeekant (ook voor Nederland is dit waar) als verzekerd beschouwd kunne wordenvóór dat de kwestie To te, or not to ie, (te zijn of niet te zijn) voor eeuwig uitgemaakt zal zijn, moeten wij tot het besluit komen dat Indien wij in het rustig bezit willen blijven van de gronden, welke onze voor vaderen met zooveel moeite op de zee heb ben veroverd; Indien wij met goed gevolg den strijd willen aangaan tegen de ruwe stormen, die onze kusten bestoken en beletten dat de woedende golven zich niet weder uit breiden tot voor de poorten van Brugge; Indien wij willen, dat de steden Oostende, Blankenberghe,Nienwpoort, Dixmude, Veur- ne en het geheele Veurne-Ambachtsche niet eenmaalweder in de diepte zullen verdwijnen; Indien wij den dreigenden invloed, welke eene gedurige verzakking der kust langs de Noordzee (1) tengevolge heeft, willen doen (1) Indien men niet overtuigd is van het inzakken der kust langs de Noordzee zal men wel overtuigd worden bij het lezen der volgende bewijzen. Het is bekend, dat men in Holland molens gebruikt om het water uit de polders weg te werken. Tot het jaar 1452 konden die polders zich van liet overtollig water ont lasten bij laag water, maar de grond is ge durig aan zoo verzakt, dat men sinds langen tijd zijn toevlucht moet nemen tot molens om het water weg te malen. Een aange bracht merktéeken heeft doen zien, dat in 1616, dat is 164 jaren later, de grondslag 5'/« voet of 1 meter 25 was verlaagd, dat is bijna een meter per eeuw. Deze verzak king gaat voort en neemt toe, doch niet in gelijke mate, van het Nauw van Calais tot aan de monding van den Rijn. Gedurende het tijdperk der Romeinsche overheerscking, dat ons terugvoert tusschen de jaren 76 en 270 der christelijke jaar telling, is die verzakking niet minder dan zes a zeven meters geweest, waaruit zich de aanwezigheid van koperen vazen, ro- meinseh aardewerk en medailles op eene diepte van verscheidene meters in de veen gronden laat verklaren. ophouden Dan moeten wij onze kusten versterken door het aanleggen van talrijke zeeweerin gen, waardoor wij pene ophooging van zand aan den oever zullen verkrijgen, welke eene vorming van nieuwe duinen tengevolge zal hebben; dan moeten wij het strand den vorm van een hellenden grondslag trachten te doen verkrijgen, waarop de ver nielende golven allengs verzwakken (1) dan moeten wij de openingen in de dui - nen dicht maken, welke de zee onophou delijk daarin veroorzaakt de duinen moeten versterkt worden door dichte aanplantingen van riet en espen hout; (2) er moet eene geregeld onderhouden dienst van kustbewaarders worden ingericht de konijnen, welke zich in de duinen be vinden, moeten worden uitgeroeid de dijken langs de duinen aangelegd, welke in een vervallen staat zijn geraakt, waar door het gevaar van overstrooming grooter geworden is dan ooit, deze dijken moeteu hersteld en versterkt worden Op dit een en ander nu moet de aandacht worden gevestigd, op dat wij daardoor wel licht eene aanstaande noodlottige gebeur tenis mogen voorkomen (1) De Nederlandsche ingenieur P. Calland zegt in een rapport van 19 Februari 1863 dat, hoe steiler de helling van een strand is hoe meer kracht de aanrollende golven er tegen uitoefenenzoo ziet men ook aan de kusten waar de strandbergen zeer steil zijn iiet water menigmaal tot eene hoogte van twintig meter opgeworpen worden. Wanneer integendeel de golven tegen een langzaam klimmend strand aanrollen is het zacht bewegende zand voldoende om het water tegen te houden. Het is daarom, dat men aan de meest blootgestelde