;a. s. gelegenheid worden gegeven, deNeder- landsche koperen pasmunt en do nieuwe Nederlandsche bronzen pasmunt, doch voor niet minder dan eene waarde van f 10, tegen standpenningen iu te wisselou. Voor belanghebbenden laten wij hier onder eene opgaaf volgen van de voornaam ste goederen waarvan de rechten volgens Staatsblad No. 71 van 1877 met lo. Juli worden afgeschaft, balein darmsnaren drukletters; fabriek-, landbouw-en stoomwerktuigen, en hetgeen verder tot die rubriek behoort; garens, uitgezonderd de meer dan twee- draads getwijnde, geverwde of ongevervvde wollen of saijelteu garens; gereedschappen van hout, ijzer, koper, staal of andere, alsmede landbouwgereed schappen granen .en peulvruchten, en betgeen ver der tot die rubriek behoort; haarpoeder; hagel; hout, met uitzondering van houtwerk, duigen, geschaafd en geschikt om tot vaat- en kuipweik gebruikt te worden, daaronder niet begrepen; buiden, vellen en leder, met uitzondering van bereide pelterijen en zadelmakers-, schoenmakers-, koffermakers-en alle ander niet afzonderlijk belastlederwerk; ijzer, met uitzondering vanijzerwerk, ge goten, gesmoed, goslagen of geplot. Niet af zonderlijk belast, alsmede aambeelden; kaarden van ijzerdraad; kalk en hetgeen verder totdierubriek be hoort; koeken, raap-, hennep-, lijnzaad-, papa ver-en grondnotenkoekenalsmede lijnmeel koper, met uitzondering van opgemaakt koperwerk al of niet verlakt, geschilderd of verguld, pleet- en bronswerk, verguld ko perdraad en vergulde koperen spijkers; lood; nieuw zilver, met uitzondering van nieuw zilverwerk en voorwerpen van aluminium vervaardigd; rijstmeel; smoltkroezon; spelden; spiauter of zink, met uitzondering van werk of goreedschappon, al of niet verlakt of gesjhildord. steen- en betgeen verder tot die rubriek behoort; stijfsel strooen spaan; teen en mandenwerk; touwwerk; vaat- en knipwerk, zoo oud als nieuw; zaad- zeildoek van alle soorten, vooikomende onder manufacturen; zijde, gewerkte, als naai, stik- of floret zijde. De holling van leges en omolumenten door ambtenaren der in en uitgaande rechten en accijuson volgens de Koninklijke besluiten van 6 Juni 1819, no. 3, en 22 Maart 1824, uo. 47, vervalt mede. De collecten gehouden ten behoeve van hot fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapeuden dienstin doNederlanden heeft te Sluis f 32,40, teSt. Anna ter Muiden f3,70 en te St. Kruis f 4,39'/* opgebracht. Van de overige gemeenten zijn nog geene opgaven ingekomen. Donderdagavond brak boven deze streken een geweldig onweder los, dat verscheidene droevige sporen heeft achtergelaten. Voor- zoover ons thans bekend is, is de bliksem in geslagen op de hofstede bewoond door P. Ris- sbèuw onder de gemeente Schoondijke on Angl. de Smet, onder de gemeente Oostburg. Van heide hofsteden is de schuur in de asclr ge legd, terwijl in die van den eersten een stier, ecu geit on twee windhonden in de vlammen zijn omgekomen. Het paard vftn den eige naar, den heer Blankert, die juist ter plaatse was, heeft men met moeite kunnen redden. Verder vernemen wij dat nabij het Haze- giras bet onweder is ingeslagen op de hofstede van Bernard Galle, waarbij tweepersonen, een arbeider, gehuwd en vader en een knecht zijn gedood en de schuur is afgebrand. Beide ongelukkigen hadden in deze schuur met 28 an deren een schuilplaats voor de met stroomen neervallende regen en hagel gezocht. Toevallig was de eigenaar, de heer Lippens van Gent juist van daar vertrokken. Een derde per soon woonachtig