sterdamdr. F. J. Stieltjes, 's Hertogen- bosehmr. F. J. E. van Zinnicq Berg- mann MaastrichtG. E. F. X. M. Kerens de Wylré. Leiden jhr. mr. J. L. Cremer van den Bereh van Heemstede. Amersfoort: mr. E. baron Maekay. Zwolle: jhr. mr.'J. A. Sandberg. Roermond mr. H. F. Lam- brechts. Boxmeer mr. J. H. L. Haffmans. Zutfen mr. L. Ed. Lenting. Leeuwarden S. Hingst. Eindhoven mr. A. J. H. van Baar en mr. P. J. A. Sinitz. Appingadam: mr. D. de Ruyter Zijlker en J. Schepel. Zuidhorn mr. E. J. J. B. Cremers. Gouda: mr. M. Bichon van IJselmonde. GEKOZEN Gouda mr. J. G. Patijn. Tielmr. H. J. Dijkmeester. Utrecht jhr. mr. J. Roëll. Amsterdam jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg en P. H. HoltzmanDe venter mr. A. van Delden. HERSTEMMING Te Delft tusschen de heeren mr. A. M. Schagen van Leeuwen, die 964 en generaal W. von Wraugel auf Lindenberg die 893 stemmen verkreeg. Te Almelo tusschen de heeren H. A. Insinger, die 1032 en mr. G. M. van dei- Linden, die 909 stemmen bekwam. Maandag 18 dezer zal in deze gemeente aan de woning der ingezetenen een collecte worden gehouden ten behoeve van het fonds van de gewapende dienst in do Nederlanden. Moge deze ruime deelneming vinden. Gister morgen heeft in den Zwinpolder alhier een smartelijk ongeval plaats gehad. De knecht van den landbouwer Mabesoone te St. Anna ter Muiden voerde een drie- wielskar met grond beladen, waarop beiden gezeten waren. Toen zij den april afrijden zouden, ging de baas van het voortuig af en vermaande ook zijn knecht, dat hij er nevens gaan zoude, doch deze, met het ongelukkige ,Jiet zal mei gaan", bleef zit ten. Bij het afrijden draaide het voorwiel der kar. waardoor deze met den man die er op zat kantelde en in de nabijzijnde sloot terecht kwam. De kar verpletterde hem het hoofd zoodat hij onmiddelijk stierf. De ongelukkige was gehuwd en omstreeks zestig jaren oud. Dinsdagmorgen omstreeks half vijf ure is de bliksem ingeslagen bij den landbou wer A. Steenhardt aan den zoogenaamden Groeneweg onder de gemeente Schoondijke. Steenhardt was bezig om zich aan te klee- den, ten einde aan zijne onderhoorigen te gaan zeggen, dat zij om het zware weder niet uitrijden zouden, toen de bliksem in zijne woning sloeg en er de vreemdste, wij zouden haast zeggen, zonderlingste uitwerk selen teweeg bracht. Haasten wij ons in- tusschen mee te deelen, dat niemand dei- aanwezige personen is getroffen hoewel de bliksem, in vier verschillende kamers schade lieeft aangericht. Aan de oostzijde van het gebouw zijn de steenen op een lengte van vijf a zes meters uit den gevel geslagen. Van de muurplaat is een stuk ter lengte van drie meters af gerukt. Van het dak zijn ongeveer 300 pan nen weggeslagen. Van vier kozijnen zijn de stijlen verbrijzeld. In eene aangrenzende kamer der ouders lag een jongeling, die met schutting en bedstede in het midden der kamer werd geworpen. Een kabinet werd door kalk en steengruis, dat uit de muren werd geslagen als doorschoten. Een schrijf lessenaar werd verbrijzeld en de daarin aanwezige papieren werden niet verschroeid, maar als 't ware vermaald. Een boekenhan ger bleef ongedeerd, maar de boeken die er zich op bevonden, werden naar de andere, zijde van liet vertrek geworpen. Een kamer, waarvan de achtermuur en de schoorsteen met gekleurde tegeltjes was bezet (onder andere was er op afgebeeld de slag van Waterloo) is geheel van dit sieraad beroofd; verscheidene dier tegels zijn vermorzeld. In eene glazen kast met ruiten is in iedere ruit een gat geslagen, zonder daaraan verder eenige schade toe te brengen. De randen van het glas zijn door het smelten niet meer scherp maar meer