doende is, kan de Vereeniging optreden om voor bereikbaren prijs voldoend onderricht te verzekeren. Met verschillende leveranciers (onafhan kelijk van de gewone wiukelbenoodigdhe- den) zal het aangaan van overeenkomsten worden uitgelokt, om de deelnemers in de gelegenheid te stellen zich soms hoogstnoo- dige maar kostbare voorwerpen aan te schaf fen; men denke aan naaimachines, piano's enz. Alle tarieven zullen periodiek ouderwor pen zijn aan wijziging, geheel in verband met de belangen der deelnemers on met het oog op zuinigheid en soliditeit. Voor particuliere beambten zal de moge lijkheid bestaan om bij onverhoopte lichaams gebreken of zielsziekten dadelijk in het ge not te treden van een belangrijk deel van iiet verzekerd pensioen. Het steunen van weduwen en weezen van alle deelnemers blijft steeds, waar het maar- mogelijk is, het streven van allen, hetzij waar het do voltooiing eener begonnen op leiding of de zorg voor goedkoops woning betroft. Onvervalschto en niet dure levensbenoo- digdkeden aan de deelnemers te bezorgen moet eeno hoofdzorg zijn van alle districts- hesturen. In één woord: oordeelkundige coöperatief waarvan een onzer vertegenwoordigers on langs zoo veolbeteekenend zeide, dat zij de aspiratie is der zedelijke en redelijke ge voelens van ons volk in den tegenwoordigen tijd. Zouden do duizenden, die hier te lande van eene vaste helooning mooten leven, niet bezield zijn met die aspiratie Zeker wel Derhalve toetreding van alle zijden, zoo als in Oostenrijk, waar reeds honderden voor de rampen van woekerrente zijn ge spaard, waar door eene krachtige aaneen sluiting reeds zoo menige traan van kommer in een traan van dankbaarheid is veranderd. Maar daartoe behoort ook ieder beziold to zijn met de overtuiging, dat er eene onmete lijke kracht ligt in hot sparen. Dit is geen tooverwoord, maar de daad werkt wonderen, want elke gespaarde gulden werpt later on schatbare renten af. Men meosmuile niet en zegge niet, iioo zal een schraalbezoldigde nog sparendoch met vasten wil beproeve elk het naar zijne kracht, des noods met eeno kleinigheid en de instellingen, woike deze Vereeniging in 't leven roept, zullen het meervoudig vergoeden. Sparen en oor- doelkuudig plaatsen van het bespaarde levert verrassende uitkomsten. Eigen Hnlp geeft niet alleen kracht,maar waar die op gezonde begrippen steunt en liand aan hand gaat met onderlinge hulp, kweekt zij ook edelo beginselen aan en van eene nauwo aansluiting hebben wij dus niet alleen te wachten muterieele welvaart, maar ook moreele ontwikkeling. Het behoeft bijna niet gezegd te worden dat, als zich niet binnen enkele weken ette lijke honderden aanmelden, het plan zal mooten vervallen. Dat elk dus in zijnen kring krachtig medewerke en anderen op- wekkc tot deelneming. Allen die wonschen toe te treden, worden verzocht zich vóór 15 Juni e. k., schrifte lijk, franco, met opgavo van maatschappe lijke betrekking, naam en voornamen en juist adres, aan to melden hij den heer J. Kuyper, ontvanger to 's Gravenkage, of hij een der overige ondorleckenaars. Do eerste contributie van f 2.50 zal, in dien de vereeniging tot stand komt, op 1 Januari 1S78 worden ingevorderd. Aan de rechtbank te Middelburg zijn met ingang van 15 Mei benoemdPresident jhr. A. van Beijgersherg Versluijs, vice-pres. mr. D. A. B. v. Berlekom, leden jhr. mr. van Tijlingen, mr. Schorer, jhr. mr. Pompe, thans te Goes, mr. P. J. Callenfels, thans kanton rechter te Vlissiugen, officier van justitie mr. J. A. van Hoek. thans te Goes, subst.