in dien ontgraven souterrain gevonden, afkomstig van vroegere gothische bogen, waarvan men do vorige standplaats nog niet bepalen kan, terwijl onder meer ook nog is ontgraven een duimhang ter lengte van 1 m. 30 eentim. waarop vroeger eone der poorten schijnt to hebben gedraaid, bene vens eenige stukken ijzer; zoomede ruim 20 kogels of bommen; welke laatste bij iedere ontgraving in deze gemeente worden ont dekt- Vreemd is nog de plaatsing van een soort kamertje geheelbuitendepoortbreed l,40m. en ter lengte van 4,70 m. dat met eene deur ter breedte vau 1 m. (waarvan do duimhan- gon nog aanwezig zijn) aan den rijweg uit kwam en wederom toegang verleende naar «ene in het zware metselwerk uitgespaardo ruimte met een opening in den frontmuur, als gediend hebbende tot schietgat. Bij liet uitvoeren van deze werkzaamhe den voelen we zeer het gemis van onzen ge- achten afgestorven oudheidkenner, den hoor J. H. van Dale, die ons wellicht veel duis ters zou hebben kunnen opklaren. Van liet bnrgehuis gezien, levert deze verscheidene meters hooge mine een indruk wekkend gezicht. Bij een onzer winkeliers is uit zijn win- 'kcl, zoo deelt men ons mede, een zakje met centen ontvreemd. Hoewel nauwkeurig ge borgen, is hot onbegrijpelijk hoe do dader zich zoo spoedig van het gestolenc hooft kunnen meester maken. Een ioder zij ge waarschuwd. Bij de nieuwe regeling der postdienst vati en naar Breskons, schijnen de postillons elkander nu onder weg te zullen voorhij- rijden, waaruit noodwendig de aanschaffing van. een tweede postrijtuig voortvloeit. Bij al ide vele en gegronde klachten die reeds jaren aangeheven zijn, tegen de alleron- .dionstigste inrichting der ellendige postma- ■bhinen zijn de wenschen dan ook algemeen t-te noemen, dat in het jaar onzes Heeren i 1877, de bevolking hier mogo bespaard i blijven, voor het zien voortrollen van een tweede nieuw te vervaardigen dergelijk on gelukkig vervoermiddel, en dat thans bij het ma ken van een nieuw contrakt met den aannemer van het brievenvervoer, zal in .overleg getreden worden, over het laten loopen van een beter en voor reizigers bruik baar postrijtuig, waartoe IIH. Gedeputeerde Staten zelfs gemagtigd en genegen zijn, eene provinciale geldelijke ondersteuning te verleenen. Zeer te wenschen is het, dat door belanghebbende Gemeentebesturen en anderen, hierop thans krachtig aangedron gen -worde en men, alzoo bij gemis van ecnig openbaar vervoermiddel in de richting van Zeeland naar Holland eindelijk eens aan de zoovele jaren van deze zijde geuite klachten gehoor verleenen zal. Do baldadigheden schi jnen hier tot het uiterste te zullen gedreven worden. Werden onlangs eenige plantsoenen in den nieuw aangelegdeu tuin van den heer J. B. ver nield, thans moest de akker der dooden het ■voorwerp worden van Je laagste schending. Op hot graf der echtgenoote van den heer J. F. Womaer was een sierlijk vorguld ijze ren kruis geplaatst, dat in den nacht vau Zaterdag op Zondag 11. doorvuile baldadigen, of wol door gevoelloozo wraakzuchtigeu in stukken is geslagen, welke buiten het kerk hof gedragen en in een nabijliggend kool zaadveld geworpen zijn. Naar wij verne men is door don heer Wemaer eene premie uitgeloofd van vijf on twintig gulden voor hem of haar, die in deze zaak eenige vol doende inlichting weet to geven. Zoker ware het te wenschen, dat eene heiligschennis als deze mocht ontdekt en naar verdienste ge straft worden. Het barkschip Eliza Laucklan Yar mouth, den 21 Februari 11. in den vroegen morgen op onze kust geworpen, is in den nacht van den 28 op 29 dezer in de geul