NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. Achttiende jaargang. 1877. Zaterdag 12 Mei, Buitenland. Dit weekblad verschijnt icderen Vrijdag. Jk-ijs .per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. nitnrliik des Donderdags avonds 4 ure.j gewone Berichten of Metledeelingen van i "Üminraal Agentschap, IN1JGH en VAN 1)1 TM Alt, Algemeen AdvcrLcntic-Bureau to Mterdam. F r a n k r ij k. De Bien public deelt mede, dat in Marok ko, Tripolis, Tunis en Kabylie een groote agitatie beerscht tengevolge van den oorlog der Russen tegen Turkije. Het blad voegt er bij, dat de Fransche Regeering zich hier over bezorgd maakt en er reeds sprake van is, de troepen in Algerie te versterken en de kusten door oorlogschepen to bewaken. Te Montpellier is per abuis oen Maho- modaan begraven op het katholieke kerk hof. De man, een soldaat, lag ziek in bet hospitaal en de aalmoezenier diende hem de laatste sacramenten toe toen hij buiten ken nis was. Nauwelijks was hij begraven, of men vernam dat hij Mahomedaan was. De bisschop is natuurlijk woedend en de raad wil het lijk niet laten opgraven. Engeland. Uit Capetown, Zuid-Afrika, wordt bericht dat de Transvaal bij Groot-Brittanje is ge annexeerd. De Engelsche vlag is te Preto ria geheschen. President Burgers protes teerde wel tegen de inlijving, doch ried vreedzame onderwerping aan. Er zullen af gevaardigden naar Europa eu Amerika gaan om te protesteeren bij de mogendheden, die de Transvaalsche republiek erkend hebben. Engelsche troepen zijn aangekomen. Er worden wanordelijkheden verwacht, te/wijl men gewapend verzet voor onmogelijkhoudt. Sbeptone heeft de oorlogsbelasting afge schaft. De inlijving van Griqualand is door liet ministerie derKaapkoloniegoedgekeurd. Spanje. Een lid van de Spaansche Cortes is voor nemens het voorstel te doen tot afschaffing van de stierengevechten. Komt de heer De San Carlos, wien dit schouwspel een gruwel is, met zijn voorstel voor den dag, dan zal het op een zeer krachtig verzot stuiten, dat thans reeds wordt voorbereid. De discussie zal hoogst boeiend zijn. De heer Alvarcda, een der vurigste voorstanders van die af schuwelijke dieren- en menschenslachting, is bezig met het verzamelen van bouwstof fen om het voorstel te bestrijden en 's lands vertegenwoordiging tot de ovortuiging te brengen, dal Spanies geschiedenis de af schaffing van de stierengevechten verbiedt, Jat 's lands verleden bet behoud dringend vordert OORLOGSBERICHTEN. Van bet oorlogstooneel viel in do laatste dagen niets bijzonders te vermelden. Een Russische kolonne, 12000 man sterk, ma- noeuvreerende ten oosten van Kars, be proefde den bergpas Wijnance te forceeren, en werd tot Varichan teruggedreven. Bij twee bestormingen van een fort van Kars werden de Russen mot aanzienlijk verlies teruggeslagen. Scheik Abdullah, h«^be roemde Kurdenhoofd van Van. trekt urgT, 10,000 Kurden tegen de Russische grenzen Oi'- Met hot oog op de insluiting en hot waar schijnlijk reeds begonnen bombardement van de vesting Kars in klein Azie, achten wij de vermelding van de volgende bizon- derheden omtrent die ves'ing niet ongepast. De vesting Kars werd in 1854 en 1S55 door den Engelschen generaal Williams en Ismail pacha, een Hongaar, oen halfjaar hardnekkig verdedigd. Hongersnood en cholera dwongen eindelijk tot capituleeren. De Russen vernielden bijna alle vesting- Werken en eerst door den verleden jaar ver moorden minister van'oorlog, Hussoin Avni pacha, werd het aanleggen van gedetacheer de, gecazematteerde werken en de bewape ning met vestinggeschut van het zwaarste caliber bevolen. Die werken zijn thans on der leiding van drie Duitscho ingenieurs voltooid. Kars ligt op een ruime bergvlakte aan de rivier Kars Tschai, 24 mijlen van Erzeroem, 8 van de Russische vesting Ale- xandropel. Het be«-ft 20,000 inwoners. De vesting, die als het bolwerk van het strate gisch zeer gewichtige Erzeroem geldt en voor den sleutel van Klein Azie gehouden wordt, vormt een onregelmatigen vijfhoek, met een dubbelen gemctselden ringmuur met vier bastions, natte grachten en een glacis. Ten oosten op den Ak-Dagh, een ongeveer 80 meter