op de hofstede van Gkijsels, mede daar iu de nabijheid, werd dien avond nog vermist men weet niet wat van hem geworden is. Een der gedooden was aan het voorhoofd getroffen, bij den anderen heeft men op het lichaam geen sporen ont dekt,alleen was er een rond gaatje in zijn hor- logiekast ter grootte van een pijpensteel. Overigens was ook aan het horloge niets, zelfs niet aan het flanellen lapje, dat in de kast lag. Twee onzer spuiten zijn naar Oostburg ver trokken om hulp te bieden, doch die bleek aldaar niet noodig te zijn. Onmiddelijk werd het besluit genomen naar Schoondijke te rijden, alwaar onze spuiten goed van pas kwamenen door hun flinke werkzaamheden de attentie men menigeen trokken. Op den toren kon men zien dat er op verschillende plaatsen brand was ontstaan, zoodat wij nog ettelijke treurige berichten tegemoet zien In de tuinen is door den hagelslag nog al aanmerkelijke schade toegebracht, voorna melijk aan de jonge groenten. N.S. Van wege hot Gemeentebestuur alhier, zijn lieden de ingez-etenen, die bij bovengenoemde branden hunne hulp heb ben betoond, bij publicatie bedankt. Uit het nu bekend geworden verslag der commissie, benoemd tot onderzoek dei- werken van het Waterschap der sluis aan de Wielingen, bestaande deze commissie, zooals onze lezers zich zullen herinneren, uit de beeren J. v. d. Vegt, C. Carpreau en J. F. Hennequin, .blijkt dat die werken door haar allezins voldoende zijn bevonden om aan do gewone stormen weerstand te kuDnen bieden, behoudens de ontworpene verbeteringen en versterkingen door het Waterschapsbestuur aan te brengen, welke verbeteringen deze week reeds zijn aan besteed. Alleen vond de commissie dat de zeesluis te veel blootstaat aan de zware deining zoowel bij lioog- als laagwater, waar voor zij aangeraden heeft, den mond der Sua- tiegeul te vernauwen en de opening van het staketwerk kleiner'te maken, zoomede nog eene rij hoogere palen aan te brengen, waardoor zij meent, is genoemde deining niet geheel weggenomen, deze toch zeer voel verminderd zal zijn. Verder vond zij geheel overbodig om den oostelijken kanaaldijk tusschen de zee- en wachtsluis te verzwaren, welke verzwa ring door het Bestuur der Watering Cad- zand verlangd werd, en waartoe op de ver gadering van Ingelanden dier watering, gehouden 26 April jl. reeds besloten werd. De commissie is van zienswijze, dat de Zeesluis met de andere daarbij gelegen werken in zoodanigen toestand verkeeren, dat het vooreerst niet te denken is, dat genoemde oostelijke kanaaldijk als water- keering zal moeten dienst doen, en bij een onverhoopt geval ook nu, zonder die ver zwaring, de Watering van Cadzand voor ondervloeien zal kunnen beschermen. Het eind van het rapport is dan ook, dat de commissie wenscht, dat alle vrees bij het pu bliek voor zware ongevallen moge geweken zijn, evenwel zonderde waakzaamheid van het uitvoerend Bestuur voor werken onmiddellijk aan de Noordzee gelegen hierdoor te vermin deren Het op 21 Februari gestrande schip Eliza Lauchlan, is de vorige week, dank zy de onvermoeide pogingen van den keer Schultz scheepstimmerman te Antwerpen, van liet Kadzandsché strand in vlot water gebracht, door eene stoomboot naar Ant werpen gesleept en aldaar goed aangekomen. Algemeen roemen de kustbewoners de aan den dag gelegde zaakkennis, energie J en loyale behandeling bij de gedane werk zaamheden, waarvoor de heer Schultz nu wederkeerigruimschoots beloond worden zal. Een partij koolzaad, groot 112 hek- taren door liet Bestuur