De kust van Vlaanderen in de IXe en in de XIIe eenw. Buitenland. Binnenland. Hl. Talrijke onderwaterzettingen volgden op de doorbraken die de geheele kust in ge vaar hadden gebracht. Die van 1003, 1014, 1016, 1020 en 1042 zijn als de meest ramp volle bekend. De storm van 1115 ver woestte de stad Lombardsyde en verzandde de haven. De inwoners zich van alles be roofd ziende, vestigden zich gedeeltelijk te Nieuwpoort. Novus portus). Eerst veel later in de 13e eeuw, ontving de Yperlée den naam van Yser. (1) In de 12e eeuw onderging de kust eene tweede vormveranderinguitgebreide aan slibbingen vormden zich op de vlakten langs de zee, doorsneden met golven en kreeken. Na verschillende invallen der zee, begon men er zich eerst op toe te leggen, om deze aanspoelingen der zee (schorren) in te dij ken. Uit dit tijdvak dagteekenen de vereenigingen van eigenaars, Wateringen genoemd, een naam, die tot op onze dagen bewaard is gebleven. Dirk van den Elsas, graaf van Vlaanderen, die deze wateringen, welke groote diensten hadden bewezen, wilde begunstigen, stelde uitgebreide lan derijen nessen of schorren genoemd) ter hunner beschikking, op de eenige voor waarde, dat zij deze moesten bedijken. Filips, zijn zoon, gebruikte doortastende maatregelen om het overstroomen der zee te beletten. In 1179 liet hij een groot getal Friezen komen, om den zeearm, het Zwin, te bedijken, welks wateren onophoudelijk de stad Brugge bedreigden. Aan deze be dijking knoopt zich het ontstaan der stad Damme vast, eene zeehaven gelegen aan een tak van het Zwin. Hier werd een munt gebouwd en tegen het einde van hetzelfde tijdvak werd er door de Hollanders een handelskantoor gevestigd. Damme telde on geveer 20,000 zielen. (2) Guy van Dampierre stond op zijne beurt, bij speciale vergunning in 1282, aan zijn zoon, den graaf van Namen, talrijke moe rassen toe, alsmede al de schorren die in het vrije van Brugge ter bedijking waren ovex-gebleven. Deze vorst legde zich met ernst toe op het bedijken der polders. Hij was het, die het eerst den dijk versterkte, welke zich in eene westelijke richting uit strekte van IJzendijke, langs Heijst tot "VVendune. Het was ook onder zijn be stuur dat de oude premitieve Evendijch over zijne geheele lengte werd in orde ge bracht. De Groenendijch, nabij Nieuwpoort, is een gedeelte van den ouden Grave Jans- ctijhwelke naam tot op onze dagen is be waard gebleven. 1) Tot dc 13e eouw droeg dc Yser den naam van Yperlée (l'elpaire). 2) Damme is de geboorteplaats van den beroem den Vlaamschen dichter Jacob van Maerlandt en van Perizonius een voortreffelijk historicus. Het was in de kom, welke de haven van Damme vormde, dat op Witten Donderdag van het jaar 1213 een zee slag werd geleverd, waarhij de vloot van Filips- August werd vernield door een Engelsch-Vlaamsch eskader onder het bevel van den Graaf van Salis bury. Op een der balken in de oude kathedrale van Damme werd tot in de laatste tijden het volgende opschrift bewaard Als deze balck hier wierd geleyd Daer kwam een Spaensche kraeke ingeseild. (Wordt vervolgd.) België. Antwerpen. 6 Juli. Het faillissement der firma Tissen te Roermond is een ware ramp voor den graanhandel in Belgie. Mon zegt dat van de zoven millioen gulden, ongeveer het bedrag van liet passief, drie millioen door Antwerpen verloren wordt. In Brussel en in de Vlaanderens is het nadeel ook zeer aanzienlijk. Te Leuze, in Henegouwen, werd een der geachtste handelaars, de heer St. doorde tijding van het faillissement zoo geschokt, dat hij in allerijl naar Parijs is vertrokken en in de Seine zich verdron ken heeft. Ook in andere plaatsen des lands lijdt men verliezen en de Antwerpsche graanhandel is aan een weergalooze paniek ter prooi. Duitschland. De gemeenteraad van Mnucheu heeft de facultatieve lijkverbranding toegestaan. SLUIS, 12 Juli. Bij de aanstaande verkiezing voor leden van den gemeenteraad, Dinsdag 17 Juli, in de verschillenJe gemeenten in het 4e district, moeten de navolgende heeren leden aftreden, te Sluis J. M. Hennequin en Jacob le Boy. Aardenburg J. B. Dierikx en J. deMuijnk. St. Anna ter Muiden, Geene. (JadzandA. Erasmus en lz. Risseeuw, Joh.Z. EedeN. van Parijs en P. J. van Acker. Heille: Geene. Oostburg: M. Luteijn Mazure en Izaak Kisseeuw. KetranchementJ. Basting en J. W. Al- mekinders. ZuidzandeA. J. Kisseeuw en Abm. de Vlieger. Tegen het einde der maand moeten in deze gemeente volgens-de periodieke lijst af treden als leden van het kiescollege dei- Hervormde gemeente de heeren Johannes Baden, F. van Overbeke,. J. P. Westerweel en J. P. Leijsennaar. Op den 30e Augustus a. s. zal, naar wij vernemen, de gewone jaarlijksche alge- meene vergadering van onderwijzers uit dit district in deze gemeente gehouden worden. De heer L. H. Leunis te Groede had Dinsdag het groote voorrecht gedachte nis te vieren, omringd door al de zijnen, zijner veertigjarige