NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 20. Achttiende jaargang. .v. iHi7. Buitenland. Binnenland. SLIISE1 Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels 60 cent, ;el meer 7l/i cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Modcdeelingen van Corresponderen, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, MJGH en VAN DITMAR, Algemeen Advertentie-Bureau te Rotterdam. België. De gemeenteraad van Antwerpen hoeft 10,000 fr. toegestaan voor den aankoop van een kolossale wit warmeren buste van Rubens. Engeland. Een particulier telegram, den 12 Mei in de City ontvangen meldt, dat in Peru eene hevige aardbeving o. a. de stad Iquique bijna geheel verwoest heeft. Italië. Naar luid van een telegram uit Rome aan de Kölnische Zeitung hebben de woor den, die de Paus, in zijne toespraak tot de Sa- vooiaardsche pelgrims, tegen Rusland gericht heeft, te St. Petersburg groote ontevreden heid veroorzaakt en der Russische regeering aanleiding gegeven tot scherpe vertoogen, die het karakter van bedreigingen hebben. Het is waarschijnlijk, dat Simeoni Ruslands offi- cieelen diplomatieken agent niet meer ten ge- hoore zal ontvangen. OORLOGSBERICHTEN. Volgens een bericht uit Konstantinopelaan de Politische Correspondenz, is men daar verre van gerust over den toestand in Azie. De regeering doet al het mogelijke om het le ger in Klein Azie te versterken, doch dit zou met dat al niet sterker zijn dan 100,000 man, een macht die veel te gering is om den Russen het hoofd te bieden. De aanwerving van vrij willigers levert niet veel op en de geest on der de Muzelmannen is volstrekt niet zoo op gewekt als gedurende den oorlog met Servie. Men vermoedt dat de Porte zeer spoedig tot het uiterste redmiddel haar toevlucht zal ne men nl. tot de vaan van den profeet, de Sandjak-Cherif. Ook de correspondent van de Kölnische Zeitung meldt dat de stemming in Konstantinopel zeer gedrukt is. Hij schrijft de neerslachtigheid toe aan het inhouden der officieele oorlogsberichten, waardoor allerlei sensatie-berichten gereeden ingang vinden, Naar't heet, zal de Porte de.... vrijmoe digheid hebben om een poging te wagen tot eene nieuwe leening. Zulidi-Effendi, geat tacheerd aan 't ministerie van finantien, is met deze lastige opdracht naar Londen ver trokken, waar men trouwens ook wel geld geleend heeft aan Don Cailos en den val- schen Tichborne. Hij stelt zich veel voor van den «zedelijken steun" der BritscheRe geering. 't Zal ons benieuwen hoe hij slaagt. Een Engelsch eskader is van Creta naar Port-Saïd vertrokken. Op genoemd eiland moet het anders ongunstiger dan ooit wezen. De bevolking is hoogst ontevreden over den nieuwen Gouverneur, die slechts over 4000 man beschikt tot handhaving der orde. Een groot aantal vreemdelingen hebben het eiland verlaten. Omtrent het in de lucht vliegen van een Turkschen monitor wordt gemeld dat het de grootste van de Turksche vloot was. Vrijdag middag te drie uren kwam hij voor Braïla en nam eene stelling in achter het eiland Chiacet vanwaar hij de stad begon te bombardeeren. De Russischo soldaten op den oever en de kaaien langs den Donau beantwoorden het vuur terstond met lichte artillerie, doeh konden den mouitor niet bereiken. Toen openden de batterijen, die achter de wijnbergen op de hoogten welke de stad beheerschen gemaskeerd lagen, haar vuur en schoten gedurende twee uren onop houdelijk vojrt. Twee Russische granaten troffen den stoomketel, die ontplofte en het vuur aan de kruidkamer mededeelde. De monitor vloog in de lucht. De 200 zich aan boord bevindende soldaten en do equipago zijn verdronken. Alleen de loods werd ge red. Sommige Hongaarsche bladen noodi- gen de regeering dringend uit tot eenigen maatregel jegens Rumenie. Do Presse be toogt, dat de Europeesche kabinetten en ook dat van Oostenrijk-Hongarije door niet te antwoorden op de dringende vragen van Ru- menie, voldoende hebben te kennen gegeven, dat van hunne zijde geen tusschenkomst te verwachten is in de gebeurtenissen die het gevolg zijn en nog kunnen zijn van den oor log en van het binnenrukken der Russon in het vorstendom. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de Turken getracht tegenover 01- tenitza den Donau over te trekkeu, doch zijn door de Rumenen teruggedreven. Generaal Manu heeft versterking aangevraagd. SLUIS, 17 Mei. Zaterdag vierde de heer L. Theri, ge meente-secretaris te Oostburg, zijn 25-jarig jubilé. In eene openbare raadsvergadering werd hom namens de leden van den raad een prachtige zilveren inktkoker ten ge schenke gegeven. Van bijna alle huizen wapperde de driekleur; het muziekgezel schap bracht ZEd. een serenade. Bij het uitbreken van den oorlog tus- schen Rusland en Turkije heeft de Neder- laudsche Regeering aan de oorlogvoerende mogendheden haar voornemen bekend go- maakt om in betrekking tot dien oorlog de strengste onzijdigheid te handhaven, en van de regeeringen van Rusland en Turkije de verzekering gekregen, dat Neerlandsch on zijdigheid van wege de oorlogvoerenden zal worden geëerbiedigd. De regeering herinnert den Nederlanders, ook, voor zoo veel noodig, aan die welke in den vreemde zijn gevestigd, dat zij zich be- hooren te onthouden van elke handeling die, in strijd met de Nedorlaudsche wetten of het volkenrecht gepleegd zou kunnen worden geacht vijandig te zijn aan eene der oorlogvoerende mogendheden of mot strenge onzijdigheid niet te strooken. Het is hun aanbevolen dewerkelijko blok kade en andere overeenkomstig het oorlogs recht gebruikelijke maatregelen der oorlog voerende mogendheden te eerbiedigen en zich daaraan te onderwerpen, en niet toege staan voor de legers en zeemacht dier mo gendheden te werven, tot uitrusting van hare oorlogschepen mede te werken, trans portschepen en oorlogscontrabande aan haar te verstrekken en voor haar to vervoeren eu kaapvaart uit te oefenen. De Regeering waarschuwt hen, dat zij slechts dan op hare bescherming eu tus schenkomst te hunnen behoeve kunnen re kenen, wanneer zij hunnerzijds zich zorg vuldig onthouden van elke schending der neutraliteitsplichten, terwijl zij zich bij mis kenning dier plichten, blootstellen aan schade, moeielijkheden en vervolgingen voor den Nederlandscnen of vreemden rechter. De regeering vestigt hunne aandacht op de bepalingen vervat in de artt. 84 en 85 van hot wetboek van strafrecht. (St.-Ct.) Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat, als arrund.-ingenieur zullen dienst doen in het 11e district (Zeeland): do ingenieur2e kl. W.Verwey Az., standplaats Goes; deingen. van don waterstaat 3e kl. C, B. Schuurman, standplaats Neuzen; en de ingen. van den waterstaat 3e kl. R. J. Castendijk Jz., standplaats Breskens. Aan de Rijkskweekscholen voor on derwijzers zal met het begin van den cursus 1877/78, aanvang nemende op 1 September 1877, gelegenheid zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 20 kweekelingen te 's Hertogenbosch, 20 te Haarlem, 21 te Mid delburg, 20 te Deventer en 23 te Groningen, teneinde daar op kosten van het Rijk oplei ding tot hulponderwijzer te ontvangen. De voorwaarden zijn m de St. Ct. vermeld. Het in de maand Juni aanstaande te honden onderzoek der in de provincie Zee land zich bevindende verlofgangers van do militie te land, om het even uit welke pro vincie zij afkomstig zijn, zal betreffen hen, die behooren tot de vier oudste lichtingen, namelijk die van 1873, 1874, 1875 en 1876' voor zoo ver zij vóór 1 April jl. in liet genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Het on derzoek zal o. a. plaats hebben te IJzendijke, op Donderdag 21 Juni, des voormiddags ton 10 uur, voor Breskens, Biervliet, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondijke, Wa terlandkerkje en IJzendijke. Te Sluis, op Zaterdag 23 Juni, des voor-

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1