bij Retranchemeut gebracht. Het wegdelven vau zand heeft daardoor opgehouden. Er zijn nu nog 8 personen op hot schip werkzaam om het verder naar zee te bren gen, en mocht er een flink tij water komen, dan is hot te wachten, dat het spoedig de Zeeuwsche kusten vaarwel zal zeggen. Dezer dagen lazen wij in sommige dagbladen dat circulaires verspreid worden van niet bestaande firma's, ten doel heb bende bedriegelijke handelingen te plegen. Ter waarschuwing hiervan laten we hier onder eene copie volgen welke een onzer lezers dezer dagen ontving, ons welwillend afgestaan. P. VAN DIJK, Provision Merchant, 20, Wenwortli Road, Mile End Road, E. London, 15 Mei 1877. Mijnheer UEd. toevallig in het Nederl. Adresboek opmerkende als graanhandelaar, zoo ver zoek UEd. mij tegenwoordige prijs a comp- tant op te geven van kanariezaad, te le veren franco Harwichboot Rotterdam bij gunstige offerten kan zulks mogelijk ter zake leiden. In afwachting UEd. dv. dienaar. P. van DIJK. Den heer A. S. Retranchement. Te Retranchement heeft op een hofstede een beer, (varken) die door onvoorzichtig heid van de meid uit de omheining was gela ten, aan het vee van den eigenaar ontzettende verwoesting aangebracht. In zijn woede heeft hij een koe met den kop zoo hevig ge slagen en verminkt, dat hel beest moest af gemaakt worden. Drie paarden heeft hij menige wond, waaronder van grooten om vang, toegebracht met zijn tanden. Op sommige plaatsen scheen het als of do beos ten met messen in do dijen waren gesneden. Onder deze paarden bevindt zich een veulen- merrie, die eene hevige verwonding aan dep buik is toegebracht. Men was verplicht deze woud te omwinden. Een paard is tengevolge der bekomen wonden gestorven; de overige, indien deze het leven behouden, zullen toch drie maanden huiten dienst moeten gesteld worden. In de vergadering der ingelanden van den Zwinpolder, don 25 dezer gehouden, is met grooto meerderheid van stemmen bo- sloten tot de medewerking van den aanleg van een steenweg van Sluis naar Nieuwvliet inplaats van den bestaandon grindweg enorn daartoe gedurende 34 jaren een gulden per hectare 's jaars bij te dragen. In de vergadering vau don Wilïem- Leopold-Polder mede dezer dagen gehouden, is de bijdrage afgestemd vooral op grond dat de eigenaren in dezen poldor de bijdrage voor het uitwateringskanaal nog gedurende tien jaren moeten betalen. In de jongste gehouden vergadering der eigenaren van den Beooster Eedepolder zijn tot afgevaardigden bij het Waterschap der sluis aan do Wielingen herkozen de hee ren Mr. F. J. Hennequin, kantonr. te Oost burg en P. J. Buijck,Burgemeester te Eede. Tot lid van het bestuur der waterkee- ring van het Calamiteuse Waterschap Tien honderd en Zwarte, is benoemd de heer Is. Risseeuw JohsZoon, wonende te Cadzand. De Nederlandsche bezittingen en ko loniën in Oost- en West-Indie behooren, te rekenen van 1 Mei 1877, tot de Alge- meone Postvereeniging. De algemeene vergadering van de ver- eeniging van officieren der schutterij in Ne derland, zal dit jaar te Delft gehouden wor den op 25, 26 en 27 Juni. Eerlang kan eene soort van associatie tegemoet gezien worden tusschen de maat schappij Zeeland, de staatsspoorwegmaat schappij (voor de Zeeuwsche lijn) en het bestuur van de spoorwegliju (Queensbo- roughLonden) in het belang eener betere exploitatie van het vervoer over zee. IJZENDIJKE, 29 Mei. In de vergadering van ingelanden der polders Eiland enBrand- kreek, is gisteren tot dijkgraaf benoemd de heer Ed. Bonte, grondeigenaar en landbou wer in die polders woonachtig en zulks in de plaats van den