of min afgerond geworden. De keel van den regenbak, met den daarop lig- genden deksteen is stuk geslagen en van daar is de bliksem, door de fundeering, op zijn weg een kelderkozijn verbrijzelende, in den kelder gekomen, waar hij een room- kuip heeft omgeworpen. Hoe overigens de bliksem in de woning gekomen en langs waar hij die weder verlaten heeft is onbe kend. Alles is verzekerd bij de maatschappij van de Jong en Comp: te Amsterdam. Zaterdag 11. heeft men in de woning van F. H. deG. alhier eene diefstal met inbraak gepleegd. De dief heeft met een vreemden sleutel de deur van bovengenoemde woning opengemaakt en daarna met een scherp voorwerp de lade ëèner ladetafel openge broken en uit een kistje waarin zich eenig geld bevond twee geldstukken ontvreemd, nl. een stuk van f2,50 en een van 25 ets. Het is de politie mogen gelukken den dader op het spoor te komen, terwijl van het ge beurde proces-verbaal is opgemaakt. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Sluiskil G. L. P. van Ham, hulponderwijzer te Schoondijke. Uit 's Graveuhage wordt van 8 Juni gemeld Gister-namiddag ten één ure is het stoffe lijk overschot van H. M. de Koningin, na vooraf te zijn gebalsemd, in zijn laatste wo ning besloten; de lijkkist werd dichtgesol- deerd. De balseming moet volkomen naar eisch zijn volbracht en geslaagd. Het voorkomen der vereerde en geliefde Doode moet, nadat de trekken des lijdens van Haar gelaat ver- dvenen waren, een weemoedig liefelijken aanblik hebben opgeleverd. In antwoord op het rouwbeklag, dat do Raad van State aan Z. M. den Koning heeft overgebracht, heeft Z. M. o. a. gezegd «Ik stel het bewijs van deelneming van den Raad van State aan zijn grondwettigen Voorzitter op hoogen prijs; het zal den band tusschen Vaderland en Oranje nog nauwer toehalen." 9 Juni. De teraardestclling van het stoffelijk over schot van wijlen H. M. de Koningin blijft bepaald op Woensdag, den 20 Juni a. s. Te tien uren des morgens zal de rouwstoet het Huis ten Bosch verlaten. De trein zal, naar men verzekert, den volgenden weg nemen van het Huis ten Boschden Leidschen straatweg tot aan de Koningsbrug, Korte Voorhout, Tournooiveld, Lange Vijverberg, Plaats, Gevangenpoort, Buitenhof, Grave- straat, Wagenstraten, Huijgensplein en straat, langs den Rijswijksehen weg naar Delft; 24 kamerheereu en kamerjonkers zul len het lijk achter den rouwwagen volgen. Als herauten bij den lijkstoet worden ge noemd do heeren mr. A. J. graaf van Rand- wijck, commies van Staat, en jhr. mr. P. A. Van den Velden, s cretaris bij den Hoogen Raad van Adel. De Keizer van Duitschland zal bij de plechtigheid vertegenwoordigd worden door Prins Albert van Pruisen, de Koning van Wurtemberg door Prins Peter van Olden burg, halve broeder van de overledene; de Hertogin van Nassau door baron F. Bose. De overige Rijken zullen zich vermoedelijk laten vertegenwoordigen door hun respec tieve gezanten, die een uitnoodiging zullen bekomen tot bijwoning der plechtigheid in de nieuwe kerk te Delft Z. K. H. Prins Frederik heeft heden-mid dag te 3 uren in audiëntie ontvangen de Mi nisters, hoofden der departementen van al gemeen bestuur, die Hd. hun deelneming in het verlies van II. M. de Koningin betuigden. Z. M. do Koning heeft heden-namiddag ontvangen de gezanten dor verschillende Staten bij het Nederlandsche Hof, voor zoo ver in de residentie aanwezig, vergezeld van de secretarissen of attachés bij hun legation, tot het aanbiedon hunner condoléances met het overlijden vau HDs. gemalinne. De leden der diplomatie verschenen in groet costuum ter audiëntie, do kokarden hunner steken van een rouwteeken voorzien. De