-officier mr. J. van Doorn, griffier mr. J. de Fremeij, subst.-griffier mr. P. RoetertTak Ez. en mr. W. H. Snouck Hurgronje thans griffier te Hoinkenszand. Tot kantonrechter te Neuzen mr. E. A. E. van der Kemp tot griffier S. G. van Weideren baron Bengers, heiden thans te Sluis in de zelfde betrekking. De heer F. G. Sprenger, agent der Nederlandsche handelmaatschappij, is tot lid der Kamer van Koophandel te Middel burg benoemd. De heer B. A. Jansen, oud kapitein der infanterie, thans directeur der gevange nis te Middelburg, maakt in het Zaeuwsch Dagblad bekend, dat hij zich verkiesbaar stelt als afgevaardigde van een liberaal kies district voor de Tweede Kamer. Een door het Raadslid de heer Fokker gedaan voorstel om de kermisdagen te Mid delburg te verkorten is, op advies van Bur gemeester en Wethouders, door den gemeen teraad verworpen. Onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden zal eer lang binnen Amsterdam worden gehouden eene tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid. In den laatsten tijd schijnt het meer en meer de aandacht getrokken te hebben, dat de Nederlandsche nijverheid, voor zoo verre daarbij de kunst moet toegepast worden en goede smaak behoort te blijken, minder hoog staatdan die in vroeger eeuwen, en ook dan die van andere naburige volken. Om daarin eene gewenschte verandering te brengen en ook aan Nederland zijn vroe- geren rang op het gebied van kunst, nijver heid en goeden smaak te doen hernemen, is aanmoediging en krachtdadige ondersteu ning noodig, en daartoe hebben Z. K. H. Prins Alexander en verschillende andere hooggeplaatste personen zich beschikbaar gesteld. Zeer wenschelijk is het, dat zij hunne lof felijke pogingen mogen bekroond zien, niet alleen door eene zedelijke en medewerkende, maar ook door eene flinke geldelijke onder steuning, opdat bij die tentoonstelling het aan de vreemde bezoekers blijken zal, dat het aan de Nederlandsche natie nog niet aan energie en goeden wil ontbreekt, om weder om in te halen datgene, waarvan men mis schien niet ten onrechte beschuldigd wordt in den laatsten tijd bij andere volken te veel achterlijk gebleven te zijn. De lotelingen der lichting 1877 zijn op geroepen tegeu Maandag den 7 Mei a. s., ten einde hij de corpsen te worden ingedeeld, terwijl zij, die zich vrijwillig voor de zeemili tie hebben aangegeven, tot gelijk einde op Vrijdag den 11 Mei d. a. v. zullen bekooren te verschijnen. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. In de zitting van 11. Vrijdag is behandeld het ontwerp tot wijziging der wet van 1851 regelende de militaire pensioenen bij de land macht, waarvan de strekking is die pensioe nen voor alle rangen van officieren en minde ren zoomede voor hunne weduwen te verlioo- gen. Daarop is evenwel aangenomen een dooi den Minister aan de beslissing der Kamer overgelaten amendement der commissie van rapporteurs, om met eenige vermindering van pensioen van den rang van kolonel, dat voor do kapiteins eenigszins te verkoogen, zoodat tegenwoordig het bedrag van alle pensioenen (behalve van luit.-generaal) met f 300 en voor de kapiteins met, i'400 wordt vermeerderd. Evenzoo wordt het pensioen van weduwen en kinderen van alle militairen vermeerderd met circa de helft der tegenwoordige verhooging. GADZAND. Behalve eenige benoemingen in de Vergadering van stemhebbende Inge landen der Watering Cadzand den 26 April jl. gedaan, is aldaar nog met algemeene stemmen besloten, het zeehoofd 110. 