van den Hazen- polder, Lippens en anderen ten overstaan van den notaris Termote verkocht, beeft in den Willem-Leopold-Polder van fr. 275 tot fr. 375, en op de Commandeursplaat van fr. 50 tot fr. 300 per gemet opgebracht. Onder de voorstellen welke door HH. Gedeputeerde Staten in de zomervergade ring aan de Provinciale Staten zullen ge daan worden, is ook dat tot het alsnog verstrekken van rentelooze voorschotten voor het aanleggen van wegen aan St. Kruis, Clinge en Hengstdijk, zijnde de eenige ge meenten binnen de provincie, die thans nog geene kunst- of straatwegen bezitten. En zullen er eenige mededeelingen worden ge daan omtrent de regeling van de stoom- bootdienst op de Wester-Schelde. Van de 45.250 personen die in 1876, door de booten op de Wester-Schelde vervoerd zijn, komen er voor 20,841 als vanen naar Vlissingen en Breskens en 13862 van en naar Vlissingen en Neuzen, de overige 10,547 rei zigers verdeelen zich tusschen de andere Provinciale veeren en aanlegplaatsen. Nog zal er mede voorzien worden in de dit jaar plaats hebbende aftreding alsGedep. Staten van de heeren mr. J. C. R. van der Bilt, mr. G. A. Fokker, J. P. I. Buteux en mr. N. J. C. Snouck Hurgronje en van den heer mr. C. J. Pické, als lid van de Eerste Kamer. Ter voorziening in de door aftreding bij de Synode ontstaande vacaturen yan pre dikanten voor den tijd van 3 jaren is door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland benoemd de heer H. Q. Janssen, predikant te St. Anna ter Muiden. Den 16 dezer had te Aardenburg de plechtige opening plaats der nieuw opge richte R. C. bizondere school. De hoofdonderwijzer de heer P. H. J. van der Plaat, laatstelijk hoofdonderwijzer aan de openbare school te Paulus-polder, gemeente Stoppeldijk, heeft met 51 leerlin gen het onderwijs begonnen. Ook in Zeeland en Groningen zijn thans, op uitnoodiging van Z. K. H. Prins Hendrik, provinciale comité's opgericht in aansluiting aan het Nederlandsch Afri- kaansch comité. Het provinciaal comité voor Zeeland is, onder eerevoorzittersehap van jhr. mr. W. Six, commissaris des Konings, samengesteld uit de heeren J. P. I. Buteux, J. H. de Fremerv, F. G. Sprenger, P. For bes Wels, J. A. A. Fransen van de Putte, mr. J. P. N. Erroerins en C. P. Pierssens. Volgens het Vaderland is aan het Mi nisterie van Oorlog een nieuw ontwerp van wet op do nationale militie in bewerking. In de jl. Maandag gehouden algemeene vergadering van de maatschappij «Zeeland" is de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij op haar verzoek eervol ontslagen als directrice der maatschappij, onder dankbetuiging voor al hetgeen zij gedaan heeft bij het in het leven roepen en exploiteeren der stoomvaart lijn Vlissingen—Queensborough. Tot direc teur werd benoemd de heer C. L. Van Woel- deren, oud luit.ter zeele kl.Het collego van commissarissen werd aangevuld met de hee ren J. P. J. Buteux, jhr. mr. J. W. Schorer en J. G. Betz. Door een in de statuten ge brachte wijziging werd aan Z. K. H. prins Hendrik het re:ht gegeven tot hetaanstellen van een bizonderen commissaris, om te wa ken voor do rechten en belangen, voort vloeiende uit de door hem gewaarborgde leening. De resultaten van het afgeloopen boekjaar worden bevredigend genoemd. Men meldt dat zich op 15 Juni reeds 6000 personen als leden van «Eigen Hulp" hebben aangemeld, verdeeld over een 50-tal comité's. In het begin van Juli zal een alge meene vergadering worden gehouden.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2