ZIJ IS NIET MEER! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-ÏLAANDEREN. I N°. 25. Achttiende jaargang. 187' Zaterdag 23 Juni. Buitenland. Binnenland. SLÏÏISIUVBDU1 Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertontiönvan 15 regels ÖO cent, elke regel meer 7'/2 cent. Groote letters naar het go. tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven cle Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Corresponderen, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NUGll en VAN D1TMAH, Algemeen Advertentie-Bureau te Rotterdam. Zoo hebben dan de sombere klokke- toonen van Dinsdag en Woensdag ons voor bet laatst toegeroepen: Uwe ge beide vorstin SOPIII4, tltim:HlivV MATHILDA, prinses van Wurtemberg is niet meer; Haar stoffelijk overschot is thans in den koninklijken graf kelder geborgen. Ofschoon wij onze geliefde doode met liet stoffelijk oog bier niet moer aanschouwen kunnen, bare nagedach tenis zal in zegening blijven bij ieder, die er zicli op beroemt Nederlander te zijn en geleefd te hebben tijdens de regeering van eeno Koningin, die ge durende een reeks van jaren alles, wat in haar vermogen was, lieeft aange wend om zich de liefde van hare on derdanen waardig te maken. Het ligt geenszins in onze bedoeling hier in verdere bijzonderheden te treden, want wij achten ons zeiven te gering-om hare deugden en talenten naar waarde te schatten. Alleen volge haar uit den grond onzes harte deze bede Hare assche ruste in vrede! Rust zacht, verganklijk lichaam, In 's aardrijks killen schoot Maar Gij, verheven ziele, Voor de aarde veel te groot, Zing Gij een driewerf heilig Met de englen om Gods troon, Ter eere van den Vader En 's Vaders eengen Zoon. Ten einde onzen lezers iets te kunnen mededeelen aangaande de begrafenis van onze geëerbiedigde Koningin, verschijnt dit nommer dezer courant eerst heden. België. De raadkamer van de Brusselsche recht bank heeft in zake den diefstal van veertig millioen ten nadeele dor Banque de Belgi- ipie, de beruchte Marie Collail (Lolo,) be nevens de heeroti Dock on Gengebien, be stuurders der batik, Dansart en Löwenstein, fondsonmakelaars, en vier beambten dei- bank buiten vervolging gesteld, doch den kassier T'Kiut de Roodonbeke, den ex-gou verneur Forlamps, fid Aan den -sonaat, en den nu fungeerenden gouverneur Sebatier, lid dei- Kamer, verwezen naar het bof van appèl, Kamer van-in-staat van beschuldiging- stelling, welk lichaam zal beslissen of zij voor het hof van assises moeten terecht staan. In dezelfde zaak zijn drie fondsen- makelaars, De Buck, vader en zoon, en Porre sr., naar de correctionneele rechtbank ver- Op 1G Juni is te Brugge in GOjarigen leeftijd overleden de lieer Jan Ketele, een algemeen bekend aannemer van groote werken. SLUIS, 22 Juni. In den laatsten tijd heeft onze ruïne, de zoogenaamde westbatterij of sortie eene menigte bezoekers gehad, waaronder ver scheidene vreemdelingen; dit was voorna melijk liet geval gedurende de kermisdagen. Het is dan ook wel de moeite waard, die oude gewelven in oogenschouw te nemen, die nog dagelijks bezienswaardiger worden. Gewis, kleine beginselen hebben hier tot belangrijke uitkomsten geleid. Immers de heer Koksma, Wethouder en Notaris alhier was dezen winter begonnen met een stuk van zijn grond te laten afvoeren in de door hem aangekochte oude vest achter de west- batterij, voornamelijk met het doel aan eenige armen werk te verschaffen gedu rende het lange winterseizoen. Door dezen heer werd vergunning ge vraagd eenig puin te laten wegvoeren, dat tegen de sortie lag om daarmede de vest van onderen gedeeltelijk aan te vullen, hetgeen hem gereedelijk werd toegestaan. Maar ziet, bij het verder wegnemen van aarde en steen, was al spoedig niet meer bet puin, maar hetgeen onder bet puin bedolven lag de oor zaak van verdere ontblooting. De eene boog vertoont zich na de andere, die weer links en rechts toegang verleonen naar ruime ka mers, waarvan de groote, net gemetselde kruisgewelven op pilaren rusten. Door lust tot verder onderzoek, tengevolge van het geen bij iedere ontgraving werd ontdekt, liet genoemde Heer Koksma voortgraven en is men thans zoo verre gevorderd, dat men door flinko iugangon beide kamers kan be zoeken. Indie ter rechter zijde lieeftmen een trap gevonden, die naar alle waarschijnlijk heid toegang heeft verschaft tot den toren, die vroeger op hot gebouw heeft gestaan. Uit den bouw van dezen trap kan men ge noegzaam opmerken,dat men vroeger in het maken vau keurig metselwerk niet ten ach ter is geweest. Doze trap toch loopt in den vorm vau een kurkentrekker naar hoven en moet tegenformeelen gebouwd geweest zijn, want de stoencn staan alle rechtstandig bo ven elkander. Wij hopen wel, dat met de verdere ontblooting van dozen trap i jverig zal voortgegaan worden, waardoor wij bin nen kort het genoegen zullen kunnen sma ken om ook vau boven af dezeonderaardsehe plaatsen te bezoeken. Iiitiisschon zijn wij den heer Koksma dank verschuldigd voor hetgeen tot hiertoe in dezen door hem aan't licht is gebracht. Wij wenschen hem verder lust en volhar ding toe, om op den ingeslagen weg voort to gaan en hopen, dut nieuwe en verrassen de ontdekkingen in deze merkwaardige ruïne voor hem do schoonste zelfvoldoening zullen zijn. Eergisteren, den dag der begrafenis van H. M. de Koningin, zag men ook alhier, ten teeken van rouw, do woningen van ver scheidene ingezetenen gesloten. Als nog een staaltje van de verre gaande baldadigheden, die hier als liet ware aan de orde van den dag zijn, doelen wij mede, dat Dinsdag in den namiddag, ver- seheidene jonge olmen en kastanjoboomen, in de verlenging der Hoogstraat en elders met een scherp werktuig, op eene grove wijze ingekapt en deels gepeld zijn. Velen vragen zich af, zal hot der politie dan toch nimmer gelukken, paal en perk te stellen aan dergelijke baldadigheden, door ontdekking van de daders dezer en andere straatschenderijen, en aan deze oen reeds lang en dubbel verdiende straf te doen ondergaan. Men verneemt, dat de bekende schoone eikenhouten bas-reliefs uit de groote boven zaal van het Stadhuis in deze gemeente, vroe ger te Delft tentoon gesteld geweest, thans op uitdrukkelijk verzoek der regelingscommissie voor de tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid te Amsterdam, ook aan haar gedurende den tijd van die tentoonstelling in bruikleen door liet gemeentebestuur zijn af gestaan. Behalve de reeds genoemde kantoren te Aardénburg en IJzcndijke, zal ook ten kantore der Registratie alhier met lo Juli

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1