loopbaan als geneesheer. Door het uitsteken der nationale driekleur in die gemeente, getuigde menigeen van zijne groote ingenomenheid met dit zoo heugelijke feest. Tal van bewijzen van er kentelijkheid en achting stroomden den ge- achten jubilaris toe de geneeskundigen uit dit district, deelmakende van het ge neeskundig leesgezelschap, waren voor een groot deel tegenwoordig en boden ZEd. hij monde van den voorzitter een sierlijk ge schenk aan dat door den jubilaris dank baar werd aanvaard. Des avonds bracht de harmonie van Groede hem eene serenade en werd hem door een der commissarissen op eene zeer hartelijke wijze met dezen dag geluk gewenscht het welk door don jubilaris even hartelijk werd beantwoord. Eene illuminatie en vuurwerk, afgewisseld door de tonen der harmonie besloten dit feest, hetwelk hij zeer velen eene alleraange naamste herinnering zal achterlaten, met de bede, dat het den heer Leunis nog zeer vele jaren gegeven zij de lijdende mensch- heid hulp te verleenen en werkzaam te zijn in zijne overige door hem bekleed wordende betrekkingen. Tot leden der Eerste Kamer zijn dooi de verschillende provinciale staten herko zen in Limburg de heer Michiels van Kes- senichin Overijsel de heer Storkin Zuid- Holland de heeren Viruly met 71 en Blussé met 68 van de 78 stemmenin Utrecht de heer Huijdecooper van Maarsseveen. In Groningen is in plaats van het aftredende lid mr. Cremers gekozen air. W. de Sitter, met 25 tegen 15 stemmen. In Noord-Bra bant in plaats van den heer Verschoor, die bedankt had, de heer Smitz, met 33 van de 56 stemmen. In Noord-Holland is gekozen de heer A. V. Teding van Berkhout met 38 stemmen, terwijl het aftredende lid jhr. C. Hartsen 29 stemmen verkreeg. De heer Biichner werd herkozen. In Gelderland werd gekozen de heer Coenen met 30 van de 58 stemmen in plaats van baron Schimmelpennink van der Oije, Baron van Bhemen van Rhemenshuizen werd herkozen. In Friesland gekozen de heer Eijsiuga. De uitslag van Groningen en Drenthe is nog onbekend. Door ZExc. den Commissaris des Ko- nings in Zeeland is het volgend provinciaal blad uitgegevenHet vinden van een le venden coloradokever (doryphera decenili- neata) te Rotterdam, waarop betrekking had het onlangs in do Slaats-Courant opge nomen bericht, heeft 't bewijs geleverd, dat dit gevaarlijk insect, door lusschenkomst van de scheepvaart, op voorwerpen van al lerlei aard uit Amerika kan worden overge voerd en dal het verbod betreffende den in voer van aardappelen enz. uit Amerika en Canada onmachtig is, om zijne verschijning hier te lande te voorkomen. Daarenboven is geconstateerd dat het ge vreesde insect reeds is aangetroffen op oen aardappelveld in Miihlheim aan den Rijn in Pruisen, zoodat verdubbelde waakzaamheid plicht is geworden, en ofschoon tot heden geen afdoendo maatregelen tegen de over brenging en ter uitroeiing van het insect be- keud zijn, zoo behoort niettemin al 't moge lijke te worden beproefd om deze ramp af te wenden. Volgens het verlangen van den minister van hinnenlandsche zaken heb ik de eer het bovenstaande onder Uwe aandacht te bren gen, met uitnoodiging lo. de ingezetenen, met verwijzing naar de door het departement van binnenland- sche zaken uitgegeven en verspreide be schrijving met teekening, tot de meest mo gelijke waakzaamheid aan te sporen Zo. zoodra insecten, overeenkomende met die beschrijving en teekening, in Uwe ge meente worden gevonden, een bericht daar van aan het departement van hinnenland sche zaken op te zenden, zoo mogelijk met een exemplaar yan hel insect, opdat het feit met zekerheid worde geconstateerd. Tengevolge der bizondere bepaling, thans bij art. 4 der tariefwet van 6 April jl. aan den post manufacturen van het tarief van invoerrechten toegekend, zal, krach tens eene resolutie van den minister van fi- nantien, voortaan alle ruw of ongebleekt drukkatoon ten gebruike der katoendrukke- rijen en ververijen, zonder betaling van rechten worden toegelaten, onverschillig of het na de bewerking weder wordt uitge voerd, dan wel hier te lande verblijft. Ook heeft do minister van finantien be paald,] dat bet tarief wordt toegepast op de kens van katoendrukkerijen, zoodat geke perde ongebleekte en ongeverfde lakens, be stemd om te worden gebruikt voor dekens in katoendrukkerijen, als fabriekswerktuigen ten invoer kunnen worden toegelaten. In de jongste zitting der Provinciale Staten van 11 dezer is de heer mr. C. J. Pické, met 30 van de 31 stemmen herkozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten Ge neraal. Op den heer W. A. baron van Lijn den was één stem uitgebracht. GEMENGDE BERICHTEN. De kapitein der artillerie, jhr. W. Al- ting van Geussau ie Helder, beeft van alle corpsen, 8 bataljons infanterie uitgezonderd: een statistiek van de kennis der miliciens van 1876 in lezen en schrijven opgemaakt.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2