grootmeester en de kamerheer van wijlen H. M. de Koningin graaf v.Randwijck en jhr. mr. Van Pabst van Bingerden, die jl. Maandag van's Hagenaar Stuttgart vertrok ken tot bekendmaking van het overlijden onzer beminde Vorstin aan hot Wurtem- bergsche Hof na zijn volbrenging dier droe vige missie heden-middag te 3'A uren aldaar teruggekeerd. Ook in het buitenland heeft de dood onzer koningin veel sympathie verwekt. De Engelsche bladen, het bericht van den dood vermeldende, herinneren eraan, hoe zij bij Haar herhaalde bezoeken aan Enge land aller sympathie wist te winnen en in hoe hoog aanzien zij in de Engelsche hof kringen stond. Een Woensdag in Bucking ham-Palace te houden gala concert ging om het sterfgeval niet door. Van de Fransche bladen zegt o. a. Ie Mo- niteur: «Nederland's koningin was een voor treffelijke vorstin, een toonbeeld van goed heid, van intelligentie en van deugd." Le Temps zegt o. a.: «De koningin der Nederlanden stond bekend om hare gaven van verstand en haar ontwikkelenden smaak voor schoone kunsten." Ook Belgische bladen hadden als l'Étoile Beige, het Handelsbl. van Antwerpen bren gen warme hulde aan de nagedachtenis der Koningin. Het Neue Tagblatt, dat in Stuttgart, de geboorteplaats van wijlen H. M. verschijnt, schrijft«Eene zware slag" heeft ons ko ningshuis getroffen; een verlies, waarin het geheele land oprecht en innig deelneemt. Koningin Sophia, de zuster van onzen ko ning, is Zondag na een kortstondig lijden te 'sGravenhage overleden. Het laatst bezocht de overledene haar vaderland bij gelegen heid van de onthulling van het gedenktee- ken van wijlen koning Wilhelm. De door luchtige vrouw heeft veel goeds en edels tot stand gebracht; in Wurtemberg evenals in haar tweede vaderland zal de herinnering aan haar in het hart des volks voortleven. Toen aldaar de tijding van haar dood werd ontvangen, schortte de heer Carré uit eigen beweging de voorstellingen in zijn cirque op. Ook het Engelsche en Belgische hof heb ben den rouw aangenomen. In ons land worden tal van adressen van rouwbeklag, zoowel van gewestelijke, als gemeentelijke besturen en particulieren aan den Koning verzonden. In Amsterdam zijn al de stuk ken, van de gemeentelijke administratie uit gaande, van een rouwrand voorzien. De boden ten raadhuize zijn begonnen met een rouwband te dragen aan den linkerarm, tot nader order. Onderscheidene personen, waar onder leden van het dagelijksch bestuur, hoofdambtenaren, leden van den raad, het ambtenaars-personeel der politie en zelfs vele voorname familien hebben den rouw aangenomen. In het Dagblad en andere bladen komt eene opwekking voor van dhr. H. J. Door man te 'sHage, om een monument op te richten ter nagedachtenis van de overleden Koningin. JJaar aanleiding hiervan heeft de heer M. J. Van Zanten, aldaar, aangeboden kosteloos het fundament voor het op te rich ten monument of standbeeld te maken. De heer v. Z. doet deze aanbieding op het voetspoor van zijn vader, die met den heer Do Groot het fundament kosteloos heeft gelegd voor het standbeeld van wijlen Z. M. Koning Willem II. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft Woens dag-middag geruimen tijd in de lijkkamer zijner zoozeer betreurde moeder doorge bracht. Men zegt, dat wijlen H. M. de Koningin in Haar testament heeft bepaald, dat al die genen, welke tot haar huis hebben behoord, levenslang in het genot moeten blijven van de aan hun betrekkingen verbonden wedden. Z. K. H. Prins Alexander is weder in zoover hersteld, dat hij Zaterdagmiddag een bezoek kon afleggen bij Z. K. H. den Prins van Oranje.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2