hoogen,steilen heuvel, ligt, storm vrij eu het voorterrein beheerschend, het fort Arkanich, gebastionneerde Vaubanseho vijfhoek, waar de meeste magazijnen zijn. Het is met zwaar geschut, godeeltelijk van oude constructie gewapend. Op den ooste lijk en zuidelijk in wijden kring de stad in sluitend, bijna 150 meter hoogen Kara Dagh on Topdagh liggen de forten Inglis Tabia en Madschar Tabia. Zij maken Kars tot een vesting van den eersten rang. Reeds in Maart waren zij gedekt door een reeks elk ander flankeerende redouten, die met 48 Kruppkanonnen, 57 oudore kanonnen en 11 veldbatterijen gewapend zijn. Zij zijn door loopgravon en gedekte wegen verbon den. De kern der vesting is de stad, die in de rechterflank door twee zware baterijen op een-eiland in de rivier en in de linker, door een bruggenhoofd, de Kuppru Tabi bat terij, verdedigd wordt. In hot geheel bezit Kars 286 verdedigings,- 314 woon- en 275 depotcazematten en is met 289 positio enöG veldstukken gewapend. Het garnizoen be staat uit drie division, onder de pacha's Hassau, Hussein Sabri en Achmed, 17 ba taljons infanterie, 6 escudrons cavallerie, 11 veldbatterijen, 2 komp. sappeurs. Buitendien staan bij Auadoli Cumri 15 bataljons redifs en 3 reservebatterijen. In den laatslen tijd ziju nog 11 batalj. land weer opgeroepen, zoodat men de bezettinr Ikanschatten op 32—33000 man, waaronder d^fichte Cirkassische ruiterij is begrepen. Turkije zal, naar men vermoedt, weldra genoodzaakt zijn de drie schatkisten van Mekka aan te spreken, welke in tijd van nood ter beschikking van do Porte staan. Ze ziju geplaatst bij liet graf van den profeet en bevatten de giften der bedevaartgangers, die jaarlijks ten getalo van omstreeks 100,000 te Mekka komen, om den plicht te vervullen, welken de Koran aan eiken ge- loovigen voorschrijft; minstens eens in zijn leven moet de Muzelman dat graf bezoeken. Eene van die schatkisten werd in 1828, de tweede in 1854, bij gelegenheid der Rus- sisch-Turksche oorlogen, geopend. De dorde is sedert 1415, dus 402 jaren lang, gesloten geweest. Volgens eene, naar men zegt; zeer gematigde berekening moeton de schatkis ten te zamen minstens 300 millioon gulden bevatten, daar het aantal giften jaarlijks op omstreeks 7 milloen gulden wordt geschat. De Engelsche bladen maken het antwoord openbaar, door de Engelsche regeering op de circulaire van Gortschakoff gegeven, het welk per depêche van lord Derby den 1 Mei aan lord Loftus, ambassadeur to Petersburg, gezonden werd. Hoofdzakelijk luidde deze depêche Met diep leedwezen heeft de regee ring de kennisgeving ontvangendat de Czaar beval Turkije binnen te trekken. Zij kan de verklaring en bet betoog van Gortschakoff, ter rechtvaardiging dezer be slissing, niet aannemen. Zij deelt niet de meening, dat de stap van Rusland in over eenstemming is met de gevoelens en de be langen van Europa. De binnentrekkiug der Russische troepen in Turkije zal moeilijk verbetering brengen in den toestand der christenen aldaar. De houding van Rus land is in strijd met het tractaat van Parijs, dat voorschrijft dat de mogendheden, na mens wie dit tractaai. werd onderteekend, de onafhankelijkheid en de integriteit van Turkije moeten eerbiedigen. De Czaar is, door zelfstandig tegenover de Porte hande lend op te treden en de wapenen op te vat ten tegen Turkije, zonder nadere raadple ging der bondgenooten, uitgetreden uitliet Europeesche Staten-verbond, waarvan het bestaan zoolang werd gehandhaafd. De En- gelscne regeering kan de verklaring van Gortschakoff noch aannemen noch goed keuren, dat Rusland handelt in het belang van Europa. Het Journal Officie] behelst thans de on- zijdigheidsverklaring van Frankrijk. Aan de Franscbe onderdanen, hetzij in of buiten bet land, wordt onder 't oog gebracht, dat zij zich van alles te onthouden hebben, wat in strijd zijnde met de Franscbe wetten of liet volkenrecht, beschouwd kon worden als vij andig tegen een der oorlogvoerende partijen, of niet bestaanbaar met eene strikte onzij digheid. Vooral wordt den Franscben ver boden. bij de zee- of landmacht van een der

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1