29 in twee jaren met 50 meters te verlengen, ten einde de nadeelige werking van den stroom op den oever aldaar zooveel mogelijk te stui ten, tonvijl ook nog mot groote meerder heid het voorstel van het bestuur is aange nomen om den onderberm van den Oostelij ken Kanaaldijk tusschen den Noorddijk en den i nlaagdijk van 1724 tot twee meters boven gewoon hoog water te verzwaren, hetzij met of zonder hulp van anderen en de daarvoor begroote som van f 4,500 op de meest voor- deeligo wijze te trachten te vinden. Eindelijk is nog een ter tafel zijnd vegs- verbeteringsplan mede met groote meerder heid aangenomen, en de daarvoor van de Watering verlangde bijdragen toegezegd, ten einde tot eene bestrating met keien over te gaan, der tegenwoordige onhoudbare grindwegen, loopende van Sluis over Zuid- zande tot aan Potjes en van daar tot aan de bestrating te Nieuwvliet, alles in het ver trouwen eener onmisbare medewerking der hooge Regeeringen krachtige ondersteuning van de vele bij deze verbetering belangheb bende aangrenzende gemeenten en polders. ZÜIDZANDE, 30 April. In de vorige week zijn bij den landbouwer Isaac van Cruijningen ongeveer 75 stuks kippen ge stolen; bij den landbouwer A. Elias te Cad zand heeft men zich met ongeveer deel daarvan of 26 stuks vergenoegdDe daders schijnen alsnog onbekend te zijn. Eene belangrijke industrie. Dezor dagen ontboden zijnde bij den heer P. N. L. Franchimont te Amsterdam, trof mij de groote collectie, van de meest ver schillende dag- en weekbladen, op zijne schrijftafel aanwezig. De zaak werd mij spoedig opgehelderd, dewijl ZEd. eigenaar is der koninklijkeNed. fabriek van stalen-springveeren-matrassen, bevattende al de bedoelde Couranten, an nonces van het fabriekaat. Ik greep deze gelegenheid aan, om te wij zen op uw veelgelezen blad. Uitgenoodigd om de fabriek te bezichti gen, gevoelde ik mij opgewekt u daarvan het een en ander mede te deelen. Het fabrikaat van de heereu Franchimont Co. is merk- en bezienswaardig, om de geheel nieuwe gedachte die er aan ten gronde ligt. Verbeeld u een net houten raam, met 5 onderlagen. Op deze staan 30 hlauwstalen veeren als rechtovereindstaande cirkels van 1 voet hoogte. De cirkelrand isöcentim. breed. Elke veer is dubbel, dat is, in iede- ren stalen cirkel, bevindt zich een tweede stalen cirkel van dezelfde breedte; terwijl al de 30 blauwe veeren aan elkander zijn ge hecht door 61 zilverkleurige brugsgewijs (en zigzag) verloopende verbindingsveeren van zeer fijn staal. Deze gezamentlijke veeren vormen een onverslij tbare effeno oppervlakt3, die on bekleed is en onbekleed moet blijven. Daar op ligt het heddegoed, paardenhaar of ka pok matrassen enz. Onder het heddegoed loopen dus als het ware eenige tunnels van lucht. Dit is genoeg gezegd, om ta wijzen op 2 voordeelen hieraan verbonden lo. gezondheidbevorderend door de vrije speling der lucht, 2o. Zindelijk, dewijl het onmogelijk is, dat stof, vuil of wat erger is, on- of wand gedierte er zich in nestelen. Daarbij laat het geheel zich gemakkelijk uit elkander nemen geschiedende dit, in mijne tegenwoordig heid, mot een groote tweepersoonsmatras, door een der kinderen van den fabrikant. Geen kleiner deugden worden openbaar wanneer men op deze stalen ringen (den matras dus) gaat liggen. Allereerst buigen zij alleen daar door, waar zij gedrukt worden, dragende iedere veer op zich zelf, zonder aan de naaststaande veer eenige draagkracht te leenen. Een ge wicht dus op een der dubbele veeren ge plaatst, doet geen der andere veeren mee buigen. Een volgeschonken glas op de naaste

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2