Hollandsche en Zeeuwsche kusten, waar de grond uit zich zelve weinig wederstand aan de zee bieden kan, men dit tracht aan te vullen door aan de dijken eene helling te geven van vijftien tot zelfs twintig meters bazis op een meter hoogte, zooals bij den beken den Westkapelsclien dijk in Zeeland. (2) Het Espenhout (popnlns tremula) ontwikkelt zeer goed zelfs op de hoogst 'gelegen en de meest aan den wind bloot gestelde gedeelten der duinen, waarvan men zich kan overtuigen in de omstreken van de Panne (een wijk in de nabijheid van Veurne). Andere boomgewassen als de po pulier en de esch wassen er evenzeer, ter wijl op de meest dorre hellingen harsachtige boomen kunnen geplant worden. Het is thans op de overtuigendste wijze bewezen, dat de duinen langs de kusten van Nederland, Belgie en het Noorden van Frankrijk in een uitgestrekt woud kunnen herschapen worden. En wat wordt er ver- eischt om zulk een plan in uitvoering te hi-pngan De aanstelling van kustbewaar ders, die er mede belast zijn om het boorm gewas der duinen te bewaken; het aangaan eener internationale overeenkomst om het toebrengen van schade aan de eigendommen tegen te gaanDe inachtneming der bevelen betreffende de uitroeiing der konijnen in de duinen, welke in onbruik zijn geraakt, 'tgeen als eene der voornaamste oorzaken van de verwoesting der duinen te beschou wen is. Zou het te veel gevergd zijn, wanneer men eenige waarborgen vraagt, waar liet er op aankomt om meer dan honderd duizend hectaren dorre streek in bosch te her scheppen OORLOGSBERICHTEN. De afgeloopou week is gekenmerkt door gi'ootcn tegenspoed der Russische wapenen. Osman Paclia heeft hun gevoelige slagen toegebracht. Na herhaaldelijk zegevierend zijn posilic bij Plewna verdedigd te hebben, ging hij jl. Woensdag aanvallend tewerk, verdreef den vijand uit zijn positien bij Dsjellona en joeg hem op de vlucht. Bijzonderheden omtrent het gevecht bij Plewna op 30 Juli ontbreken. De Russische troepen hebben hunne positien behouden die zij voor den aanval hadden ingenomen, Hunne verliezen bedragen ruim 5000 man. De commandant baron Kaulbar is gesneu veld. De commandant Stephanolf, de geiie- raal-majoor Boscherjasolf en decommandant Sarantschoff zijn gewond. Plewna en Lovt- scha zijn door groote Turksche troepenaf- deelingen bezet en aanzienlijk versterkt. Hij schijnt de Russen niet te hebben ver volgd en dit is misschien daaruit te verkla ren, dal zijn leger uit jonge of ongeregelde troepen bestaat, tot manoeuvreeren weinig geschikt, maar uitmuntend in verdedigbare stellingen. Daarenboven hebben de Russen overal sterke cavallerie, die bij bet Turk- sche leger nagenoeg ontbreekt. Dat de positie der Rassen op het oogen- blik zeer hachelijk is, blijkt het duidelijkst uit de mobilisatie der garde en het onder de wapenen roepen van 188,000 man van de eerste klasse landweer. Zoo spoedig mogelijk zullen troepen ter versterking naar het oorlogstooneel worden gezonden, niet alleen in Europa, maar ook in Azie, waar de opstand in den Kaukasus zeer gevaarlijk schijnt geworden te zijn. 15000 man Russische versterkingstroe pen zijn de grenzen in Azie overgetrokken en hebben eene sterke stelling noordwaarts van de puinhoopen van Ani bezet. Zij be dreigen de rechterflank en hel centrum der- Turken. Het Russische centrum staat in 3 divisien te Ani, Golveran en Kuruk-Daré. Ismail-pacha bevindt zich op een uur af- stands west van Bavazid. Generaal Tergou- kasoff staat op de grens te Kara Doulak.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1