eervol ontslagen heer J. F. Dossche, naarBelgie vertrokken. AARDENBURG, 29 Mei. Nog nimmer hebben wij hier eene zoo niets beduidende kermis beleefd, als die gisteren begonnen is. Met twee kleine caroussels bereiken eenige kleine kramen err tentjes naauwelijks het dozijn, ja zelfs geen enkele draaiorgel of trommel, aan kermissen zoo eigen, was er langs de straten te hooren. Had ons harmo niegezelschap niet spelende eene wandeling door de gemeeute gemaakt, dan was men van iedere muziektoon verstoken gebleven. In dezelfde verhouding stond het getal be zoekers, waar het vroeger bij particulieren en in de herbergen in den regel vol was, concurreerden nu die beiden in ledigheid met het marktplein, zoodat velen dan ook van meening zijn, dat onze gemeenteraad geen kermisafschaffing meer behoeft uit te spreken. KOLONIËN. Uit Batavia wordt onder dagteekening van 21 April bericht, dat bij den brand langs de dokken te Singapore een hoeveel heid van 30 a 40 duizend ton kolen vernield en een schade van ruim 500,000 pond. st. aangericht is. Onvoldoende bluschmiddelen, gebrek aan water, hevige wind, maar bo venal de bedekking van bijna alle loodsen met rieten daken zijn oorzaak geweest van den grooten omvang van den brand. Alle Atchineesche krijgsgevangenen, die thans aldaar aanwezig zijn, zullen, wanneer zij dit verlangen, naar hun geboorteplaats worden teruggezonden. INGEZONDEN STUKKEN. Aan de Redactie van het Sluisch Weekblad. Heden werd op de markt te Oostburg, het in de Midd. Ct. n°. 125, voorkomende adres tegen de jongst geregelde stoombootdienst op de Wester-Schelde druk besproken, en de meening uitgedrukt, dat koezeer ongeteekend, hetzelve afkomstig was van een nog al eens pruttelenden adressen-fabriekant, en, nu er reeds besloten en den volke bekend gemaakt was, dat er wederom een avondboot ten 6 uur van en 6% uur naar Vlissingeu zoude varen, er werkelijk geene termen meer bestonden voor de inzending van dat verzoekschrift, te minder daar langs de grenzen de nieuwe dienstregeling vrij algemeene goedkeuring wegdroeg. Voorverafwonenden werd het even wel beaamd om, zoo mogelijk de 1 uur varende stoomboot weg te cijferen en door eene boot te vervangen die in den voormid dag tusschen 8 en 10 uren den overtocht deed, waardoor de ver van Breskens wo nenden, niet steeds als nu 's nachts 2,3 a 4 uren den wandelstaf zouden behooren op te nemen. Of dit echter aldus te regelen en ts vinden is, zullen HH Gedep. Staten, die op nieuw van hun goeden wil blijk gaven, best kunnen heoordeelen, ja zelfs misschien beter dan de weinige individus die het adres on derteekend hebben en wier luttel getal, tegenover de vele honderden staat die van het fabriekaat niet verlangen bediend te zijn, doch het zeer in hun belang blijven oordeelen, dat de reeds gunstig werkende en nu nog verbeterd wordende postregeling en gemeenschap niet prijs gegeven maar gehandhaafd worde, en dat zoo er al wij zigingen in de nieuwe dienst mogelijk moch ten zijn, dat dan de aangehaalde dienst der om één uur van Vlissingen varende stoomboot prijs gegeven en vervangen werd in eene 3 a 4 uren vroeger in den voormiddag tusschen Vlissingen—Breskens heen en terug varende stoomboot, waardoor de verafwo- nende grensbewoners zeer zouden gebaat worden in hunne i-echterlijke belangen en hunne barre nachtelijke tochten grootendeels zouden komen te vervallen, want tegenover één reiziger die naar Holland trekt, blijven 6 a 8 in Walcheren vertoeven en daar hun zaken regelen. Men beoordeele onpartijdig de verschil-

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2