*»T ÏÏT^P.. WUi Uiiii ZIJ IS NIET MEER! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 23. i Sse Achttiende jaargang A0. 1877. Vrijdag 8 Juni. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advcrtentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7 Va cent. Groote letters' naar het ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advcrtentiën (uiterlijk des Donderdags avoiuls 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondéten, te bezorgen hij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NIJGH en VAN D1TMAR, Algemeen Advertentie-Bureau le Rotterdam. De dagen des menschen zijn als het gras; gelijk eene bloem des velds alzoo bloeit hij. A ls de wind daarover gegaan is zoo is zij niet meer en hare plaats kent haar niet meer maar de goedertierenheid des Hecreh is van' eeuwigheid tot eeuwigheid. De Nederlandsche bevolking verkeerde in de laatste dagen der vorige week in eene buitengewone spanning, tengevolge der elkander snelopvolgende onrustbarende tijdingen, welke ieder oogenblik uit de residentie naar alle deelen van het Vader land werden overgeseind, aangaande den zorgvollen toestand, waarin Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin, sedert ette lijke dagen zich bevond. Verleden Zondagmiddag, 3 Juni, kwart voor twaalf, is de groote slag gevallen en heeft SOPHIA, FREDER1KA, MATHILDA, Prinses van Wurtemberg, Neerlands geliefde Koningin, het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Dat haar verscheiden in vrede zij geweest, dat is onze bede Hare Majesteit was de dochter van Koning Willem I van Wurtemburg en van Catharina, Paulowna van Rusland en werd geboren den 17 Juni 1818, zoodat Zij slechts den betrekkelijk geringen ouder dom van bijna 59 jaren heeft bereikt. Den 18 Juni 1839 is Zij in het huwelijk getreden met onzen tegenwoordigen Koning Willem III, destijds Erfprins der Neder landen; Zij is derhalve, op weinige dagen na, 38 jaren met Z. M. in deu echtver bonden geweest. Deze Vorst, Haar echt genoot, verliest in Haar eene waardige, deugdzame, rijk begaafde en door het gansche volk hooggeschatte gemalin Hare beide zonen, Willem on Alexander, vooral de laatste, missen door haar af sterven eene zorgvolle, teederminnende moeder, en aan het Oranjehui0 heeft de onverbiddelijke dood een kostelijke parel ontroofd, die met de heerlijkste gaven schitterde. Gewis, het verlies voor het Koninklijk huis is groot, is bijna onuitsprekelijk groot, en wij bidden den nagelaten be- gelatenheid te dragen en te berusten in den wil vau dien Koning der Koningen, die zonder aanneming des persoons han delt en die geen rekenschap verschuldigd is van Zijne dadéu maar, --en daarvan zijn wij zeker, Die toch met oneindige Voorzienigheid en Vaderlijke liefde het lot van al Zijne menschenkinderen be stuurt en regelt. Maar niet alleen de Koninklijke Familie, het gansche Nederlandsche volk heeft door haar heengaan een onherstelbaar verlies ge leden. Ofschoon eene plant geteeld op vreemden bodem en eerst op gevorderden leeftijd herwaarts overgebracht, heeft Zij zich in onze gewesten heerlijk ontwikkeld en de kostelijkste vruchten afgeworpen. In Nederland was do Wurtembergsche Prinses als Koningin dei' Nederlanden met do Nederlanders Nederlandsch gewor den zij had zich mot onze taal gemeen zaam gemaakt en zich met de zeden en gewoonten van ons volk vereenzelvigd. Is dit niet reeds overvloedig genoeg om te begrijpen waarom hare onderdanen haar liefhadden en hoogachtten? Maar er was meer dan dit. Zij was ook een weldoenster van haar volk. Wie daaraan twijfelt, vrage slechts de duizen den armen en behoeftigen, die zoo vaak uit hare Vorstelijke hand liefderijke hulp en ondersteuning mochten ontvangen; of bezoeke die vele gestichten van welda digheid, voor wier bloei Zij zoo gaarne van hare schatten veil had; of neme acht op die inrichtingen van wetenschap en kunst, waaraan Zij met zooveel ijver hare beste krachten toewijdde. Ja, dat Zij wetenschap en kunst beminde heeft Zij niet alleen meermalen betoond aan vreem delingen en ingezetenen door het uitrei ken van belooningen, maar meer nog daardoor, dat Zij zelve die kunsten en we tenschappen met een haar door de natuur geschonken fijn verstand beoefende. Alzoo wist Zij het Nederlandsche volk met zijn eigenaardig karakter in alle op zichten voor zich te winnen en had ook het volk haar wederkeerig lief gekregen met eene liefde, die zich heter laat ge voelen dan beschrijven; doch die thans eerst recht wordt uitgesproken, nu de geliefde Vorstin door den dood aan Ne derland ontnomen is. Hare nagedachtenis, daarvan zijn wij overtuigd, zal bij ieder Nederlander in zegening blijven en ge slachten na ons zullen uit de geschiedrol- len van ons land ten alle tijde met een dankbaar hart vernemen wie on wat Sophia, Frederika, Mathilda van Wurtemberg, de gemalin van Koning Willem III voor Nederland en bet Nederlandsche volk is geweest Hare assche ruste in vrede! Waarom weergalmt aan alle plaatsen Dat naar en somb:-r klokgebrom Omdat 's Lauds Moeder is bezweken In nog zoo jeugdig' ouderdom Na tienmaal vijf en negen jaren Werd Neerlands dierbre Koningin Den draad des levens afgesneden, Eu trad zij 't rijk der dooden in Dat dof gebrom verkondt de mare, Die Neerlands valk met rouwe sloeg Het volk, dat Zij steeds liefde en minde En als beur kroost op 't harte droeg. Ja, Neerland! ween, - ween met Uw Koning Om 't offer thans door God gevraagd Doch, met den blik op Hem geslagen Die steeds bedroefden troost en schraagt. Gewis, o Koning! zwaar is 't offer, Dat Ge in Uw gade brengen moet Wij dulden 't, Koninklijke telgen Dat dit verlies U weenen doet Een wonde als deze in 't. hart geslagen Wekt ongekendo zielcpijn, Maar toch, daarom niet hooploos treuren Als zij, die zonder hope zijn Neen, driewerf neen! waar 't kruis der eeuwen Ons van genade en liefde spreekt, En waar een schuldverzoenend Heiland De banden van dan dood verbreekt Daar blijft de blik niet neergeslagen, Maar wordt het oog omhoog gericht, Als zag het de geliefde doode, Bij de Englen Gods, in 't heerlijkst licht! Daar spreekt dat kruis van eeuwig leven; Van weerzien, die ons dierbaar zijn; Van vrede eu liefde zonder einde; Van leven zonder ziekte of pijn. 0, Koning! zwaarbeproefde vader, Verhoort mij thans de algoede God, Dan smaakt Uw Ga nu reeds dat lever, En zij 't ook eens ons aller lot

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1