NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. POSTERIJEN. N°. 22. Achttiende jaargang. A". 1877, Buitenland. Binnenland. SLDISC! Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels CO cent, elke regel meer 7% cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten oi' Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NIJGII cn VAN DITMAll, Algemeen Advertentie-Bureau te Rotterdam. Zij die zich met het 3e kwartaal op dit Weekblad abonneeren, ontvangen dat van van heden af gratis. De Directeur van het Postkantoor te Sluis maakt bekend dat, te rekenen van den 1° Jünij a. s. de post van Beeskens 2e dienst, alhier zal aankomen des avonds ten 4 ure en vertrekken ten 8 ure en dat de correspondentie van- en voor Aardenburg, behalve met den postbode van Sluis over Heille naar Aardenburg v. v., die ten 9'/« ure des morgons van hier vertrekt, ook zal worden verzonden en aangebracht per postrit SluisBreskens cn omgekeerd; dat dientengevolge de uren van openstelling van dit kantoor zijn ge wijzigd als volgt OP WERKDAGEN 's morgens van 7'A- -9 cn van 9'A12 ure; 's namiddags van 12'/» ure 's avonds van 45 en van 67'A ure. OP ZON- EN FEESTDAGEN: 's morgons van 7 'A8 'A en van 1 TA12 ure 's avonds van 45 en van 67'A ure. Sluis, don 30 Mei 1877. De Directeur voornoemd, JANSEN. België. De hoer Delaet heeft in de Belgische ka mer zijn verlangen te kennen gegeven naar de indiening hoe eerder hoe liever van liet rapport op de adressen, die bij de kamer zijn ingekomen, en waarin deaandaehtgevestigd wordt op de buitengewoon groote hoeveel heid van Belgische centen in de provinciën Antwerpen en Limburg, ten gevolge van het verbieden van die munt in Noderland. Do Antwerpscho afgevaardigde wil dat onver wijld maatregelen genomen zullen worden om handel en nijverheid tegen schade te be hoeden. Bij koninklijk besluit van 15 Mei, is door den Staat overgenomen, de straatweg loopende langs Ramscappelle naar Heijst, palende aan den grooten Rijksweg van Brugge naar Sluis. Druk schijnt men reeds bezig to zijn, om dezen bijna met meer be rijdbaren weg te herstellen, waardoor het bezoek van Heijst veel vergemakkelijkt wor den zal. Op de laatste veemarkt te Brugge waren slechts 229 stuks rundvee aangevoerd waarvan nog 15 onverkocht bleven. Door den Gemeenteraad van Brussel is goedgekeurd, de voorloopig geslotene overeenkomst, met het bestuur van den dierentuin. Deze zoo aangename inrichting, voor do bewoners cn de Brussel bezoekende vreem delingen zal alsuu behouden blijven, doch ten koste van 2 millioun fr. voor de stad en eeno bijdrage vanoen milliocn door den staat. P r a n k r ij k. Kapitoin Boyton, die in den laatstcn tijd met zijn hekond drijfpak i.i Frankrijk rivier- tochten gedaan heeft,, is den 18 dezer te Arlon aangekomen en volgens de Petit-Ly- onnais door een zonnesteek getroffen. Italië. De Vesuvius is buitengewoon werkzaam; bij dag spuwt de berg rook, hij nicht voort durend vlammen uit, eon schouwspel dat een menigte vreemdelingen, vooral van Rome naar Napels trekt. OORLOGSBERICHTEN De overtocht van het Russische leger over denDonau.dieeenigedagen geleden als zeer aanstaande werd beschouwd, is nu weereeni- ge weken uitgesteld tengevolge van het voort durend wassen der rivier, waardoor het on mogelijk is, ook al volgt erspoedig val, wijl de oevers dan geheel doorweekt zijn. Intus- schen zitten de Russen niet stil. Zij hebben door hunne torpedo's een der grootste Turk- sche monitors in de lucht doen springen. I.uidens verschillende berichten, zal Ser vië deelnemen aan den oorlog. Turkije is er in de laatste dagen niet op vooruitgegaan. Konstantinopel zou, als een gevolg van de heerschende gisting, waartoe de woelende softa'shet hurne bijdragen, in staat van beleg zijn verklaard. Vooral in Azie moet de toestand van het leger hache lijk zijn. Was het verlies van Ardahan al een heelo slag, thans ligt Erzerum, een veel gewichtiger vesting, aan de beurt om door de Russen ingenomen te worden. De vesting zou niet lang eene belegering kun nen uithouden. He Heilige Oorlog, waartoe door Turkije den krijg tegen Rusland verheven is, legt den «geloovigen" de volgende verplichtin gen op: 1. Do vorst moet zich, als het een bui- tenlandsche oorlog is, aan het hoofd der ge loovigen stellenen hen aanvoeren. 2. Alle geloovigen, die den ouderdom van 30 jaar hereikt hebben, moeten naar het zwaard grijpen en ten oorlog trekken 3. De geloovigen die niet in staat zijn om plaats in de gelederen te nemen, als oude lieden, vrcuwen, kinderen en zieken, zijn verplicht den arbeid der anderen op zich te nemen en hen te voeden 4. De aanvoerders der strijdende geloo vigen mogen alle goederen in het rijk, zelfs die der moskeeën, tot oorlogsgebruik be stemmen. 5. Om den Heiligen Oorlog naar behoo- ren te voeren, mogen zelfs tijdelijk de voor schriften van den Koran buiten werking ge steld worden. Ter belooning voor hunne pogingen mogen de geloovigen in vijandelijk land alles als hun eigendom beschouwen wat zij slechts machtig kunnen worden. Zij die sneuvelen gaan regelrecht naar liet Paradijs. Do Heilige Oorlog eindigt alleen als de vijand geheel onder het juk gebracht of tot den Islam bekeerd is. De voornaamsle lelegrammen zijn Erzerum 25 Mei. Gisteren doden de Rus sen een aanval op Kars; zij werden twee maal teruggeslagen. Een levendig vuur aan heide zijden duurde tot den avond voort; het resultaat is onbekend. Bucharest 26 Mei. Do Russen slaagden er dezen nacht ten 3 ure in om door torpedo- booten den Sultan (de grootste der Turks:he monitors) in de lucht doen springen. Do torpedos, waardoor in den afgo- loopen nacht de Sultan in do luchtsprong, werden eerst in denzelfden nacht door twee Russische marine-officieren in den Matchin- arm der Donau gelegd SLUIS, 31 Mei. Hare Majesteit de Koningin is in den laatsten tijd ernstig ziek, zoo zelfs, dat men voor het ergste begon te vreezen. Tot onze groote blijdschap kunnen we inede- deelen, dat, volgens de laatste berichten, hare toestand niet erger is. De toevallen van Dinsdagavond hebben zich Woensdag niet herhaald. Aan Z. M. den Koning en Z. K. H. den Kroonprins is per telegraaf van den toe stand kennis gegeven. Prins Alexander moet sedert eenige dagen wegens ongesteldheid zijne kamer houden. Steeds vorderen de werkzaamheden met het ontgraven der voormalige Weslpoort (sortie) alhier, welke door velen mot be langstelling worden gevolgd. Onder den hoofduitgang of rijweg ter breedte van 3 m. 30 eentim., in welke nog de plaats der in witte hardsteen gebouwde poort zichtbaaris, gaat men gedurig voort met de ontgraving van een souterrain ter breedte van 2 in. 50 centim. waarvan het gewelf ingestort was. Het puin is echter thans zooverre opge ruimd, dat men op eene lengto van 16 m. het einde van het gewelf heeft gevonden. Daar echter heeft men wederom in de rechtstanden ter rechter- en ter linkerzij gewelven ontdekt, die wel de vermoedelijke toegangen tot het eerste gewelf zullen zijn geweest, waarineen uitgang ter breedte van 0,75 m. zich bevindt in den 2 m. 60 centim. dikken muur. Merkwaardigheden van eonig belang zijn nog niet te voorschijn gekomen alleen zijn verschillende stukken wit hardsteen

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1